کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

در یادداشتی مطرح شد

وکیلی: منویات اصلاح طلبانه توسط اصولگرایان در قدرت پیش خواهد رفت / مجلس یازدهم راه مجلس دهم را می‌رود؟

7 خرداد 1401 ساعت 12:39

بارها گفته‌ام که راز اینکه دولت‌ها در ایران راست شروع می‌کنند اما چپ خارج می‌شوند همین است. مردم ایران بیش از یکصد سال است که مطالبات اصلاح طلبانه دارند. به خاطر همین همیشه نوشته و گفته‌ام که صندوق رأی همه را اصلاح طلب می‌کند. این صندوق معجزه می‌کند. وقتی صحنه تصویب این طرح را دیدم بیشتر باورم شد که به جبر زمان، منویات اصلاح طلبانه توسط اصولگرایان در قدرت پیش خواهد رفت؛ تنها با این تفاوت که دیگر کسی تهمت انگلیسی و ضدانقلابی و ضد ارزشی به آنان نمی‌زند.


محمدعلی وکیلی در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشت: بالاخره پس از وعده‌ها و ادعاهای فراوان طرح شفافیت که حقیر در مجلس قبل ارائه داده بودم در این مجلس نیز به تصویب رسید. این طرح البته به غنای طرحی که در مجلس قبل تصویب کردیم نیست؛ در طرح اینجانب نهادهای تاثیرگذار حاکمیتی مانند شورای نگهبان، خبرگان رهبری و شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مشمول شفافیت می‌شدند. این نهادها اما در طرح مصوب مجلس جدید حذف شده‌اند و معاف از شفافیت آرا و علنی سازی مذاکرات شده‌اند. جالب است که با آن همه شعار و ادعا، دو سال عملاً کاری در جهت شفافیت نکردند و در آخر پس از دو سال به همان طرح مجلس قبل رجوع و بخشی از آن طرح را تصویب کردند. جالب‌تر آنکه در آن روز که حقیر طرح شفافیت آرای قوا و نهادها و شوراهای عالی را به منظور شفاف سازی نظام تقنینی کشور ارائه نمودم، برغم تصویب یک فوریت آن در همان مجلس، اما در فضای سیاسی عده‌ای آن را طرح انگلیسی نامیدند و مورد چه هجمه‌هایی که از سوی جریانات به اصطلاح اصولگرا قرار نگرفتم. اما امروز همان طرح البته با حذف بخش‌های تاثیرگذار حاکمیتی را تصویب می‌کنند و از آن به عنوان مهمترین اقدام انقلابی مجلس انقلابی یاد می‌کنند. از آقای قالیباف گرفته تا دیگر نمایندگان شاخص پس از این کار مجلس، سر بالا گرفتند و سینه را صاف کردند که «الوعده وفا». وعده‌ای که دیر و البته نصف و نیمه اجابت کردند و در حق رقیب برای همین طرح چه جفاها که نکردند. البته طبیعی بود که برایشان گران باشد. این طرح با منظومه فکری اصولگرایان نمی‌سازد. وصله ناجوری است در هندسه گفتمان آن‌ها. به هر روی، هرچند دیر و ناتمام، اما کاری مبارک است. قطعاً ما از این گام کوچک مجلس خوشحالیم. بالاخره گامی برداشته‌اند. البته معتقدم درنهایت گام‌های بلندتر را هم برمی‌دارند. این از اقتضائات تاریخ است. بالاخره سرسخت‌ترین و جازم‌ترین افکار در مواجهه با واقعیت مجبور به تغییر می‌شود. بارها گفته‌ام که راز اینکه دولت‌ها در ایران راست شروع می‌کنند اما چپ خارج می‌شوند همین است. مردم ایران بیش از یکصد سال است که مطالبات اصلاح طلبانه دارند. به خاطر همین همیشه نوشته و گفته‌ام که صندوق رأی همه را اصلاح طلب می‌کند. این صندوق معجزه می‌کند. وقتی صحنه تصویب این طرح را دیدم بیشتر باورم شد که به جبر زمان، منویات اصلاح طلبانه توسط اصولگرایان در قدرت پیش خواهد رفت؛ تنها با این تفاوت که دیگر کسی تهمت انگلیسی و ضدانقلابی و ضد ارزشی به آنان نمی‌زند.
 


کد مطلب: 448494

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/report/448494/وکیلی-منویات-اصلاح-طلبانه-توسط-اصولگرایان-قدرت-پیش-خواهد-رفت-مجلس-یازدهم-راه-دهم-می-رود

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir