تاریخ انتشار
يکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۷
کد مطلب : ۴۵۰۹۲۶
بررسی تورم استان‌ها در تیر ماه ۱۴۰۱؛

بار سنگین تورم بر دوش 20 استان؛ آژیر قرمز قیمت‌ها در 4 استان / جایگاه استان کهگیلویه و بویراحمد کجاست؟

۹
۲
بار سنگین تورم بر دوش 20 استان؛ آژیر قرمز قیمت‌ها در 4 استان / جایگاه استان کهگیلویه و بویراحمد کجاست؟
کبنا ؛تورم نقطه به نقطه 4 استان کشور در تیر ماه سال جاری از 60 درصد بالاتر بوده است که فاصله قابل توجهی با تورم نقطه ای کل کشور دارد.
به گزارش کبنا، تورم نقطه به نقطه کشور در تیر ماه جاری 54 درصد برآورد شده که در نسبت به ماه گذشته روند افزایشی داشته است، این نرخ بالاترین تورم نقطه ای به ثبت رسیده در 26 سال گذشته اقتصاد ایران محسوب می شود. بررسی ها نشان می دهد تورم نقطه به نقطه چهار استان کشور؛ آذربایجان غربی، اردبیل، قزوین و لرستان در اولین ماه تایستان جاری بالاتر 60 درصد به ثبت رسیده است که در مقیاس تورم نقطه ای عدد بالایی محسوب می شود. همچنین 10 استان در تیر ماه تورم نقطه به نقطه خوراکی بالای 90 درصد را تجربه کرده اند.
آنچه از آمار ها بر می آید چنین است که حدود دو سوم استان های کشور در تیر ماه تورم سالانه ای بالاتر از تورم سالانه کل کشور را تجربه کرده اند، به بیان ساده تر 20 استان در ماه گذشته نسبت به میانگین کشوری تورم بیشتری را در سبد مصرفی حود حس کرده اند. در این گزارش به بررسی تورم استان های کشور در 3 شاخص سالانه،نقطه به نقطه و ماهانه در تیر ماه 1401 پرداخته شده است.
همدان در قله تورم ماهانه تیر
تورم ماهانه کل کشور در تیر ماه سال جاری 4.6 درصد به ثبت رسیده است، این در حالیست که در خرداد ماه نرخ تورم ماهانه بالغ بر 12 درصد به رسیده بود که رکوردی بی سابقه در تورم یکماهه قیمت ها در چند دهه اخیر اقتصاد ایران بود. می توان اظهار داشت که تورم خرداد ماه عمدتا از سوی تورم اقلام خوراکی بوده که ناشی از سیاست اصلاح قیمت کالاهای اساسی توسط دولت به وچود آمده بود. بررسی ها نشان می دهد بیشترین تورم ماهانه به ثبت رسیده در میان استان های کشور در ماه گذشته در استان همدان رخ داده است، به طور میانگین قیمت ها در این استان در عرض یکماه 7.1 درصد افزایش یافته است که در مقیاس تورم ماهانه رقم بالایی محسوب می شود.
پس از همدان استان آذربایجان غربی قرار دارد که بیشترین تورم ماهانه را به نرخ 6.7 درصد به ثبت رسانده است. در جایگاه سوم بیشترین تورم ماهانه تیر میان استان ها نیز اردیبل قرار دارد، تورم این استان 6.1 درصد برآورد شده است. آمار ها نشان می دهد دو استان اردیبل و آذربایجان در دیگر شاخص های تورمی نیز در تیرماه 1401 رکورد دار بوده اند.
تورم ماهانه استان گیلان در ماه گذشته 3.3 درصد بوده است، این نرخ تورم پایین ترین تورم ماهانه میان استان های کشور در تیر ماه محسوب می شود. استان های سیستان و بلوچستان و زنجان نیز به ترتیب با تورم 3.4 درصد و 3.6 درصد در جایگاه دوم و سوم کمترین تورم یکماهه قرار دارد. استان های مذکور هیچ یک در زمره کمترین تورم در دیگر شاخص های تورمی قرار ندارد.
photo_2022-07-30_12-56-14
تورم نقطه به نقطه تیر؛ آژیر قرمز تورم در 4 استان
تورم نقطه به نقطه در تیر ماه سال جاری 54 درصد برآورد شده است، به بیان ساده تر خانوار های کشور در تیر ماه امسال به طور میانکین 54 درصد بیشتر برای تهیه یک سبد مشخص از کالا و خدمات نسبت به تیر ماه سال گذشته هزینه کرده اند. تورم نقطه ای در چند ماه گذشته روند صعودی به خود گرفته و در تیر ماه نسبت به خرداد 1.5 درصد بیشتر شده است. پیش بینی می شود به توجه به تورم های ماهانه بالایی که در چند ماه گذشته به ثبت رسیده، تورم نقطه ای نیز در ماه های آتی به روند صعودی خود ادامه دهد.
تورم نقطه به نقطه استان آذربایحان غربی در تیر ماه 63.9 درصد به ثبت رسیده است، این نرخ بالاترین نرخ تورم نقطه ای به ثبت رسیده در تیر ماه در میان تمامی استان های کشور است. در جایگاه دوم نیز استان اردبیل با تورم 61 درصد قرار دارد. استان های قزوین و لرستان هم جز چهار استانی هستند که در تیر ماه تورم نقطه به نقطه بالای 60 درص را به ثبت رسانده اند. همچنین آمار ها نشان می دهد 10 استان کشور در تیر ماه تورم نقطه ای خوراکی بالای 90 درصد را تجربه کرده اند که اکو ایران طی گزارش های آتی به طور دقیق تر به تورم خوراکی استان ها خواهد پرداخت.
جایگاه کمترین تورم نقطه ای به ثبت رسیده میان استان های کشور نیز به استان خوزستان با نرخ 47.3 درصد تعلق دارد. استان های تهران و بوشهر نیز به ترتیب با ثبت تورم نقطه به نقطه 49.8 درصد و 50 درصد در جایگاه های بعدی قرار دارند.
 
photo_2022-07-30_13-15-12
20 استان بالاتر از تورم سالانه کشوری
تورم سالانه کشور در تیر ماه 40.5 درصد به ثبت رسیده است، به عبارت دیگر میانگین سطح عمومی قیمت ها در دوازده ماه منتهی به تیر ماه امسال نسبت به میانگین سطح قیمت ها در دورازده ماه منتهی به تیر 1400 بالغ بر 40 درصد افزایش تجربه کرده است. به مانند شاخص تورم نقطه ای، تورم سالانه نیز نسبت به خرداد ماه افزایشی بوده و روند صعودی به خود گرفته است. تورم سالانه نیز با توجه به تورم های ماهانه اخیر به ثبت رسیده برای چند ماه آتی روندی صعودی خواهد داشت.
اکو ایران در ادامه این گزارش نوشت: تورم سالانه استان کهگیلویه و بویراحمد در تیر ماه 47.6 درصد به ثبت رسیده که بالاترین تورم دوازده ماه تیر ماه در میان تمامی استان های کشور محسوب می شود. استان مازندران نیز با ثبت تورم 46.1 درصدی در جایگاه دوم قرار دارد. همچین تورم اسلانه استان ایلام نیز در نخستین ماه تابستان جاری 44.8 درصد برآورد شده که در زمره بالاترین تورم های سالانه استانی قرار دارد. بررسی ها نشان می دهد 20 استان کشور در ماه گذشته تورم بالاتری را نسبت به تورم میانگین کل کشور تجربه کرده اند، به عبارت دیگر حدود دو سوم استان ها در ماه گذشته ار منظر تورم سالانه تورم بیشتر را حس کرده اند.
استان سمنان نیز در جایگاه کمترین تورم سالانه به ثبت رسیده در میان استان های کشور قرار دارد، تورم سالانه این استان در تیر 35.4 درصد بوده است. استان های همدان و خوزستان نیز به ترتیب به ثبت تورم 35.9 درصد و 37.4 درصد در جایگاه دوم و سوم قرار دارند. آمار ها نشان می دهد تنها 8 استان در ماه گذشته تورم سالانه کمتر از 40 درصد را تجربه کرده اند.
 
photo_2022-07-30_12-56-13
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
تورم و گرانی پشت مردم پولدارها را شکست فقرا و مستضعفین را نابود کرد کس دلسوزی نیست که آنها را خاک سپاری کند
Iran, Islamic Republic of
کل ایران گرونی وکمر شکنی مردم فرا گرفته مسئولین که خودشون بخواب زدن
Iran, Islamic Republic of
اینا تورم محسوب نمیشن اقتصاد مقاومتی هستند
مهرداد
United Arab Emirates
هویدا نخست وزیر شاهنشاه می‌گفت ۱۳ سال قیمتها ثابت و تورم نداریم و اعدامش کردند /آمار تورم استانی لحظه به لحظه میدن
کوروش
Iran, Islamic Republic of

اینارو باید دادگاهی کرد چون تو انتخابات وعده میدن الان نمیتونن عمل کنن ازبالا تا پایین
یا حسین مظاوم
Iran, Islamic Republic of
روغنی که از 15 هزار تومان شده 125هزار تومان چگونه حساب میکنید که تورم 47درصدی هست تورم بالای پونصد درصد همه اجناس رو گرفته
Iran, Islamic Republic of
حالا اینا را خودشان رسمی اعلام می کنند اما واقعیت چیز دیگری است بالاتر از اینها
Iran, Islamic Republic of
جناب رئیسی نتوانستی به شعارهای انتخاباتی عمل کنی و در انتخاب وزرا و هکارانت و استانداران هم خوب عمل نکردیو دچار افراط شدیدی شدی جاذبه که نداشتی دافعه شدیدی هم داشتی اولا شما با یک رای بسیار ضعیفی که بیشتر شبیه انتصاب بود نه انتخاب رئیس جمهور شدی و با شعارهای فروان و خرج سنگین تبلیغات.در یک مارتون بدون رقیب با کاندیداهای سوپر پوششی رئیس جمهور شدی که بخش بسیار زیادی از همان آراءناچیز هم ریزش کرد و
Iran, Islamic Republic of
برای سرپوش گذاشتن بر عدم توانیی حل مشکلات اقتصادی مسئله حجاب را پیش کشیدند آبروی مردم را میریزند که سرپوشی بر ضعف های خودشان بگذارند
درآمد مداحان از کجاست؟

درآمد مداحان از کجاست؟

نمي‌توان منکر نقش و تاثيرگذاري مداحان بر جامعه شد و حتي در رژيم گذشته هم جايگاه خود را ...
از حکومت تک نفره تا منافع انحصاری روسیه؛ در ذهن پوتین چه می‌گذرد؟

از حکومت تک نفره تا منافع انحصاری روسیه؛ در ذهن پوتین چه می‌گذرد؟

در تفکر پوتین، این جامعه آمریکا است که دو نیم شده است. یک مثال موضوع سقط جنین است؛ و ...
تصاویر مسحور کننده "جیمز وب" منتشر شد

تصاویر مسحور کننده "جیمز وب" منتشر شد

نخستین تصویر تلسکوپ فضایی "جیمز وب" بامداد امروز سه‌شنبه منتشر شد و اکنون طبق وعده مقامات ...