کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

مردم روستاهای اطراف تنگ پیرزال به تنگ آمده‌اند؛

گاز و خاک از کهگیلویه و بویراحمد، سود و منغت برای خوزستان و آلایندگی شدید برای تنگ پیرزالی‌ها

2 بهمن 1400 ساعت 18:32

ایستگاه تقویت فشار گاز تنگ پیرزال زیر مجموعه شرکت گاز میان‌کوه خوزستان منطقه یک عملیات گاز که در حد فاصل دهدشت و سرفاریاب ( 18 کیلومتری جاده دهدشت به سرفاریاب) و در فاصله 100  و 200 متری روستاهای کلایه، دلی‌ پیرمحمود، ذوکوهک شهید دارکوب منطقه تنگ پیرزال واقع شده است، زیر نظر و تحت نظارت استان خوزستان قرار دارد و تمام مواهب و فواید آن نیز در اختیار استان خوزستان است، اما معایب و مضرات آن برای اهالی روستای تنگ پیرزال است.


ایستگاه گاز تنگ پیرزال زیر مجموعه شرکت گاز میان‌کوه خوزستان منطقه یک عملیات گاز که در حد فاصل دهدشت و سرفاریاب ( 18 کیلومتری جاده دهدشت به سرفاریاب) و در فاصله 100  و 200 متری روستاهای کلایه، دلی‌ پیرمحمود، ذوکوهک شهید دارکوب منطقه تنگ پیرزال واقع شده است، زیر نظر و تحت نظارت استان خوزستان قرار دارد و تمام مواهب و فواید آن نیز در اختیار استان خوزستان است، اما معایب و مضرات آن برای اهالی روستاهای اطراف تنگ پیرزال است.
به گزارش کبنا، کهگیلویه و بویراحمد سرزمینی است که از جهات بسیاری توسط استان‌های همجوار مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد اما در مقابل آن منفعتی دریافت نمی‌کند؛ در واقع برخی از منابع موجود در استان به کام استان‌های همجوار استفاده می‌شود. در همین خصوص استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز عنوان کرده بود: همه چیز سد مارون در کهگیلویه و بویراحمد است اما هیچ حقأبه‌ای دریافت نمی‌کند.
داستان شرکت گاز میان‌کوه خوزستان منطقه یک عملیات گاز که در فاصله 100 متری روستای تنگ پیرزال، 18 کیلومتری جاده دهدشت به سرفاریاب واقع شده است، نیز همین است. داستان از این قرار است که شرکت گازی که در این روستا قرار دارد زیر نظر و تحت نظارت استان خوزستان قرار دارد و تمام مواهب و فواید آن نیز در اختیار استان خوزستان است، اما معایب و مضرات آن برای اهالی روستای تنگ پیرزال است.
بخشی از مردم این روستا از مشکلات این شرکت گاز به شدت گلایه دارند و در گفت‌وگو با کبنانیوز از مشکلات و مضراتی گفتند که این شرکت گاز برای آنها به وجود آورده است.
حسین دارکوب رئیس شورای روستای شهید دارکوب منطقه تنگ پیرزال گفت: این شرکت آلودگی‌های زیادی برای مردم به دنبال داشته است. بیماری‌های قلبی و ریوی ناشی از شرکت گاز مردم را نابود کرده است. بعضی اوقات نیز آلودگی صوتی بسیار وحشتناکی دارد. بوی بسیار نامطبوعی نیز منتشر می‌کند که تأثیر مستقیم روی ریه‌های اهالی روستا دارد.
وی افزود: این شرکت کمتر از 100 متر با روستا فاصله دارد و مستقیم زیر نظر استان خوزستان است.
حسین دارکوب گفت: چند بار از کشوری هم مراجعه کرده‌ایم اما نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.
رئیس شورای روستای تنگ پیرزال اظهار داشت: با وجود اینکه این شرکت در روستای ما قرار دارد، اما هیچ‌گونه عوارضی به دهیاری و روستا پرداخت نمی‌کنند. در حالی که باید مالیات پرداخت کنند و ماهانه به دهیاری عوارض پرداخت کند. این شرکت در خاک ما هستند و هیچگونه تسهیلاتی به ما نمی‌دهند.
جواد صالح‌پور دهیار روستای شهید دارکوب منطقه تنگ پیرزال نیز در گفت‌وگو با کبنا گفت: شرکت گاز میان کوه‌خوزستان منطقه یک عملیات گاز که در نزدیکی روستای تنگ پیرزال قرار دارد باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم شده است.  آلایندگی صوتی آن واقعا اذیت می‌کند.
وی گفت: این شرکت زیر نظر استان ما نیست و استان ما کنترلی روی آن ندارد. چند بار هم پیگیری کردیم، چون زیر نظر استانداری ما نیست، جوابی نگرفته‌ایم.
صالح‌پور ادامه داد: مریضی، سر و صدا و آلودگی آن برای ماست، اما منافعش نه؛ حتی نیروهایی از روستا را در آن به کار نمی‌گیرند. هر چند چند نیرو در روستای ما نیز دارد، اما تعداد آن خیلی کم است.
به گزارش کبنا، کهگیلویه و بویراحمد که دارای یکی از غنی‌ترین منابع در کشور است، همچنان در وضعیت بیکاری فزاینده‌ای قرار دارد و با وجود نیروی انسانی تحصیل کرده، بسیاری در فقر و بیکاری به سر می‌برند. برخی از شرکت‌ها نیز که در جای‌جای استان مشغول به کار هستند، با وجود بهره‌برداری از استان کهگیلویه و بویراحمد، مالیاتی پرداخت نمی‌کنند. البته این مسأله تنها محدود به شرکت گاز تنگ پیرزال نمی‌شود. بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در استان نیز از همین روال تبعیت می‌کنند. مردم روستای تنگ پیرزال از مشکلاتی که این شرکت گاز به وجود آورده است، به تنگ آمده‌اند. بنابراین باید فکری اساسی به حال این وضعیت شود.


کد مطلب: 443819

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/report/443819/گاز-خاک-کهگیلویه-بویراحمد-سود-منغت-خوزستان-آلایندگی-شدید-تنگ-پیرزالی-ها

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir