تاریخ انتشار
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۱:۲۲
کد مطلب : ۴۷۵۷۳۱
نسبت چک‌های برگشتی به مبادله‌ای به تفکیک استان در پایان ۱۴۰۲؛

کدام استان‌ها بیشترین چک برگشتی را داشتند؟

۰
کدام استان‌ها بیشترین چک برگشتی را داشتند؟
کبنا ؛بر اساس بررسی‌ها، در پایان سال 1402، استان‌های اردبیل و لرستان بالاترین نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله‌ای را به ثبت رسانده‌اند.
به گزارش کبنا، بر اساس آمارهای بانک مرکزی، ارزش کل چک‌های مبادله شده در سال 1402، حدود 692 همت اعلام شده که از این میزان حدود 81 همت برگشت خورده و باقی آن‌ها وصول شده است. 
در حالت کلی، با فرض درستکاری افراد، زمانی خریدار برای معامله از چک استفاده می‌کند که انتظار دریافت درآمدی در آینده را داشته باشد، اما چنانچه درآمد محقق شده در واقعیت مطابق با انتظارات خریداران پیش نرود، چک برگشت می‌خورد. به همین ترتیب، برخی از کارشناسان باور دارند نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌ها می‌تواند اطلاعاتی از میزان انطباق باور خریداران با واقعیت را منعکس کند. 
گزارش‌ها نشان می‌دهد استان‌های مختلف نسبت‌های متفاوتی برای استفاده از چک در مبادلات خود به ثبت رسانده‌اند، اما به نحوی می‌توان با توسل به نسبت چک‌های برگشتی در مقایسه با کل چک‌های مبادله‌ای به مقایسه میان استان‌ها پرداخت. 
بیشترین نسبت چک‌های برگشتی پایان 1402 در کدام استان‌ها بود؟ 
مشاهده می‌شود استان‌های اردبیل و لرستان بالاترین نسبت مورد بررسی را با نرخ بیش از 17 درصد به ثبت رسانده‌اند. در مقابل نسبت چک‌های مبادله‌ای در استان‌های آذربایجان غربی، یزد، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی و چهارمحال و بختیاری رقمی بین 16 تا 17 درصد را تجربه شده است. 
این درحالی‌ست که سیستان و بلوچستان، بوشهر و قم، با بیش از 15 درصد نرخ برگشت چک مواجه بود و در خراسان شمالی، سمنان و همدان حدود 14 تا 15 درصد چک‌ها برگشت خورده‌اند. 
1403021803
 
نسبت بالاتر برگشت چک در 26 استان از میانگین کشور
کمترین نسبت چک‌های برگشتی به کل چک‌های مبادله شده نیز در استان‌های البرز و خوزستان با رقم بین 9 تا 10 درصد به ثبت رسید. تهران نیز با حدود 10 درصد چک‌های برگشت خورده و گیلان و قزوین با حدود 11 درصد چک‌های برگشتی در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. سایر استان‌ها نیز در پایان 1402 با حدود 12 تا 14 درصد برگشت چک در مبادلات چکی خود مواجه شده‌اند. 
با توجه به اینکه استان تهران بیشترین میزان استفاده از چک‌ها در مبادلات نسبت به سایر استان‌ها را داشته؛ بنابراین میانگین کل چک‌های برگشت خورده در کشور با نرخ حدود 11 درصد و مشابه استان تهران رقم خورده است. به همین ترتیب مشاهده می‌شود نسبت چک‌های برگشتی در 26 استان بالاتر از میانگین کشور در پایان سال 1402 بوده است. 
نام شما

آدرس ايميل شما

جزئیات جدید از محموله روغن‌های آلوده

جزئیات جدید از محموله روغن‌های آلوده

۶ محموله روغن خوراکی به‌وزن ۹۱هزار تن در سال ۱۴۰۰ توسط شرکت بازرگانی دولتی وارد بندر ...
ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری با منشا نامشخص؟

ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری با منشا نامشخص؟

مادر ترانه علیدوستی در صفحه‌ی شخصی خود در اینستاگرام اعلام کرد که این بازیگر مشهور به ...
مشکل ۵۰ ساله بازنشستگان حل شد

مشکل ۵۰ ساله بازنشستگان حل شد

با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور، معضل چندین ساله بازنشستگان کشوری در خصوص تأخیر در برقراری ...
1