کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

حضور رئیس سابق قرارگاه خاتم الانبیا در انتخابات 1400 با واکنش‌های منفی فراوانی روبرو شد

تیر خلاص به کاندیداتوری سعید محمد؟

15 فروردين 1400 ساعت 11:56

سردار سعید محمد، فرمانده قرار‌گاه سازندگی خاتم‌‌الانبیاء چهره‌ای بود که تا پیش از آن بسیاری او را صرفا در قامت یک فرمانده نظامی حاضر در قرارگاه خاتم می‌شناختند؛ اما صحبت‌های پیرامون وی باعث شده عده‌ای از او به عنوان کاندیدای جوان و انقلابی اصولگرایان نام ببرند. با این حال هر چند بزرگان اصولگرایی درباره وی موضع‌گیری نکرده و حمایتی از محمد صورت ندادند؛ اما این امر باعث نشد تا سعید محمد از عزم خود برای کاندیداتوری عقب‌نشینی کند.


نامزدی سردار سعید محمد به عنوان یک گزینه نظامی احتمال هایی را برای ظهور یک چهره جدید برای رقابت انتخاباتی روشن می کرد که این احتمال ها با استقبال سرد و البته منفی چهره های شاخص اصولگرا ضعیف تر شد.

پایان رویای انتخاباتی سردار جوان
 شاید بسیاری تا همین چند روز اخیر، سردار سعید محمد، فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء را یکی از چهره‌های اصلی و حاضر در انتخابات ریاست‌جمهوری معرفی می‌کردند و حتی برای وی شانس پیروزی قائل بودند. اما پس از آنکه وی نامه استعفایش را به قصد فعالیت‌‌های انتخاباتی منتشر کرد‌ و به عبارتی از احتمال حضورش در انتخاتبات خبر داد حمید‌رضا ترقی، عضو حزب موتلفه اظهاراتش را در مورد چرایی کناره‌گیری سعید محمد تکذیب و از وی عذرخواهی کرد. روز گذشته معاون سیاسی سپاه پاسداران در خصوص وی سخنانی گفت که حاکی از چرایی کناره‌گیری سردار محمد از این قرارگاه بود. سردار ید‌ا... جوانی در این خصوص می‌گوید: «‌اتفاقا منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی ایشان بوده است.» این در حالی است که پیش از این محمد برکناری را تکذیب و گفته بود که از قرارگاه خاتم استعفا داده است.
   از کناره‌گیری تا اعلام کاندیداتوری

 


ماه‌های پایانی سال گذشته بود که در میان احساس تکلیف کردن‌های برخی چهره‌های اصولگرا برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 و صحبت بر سرگزینه‌های حداکثری اصولگرایان نامی نه‌چندان آشنا بر سر زبان‌ها جاری شد و بسیاری او را نامزد اصولگرایان برای حضور در انتخابات قلمداد می‌کردند. سردار سعید محمد،  فرمانده قرار‌گاه سازندگی خاتم‌‌الانبیاء چهره‌ای بود که تا پیش از آن بسیاری او را صرفا در قامت یک فرمانده نظامی حاضر در قرارگاه خاتم می‌شناختند؛ اما صحبت‌های پیرامون وی باعث شده عده‌ای از او به عنوان کاندیدای جوان و انقلابی اصولگرایان نام ببرند. با این حال هر چند بزرگان اصولگرایی درباره وی موضع‌گیری نکرده و حمایتی از محمد صورت ندادند؛ اما این امر باعث نشد تا سعید محمد از عزم خود برای کاندیداتوری عقب‌نشینی کند. از همین‌رو فرمانده قرارگاه خاتم که تا پیش از آن اظهار‌نظری در خصوص مباحث پیرامون کاندیداتوری خود نمی‌کرد، با انتشار بیانیه‌ای از استعفای خود از ریاست قرار‌گاه خاتم به دلیل فعالیت‌های انتخاباتی خبر داد. در بخشی از این بیانیه آمده بود: «‌از آنجا که احتمال دارد به دلیل حضور اینجانب در فضای انتخاباتی شائبه‌هایی متوجه نهاد مقدس سپاه شود در راستای صیانت از سپاه و قرارگاه انقلابی- جهادی خاتم‌الانبیاء، از سمت خود استعفا می‌دهم.» پس از آن بود که فعالیت‌های انتخاباتی وی به صورت غیر‌رسمی و در فضای مجازی گسترش یافت و حتی کلیپی از وی در مجاورت حرم حضرت علی‌ابن موسی‌الرضا(ع) منتشر شد که در آن می‌گوید «‌راه سختی در پیش داریم ولی ان‌شاء‌ا... محکم جلو می‌رویم». انتشار این کلیپ اعلام رسمی حضور وی در انتخابات تلقی شد و بسیاری حتی ادعا کردند رئیس سابق قرارگاه خاتم ستادهای خود را نیز به طور غیر‌رسمی دایر کرده است و ساخت کلیپ و سرود برای وی را در همین راستا قلمداد کردند. با این حال با گذشت زمان اظهار‌نظری از سوی حمید‌رضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه در مورد علت کناره‌گیری سعید محمد از قرار‌گاه خاتم حاشیه‌هایی ایجاد کرد. چنانکه ترقی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: «‌به دلیل تخلفات از قرارگاه خاتم برکنار شده بود». اما پس از چندی خود سعید محمد این مساله را تکذیب کرد و  گفت: «‌هیچ تخلفی هم از سوی من صورت نگرفته است.» ترقی نیز اظهارات خود را تکذیب و از سعید محمد عذرخواهی کرد. با این حال طی چند روز گذشته باز هم خبرهایی پیرامون سعید محمد منتشر شده که به اعتقاد برخی بر کاندیداتوری وی تاثیر‌گذار خواهد بود. حال باید به انتظار نشست و دید رویکرد سعید محمد نسبت به حواشی و حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری چگونه است. در انتخابات حضور خواهد یافت یا عطای آن را به لقایش خواهد بخشید.

   

