تاریخ انتشار
چهارشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۲۲:۰۸
کد مطلب : ۴۷۴۴۸۰
اندیشکده کارنگی: تا اسرائیل مهار نشود بدترین اتفاق‌ها رقم خواهند خورد

گزینه مناسب برای انتقام‌گیری از اسرائیل/ آیا ایران به سبک اربیل تلافی می‌کند؟ / نیویورک تایمز: حمله به سفارت ایران در دمشق، نسخه اسرائیلی حمله آمریکا به سردار سلیمانی بود / آیا تهران از نردبان تنش زایی بالا خواهد رفت؟

۱
گزینه مناسب برای انتقام‌گیری از اسرائیل / آیا ایران به سبک اربیل تلافی می‌کند؟ / آیا تهران از نردبان تنش زایی بالا خواهد رفت؟
کبنا ؛روز سه شنبه مقام‌های فعلی و سابق آمریکایی ابراز نگرانی کردند که حمله اسرائیل به ساختمان متعلق به سفارت ایران در سوریه می‌تواند موجب افزایش مخاصمات در منطقه شود و حملات تلافی جویانه‌ای را علیه اسرائیل و متحدش ایالات متحده رقم بزند. اریک اسمیت طی گزارشی در روزنامه نیویورک تایمز نوشت: مقام‌های فعلی و سابق آمریکایی می‌گویند حمله هوایی به مجموعه سفارت ایران در دمشق یک ضربه جدی به تهران وارد کرده است.
به گزارش کبنا، در ادامه این مطلب آمده است: روز سه شنبه مقام‌های فعلی و سابق آمریکایی ابراز نگرانی کردند که حمله اسرائیل به ساختمان متعلق به سفارت ایران در سوریه می‌تواند موجب افزایش مخاصمات در منطقه شود و حملات تلافی جویانه‌ای را علیه اسرائیل و متحدش ایالات متحده رقم بزند.
این مقام‌ها گفتند، حمله مذکور که منجر به جان باختن ۳ نفر از ژنرال‌های نیروی قدس سپاه و چند نظامی دیگر شد، ضربه‌ای جدی به این نیرو که بازوی نظامی و اطلاعاتی خارجی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است به شمار می‌رود.
رالف گاف، یک مقام سابق سی آی‌ای که در خاورمیانه خدمت کرده، حمله اسرائیل را "فوق العاده بی پروا" خوانده است.
گاف افزود: «این اقدام تنها منجر به افزایش تنش از سوی ایران و گروه‌های نیابتی اش خواهد شد» که برای نیرو‌های امریکایی در منطقه که ممکن است در حملات تلافی جویانه نیرو‌های نیابتی تهران مورد هدف قرار بگیرند بسیار خطرناک است.
یک مقام وزارت دفاع آمریکا گفت: پس از حمله دمشق، نیرو‌های آمریکایی مستقر در جنوب شرق سوریه یک حمله پهپادی را خنثی کردند. این مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود افزود، مشخص نیست که آیا هدف این پهپاد نیرو‌های آمریکایی بوده اند یا نه. اگر هدف امریکایی‌ها بوده باشند، این اولین حمله نیرو‌های شبه نظامی تحت حمایت تهران به نیرو‌های آمریکایی در عراق یا سوریه در طی حدود ۲ ماه گذشته بوده است. این حمله هیچ گونه تلفات جانی و مالی در پی نداشته است.
این مقام وزارت دفاع آمریکا افزود، حمله دیگری پس از آن گزارش نشده، اما مقام‌های پنتاگون از نزدیک در حال رصد وضعیت منطقه هستند.
گاف در ادامه گفت، این حمله با "استراتژی بلندمدت اسرائیل مبنی بر تضعیف" سپاه پاسداران و نیروی قدس انطباق دارد.
در طی جنگ در سایه یک سال اخیر بین ایران و اسرائیل، سوریه یک میدان عمل مهم و کلیدی برای اقدامات اسرائیل بوده است.
دانا استرول، مقام سابق ارشد پنتاگون در امور خاورمیانه که اکنون در انستیتوی واشنگتن برای سیاست شرق نزدیک فعالیت دارد اظهار داشت: «حمله دمشق یک افزایش تنش قابل توجه بود و ریسک وارد کردن یک منطقه شکننده و بی ثبات به جنگی تمام عیار را به همراه دارد.» وی افزود، «این نسخه اسرائیلی حمله آمریکا به قاسم سلیمانی بود.»
استرول در ادامه گفت، ارزیابی دوران بعد از ترور قاسم سلیمانی در این زمینه می‌تواند آموزنده باشد. وی با اشاره به دوره فرماندهی ژنرال اسماعیل قاآنی، فرمانده فعلی نیروی قدس سپاه اظهار داشت: «این (ترور) منجر به گستردگی بیشتر، اما در عین حال کاهش میزان توانمندی فعالیت‌های شبکه نیروی قدس در خارج از کشور شده است. اما استراتژی محوری ایران هرگز تغییری نکرده است. تهران به سرمایه گذاری در شبکه خود در خارج از مرز‌ها ادامه خواهد داد تا نبرد را از مرز‌های خود دور نگه دارد.»
این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه افزود: «حمله دمشق بر نحوه عملیات‌های برون مرزی نیروی قدس تاثیرات راهبردی خواهد گذاشت.»
کنت مکنزی، ژنرال چهار ستاره بازنشسته و رهبر سابق فرماندهی مرکزی پنتاگون که بر عملیات‌های نظامی امریکا در خاورمیانه نظارت دارد گفت، مرگ این مقام‌های عالی رتبه نیروی قدس "یک ضربه" تلقی می‌شود. وی افزود: «روابطی که آن‌ها به شکل دیرینه ایجاد کرده و به شکلی محتاطانه توسعه داده بودند از بین خواهد رفت.»
به گفته استرول، این حمله موجب خشمگین‌تر شدن تهران خواهد شد. «سوال این است که آیا ایران به نحوی به این حمله واکنش نشان خواهد داد که موجب کاهش تنش شود یا از نردبان تنش زایی بالا خواهد رفت.»
سابرینا سینگ، سخنگوی پنتاگون روز سه شنبه گفت، ایالات محتده هیچ مداخله‌ای در این حمله نداشته و پیش از انجام حمله از آن مطلع نبوده است. سینگ در یک کنفرانس خبری با بیان اینکه واشنگتن این پیام را مستقیما به ایران منتقل کرده افزود: «با توجه به بالا بودن تنش‌ها در منطقه، ما می‌خواستیم از کانال‌های خصوصی این موضوع را روشن کنیم که ایالات متحده هیچ مداخله‌ای در حمله دمشق نداشته است.»

