تاریخ انتشار
شنبه ۱۶ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۷:۱۴
کد مطلب : ۴۷۷۹۵۲
کبنا بررسی کرد

یادداشت ویژه کبنانیوز| ریاست جمهوری پزشکیان فرصتی تاریخی برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد

۱۳
۱
یادداشت ویژه کبنانیوز| ریاست جمهوری پزشکیان فرصتی تاریخی برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد
کبنا ؛برای نخستین بار فرصتی برای استان کهگیلویه و بویراحمد فراهم شده که با همکاری دولت، مجلس و چهره‌های سیاسی همسو با دولت، این استان رنگ خوش توسعه را به خود ببیند. فرصتی که البته به راحتی می‌تواند دود شود به هوا برود.
به گزارش کبنا، بالاخره انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری به پایان رسید و مسعود پزشکیان به‌عنوان منتخب مردم برگزیده شد. فرصتی که برای استانی همچون کهگیلویه و بویراحمد شاید تکرار نشدنی باشد.
پزشکیان پیش از انتخابات با دو چهره سیاسی کهگیلویه و بویراحمد دیدار کرد. یک دیدار با غلامرضا تاجگردون و دیداری با محمد علی وکیلی. همسویی سیاسی پزشکیان با این دو نماینده ادوار و کنونی استان، فرصتی فراهم آورده که بتوان برای توسعه استان گام‌هایی اساسی برداشت.
سال‌های دهه ۹۰ را عصر تاجگردون می‌نامیدند. سال‌هایی که نمایندگی تاجگردون با دولت تدبیر و امید همزمان شده بود و تاجگردون از این فرصت نهایت استفاده را برد. در آن دوران در بویراحمد شاهد نمایندگی غلام‌محمد زارعی و مهدی روشنفکر بودیم و در کهگیلویه نیز سید محمد علی بزرگواری و عدل هاشمی‌پور نماینده مردم در مجلس بودند. به‌علت همسویی تاجگردون با دولت روحانی و البته ویژگی‌های شخصی خود او، گچساران و باشت و در مرتبه بعدی کل استان منفعت برد. حالا یک بار دیگر این فرصت فراهم شده است. تصایر دیدار پزشکیان با محمد علی وکیلی بازتاب بسیاری در رسانه‌ها و افکار عمومی داشت. از طرف دیگر دوستی پزشکیان با تاجگردون نیز زبانزد است. پزشکیان خود از فرزندان زاگرس است و درد مردمان این خطه را به خوبی می‌داند و می‌فهمد. استمرار تعامل با پزشکیان به عنوان رئیس جمهور می‌تواند خلأها و کاستی‌های استان را تا حدود زیادی جبران کند. از طرف دیگر، نماینده بویراحمد، دنا و مارگون نیز از نظر سیاسی با پزشکیان همسو است. در کهگیلویه نیز موحد نشان داده می‌تواند با همه دولت‌ها همکاری داشته باشد. موحد هر چند تاکنون دستاورد چندانی برای حوزه انتخابیه و به‌طور کلی استان نداشته، اما می‌تواند رنگ هر دولت را به خود گیرد و با اصولگرایان، اصولگرا شود و در زمانه اعتدالیون، از اعتدال‌گرایی دم بزند. با علم به این‌که موحد آخرین دوره نمایندگی‌اش را سپری می‌کند، چنانچه بتواند با دولت پزشکیان، در راستای توسعه استان تعامل کند، پس از اتمام هفتمین دوره نمایندگی‌اش علاوه بر این‌که محبوب شهروندان خواهد شد، می‌تواند نقشی نمادین نیز بر عهده بگیرد که نفوذ آن کم از نفوذ نمایندگی نباشد.
از طرف دیگر، پزشکیان با آیت‌الله شرف الدین ملک حسینی رابطه حسنه‌ای دارد. نقل شده که درباره انتخابات نیز با این روحانی بزرگ گفت‌وگوی تلفنی داشته است. آیت‌الله ملک حسینی از سرمایه‌های نمادین استان کهگیلویه و بویراحمد است و نزدیکی با رئیس جمهور می‌تواند نقطه عطفی برای این استان محروم باشد.
همه این موارد بستگی به چینش مدیرانی دارد که بتوانند در همکاری با یکدیگر، چرخ توسعه استان را به حرکت درآورند. منظور این نیست که بلافاصله مدیران استان تغییر پیدا کنند. بلکه هدف آن است با تلاش نمایندگان مجلس و همکاری دولت، کهگیلویه و بویراحمد بتواند یک گام رو به جلو حرکت کند، حالا با مدیران کنونی یا تیم جدیدی از مدیران. مسأله اصلی عزل و نصب‌ها نیست، بلکه همسویی دولت و مجلس در رفع موانع و ریل‌گذاری توسعه است.
این استان، هنوز از جاده‌های ارتباطی ایمنی برخوردار نیست. تصادفات جاده‌ای آنقدر زیاد است که سال گذشته جمعه خونین یاسوج را رقم زد. اختلافات بین راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیز مزید بر علت شده است. برای شهروندان استان، مهم نیست مقصر این حوادث کیست. بلکه آن‌ها می‌خواهند جان و مالشان در امان باشد. در دولت جدید حتما چاره‌ای باید برای راه‌های جاده‌ای استان اندیشیده شود. مسأله البته تنها محدود به راه‌های زمینی نیست. پروازهای یاسوج که در گذشته هفته‌ای دو بار انجام می‌شد حالا محدود به دو هفته و یا هفته‌ای یک بار شده است. این در حالی است که مدیر فرودگاه یاسوج ادعای بین‌المللی شدن فرودگاه را کرده بود. لازم است در دولت جدید تکلیف فرودگاه یاسوج مشخص شود.
آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد که زمانی تبدیل به یکی از سیاسی‌کارترین نهادهای استان شده بود باید سروسامان داده شود. دانشگاه یاسوج و دانشگاه علوم پزشکی نیز به صورت مداوم درگیر حاشیه هستند. تا جایی که گفته می‌شد چندی پیش رئیس دانشگاه یاسوج از سیاست چماق و هویج برای تطمیع برخی از اساتید دانشگاه استفاده کرده بود. نارضایتی برخی از اعضای هیئت علمی از سیاست‌های کرمی در دانشگاه بارها به اشکال مختلف بیان شده است. تا جایی که چند روز پیش در همایش انتخاباتی تاجگردون در دانشگاه یاسوج از حضور برخی از اساتید ممانعت به عمل آمد. لازم است مسأله دانشگاه یاسوج در دولت جدید حل و فصل شود تا مهمترین نهاد علمی استان این‌چنین درگیر حاشیه نشود.
معمولا در کهگیلویه و بویراحمد ذوق و شوق زیادی بین مدیران برای تعریف پروژه جدید وجود دارد. در ایام مهم همچون هفته دولت، دهه فجر و ... مدیران استانی در کلنگ زنی پروژه جدید ماراتن برگزار می‌کنند. این در حالی است که صدها پروژه ریز و درشت یا در حال انجام است و یا به علت موانع متعدد خوابیده‌اند.
دولت جدید با همکاری نمایندگان و چهره‌های سیاسی اثرگذاری که در استان دارد، یک بار برای همیشه به این رویه نامیمون پایان ببخشد و به شوق پروژه‌های جدید خاتمه دهد. در چهار سال آینده چنانچه همین پروژه‌های در حال انجام به سرانجام برسند، برای استان کافیست.
کهگیلویه و بویراحمد به دلیل پتانسیلی که برای کشاورزی دارد می‌تواند تبدیل به یکی از قطب‌های کشاورزی کشور شود. لازمه آن نیز اتمام پروژه‌های آبی استان است. سد آبریز به‌عنوان مهم‌ترین پروژه آبی استان می‌تواند اصلی‌ترین سوژه برای پیش‌برد باشد. چنانچه تنها همین یک پروژه در دولت پزشکیان به سرانجام برسد، برای همیشه نام این دولت به نیکی یاد خواهد شد.
در حوزه صنعت، معدن و تجارت، بر روی کاغذ شاهد پروژه‌های متعددی هستیم. اما در عالم واقع، تنها نامی از آن‌ها وجود دارد و نشانی فیزیکی از آن‌ها دیده نمی‌شود. لازم است از بین ملغمه‌ای از این نام‌ها که صرفا برای پر کردن عملکرد و بیلان‌سازی سر هم شده‌اند، چند پروژه بزرگ و اشتغال‌زا انتخاب و تکمیل شود. در حوزه‌های منابع طبیعی و محیط زیست نیز وضعیت چندان تعریفی نیست. آفت درختان بلوط، موزه منابع طبیعی، دست‌اندازی به منابع ملی به نام‌ها و بهانه‌های مختلف، مرگ مشکوک برخی از گونه‌های نادر و در معرض انقراض و ... همگی به ناکارآمدی در این اداره‌کل دامن زده‌اند. با وجود بیکاری سرسام‌آور در استان، اداره‌کار در خواب به سر می‌برد و هنوز مدیرکل آن درگیر میراثی است که از واعظی‌زاده به ارث برده است. پروژه‌های میراث فرهنگی نیز نیازمند یک بازبینی اساسی هستند. 
به‌طور کلی در دولت جدید می‌توان امیدوار بود کهگیلویه و بویراحمد، بعد از دهه‌ها رنگ توسعه را به خود ببیند. فرصتی همچون دوستی و همسویی شخصیت‌های سیاسی استان با رئیس دولت، شاید دیگر هیچگاه تکرار نشود، بنابراین باید نهایت استفاده را از این فرصت پیش‌آمده برد.
در دولت احمدی‌نژاد برای ایران یک بار فرصتی فراهم شده بود که بتواند با منابع عظیم نفتی، در برخی وجوه به توسعه برسد. اما رئیس جمهور با سوءمدیریت، این فرصت تاریخی را بر باد داد. فرصتی که شاید هیچگاه تکرار نشود. سیاسیون کهگیلویه و بویراحمد نیز با توجه به تجربه دولت احمدی‌نژاد، سعی کنند این فرصت تاریخی را از دست ندهند.
نام شما

آدرس ايميل شما

شریف
Iran, Islamic Republic of
بیشتر مواقع چنان چاپلوسی افراد و اشخاص خاص را میکنی و جاهلانه یا عامدانه بعضی را از قلم می اندازی که هر انسان شرافتمندی تهو ع می گیرد . وکیلی که مجیز گوی دولت رییسی بود ، ندیدی و نشنیدی ؟ جناب مهندس افشانی شهردار اسبق تهران بزرگ و معاون استانهای ستاد دکتر پزشکیان را ندیدی یا نمیخواهی ببینی ؟
Iran, Islamic Republic of
چقد خوش‌خیالی.نهایت منفعتش میزسه به لیدرهای نمایندگان و چندصباحی مدیرکل و مدیر بودن و عقب ماندگی بیشتر استان.اونهایی که مسئولیت کشوری میگیرن که کلا خجالت میکشن بگن بچه کهگیلویه بویراحمد و فقط برای خودشون و فامیلاشون کار میکنن.ایناییم که مسئولیت استانی میگیرن فقط به فکر چاپلوسی نماینده و پارتی بازی برای فامیل
Iran, Islamic Republic of
مگا لایک داری
Iran, Islamic Republic of
آموزش و پرورش کهکیلویه و بویر احمد این دوره هم خیلی خوب بود الکی سیاه نمایی نکنید
صادق
Iran, Islamic Republic of
متاسف شدم برا خودم این مدت مقالات شما خوندم از امروز بازدید نخواهم کرد خیلی مغرض و حزبی و جهت گیر هستید!!!
هم استانی
برای پیشرفت استان لازم است نخبه ها و افراد تاثیر گذار استان در مناصب کلید در کشور جا نمایی گردد . تجربه نشان داده است که از چند روز آینده گزارش نویسان طبق روال قبل دست به کار میشوند و با استفاده از اهرم های فشار در تهران مانع از این کار میشوند .
بهمن اردشیری نژاد
Iran, Islamic Republic of
ی نگاهی هم به کارگران فصلی داشته باشید که حداقل کم امرار معاش راحت داشته باشن ما استاد کارها که اکثر اوقات بیکار هستیم و هیچ کنه شغلی کاری درآمدی نداریم یک قشری هستیم نه پشتوانه مالی نه کاری نه دفاعی داریم برآ ی دلخوشی ما هم چاره آی بیاندیشید
مهندس
Iran, Islamic Republic of
مثلت پزشکیان - تاجگردون- بهرامی
مثلثی برای توسعه استان
Iran, Islamic Republic of
به‌علت همسویی تاجگردون با دولت روحانی و البته ویژگی‌های شخصی خود او، گچساران و باشت و در مرتبه بعدی کل استان منفعت برد. این جه بلکتی بود بجز سود سرشار برای خودشان واقوام نزادی... البته دولت احمدی نزاد خدمات وافری انجام داد
محمد ولایی
Iran, Islamic Republic of
عزیزان نباید شاکی رسانه شد هرانچه مردم گویند یا هر نظر بدوخوبی را بیان میکنند::: وقتی اشا ره به دخالت مدیران دولتی واجبار کردن کارمند:::: حالا چه ابروزدن یا تطمیع کردن::: از دیده وشنیده و مستند وتصاویر:: برای شفاف سازیست::: مثلا تمام مدیران دولت تاجایی که عبدالملکی قلعه ریسی را تصرف کرد بسیج شده بودند::: رسلنه وظیفه رسانه ای را انجام داده :: چرا مدیران ومسعولان بدشان از حق میاد؟؟؟ فیلم وتصاویر وسخنانشان حی وحاضره::
Romania
وکیلی همان نبود که رفت ستاد جلیلی و براش تبلیغ هم کرد. فقط دو مورد خدمت وکیلی به این استان را برشمار، البته به نظر میاد به شخص شما خدمت کرده خوب هم کرده که راه به راه اونو بولد میکنی!
Romania
ستاد رییسی درست اسن و نه جلیلی
کارمندبهزیستی
Iran, Islamic Republic of
باتوجه به بیانیه جناب دکترپزشکیان راجع به حمایت خاص وویژه ازجامعه معلولان کشوروبه تبع آن حمایت ازسازمان بهزیستی وکارمندان خدومش توقع این است که ازهمین امروزجناب دامیار بارایزنی ورفت وامدهای متعددپیگیر حقوق برجای مانده کارکنان این سازمان ازجمله فوق العاده خاص باشدکه سالهاست راکدمانده وتوجه ویژه ای به بهزیستی استانهای محروم بشود...دیگرنمایندگان استان هم ازشون انتظارهمراهی ومساعدت داریم...
چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1