تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۳۱
کد مطلب : ۴۷۵۷۳۸
کبنا گزارش می‌دهد

جولان آفت‌ها در جنگل‌های بلوط کهگیلویه و بویراحمد / اداره‌کل منابع‌طبیعی در دام «بی تی» و «تله نوری»

۳
۱
جولان آفت‌ها در جنگل‌های بلوط کهگیلویه و بویراحمد / اداره‌کل منابع‌طبیعی در دام «بی تی» و «تله نوری»
کبنا ؛جنگل‌های بلوط جنگل‌های از اواخر دهه ۹۰ مورد هجوم آفت‌ها قرار گرفتند و تاکنون مهم‌ترین شیوه مقابله استفاده از محلول "بی تی" بوده است درحالی‌که عضو هیئت‌علمی دانشگاه یاسوج می‌گوید: استفاده از این شیوه‌ها باید بر پایه اصول علمی انجام شود در غیر این صورت، ممکن است علاوه برنداشتن نتیجه مدنظر، موجب بروز عوامل نامطلوب دیگری در جنگل‌ها گردد. باتوجه‌به بررسی‌های انجام گرفته به نظر می‌رسد شیوه‌ای که اداره‌کل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد و سازمان منابع‌طبیعی و آبخیزداری برای مقابله با آفت جنگل‌های بلوط پیش گرفته کارساز نباشد و به اصطلاح اداره‌کل منابع‌طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در تله «بی‌تی» و «تله نوری» افتاده است.
به گزارش کبنا، سال‌های اخیر جنگل‌های بلوط زاگرس به دلایل مختلف مورد هجوم آفت‌های جوانه خوار، برگ‌خوار و بیماری پوسیدگی زغالی بلوط قرار گرفته‌اند که اگر برنامه‌ریزی اصولی برای مدیریت جمعیت آن‌ها صورت نگیرد، ممکن است سایر خطراتی که در کمین این جنگل‌هاست نیز به‌مرورزمان ظاهر شده و خسارت بیشتری به این منابع ارزشمند وارد شود.
اگرچه برخی از این آفات بومی و جزو زیست‌بوم زاگرس هستند؛ ولی به دلایل مختلف جمعیت آن‌ها از حالت تعادل طبیعی خود خارج و به مرحله هجوم و طغیان رسیده است.
باتوجه‌به اینکه رویکردها، مدیریت آفات در زیست‌بوم‌های کشاورزی با مناطق جنگلی‌ متفاوت است، مدیران استان‌های زاگرس‌نشین در تلاش بودند که از سموم شیمیایی که اثرات نامطلوب آن‌ها بر محیط‌زیست و سلامتی انسان به اثبات رسیده است، برای کنترل این آفات در جنگل‌های زاگرس استفاده نکنند. استفاده از باکتری بیمارگر Bacillus thuringiensis یا همان "بی‌تی" به‌عنوان گزینه‌ای جایگزین مدنظر قرار گرفت.
شوربختانه در مناطق سردسیری کهگیلویه و بویراحمد و استان های چهارمحال‌وبختیاری، لرستان، خوزستان و حتی فارس تاکنون از این محلول برای مدیریت آفت های بلوط استفاده شده است.
محلول "بی‌تی" اگرچه یک باکتری به همراه فرآورده‌های آن است که از نظر کارشناسان آفات گیاهی استفاده از آن در زمره برنامه‌های کنترل بیولوژیک قرار می‌گیرد، اما طبق نظر همین کارشناسان کاربرد آن در مقیاس گسترده مناطق جنگلی کشور عملی و علمی نبوده و ممکن است خطراتی برای جنگل‌ها در پی داشته باشد.