در آخرین واکنش ها نیز سردار جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حمایت این نهاد از سعید محمد نامزد انتخابات ریاست جمهوری و فرمانده پیشین قرارگاه خاتم را رد کرد.
او همچنین کنار گذاشتن سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبیا را هم به دلیل تخلف او در ورود به انتخابات دانست.
جوانی گفت: سپاه به جدّ با ورود پاسداران و از جمله ایشان به عرصه انتخابات بدون طی مراحل و فرآیندهای قانونی تعریف شده مخالف است. اتفاقاً منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی ایشان بوده است.
پیشتر حمیدرضا ترقی عضو موتلفه مدعی شده بود که سعید محمد به دلیل تخلف از قرارگاه برکنار شده است که از سوی محمد قویا تکذیب شد و ترقی مجبور به عذرخواهی از او شد.
سعید محمد زمستان سال گذشته برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری استعفا داد.
اعلام نامزدی محمد با مخالفات های زیادی همراه بود و نیروهای اصولگرا از آن استقبال نکردند. با این حال نام او به عنوان یک نامزد سپاهی مطرح است.
سردار جوانی دراین‌باره می‌گوید: «سپاه نه از سعید محمد و نه از هیچ کاندیدای دیگری در انتخابات حمایت نمی‌کند و نخواهد کرد. اساساً ورود سپاه و بسیج به انتخابات به‌ طور مصداقی و حمایت از افراد و گروه‌ها و فهرست‌ها دارای منع قانونی و شرعی است. این فضایی که در شبکه های اجتماعی داخلی و رسانه‌های خارجی و بویژه در شبکه‌های ماهواره‌ای ضدانقلاب شکل گرفته و بعضاً سعید محمد را کاندیدای مورد حمایت سپاه معرفی می‌کنند، از یک طرف ساخته و پرداخته کسانی است که می‌خواهند چهره سپاه را مخدوش کنند و از طرفی، متاثر از افرادی است که تصور می‌کنند چون سعید محمد مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) سپاه را برعهده داشته‌ و به عرصه انتخابات ورود کرده‌اند، احتمالاً ورود ایشان به عرصه انتخابات با نظر و تایید و حمایت سپاه است.»
در همین حال در روزهای اخیر فعالیت های سیاسی سعید محمد کاهش یافته او کاملا در سکوت به سر می برد. همین موضوع شائبه احتمال عقب نشینی او از حضور در انتخابات را به وجود آورده است.
پاسخ سعید محمد به سردار جوانی
دفتر سعید محمد اظهارات سردار جوانی معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره چرایی کناره گیری او از فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیای سپاه را تکذیب کرد.
امروز سردار یدالله جوانی در گفت‌وگو با فارس مدعی شده بود که منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل تخلف و رعایت نکردن مقررات از سوی او بوده است. معاون سیاسی سپاه هرگونه حمایت این نهاد از سید محمد را رد کرد.
پیشتر نیز حمیدرضا ترقی عضو ارشد موتلفه مدعی شده بود که کنار رفتن محمد از قرارگاه خاتم به دلیل تخلفات او بوده است. اما ترقی پس از آن به خاطر این ادعا از محمد عذرخواهی کرد.
حالا دفتر سعید محمد در اطلاعیه ای سخنان یدالله جوانی را هم رد کرده است. در این اطلاعیه آمده است:ملت شریف ایران
براساس اخبار منتشر شده از قول پاسدار یدالله جوانی مبنی بر برکناری سعید محمد بدلیل تخلف از قوانین سپاه برای ورود به عرصه انتخابات که پیش از این نیز توسط حمیدرضا ترقی عضو اصولگرای شورای موتلفه اسلامی نیز تکرار شده است به استحضار ملت شریف ایران می رساند؛
فارغ از اینکه این قبیل اخبار با شیطنت رسانه‌ای تنظیم و نشر گردیده است، آقای دکتر سعید محمد هیچ گونه تخلفی در خصوص فعالیت‌های انتخاباتی ننموده تا جایی که ایشان علت استعفای خود را عدم شائبه حمایت و استفاده از موقعیت مسئولیت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه را عنوان نموده است، مهمی که با واکنش رسمی قرارگاه خاتم الانبیاء همراه گردید همه ما را به این مطلب رهنمون می‌سازد که آقای جوانی مسئولیت سخنگویی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ندارند و تحلیل شخصی خود را به عنوان یک شخصیت حقیقی عنوان نموده است که متاسفانه مورد سوءاستفاده رسانه‌های معاند برای ضربه زدن به ساحت مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز شده است.
به کرات اعلام داشتیم تکرار چنین مصاحبه‌هایی با توجه به علایق شخصی و حزبی برخی افراد منجر به عدم اعتماد عمومی و همچنین مشارکت حداکثری مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهد گردید.
از خداوند سبحان گشایش مسیر سعادت ملت بزرگ ایران را تحت توجهات امام عصر (عج) مسالت داریم.
تیر خلاص به کاندیداتوری سعید محمد؟
اهمیت سخنان سردار جوانی از این منظر است که او نه یک فرمانده معمولی سپاه، بلکه معاون سیاسی کل سپاه پاسداران ایران است، از این منظر سخنان او را باید سخنان کل سپاه دانست.
همچنین زمانی که بحث استعفای سعید محمد مطرح شد، برخی فعالان رسانه‌ای اصولگرا نوشتند که او استعفا نداده بلکه برکنار شده است. حمیدرضا ترقی چهره موثر حزب موتلفه نخستین کسی بود که موضوع برکناری سعید محمد را به طور رسمی اعلام کرد و خبر از رد صلاحیت احتمالی او داد: «کنار رفتن سعید محمد از فرماندهی قرارگاه خاتم به دلیل انتخابات نبوده و خود او هم تخلفاتی داشته که قطعا این مساله امتیازی منفی در بررسی صلاحیت ایشان خواهد بود.» اگرچه ترقی یک روز بعد سخنان خود را اصلاح کرد، اما اظهارات امروز معاون سیاسی سپاه نشان می‌داد که موضوع «برکناری» چندان هم بیراه نبوده و دست‌کم موضوع استعفا محل تردید است و احتمالا مسائل دیگری در میان بوده است.
همچنین محمدعلی پورمختار، درباره آینده انتخاباتی سعید محمد گفت: آقای سردار جوانی موضع رسمی سپاه را درباره انتخابات ریاست جمهوری بیان و اعلام کرد «سپاه از کسی حمایت نمی کند»، این درباره آقای سعید محمد و سایر نامزدها صدق می کند. البته موضوعی است که همواره وجود داشته است.
وی افزود: مصاحبه آقای سردار جوانی به موضوع کاندیداتوری آقای سعید محمد در انتخابات ریاست جمهوری خاتمه داد و فکر کنم خود آقای سعید محمد هم به این شکل دیگر کاندیدای ریاست جمهوری نشود چون ذهنیت ها نسبت به او منفی شد. البته آقای ترقی نیز قبل از تعطیلات نوروز اشاره ای به همین مباحث کرد اما چون آقای ترقی مقام رسمی نبود، خود آقای محمد صحبت های آقای ترقی را تکذیب کرد، بعد هم آقای ترقی عذرخواهی کرد.
این فعال سیاسی اصولگرا یادآور شد: الان یک مقام رسمی سپاه از تخلفی صحبت کرد که موجب برکناری آقای سعید محمد از قرارگاه خاتم الانبیا شده است. امکان دارد این تخلف عدم اطاعت از فرماندهی باشد یا سایر موارد که ما نمی دانیم. حالا فارغ از آنکه اصل این تخلف چه باشد، می توان گفت کسانی که علاقه داشتند آقای سعید محمد به صحنه انتخابات ریاست جمهوری بیاید و کاندیدا شود تا او را مورد حمایت قرار دهند، حالا دچار تردید شده اند.
وی درباره امکان انتقال بدنه اجتماعی سعید محمد به کاندیدای دیگر اظهار کرد: البته اشخاص ظرفیت بالفعلی دارند، این می تواند موثر واقع شود، در واقع به مقداری که مردم به او اعتقاد دارند قطعا می تواند آنها در حمایت از کاندیدای خاصی بسیج کند.
واکنش دفتر سعید محمد

روز گذشته دفتر سردار سعید محمد در واکنش به اظهارات سردار جوانی معاون سیاسی سپاه اطلاعیه‌ای صادر کرد. در اطلاعیه دفتر سعید محمد آمده است: براساس اخبار منتشر شده از قول پاسدار یدالله جوانی مبنی‌بر برکناری سعید محمد به‌دلیل تخلف از قوانین سپاه برای ورود به عرصه انتخابات که پیش از این نیز توسط حمیدرضا ترقی، عضو اصولگرای شورای موتلفه اسلامی نیز تکرار شده است به استحضار ملت شریف ایران می‌رساند؛ فارغ از اینکه این قبیل اخبار با شیطنت رسانه‌ای تنطیم و نشر شده است، آقای دکتر سعیدمحمد هیچ‌گونه تخلفی در خصوص فعالیت‌های انتخاباتی ننموده تا جایی که ایشان علت استعفای خود را عدم‌شائبه حمایت و استفاده از موقعیت مسئولیت فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه را عنوان نموده است، مهمی که با واکنش رسمی قرارگاه خاتم‌الانبیاء همراه گردید همه ما را به این مطلب رهنمون می‌سازد که آقای جوانی مسئولیت سخنگویی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ندارند و تحلیل شخصی خود را به‌عنوان یک شخصیت حقیقی عنوان نموده است که متاسفانه مورد سوء‌استفاده رسانه‌های معاند برای ضربه زدن به ساحت مقدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز واقع شده است. به کرات اعلام داشتیم تکرار چنین گفت‌وگو هایی با توجه به علایق شخصی و حزبی برخی افراد منجر به عدم اعتماد عمومی و همچنین مشارکت حداکثری مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهد گردید. از خداوند سبحان گشایش مسیر سعادت ملت بزرگ ایران را تحت توجهات امام عصر «عج» مسالت داریم.


کد مطلب: 432663

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/report/432663/تیر-خلاص-کاندیداتوری-سعید-محمد

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir