تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۷ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۹:۰۴
کد مطلب : ۴۷۷۹۹۴
کبنا بررسی کرد

یادداشت ویژه کبنانیوز| دیروز، امروز و فردای اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد / از پیروزی فراگیر تا انزوای سیاسی

۶۳
۴
یادداشت ویژه کبنانیوز| دیروز، امروز و فردای اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد / از پیروزی فراگیر تا انزوای سیاسی
کبنا ؛پس از شکست‌های پیاپی اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد در دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری، این پرسش پیش می‌آید که چه آینده‌ای پیش روی آن‌هاست؟
به گزارش کبنا، با وجود این‌که احزاب سیاسی در ایران، نهادینه نشده‌اند، اما دو جبهه‌ سیاسی فراگیر در کشور وجود دارد که انتخابات‌های مختلف کشور را زیر سایه خود مدیریت کرده‌اند. اصولگرایی و اصلاح‌طلبی دو اصطلاحی هستند که پس از پیروزی جریان دوم خرداد در سال ۱۳۷۶ در فضای سیاسی ایران به وجود آمدند. البته آن اوایل، اصولگرایان را محافظه‌کار می‌نامیدند، ولی به تدریج نام جدید خود را همسو با مواضع خود یافتند و برای بیش از دو دهه این مرز بین دو جبهه سیاسی در کشور کشیده شد. تا این‌که پس از ناآرامی‌های سال ۱۳۹۶ و دو سال پس از آن در سال ۱۳۹۸ و همچنین سه سال بعد در سال ۱۴۰۱، شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تموم ماجرا» سر داده شد و برخی گمان کردند، دوران هژمونی این جناح‌بندی سیاسی به‌سر آمده است. البته در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ که سید ابراهیم رئیسی برگزیده شد، تا حد بسیار زیادی این جناح‌بندی کمرنگ شد و نامزد جبهه اصلاحات که البته شورای اصلاحات او را گردن نگرفت، تنها دو میلیون رأی کسب کرد و بازی را حتی به آرای باطله نیز باخت.
باخت همتی رئیس پیشین بانک مرکزی، عده‌ای را به این سمت برد که مرگ اصلاحات و در نتیجه فروکش جبهه‌بندی مرسوم اصلاح‌طلب_اصولگرا را اعلام کنند.
اما حالا پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ و پیروزی مسعود پزشکیان نامزد جبهه اصلاحات، باز هم می‌توان گفت سیاست ایران بر اساس همان دوگانه اصلاح‌طلب_اصولگرا می‌چرخد. اما این دوگانه، تفاوتی بنیادین با گذشته‌اش پیدا کرده است. در حالی که شاهد اوج‌گیری دوباره اصلاح‌طلبان هستیم، به‌نظر می‌رسد اصولگرایان برای دوره‌ای طولانی‌مدت به گوشه سیاست ایران خزیده‌اند و شاید سال‌ها طول بکشد به موقعیت خود در سال ۱۴۰۰ برسند. مشابه چنین روندی را می‌توان برای اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد نیز ترسیم نمود. اما واقعا وضعیت کنونی اصولگرایان استان چگونه است و چه آینده‌ای برای آن‌ها می‌توان متصور شد؟
برای پاسخ به این پرسش‌ها ناگزیر باید کمی به عقب برگردیم. یاسوج به‌عنوان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد سال‌ها زیر سیطره نمایندگی ستار هدایت‌خواه قرار داشت. هدایتخواه با سابقه دو دوره نمایندگی مجلس، از اعضای تندرو جبهه پایداری است. این چهره سیاسی اصولگرا که در سطح کشور با مواضع جنجالی و تندروانه‌اش شناخته می‌شود برای بیش از یک دهه، فضای سیاست در استان را نمایندگی می‌کرد. هدایت‌خواه تنها یک چهره نبود، بلکه جریانی سیاسی را شکل داده و به‌صورت مویرگی نیرو جذب این جریان کرده بود. رفتار تشکیلاتی یکی از مهمترین مشخصه‌های ستار هدایت‌خواه و جریان منتسب به اوست. این جریان در سال ۱۳۹۰، بازی را به غلام‌محمد زارعی باخت. این شکست چهار سال بعد نیز تکرار شد. با وجود دو شکست پیاپی این جریان، اما حالا در سال ۱۳۹۸ نیروهای هدایتخواه رشد کرده و هر یک حرفی برای گفتن داشتند. در انتخابات آن سال، اصولگرایان نتوانستند نامزد خود را وارد مجلس کنند. در مقابل، مهدی روشنفکر که خود شخصیتی اصولگرا داشت، برنده رقابت‌های انتخاباتی شد. روشنفکر نپذیرفت در زیر سایه جریان‌های اصولگرا همچون شورای وحدت و شورای ائتلاف اصولگرایان برود و خود به صورت مستقل، بازی را برد.
در آن دوره، روشنفکر حمایت اصولگرایان را پس زد. چهار سال بعد یعنی در اسفند ۱۴۰۲، اصولگرایان حول نادر منتظریان جمع شدند. باز هم این‌بار اصولگرایان استان شکست خوردند. اما این شکست سنگین‌تر از شکست‌های گذشته بود. در حالی که در دوره قبل یک اصولگرا بدون حمایت اصولگرایان پیروز شده بود، پیروز انتخابات مجلس ۱۴۰۲ نه تنها مورد حمایت اصولگرایان نبود، بلکه حتی اصولگرا نیز نبود. محمد بهرامی شهردار اسبق و از نیروهای اصلاح‌طلب توانست با اکثریت آرا، نماینده بویراحمد شود. از آن‌طرف، در گچساران و باشت نیز یکی از نیروهای شناخته‌شده جریان اصلاحات بازی را برد. تاجگردون اصلاح‌طلب جای سیدناصر حسینی اصولگرا را گرفت. در حوزه کهگیلویه نیز سید محمد موحد برای هفتمین بار نماینده مجلس شد. واضح است که موحد نیز بیش از آن‌که نیروی جریان اصولگرا باشد، دارای آرای قومی است. تا پیش از عید امسال، بازی به دست اصلاح‌طلبان افتاده بود. اما در آخرین روزهای اردیبهشت امسال پس از سانحه بالگرد رئیس جمهور، بار دیگر اصولگرایان استان فرصتی را پیش چشم خود دیدند که نوید بازگشت به قدرتشان را می‌داد.
پس از فوت شهادت‌گونه رئیس جمهور، بلافاصله رقابت‌های انتخاباتی برای ریاست جمهوری شروع شد. این‌بار اصولگرایان استان حول محمدباقر قالیباف جمع شدند. قالیباف محوری شده بود که رقبای سرسخت دیروز، امروز دوست و متحد یکدیگر شوند. از روشنفکر، عدل هاشمی‌پور و موحد گرفته تا سایر چهره‌های ریز و درشت همگی به قالیباف دخیل بسته بودند. اما این بار نیز ناجی، قلابی از آب درآمد و تحلیل‌های نادرست اصولگرایان استان از موازنه سیاسی کشور، آن‌ها را یک قدم به طرد اجتماعی و سیاسی نزدیک‌تر کرد. قالیباف بزرگترین شکست سیاسی خود را تجربه کرد و با دو و نیم میلیون رأی نفر سوم انتخابات شد. پس از شکست سنگین قالیباف، این بار، اصولگرایان تصمیم گرفتند جانب سعید جلیلی را بگیرند.
غافل از این‌که جلیلی نتوانست طبقه متوسط جامعه ایرانی را قانع کند. نزدیکان او اغلب از چهره‌های تندرو محسوب می‌شدند. مالک شریعتی، حمید رسایی، محمد نبویان، امیرحسین ثابتی و ... به دلیل مواضع جنجالی‌شان باعث شدند آرای سلبی جلیلی روند رو به رشدی پیدا کنند.
اما در طرف مقابل، مسعود پزشکیان قرار داشت که راه چند ساله را دو ماهه طی کرد. از زمان ثبت نام انتخابات تا پیروزی، دو ماه نیز طول نکشید. ازاین‌رو شاید بتوان گفت مسعود پزشکیان خوش‌‌شانس‌ترین رئیس جمهور ایران است.
بخشی از آرای پزشکیان، رأی به خود او نبود، این آرا، نه به جلیلی بودند. در واقع بخشی از آرای جلیلی را کسانی در سبد او ریختند که از ترس ریاست جمهوری جلیلی، پای صندوق‌های رأی آمدند. این‌ها همان شهروندانی بودند که در دور نخست انتخابات ترجیح دادند شرکت نکنند. اما پس از آن، با نه به جلیلی، به پزشکیان رأی دادند.
اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد این‌بار نیز اشتباه کردند. همان‌ها که ستادهای قالیباف را قبضه کرده بودند، پس از شکست قالیباف به سمت ستاد جلیلی کوچ دسته‌جمعی کردند. با شکست جلیلی، آن‌ها نیز شکست سنگینی را تجربه نمودند.
بنابراین اصولگرایان از اواسط دهه ۱۳۹۰ به تدریج در سراشیبی کاهش قدرت سیاسی افتادند و در چند ماه اخیر با شکست‌های پیاپی، در کم‌قدرت‌ترین موضع خود در طول یک دهه گذشته قرار گرفته‌اند. اما به نظر نمی‌رسد آینده روشنی در انتظارشان باشد. از یک طرف، حداقل برای چهار سال ریاست جمهوری را از دست داده‌اند. از طرف دیگر، در مجلس نیز حضور ندارند. در حالی که سیدناصر حسینی‌پور، نقشی در کمیسیون‌های مجلس نداشت، تاجگردون به ریاست کمیسیون برنامه و بودجه برگزیده سد. در بویراحمد، روشنفکر نیز در کمیسیون اثرگذاری حضور نداشت، اما بهرامی نائب رئیس کمیسیون انرژی است. در کهگیلویه موحد برای آخرین بار برای انتخابات مجلس شرکت کرده است. با علم به این شرایط می‌توان گفت در مجلس آینده نیز کار اصولگرایان برای پیروزی بسیار سخت خواهد بود. 
شکست‌های پی‌درپی گذشته، تحلیل نادرست آن‌ها از شرایط امروز، دست بالای چهره‌های اصلاح‌طلب از یک طرف و پیامدهای اقتصادی سیاست‌ورزی اصولگرایان از طرف دیگر، اصولگرایان کهگیلویه و بویراحمد را امروز در موضع ضعف قرار داده است. با تحلیل شرایط آینده نیز، آینده نامطمئنی پیش روی آن‌هاست. حتی در بهترین شرایط نیز، آن‌ها در چهار سال آینده، به وضعیت خود در سال ۱۳۹۸ برنخواهند گشت.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
حاجی ما معتدله
خدایی فقط این متنای بی ارزش رو مینویسین که یه چیزی به دکتر روشنفکر ببپرونین
Iran, Islamic Republic of
والا تا اونجایی که من چهل ساله به یاد دارم دکتر روشنفکر فردی میانه رو هستن و حتی روشنفکر بساط تندرو ها رو جمع کرد
Iran, Islamic Republic of
والا تا اونجایی که من چهل ساله به یاد دارم دکتر روشنفکر فردی میانه رو هستن و حتی روشنفکر بساط تندرو ها رو جمع کرد
Iran, Islamic Republic of
توی این مطلب عکس روشنفکر مفهومی نداره بیشتر طرفداران روشنفکر اصلاحاتی هستن ایشون سردار و پرچم دار مبارزه با تندرویی در استان بودن
نیک
Iran, Islamic Republic of
گرانقدر
این تکرار مکررات چیه خداوکیلی؟
سردرار سردار سردار
مگه حاج روشنفکر سپاهی ارتشی نظامی هست که بهش میکید سردار؟
Iran, Islamic Republic of
والا ککا روشنفکر زد هدایت خواه و امثال هدایت خواه رو کشید پایین
چه انزوایی ؟؟!!
Iran, Islamic Republic of
خوشم میاد هر کی برام شده تحلیل گر
Iran, Islamic Republic of
روشنفکر زد کاسه کوزه امثال هدایت خواه و منتظریان رو جمع کرد برای
به نظرتون دلیل این همه کینه و دشمنیشون چیه
روشنفکر رو با اینا یکی نکنید
Iran, Islamic Republic of
جونوم سی حاج مهدی
Iran, Islamic Republic of
سی قیافه مژدهی 😂
Iran, Islamic Republic of
پیداست کسی که متن رو نوشته یا خیلی بی سواد هست واحساسات شده
Iran, Islamic Republic of
کمسیون انرژی همونه که یه روحانی رئیسش هس
وجنایت بهرامی نائب رئیس دوم می باشد
چرا الکی حرف می‌زنید مردم به لطف فضای مجازی اگاه هستند ومیدونن که چه کمسیون اثر گذار هست
Iran, Islamic Republic of
واقعا این متن چی میخاد بگه
Iran, Islamic Republic of
داره دم تکون میده برا بهرامی
پیک
Iran, Islamic Republic of
دلم سی روشنفکر ایسوزه.
خدایی هیچ وش نگیت.
Iran, Islamic Republic of
تو دلت سی اوو ببای بدبختت بسوزه
Iran, Islamic Republic of
دکتر هدایت خواه دو دوره نماینده مجلس بود واسم حاج حسینی رو نیاوردی
بویر احمد
Iran, Islamic Republic of
واقعا این چند ساله دلم برا اصول گرایان خیلی می سوزه چون هر راهی میرن به در بسته میخورن کاندیدای مجلسون که قبول نمیشه ریاست جمهوری سراغ هر کی میرن هم هیچ اخ و بختتون سیتو جگر ر شته بخرم هم کمه
Iran, Islamic Republic of
حرفی که میزنم به یاد داشته باشین
دفعه بعد از شدت بد عملکرد دکتر پزشکیان
منتظریان نماینده بویراحمد و قالیباف رئیس جمهور خواهد شد.
Iran, Islamic Republic of
جناب تحلیل گر هدایت خواه می سه دوره نماینده بوده که فقط شما ازش اطلاع دارین؟
Czech Republic
برن به درک یه مشت بیسواد تمامیت خواه
رز
Iran, Islamic Republic of
فردایه مشت منفعت طلب به نام اصلاح طلب دنبال همین چهرهای اصولگرایند این استان به اصولگرایی معروفه هرکس دنبال نفع خودشه نه حزب
United States
تاجگردون خود در دیل به صراحت اعلام نمود اصلاح طلب نبوده و نیست بنابراین الکی نمیخواد جلوه بدید که ایشون اصلاح طلب است.
مراد
Iran, Islamic Republic of
بروند پی کارشون برای همیشه اصولگرایان .تا ۸سال آینده کشور دست اصلاحطلبان هست.
شهروند
Iran, Islamic Republic of
دکتر هداینخواه وشیخ پناهی وشیخ شجاعی دست کمی از زاکانی و جلیلی ندارند جوانان را از انقلاب دور کردند غیر از خدا به دادشون برسه
United States
سلام انصافاً واقعیت بیان شد
سید کمیل
Iran, Islamic Republic of
باسلام. مکتوبه را خواندم اولا بوی فتنه وتفرقه میداد
ثانیآ اتفاقآ در انتخابات ریاست جمهوری در استان برنده اصولگرایان بودند.. ظاهراً نویسنده یاوقت نکردند آمارهای رای استان را ببینند یا اونقدر سرگرم خلاف گویی های خطی وسیاسی شدند که عیتکشون تاریک دید ویا دیدشون خیلی تشخیص نمیده.. لذا سفارش میکنم
1دربازار کمی انصاف و وجدان تهیه ببینند
2کسی که میخواهد تحلیل کند حداقل باید کمی با انصاف
قضاوت کند....
مخلص کلام اینکه اونی که. در استان شکست خورده دونماینده. فعلی(بهرامی، وتاجگردون) هستند
Iran, Islamic Republic of
عاقلان دانند دل خوش باش به این تقلب خفت بار تاریخ قضاوت خواهد کرد
Iran, Islamic Republic of
خجالت بکشید
حداقل جلیلی در استان کهگیلویه بیش از پزشکیان رای آورده
Iran, Islamic Republic of
نویسنده محترم اینقدر بی رحمانه کینه قلم میزنی

می گی دکتر روشنفکر کمیسیون اثر گذاری نبود

پس کمیسیون اموزش پرورش،
کمیسیون اموزش عشایر فکر کنم نایب رییس بود
چه بود در چند کمیسیون عضو بود خیلی هم اثر گذار بود

تو نست کم کم فقط بخش لوداب ۵چمن مصنوعی در روستاهای،
حیدراباد، تلدراز، روستای بهارستان، روستای گلال افتتاح کنه در بخش های پاتاوه دشتروم، بخش زیلایی هم همین طور

بقیه بخش ها را خبر ندارم
Iran, Islamic Republic of
دوست عزیز نقد خوبه
اما نه غرض ورزی.
تایید میکنم کلام شمارو.
اما نتیجه چی شد؟
۱_دکتر هدایت خواه ۸ سال کمیسیون فرهنگی مجلس بود و اثر کذار
اما نتیجه فلاکت فرهنگ استان
سرچشمه خودکشی ها استان از اون روزگار استار خورد.
حالا دکتر هدایت خواه جلسه سال ۱۴۰۰ بعد در استان جلسه میگیره برا فرهنگ و معظلات استان.
بگو خداخیرت بده لطف کن اسیب نرسان خیر نخواستیم.
۲_ حاج روشنفکر کمیسیون اموزش و پرورش بود ۴ سال
نتیجه ویرانی اموزش و پرورش استان شد .
حالا هم رفته ور دست قالیباف تو همون بحث اموزش.
بکو خداخیرت بده شر مرسان خیرتو نخواستیم.
Iran, Islamic Republic of
کل دستاورد حاج روشنفکر همین چند چمن مصنوعی بود؟
ای جون دل یک استان چشم به راه تلاش حاجی بودن شما میجید چمن.
همه آرزو داشتن حداقل روستاهای اطراف و اقوام خودشو بسازه که دیگه نگن محروم
اما حیف و صد حیف که فقط دنبال قوم گرایی ادارات بود و جابجایی معلم و نگهبان بود .
Iran, Islamic Republic of
از زمانی منتظریان و پیشوا عکسشو اومه بین ای جریان سر جریان ره زیر آب
Iran, Islamic Republic of
این افراد دیگه برن دنبال کاراشون
شهروند
Iran, Islamic Republic of
هدایتخواه دو دوره نماینده نه سه دوره آقای کارشناس!
Iran, Islamic Republic of
کبنا تحلیل ها جانبدارانه
بویراحمد
Iran, Islamic Republic of
بدبخت و جریانی که اینها بخوان براش تصمیم گیری کنن
معلومه که دستپخت آنها باید چه باشه
کارشناس
Iran, Islamic Republic of
مات و مبهوت و نگران نشسته اند و از چهره هایشان معلوم است که چقدر نگرانند.
عباس
United States
رای اصول گرایان در استان حداکثر۱۳۰هزار بوده بقیه آرا هم هیات اجرایی با تقلب اضافه کردند
Iran, Islamic Republic of
حق روشنفکر هست اومد چهار تا بچه رو کت شلوار تنشون کرد شدن برام تحلیل گر
یاد چند سال پیشت بیفت کسی حسابتون نمیکرد چایی توی سااد این و اون نیدادین
در ضمن این متنای مزخرفتو فقط خودت میخونی و لذت میبری تا جونت دربیاد روزی سه مطلبم بر علیه روشنفکر بنویسی مثلا جی میشه هیچی چهار تا بیکار مثل خودت میخوننش
جای اینا بشین بخون با تلاش خودت برو سرکار
Iran, Islamic Republic of
اصول گرایان ریشه دارند مثل بعضی بی ریشه نیستند
Iran, Islamic Republic of
اصول گرایان ریشه دارند/ تمامیت خواهی امثال روشنفکر و پیشوا زد اصولگرایی رو منحرف کرد
Iran, Islamic Republic of
آقای هدایتخواه دو دور نماینده بود یعنی ۸ سال
دو سال اول که کاملا تعطیل بود چون همزمان با دولت خاتمی بود
فقط سه سال اول احمدی نژاد نفوذ داشت و بعدش دیگه به حاشیه رفت
در اون سه سال هم که حاج محمدرحیم دهراب پور هم حالش رو خوب گرفت

حالا این آقای نویسنده این ده سال را از کجا آورده؟؟!!
آشنا
Iran, Islamic Republic of
آقا در رأس مملکت همیشه پشت اصولگرایان بوده و هست یعنی تا الآن دیگه اصولگرایی وجود نداشت حالا چرا ما نمی‌دانیم
نوروز
Iran, Islamic Republic of
اصول گرایان تا زمانی که غالب میدان انتصاب هستند ُ کنشگری فعال ما یشاء خواهند بود.
United Kingdom
واقعا درست میگین مسخره‌ترین سیاستمدار تاریخ مهدی روشنفکر غلام محمد زارعی
United Kingdom
روشن فکر بنده خدا به عنوان تئوریسین ندای وحدت ه رفقاش گفته بود قالیباف تمامه و حتماً رئیس جمهور ایران می‌شه
United Kingdom
آخ از بخت سیاست آخ تا روز قیامت آخ تا روز قیامت و آخ تا روز قیامت که چه افرادی شدن جلودار مردم
United Kingdom
طبق شنیده‌ها طی یکی دو ماه آینده تا سه ماه آینده یک اصلاح طلب ندای وحدتی وارد انتخابات میشه و بساط تمام این سیاسیون پوشالی رو برای همیشه جمع خواهد کرد به خصوص شخص مهدی روشنفکر را
تیک
Iran, Islamic Republic of
غیر از اینکه دکتر هجیر تشکری رو بیاره ندای وحدت.
البته حاج روشنفکر جیمی رو جایگزین کرد پشت تریبون ۱۰/۱۲/۱۴۰۲
از یادها نخواهد رفت جیمی تریبون دار شد جای نخبگان.
United Kingdom
دلت میاد روشنفکرو بگی تو کمیسیون آموزش آموزش آباد کرد ندیدی رتبه آخر استان در امتحانات نهایی رو ندیدی حذف سهمیه ندیدی اون رفتار ناشایسته با پیشکسوتان عرصه آموزش بویراحمد رو ما رکورد زدیم برادر مهدی روشنفکر زد برای اولین بار در امتحانات نهایی رشته تجربی و رشته ریاضی ما در کشور آخر شدیم چطور دلت میاد مهدی روشن روشنفکر رو نقد کنی
United Kingdom
مهدی روشنفکر و تیمش آموزش و پرورش رو ه قله‌های افتخار رسوندند تمام قله‌های افتخار فتح شد مادر کشور آخر شدیم بله بله
United Kingdom
ای خدا ای خدا و سیاست نخواه
United Kingdom
پیشوا گفته بود قالیباف ۱۰۰ ریاست جمهور ایرانه روشنفکرم به اتاق فکرش گفته بود ما قالیباف ریاست جمهور می‌کنیم و دوباره به قدرت و خراب کردن بویراحمد برمی‌گردیم
United Kingdom
روشنفکر خودشو بدبخت کرد تامرادی رو بدبخت کرد ویراحمد رو بدبخت کرد خانواده‌اش رو بدبخت کرد حامیانشو بدبخت کرد سیاست بدبخت کرد نه برا خودش کاری کرد و نه برای مردم
United Kingdom
چهار سال روشنفکر گفت سدسازی سدسازی سدسازی سد سازی سد سازی سد سازی سدسازی سد سازی سد سازی آخرش منبع آب بادمگانم نساخت و رفت
United Kingdom
انتخابات ۱۴۰۲ رقابت بین نوچه‌های هدایت‌خواه و راننده هدایت خواه بود //
United Kingdom
بهرامی تا قبل از اینکه آقای پزشکیان قبول بشه به شدت آقای هدایت‌خواه نیاز داشت و نسبت به ایشون احتیاط می‌کرد / اما کم کم بعد از پیروزی آقای پزشکیان چون نیازش از طریق اصلاحات برطرف میشه از هدایت‌ها فاصله می‌گیره البته برای سری مواردی که حالا احتمالاً محرمانه است بازم احتیاد هدایت‌ها رو می‌کنه
همشهری
United States
آقای مدیر مسئول ، آقای سردبیر اینقد حمایت از جبهه اصلاحات و امثال تاجگردون نکن سعی کن جانب بی طرفی را رعایت کنی
Iran, Islamic Republic of
اصولگرایان همیشه قدرت رو دارند تمام گزینش ها مصاحبه ها رو همین ها انجام میدن اگر شمست هم بخورند کارهای خپدشون رو انجام میدن
Brazil
باختند بد هم باختند خدا بزرگ
نیما
Iran, Islamic Republic of
انشاالله برمیگردیم پرقدرت تر منتظر طوفان باشید اخرش یک روز ماه از پس ابرها بیرون. میرود
ساسوجی
Iran, Islamic Republic of
الان دولت با بهرامی همسوشده همه روستا ها هم آب وبرق گاز وجاده دارند ایشون باید باید برای حل مشکلات چند کارخانه را شروع کند.اقای پزشکیان به خدا درخواب هم نمی دید که رئیس جمهور شود والان هم در تراز جمهوری اسلامی نیست.
البته روشنفکر در دوکمیسیون مهم تلفیق بودجه وآموزش تحقیقات عضو بود.بیاییم دنبال حقیقت باشیم وجوانمان را قاضی قرار هیم دروع نگوییم
چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1