تفاوت اکوسیستم زراعی و جنگلی
به گزارش ایرنا، مجری طرح مطالعاتی مبارزه با آفت برگ‌خوار سفید بلوط اظهار کرد: در مدیریت مشکلات و بحران‌های زیست‌محیطی که در اثر فعالیت آفات گیاهخوار گریبان‌گیر منابع طبیعی و جنگل‌ها می‌شوند، نمی‌توان همانند آنچه که در برنامه‌های مدیریتی آفات کشاورزی عمل می‌شود، اقدام نمود و رویکردهای مورداستفاده در مدیریت آفات در سامانه‌های کشاورزی با جنگل‌ها بسیار متفاوت است.
"امین صدارتیان جهرمی" ادامه داد: اکوسیستم‌های زراعی یک‌ساله بوده و شیوه برخورد و مقابله با آفات و بیماری‌ها در آن‌ها با مناطق جنگلی که امانتی در دستان ما برای آیندگان هستند، کاملاً متفاوت است؛ بنابراین نیازمند دقت و مطالعه بیشتری در این زمینه است.
وی تأکید کرد: استفاده از این محلول، "تله نوری" و سایر روش‌های مقابله با عوامل خسارت‌زا، ممکن است کارایی متفاوتی در کنترل آفات مختلف به دنبال داشته باشند و لازم است قبل از هرگونه اقدام در این زمینه، ارزیابی‌های جامع بر پایه اصول علمی انجام پذیرد در غیر این صورت، ممکن است علاوه بر عدم حصول نتیجه مدنظر، شاهد بروز عوامل نامطلوب نیز باشیم.
"صدارتیان جهرمی" که در رساله دکتری خود به مطالعه کارایی باکتری "بی‌تی" در مقابله با آفات پرداخته است، تصریح کرد: باکتری "بی‌تی" علاوه بر اثراتی که بر جمعیت آفات دارد، ممکن است به صورت غیرمستقیم بر جمعیت موجودات غیرهدف از جمله دشمنان طبیعی نیز تأثیرگذار بوده و استفاده از این باکتری می‌تواند باعث وارد آوردن اثرات نامطلوب و شناخته نشده‌ای بر جمعیت دشمنان طبیعی شود.
وی با اشاره به شیوه اثر این باکتری گفت: نحوه اثر "بی‌تی" و توکسین‌های تولید شده توسط آن به‌صورت گوارشی بوده و برای اثرگذاری آن بر جمعیت آفت هدف، لازم است این باکتری و فرآورده‌های آن توسط آفت خورده شوند.
در مرحله بعد، آنزیم‌های گوارشی و شرایط قلیایی (بر خلاف دستگاه گوارش انسان‌ها که اسیدی است) دستگاه گوارش آفت میزبان باعث فعال‌شدن "بی‌تی" و توکسین‌های (سم) آن شده که با ایجاد اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و بروز عفونت خونی، سرانجام آفت میزبان از بین خواهد رفت در نتیجه این شیوه تأثیر باعث بروز اثرات انتخابی "بی‌تی" می‌شود.
عضو هیئت‌علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه یاسوج افزود: "بی‌تی" یک باکتری است که در مراحل رشدی در خودش نوعی توکسین (سم) تولید می‌کند که این سم پس از فعال‌شدن در دستگاه گوارش آفت اثرات کشندگی داشته و باعث نابودی آن می‌شود.

صدارتیان افزود: فرمولاسیون‌های تجاری این باکتری اغلب حاوی باکتری و توکسین‌های تولید شده توسط آن هستند که استفاده گسترده از آن‌ها در سامانه‌های طبیعی مانند مناطق جنگلی می‌تواند مشکل‌زا و جبران‌ناپذیر باشد.
استفاده از "بی تی" صرفاً در زمان بحران و شرایط اضطراری
"صدارتیان‌جهرمی" تصریح کرد: در مدیریت آفات جنگل استفاده از این سم باید به‌عنوان آخرین راه‌حل در نظر گرفته شده و تنها محدود به کانون‌های آلودگی و بحرانی باشد. علاوه بر این، استفاده از محلول "بی‌تی" در شرایط جنگل ظرافت‌ها و شرایط خاص خود را به همراه دارد.
عضو هیئت‌علمی دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه یاسوج ادامه داد: باکتری "بی‌تی" به گرما و اشعه فرابنفش خورشید بسیار حساس بوده و اثرگذاری آن در این شرایط بسیار تحت‌تأثیر قرار گرفته و کاهش خواهد یافت.
وی تأکید کرد: باتوجه‌به شیوع پروانه برگ‌خوار سفید بلوط در جنگل‌های مناطق گرمسیری استان، استفاده از این محلول به‌شدت تحت‌تأثیر شرایط محیطی بوده و باید توسط افراد حرفه‌ای و در زمان محدودی از شبانه‌روز صورت پذیرد.
 مجری طرح مطالعاتی مبارزه با آفت پروانه برگخوار سفید بلوط که به‌همراه تیم تحقیقاتی خود پس از ۲ سال پژوهش و بررسی دشمنان طبیعی این آفت در منطقه، موفق به شناسایی یکی از دشمنان طبیعی آن برای اولین بار در دنیا شد،  افزود: در استفاده از برنامه‌های بیولوژیک در مدیریت جمعیت آفات ۳ راهبرد "پرورش انبوه"، "واردسازی گونه‌ها" و "حفاظت و حمایت" از دشمنان طبیعی مورداستفاده قرار می‌گیرند.
وی یادآور شد: این آفت دشمنان طبیعی متعددی در جنگل‌های بلوط استاندارد، به نظر می‌رسد آنچه که در مرحله اول بسیار ضروری است، توجه به حفظ و شناسایی دشمنان طبیعی موجود در منطقه و ممانعت از واردسازی خسارت به جمعیت آن‌ها با رویکرد "حفاظت و حمایت" است.
تعادل زیستی با حفاظت از همه موجودات زنده
صدارتیان به‌ضرورت آگاه‌سازی عموم مردم در مورد تعادل زیستی طبیعی و حفاظت از همه موجودات زنده اشاره نمود و گفت: اقدام‌های ناآگاهانه و تخریبی طبیعت باید با مشارکت مردم کنترل شود و لازم است با ارائه آموزش‌های لازم در این زمینه، به حفظ تعادل زیستی کمک کنیم.
وی با اشاره به توسعه فعالیت‌های کشاورزی در مناطق گرمسیری استان به‌ویژه شهرستان باشت و تأثیر آن در طغیان آفات گفت: در شهرستان باشت که یکی از کانون‌های اصلی طغیان آفت برگ‌خوار سفید بلوط است، شاهد توسعه فعالیت‌های کشاورزی به‌خصوص باغات مرکبات و صیفی‌جات بوده‌ایم و استفاده کشاورزان از سموم شیمیایی در چنین محیط‌هایی، نقش مهمی در ازبین‌بردن جمعیت دشمنان طبیعی آفات خواهد داشت.
چالش‌های استفاده از شیوه "تله نوری"

مجری طرح مطالعاتی مبارزه با آفت برگ‌خوار سفید بلوط با اشاره به دیگر شیوه‌های مقابله با آفات در سامانه‌های کشاورزی گفت: استفاده از "تله نوری" یکی دیگر از شیوه‌هایی است که علاوه بر پایش جمعیت آفات، در مدیریت جمعیت آن‌ها در سامانه‌های کشاورزی نیز موردتوجه قرار می‌گیرد.
وی افزود، "تله نوری" یک روش مبارزه انتخابی نیست و در هنگام استفاده شاهد آن هستیم که طیف گسترده‌ای از حشرات به آن جلب شده و مانند آتشی روشن، تر و خشک با هم خواهند سوخت بااین‌وجود استفاده از آن در مقیاس گسترده سامانه‌های جنگلی، احتمال ازبین‌رفتن حشرات غیر هدف را به دنبال خواهد داشت.
"صدارتیان‌جهرمی" ادامه داد: به‌طورکلی تله‌های مورداستفاده در برنامه‌های مدیریتی آفات از ۲ نوع "فرمونی" و "نوری" هستند که در سامانه‌های کشاورزی می‌توان از آن‌ها در برنامه‌های "پایش" و "مدیریت" جمعیت آفات استفاده کرد.
مجری طرح مطالعاتی مبارزه با آفت برگ‌خوار تأکید کرد: بر خلاف "تله نوری"، "تله فرمونی" بسیار اختصاصی عمل نموده و استفاده از آن اثرات حداقلی بر جمعیت موجودات غیر هدف را به دنبال دارد. بااین‌وجود، فرمون آفت پروانه برگ‌خوار سفید بلوط تاکنون به‌صورت تجاری تولید نشده و در دسترس نیست و در حال حاضر نمی‌توان از "تله‌های فرمونی" در "پایش" و "مدیریت" جمعیت این آفت استفاده نمود اگرچه تولید این فرمون در مقیاس تجاری نیز مستلزم صرف هزینه‌های هنگفت و قابل‌توجه است.
ضرورت تشکیل "قطب علمی مدیریت آفات و بیماری‌های جنگل‌های زاگرس
صدارتیان جهرمی، استفاده از "تله نوری" برای کاهش جمعیت پروانه برگ‌خوار سفید بلوط در مقیاس وسیع را حساسیت‌زا دانست و تأکید کرد: استفاده از "تله‌های نوری" در مبارزه علیه پروانه برگ‌خوار سفید بلوط باید همراه با "مطالعه کافی زیست‌شناسی آفت" و "اثرات آن بر موجودات غیر هدف" باشد.
ازآنجاکه در یک دهه گذشته جنگل‌های بلوط زاگرس به‌خصوص استان کهگیلویه و بویراحمد مورد هجمه تهدیدهای زیستی و غیرزیستی مختلف قرار گرفته‌اند، "صدارتیان جهرمی" تشکیل "قطب علمی مدیریت آفات و بیماری‌های جنگل‌های زاگرس" در استان را یکی از ضروریات دانست.
وی ادامه داد: شکل‌گیری این قطب با استفاده از نظرات علمی متخصصین مختلف، می‌تواند ضمن پایش و رصد مداوم جنگل‌های استان، در ابتدا اقدامات پیشگیری‌کننده لازم را برای جلوگیری از طغیان آفات و بیماری‌ها ارائه کند که در صورت هجوم آن‌ها نیز، تدابیر لازم مدیریتی ارائه شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

شهروند
Iran, Islamic Republic of
من موندم این موضوع یاد رسانه و مسئولین میره تا زمانی که تخم گذاری تموم بشه و هیچ کاری هم نمیشه کرد و سال دیگه هم باز همین موضوع تکراری...
حسنقلی
United States
الان هم جوانه خوار در سادات محمودی فعال هست و استاد دانشگاه و منابع طبیعی هم دست روی دست گذاشتند...
پرویز
Iran, Islamic Republic of
با سلام اگر مایل باشید شرکت ما می‌تونه این مشکل رو حل کنه
جزئیات جدید از محموله روغن‌های آلوده

جزئیات جدید از محموله روغن‌های آلوده

۶ محموله روغن خوراکی به‌وزن ۹۱هزار تن در سال ۱۴۰۰ توسط شرکت بازرگانی دولتی وارد بندر ...
ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری با منشا نامشخص؟

ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری با منشا نامشخص؟

مادر ترانه علیدوستی در صفحه‌ی شخصی خود در اینستاگرام اعلام کرد که این بازیگر مشهور به ...
مشکل ۵۰ ساله بازنشستگان حل شد

مشکل ۵۰ ساله بازنشستگان حل شد

با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور، معضل چندین ساله بازنشستگان کشوری در خصوص تأخیر در برقراری ...
1