گزینه مناسب برای انتقام‌گیری از اسرائیل/ آیا ایران به سبک اربیل تلافی می‌کند؟

گزینه مناسب برای انتقام‌گیری از اسرائیل/ آیا ایران به سبک اربیل تلافی می‌کند؟
روز سیزدهم فروردین ماه بود که روابط عمومی کل سپاه در اطلاعیه‌ای از شهادت سرداران محمدرضا زاهدی و محمد هادی حاج رحیمی و پنج تن از همراهان در جنایت تروریستی رژیم صهیونیستی در حمله موشکی به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق خبر داد. اتفاقی که باور کارشناسان در آینده تحولات منطقه تاثیر بسزایی خواهد داشت و ایران در این مورد سکوت نخواهد کرد. با این حال برخی کارشناسان معتقدند که جنگ مستقیم با اسرائیل به هیچ وجه به نفع ایران نیست و پا گذاشتن به این عرصه تنها با جنگ با اسرائیل تمام نمی شود و درگیری می تواند گسترش پیدا کند و سایر بازیگران مانند امریکا را هم درگیر کرده و نه تنها وضعیت ایران بلکه وضعیت منطقه را هم دچار تغییراتی بکند. به باور دیگر تحلیگران به نظر می رسد که اسرائیل سازمان ویژه ای را برای رصد تمامی پاسداران و ایرانیانی که به سوریه و لبنان تردد می کند بوجود آورده است و در هماهنگی و با توافق و تمایل آمریکا به دنبال ترور تمامی آنهاست. نکته مهم در این مساله خلاصه می شود که تل آویو باید مطمئن شود که هیچ جنایتی بدون پاسخ نمی ماند، اما نباید با واکنش فوری خیال او را از مجازات در دراز مدت راحت کرد. بهترین پاسخ مدبرانه آنست که اسرائیل انتظار دریافت آن را نداشته باشد.

گزینه مناسب برای انتقام‌گیری از اسرائیل/ آیا ایران به سبک اربیل تلافی می‌کند؟

اندیشکده کارنگی در تحلیلی در خصوص حمله تروریستی اسرائیل به ساختمام کنسولگری ایران نوشت: واکنش های بین المللی به این حمله از جمله عواملی است که می تواند در روند تصمیم ایران برای انتقام گیری موثر باشد و در این بین واکنش شدید دیپلماتیک جامعه بین‌الملل و به طور خاص از سوی ایالات متحده در این مرحله ضروری است. اسرائیل تاکنون، با مصونیت ظاهری، غزه را ویران کرده، بیش از ۳۳هزار فلسطینی را کشته، به بیمارستان ها، مراکز آموزشی، آرشیوهای عمومی و دیگر زیرساخت های غیرنظامی حمله کرده است، و همچنین تعداد زیادی از کارکنان سازمان ملل، تقریبا صد خبرنگار و هفت امدادگر بین المللی را از بین برده است. اقدامات این رژیم منطقه را به سمت مسیری تشدید کننده سوق داده که می تواند آن را به آتش بکشد و ایالات متحده را به یک درگیری عمومی بکشاند که بارها اعلام کرده خواهان آن نیست.
در این بین به نظر می رسد سیاست «آغوش خرس» دولت ایالات متحده در قبال غزه که در آن بایدن برای کنترل بهتر نتانیاهو تلاش می کند شکست خورده است. حمله به کنسولگری ایران همچنین بازتابی از این موضوع است که چگونه درگیری در غزه به تغییر قوانین جنگ و همچنین کاهش آستانه پذیرش جامعه بین‌المللی کمک کرده است. از طرفی این مسائل به خوبی می تواند نشان دهنده یک میخ تعیین کننده در تابوت نظم بین المللی مبتنی بر قوانین باشد.
پاسخ ایران همچنین تعیین خواهد کرد که چه اتفاقی خواهد افتاد. در گذشته، اقدامات تلافی جویانه ایران برای حملات علیه پرسنل آن بر حمله به تأسیسات اسرائیلی خارج از اسرائیل، مانند پایگاه موساد در اربیل، عراق، در ژانویه ۲۰۲۴ متمرکز بود. این واکنش در راستای سیاست پرهیز از یک جنگ منطقه‌ای همه جانبه بود. ایران همچنین نشان داده است به دنبال تحریک نیروهای آمریکایی در منطقه و در کشورهایی چون عراق و سوریه نیست. این به دنبال کشته شدن سه نظامی آمریکایی در حمله هواپیمای بدون سرنشین در نزدیکی مرز اردن در ژانویه گذشته صورت گرفت که حدود ۱۸۰ حمله علیه مواضع ایالات متحده بین اکتبر و فوریه ثبت شد.
نیازی به گفتن نیست که منطقه امروز شبیه به انبار باروت است. تا زمانی که اقدامات اسرائیل به سرعت مهار نشود، بدترین اتفاق ممکن است هنوز در راه باشد.
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا ابهامات پیرامون کاظم صدیقی تمامی ندارد

چرا ابهامات پیرامون کاظم صدیقی تمامی ندارد

ماجرای کاظم صدیقی تمامی ندارد و رسانه‌ها هم ول کن ماجرا نیستند. متأسفانه در خصوص این ...
مرعشی: اگر قرار بود رئیسی و قالیباف رئیس دو قوه شوند، خب چرا آنها را جابجا گذاشتید؟!

مرعشی: اگر قرار بود رئیسی و قالیباف رئیس دو قوه شوند، خب چرا آنها را جابجا گذاشتید؟!

حسین مرعشی می گوید: حتماً قالیباف بهتر از نبویان یا رسایی می‌تواند مجلس را اداره کند،...
آینده خاورمیانه در گرو پیروز بزرگ نبرد پنهان پسرعموهای منطقه

آینده خاورمیانه در گرو پیروز بزرگ نبرد پنهان پسرعموهای منطقه

جنگ اوکراین و درگیری 5 ماهه اسرائیل و حماس تمام معادلات منطقه و جهان را تغییر داده است....
1