کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کبنا بررسی کرد؛

دستاورد سفر یک‌روزه رئیس سازمان محیط زیست کشور به کهگیلویه و بویراحمد چیست؟ / مدیرکل محیط زیست استان پاسخ دهد

3 آذر 1401 ساعت 20:54

رئیس سازمان محیط زیست کشور در حالی به یاسوج سفر و از برخی پروژه‌ها بازدید کرد که دستاورد سفر او برای محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد چندان روشن نیست.


رئیس سازمان محیط زیست کشور در حالی به یاسوج سفر و از برخی پروژه‌ها بازدید کرد که دستاورد سفر او برای محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد چندان روشن نیست.
به گزارش کبنا، علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست کشور در سفری یک روزه به کهگیلویه و بویراحمد طی بازدید از برخی پروژه‌ها همچون موزه تاریخ طبیعی، در نشست‌هایی نیز شرکت کرد.
این بازدید در حالی صورت گرفته که بسیاری از تشکل‌های محیط زیستی انتقادات تندی به عملکرد سازمان محیط زیست استان دارند.
در چنین بازدیدهایی، از قبل، سازمان مورد نظر باید برنامه‌هایی تدارک ببنید که در راستای اولویت‌های اصلی آن سازمان باشد. اما گویا محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تنها به چند بازدید و نشست اکتفا کرده و مسائل اصلی محیط زیست این استان را فراموش کرده است.
کارخانه‌های شن و ماسه که بعضاً برداشت بی‌رویه آنها آسیب‌هایی جدی به محیط زیست استان وارد کرده است؛ دفن غیربهداشتی زباله، تخریب جنگل‌ها و منابع طبیعی، پروژه‌های مختلف برخی از دستگاه‌های اجرایی که به محیط زیست آسیب می‌زنند، آلودگی هوا، آلودگی آبِ ناشی ازز انباشت زباله، فاضلاب وپساب مناطق کشاورزی و صنعتی، گونه‌های گیاهی و جانوریِ در معرض تهدید، آتش‌سوزی‌های غیرطبیعی و انباشت و تولید زباله از مسائل مهمی است که گریبان‌گیر این استان است. برخی سدسازی‌ها نیز مزید بر علت شده و ممکن است به دلیل عدم کفایت مطالعات اولیه به فاجعه منجر شوند، از جمله چالش‌های بزرگ محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد هستند.
هر چند بازدید از ساختمان‌ها نیز به نوبه خود لازم است و از مدیرکل محیط زیست استان نیز به همین خاطر باید تشکر کرد، اما محیط زیست این استان با مسائل بسیار بزرگتری روبه‌روست. آنچنان که پروژه‌ای همچون موزه تاریخ طبیعی در کنار آنها پدیده‌ای لاکچری به حساب می‌آید.
تشکل‌های محیط زیستی استان کهگیلویه و بویراحمد بارها چالش‌های استان را گوشزد کرده‌اند. اما تاکنون گوش شنوایی برای آنها نبوده است؛ کافی است پای درد دل‌های آنها نشست تا به عمق فاجعه پی برد.
خطاب به رئیس سازمان محیط زیست باید گفت پیش از سفر به این استان، باید از مدیرکل محیط زیست استان طلب برنامه می‌کردید و سپس وارد کهگیلویه و بویراحمد می‌شدید. از طرف دیگر، این استان فقط یاسوج نیست؛ اتفاقاً بیشترین مشکلات مربوط به دیگر شهرستان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد است.
کاش در این سفر اعتباراتی برای پروژه آموزش همگانی در حفاظت از محیط زیست، گسترش فضای سبز و ... در نظر گرفته می‌شد.
و مهمتر از همه، کاش به جای بازدید از ساختمانی که مشتی آجر بیشتر نیست، مسأله تولید و دفن زباله را پیگیری می‌کردید. شاید در نگاه نخست، زباله چندان جایی برای مانور دادن نداشته باشد، اما بدیهی است که دفن غیراصولی زباله آسیب‌هایی بسیار جدی هم برای سلامت انسان و هم برای محیطِ زیستِ آنها دارد. اگر تنها و تنها همین یک موضوع در این بازدید مورد بررسی اصولی قرار می‌گرفت و سپس راهکاری برای آن ارائه می‌شد، از صدها پروژه آجری مفیدتر بود.  
البته علیرغم همه این موارد، ممکن است تمام این چالش‌ها و راه‌های برون‌رفت از آنها در این بازدید مورد بحث قرار گرفته باشند، اما خبری از آنها منتشر نشده باشد. ازاین‌رو از سازمان محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد انتظار می‌رود برای تنویر افکار عمومی دستاورد این سفر یک روزه برای محیط زیست استان را به طور شفاف اعلام کنند.
کبنانیوز آمادگی درج جوابیه مسئولین محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد را دارد.


کد مطلب: 454821

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/report/454821/دستاورد-سفر-یک-روزه-رئیس-سازمان-محیط-زیست-کشور-کهگیلویه-بویراحمد-چیست-مدیرکل-استان-پاسخ-دهد

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir

1