تاریخ انتشار
چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۰۰
کد مطلب : ۴۳۰۱۲۱
یک یادداشت جنجالی در مورد غسال آیت‌الله مصباح باعث شد

جبهه پایداری: توکلی مریض است / توکلی: پارکینسون تاثیری روی عقل ندارد

۰
جدل سنگین در اردوگاه اصولگرایان
کبنا ؛گروه سیاسی: از ابتدا هم مشخص بود که ادعای احمد توکلی در مورد غسال آیت‌الله مصباح جنجالی به راه می‌اندازد.این جنجال اکنون به راه افتاده و چراغ آن را اعضای جبهه پایداری روشن کرده اند.
محمدجواد ابطحی عضو جبهه پایداری می‌گوید با توجه به وضعیت حاد بیماری پارکینسون احمد توکلی نمی‌توان درباره اظهارات ایشان انتظار خاصی داشت چرا که وضعیت سلامتی مناسبی ندارد.
گفتنی است، احمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و حسین رجایی، معاون سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت در یادداشت مشترکی، مدعی شده‌اند که «غسال آیت‌الله مصباح یزدی، یک ابَربدهکار بانکی است که جنازه‌های روحانیون سرشناس را به خانه خود می‌برد و غسل می‌دهد.» غسال آیت‌الله مصباح یزدی از زمانی بر سر زبان‌ها افتاد که کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران، در یک برنامه تلویزیونی به نقل از «غسال آیت‌الله مصباح» گفته بود موقع غسل، میت چشمانش را گشوده و نگاهی مهربانانه به غسال انداخته است. این ماجرا توسط صدیقی به عنوان «کرامت آیت‌الله مصباح» مطرح شد. صدیقی بعدا مجبور شد بابت این اظهارات عذرخواهی کند.
حالا اما دوباره یادداشت احمد توکلی و حسین رجایی این غسال را در مرکز توجه قرار داده است. غسالی که به ادعای احمد توکلی، «یک کلان سرمایه‌دار است که شبکه بزرگ و تو در تویی از ارتباطات با مسئولان عالی رتبه و روحانیون سرشناس دارد». توکلی همچنین اشاره کرده اسناد این مسائل در بررسی‌های مختلف در موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت موجود است.
توکلی سالم نیست!
اکنون محمدجواد ابطحی، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری درباره این یادداشت احمد توکلی گفته است: آقای توکلی مجموعه‌ای در ارتباط با شفافیت و این دست از مسائل دارد اما خود درگیر بیماری پارکینسون است و در وضعیت سلامتی مناسبی نیست.
به گزارش اعتماد آنلاین،نماینده مردم خمینی‌شهر در ادوار هفتم تا نهم مجلس همچنین تاکید کرد: من معتقدم از نام ایشان (احمد توکلی) استفاده می‌شود و افرادی سایت و موسسه را از طرف او اداره می‌کنند؛ به هر حال با وضعیت و شدت بیماری، نمی‌توان از آقای توکلی درباره اظهاراتشان توقعی داشت.
وی درباره ادعای توکلی مبنی بر وجود اسناد در موسسه دیده‌بان شفافیت و عدالت می‌گوید: اگر ایشان اسنادی دارند ارائه کنند، ما که با ایشان تعارفی نداریم و بیشتر از آقای توکلی هم نگران نفوذ افراد با چهره‌های موجه در بین مسئولان و چهره‌های نظام هستیم و به خوبی می‌دانیم که از ابتدای انقلاب اسلامی مسئله نفوذ وجود داشته است.
عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان این مطلب که «فضای رسانه‌ای علیه آقای مصباح است تا بگویند غسال ایشان ثروتمند و رانت‌خوار» است، تاکید کرد: فرضا هم که باشد، این مسئله چه ربطی به آقای مصباح دارد؟
وی ادامه داد: باید ترس از نفوذ داشته باشیم تا از چهره‌هایی که خود را به علما و مراجع و مسئولان نزدیک می‌کنند، مراقبت کنیم اما این مورد به خصوص که بگویند غسال آیات مصباح یزدی و حق‌شناس رانت‌خوار بوده و بدهکار بانکی است، جریان مشکوکی به نظر می‌رسد.
ابطحی خاطرنشان کرد: غسل دادن و دفن میت واجب کفایی است و هر کسی می‌تواند در صورتی که توان و علم این کار را داشته باشد – خواه پولدار یا بی‌پول - این کار را انجام دهد.
عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با ابراز نگرانی از تقویت جو رسانه‌ای برای زیر سوال بردن مصباح یزدی گفت: این جریان مشکوک است و خود آقای توکلی باید در این زمینه پاسخ دهند منتها به واقع با وضعیت سلامتی که درباره ایشان می‌دانیم توقعی از ایشان نداریم اما بالاخره رسانه‌ها باید با آقای توکلی تماس بگیرند و خواهان دریافت مستندات این ادعا شوند تا ببینیم واقعیت مسئله چه چیزی بوده است.
ابطحی همچنین خاطرنشان کرد: این روزها درد اصلی مملکت و مطالبات مردم این مسائلی نیست که آقای توکلی به دنبال آن افتاده‌اند.
هتک حرمت یک عالمِ مجاهد شدید
پس از ابطحی، حمید رسایی وارد میدان شد.وی درباره یادداشت توکلی نوشت:
۱. در یادداشت اول آقای توکلی بر اساس مقدمه کذب درباره آیت‌الله مصباح، تحلیلی بار می‌شد که یکی از نتایج آن این بود: آیت‌الله مصباح یزدی هم از جمله علمایی بوده که با ثروتمندان ناشناس و ابر بدهکاران بانکی، ارتباط داشته است. همه استدلال توکلی برای متوجه کردن این اتهام یک نکته بوده: غسال آقای حق‌شناس یک ابر بدهکار بانکی به نام ... وغسل هم درمنزل وی انجام شده، غسال آیت‌الله مصباح و آیت‌الله حق شناس یک نفر بوده، پس همان فرد، غسال ایشان هم بوده و در منزل او انجام شده، پس این ابر بدهکار بانکی خودش را به آیت‌الله مصباح هم نزدیک کرده بوده و مراوداتی داشته!
۲. اتهامی که آقای توکلی متوجه مرحوم استاد کردند را تاکنون حتی دشمنان بی‌دین و بی‌انصاف هم ادعا نکرده بودند. پایکوبی رسانه‌های معاند و هرزه‌های سیاسی با ادعای دروغ توکلی شروع شد. برای همین دیروز قبل از تکذیب فرزند استاد که در رسانه‌ها منتشر شد، بنده با آقای توکلی تماس گرفتم و مستنداً به وی گفتم که نتیجه‌گیری و خبر شما درباره غسال و محل غسل و داستان سرایی و نتیجه‌گیری‌تان درباره آیت‌الله مصباح غلط است. غسال ایشان، فرد مذکور نبوده و محل غسل هم منزل آقای محمدی عراقی (داماد آیت‌الله مصباح) بوده نه منزل آن ابر بدهکار بانکی. آقای توکلی که درباره هر دو مورد تردید داشت، سوالاتی پرسید و پاسخش را شنید. تشکر کرد و گفت با فرزند استاد تماس خواهد گرفت که البته تماس هم نگرفتند!
۳. متاسفانه با اینکه متوجه اصل داستان و غلط بودن اخبار و برداشت‌هایش شده بود اما نه تنها عذرخواهی نکرد که در یادداشت دیگری، طلبکارانه تاکید کرد که آنچه درباره آیت‌الله مصباح ادعا کرده، "برگرفته" از لابلای سخنان آقای صدیقی بوده و سپس از مخاطب خواسته بود که با طرح یک مسئله فرعی، از اصل داستان غفلت نکنند و «فریب نخورند.»
۴. با این یادداشت مشخص شد که وی در انتساب این اتهام زشت به آیت‌الله مصباح یزدی، صرفا به شنیده‌ها و برداشت‌های غلطش از صحبت آقای صدیقی اکتفا کرده است. درحالی که معمولا غسل میت را دو نفر انجام می‌دهند. آقای صدیقی هم در صحبتش (که بعدا بابت آن عذرخواهی کرد و آن را غیردقیق دانست) از فرد غسال اسم نبرده. پس نمی‌توان از صحبت ایشان نتیجه گرفت که غسال آقای حق‌شناس و آقای مصباح الزاما یک نفر (همان ابر بدهکار بانکی) بوده. منتها آقای توکلی برای اثبات ادعای خودش (ارتباط ثروتمندان ناشناس با روحانیون سرشناس) نیاز به مصداق تراشی داشته، برای همین به گمان و خیال متوسل شده تا آیت‌الله مصباح یزدی را هم به لیست اضافه کند!
5. نکته قابل تامل دیگر، تفاوت برخورد آقای توکلی با آقای صدیقی پس از اطلاع از یک اشتباه است که یکی با التفات به خطایی که کرده، صراحتا عذرخواهی می‌کند و دیگری، عذرخواهی که نمی‌کند، طلبکار هم می‌شود. همین بزنگاه‌هاست که بخشی از واقعیت‌های درونی افراد را نشان می‌دهد و خدا ما را عاقبت به خیر کند.
این نوع رفتارها و بی‌دقتی‌ها البته در آقای توکلی سابقه دارد. در زمانی که در مجلس برای مقابله با تحمیل ننگنامه برجام خون دل می‌خوردیم و می‌جنگیدیم و در برابر حملات ناجوانمردانه روحانی و اذنابش پاپس‌نمی‌کشیدیم، توکلی از برجام تعریف می‌کرد و پای این ننگنامه را امضا کرد و بعدا که بوی تعفن برجام بلند شد، گفت: من برجام را نخوانده بودم و دفاع کردم!
در دولت دهم برای استیضاح وزیر خارجه وقت و رفتارهای توهین‌آمیزی که در مجلس با رئیس جمهور وقت شد، رهبر معظم انقلاب، هیئت رئیسه و روسای کمیسیون‌های مجلس نهم را احضار کردند و سخنان تند و بی‌سابقه‌ای (که هرگز علنی پخش نشد) به آنها گفتند از جمله فرمودند: با این قضایا دو جور می‌توان برخورد کرد؛ یکی علاج‌جویانه و یکی کینه‌ ورزانه و بعد رو به آقای توکلی گفتند: رفتار شما
این نوع دوم است.
جناب توکلی! با ادعای دروغتان درباره مرحوم استاد و اصرار بر این گناه، مصباح را خاموش نکردید، آن عالم مجاهد در دوره حیاتش مظلوم بود و روشنگر، پس از ارتحالش هم مظلوم است و روشنگر. تعابیر رهبر معظم انقلاب در باره آن عالم بصیر در دوره حیات ایشان و پیام و نماز بی‌سابقه‌ رهبری بر بدن مطهر این عالم مجاهد، یکی از صدها دلیل بر پاکی آن عالم ربانی است.
شما البته با ادعای کذبتان فقط سبب هتک حرمت و دریده‌گویی جماعتی به یک عالمِ مجاهدِ انقلابی شدید و حتماً این چیزی نیست که نزد خدای ناظر و عادل، بی‌جواب بماند.
پاسخ دفتر توکلی
پس از اظهارات ابطحی و رسایی دفتر احمد توکلی واکنش نشان داد. دفتر وی با تکذیب سخنان محمدجواد ابطحی توضیح داد: «۵۳سال فعالیت سیاسی داشتم و حالا می‌گویند یادداشتی که نوشته‌ام از سوی من نوشته نشده است. همین جا اعلام می‌کنم من نویسنده یادداشت‌هایی که به تازگی از سوی بنده منتشر شده هستم و بدون سند و مدرک حرف نمی‌زنم.»
دفتر احمد توکلی، خاطرنشان کرد:« آقای ابطحی دچار یک سوءبرداشت شدند. بله، آقای توکلی مبتلا به بیماری پارکینسون هستند، اما این بیماری هیچ تاثیری روی قدرت عقل افراد نمی‌گذارد. این توهینی است که آقای ابطحی نه تنها به آقای توکلی بلکه به تمامی افرادی که به نوعی با این بیماری درگیر هستند، روا داشته‌اند.
یادداشت منتشرشده به نام آقای توکلی از سوی خود ایشان نوشته شده و روی انتقاد اصلی این متن سمت روحانیونی است که «کاسبان» به آن‌ها نزدیک می‌شوند، نه علمایی که این کاسبان ممکن است آن‌ها را غسل داده‌ باشند. در این میان نه آیت‌الله مصباح و نه آیت‌الله حق شناس مورد بحث نبودند، هدف اصلی روحانیونی هستند که این تاجران برای نزدیک شدن به آن‌ها دست به هر کاری می‌زنند؛ از جمله تشییع و تغسیل روحانیون سرشناس و از جمله کرامت تراشی برای خودشان.
آقای توکلی در یادداشت خود نام هیچ فردی را نیاورده و عنوان ابربدهکار بانکی کاملا با سند و مدرک بوده است. تمامی قرائن از جمله صحبت آقای صدیقی که ما به آن استناد کردیم خبر از نزدیکی این ابربدهکار بانکی به روحانیون مورد بحث می‌داد و تمامی این اشتراکات به یک نفر بازمی‌گشت. ما برای این فرد پرونده موجود داریم و ایشان به استناد این مدارک یک مفسد اقتصادی هستند. ما پرونده را به همراه تمامی مستندات و اطلاعات برای دستگاه‌های نظارتی فرستاده‌ایم، اما هنوز به قوه قضائیه نرسیده است. این فرد به بسیاری از روحانیون نزدیک شده که این فرد را در لباس یک انسان باتقوا می‌بینند. این فرد درحال سوءاستفاده از برخی روحانیون است. در پایان هم یک‌بار دیگر توضیح می‌دهیم، بیماری پارکینسون روی تفکر افراد تاثیر نمی‌گذارد و بیماری احمد توکلی هم کاملا با دارو مهار و کنترل شده است.
آقای رجایی معاون آموزشی دیده بان هستند. دو طرف در نوشتن این متن تعامل داشته و اگر افراد با ادبیات توکلی آشنایی داشته باشند می‌توانند رگه‌هایی از ادبیات توکلی را شناسایی کنند. حاشیه‌های ایجاد شده پس از انتشار یادداشت احمد توکلی نشان از این دارد که عده‌ای می‌خواهند مسئله اصلی یادداشت به فراموشی سپرده شود و افکار عمومی منحرف شود.»
پایان ماجرا؟
بعید به نظر می‌رسد جدل شکل گرفته در اردوگاه اصولگرایان با پاسخ دفتر توکلی به پایان رسیده باشد.اصولگرایان دو آتشه معتقدند به آیت‌الله مصباح توهین شده و اصولگرایان متعادل اظهار می‌دارند باید از نفوذ افراد مشکوک در بین علما جلوگیری کرد.این داستان ادامه دارد!
نام شما

آدرس ايميل شما

(ویدئو) عنابستانی از مردم و سرباز راهور عذرخواهی کرد

(ویدئو) عنابستانی از مردم و سرباز راهور عذرخواهی کرد

نماینده سبزوار در مجلس با انتشار یک ویدئوی دو دقیقه‌ای از سربازی که مانع ورود بدون مجوز ...
سيلي برچهره قانون

سيلي برچهره قانون

 بسیاری از مردم در شبکه‌های اجتماعی به این اتفاق واکنش تندی نشان دادند و در این راستا،...
صندلی رئیس جمهوری چند؟

صندلی رئیس جمهوری چند؟

مردم در انتخابات‌های اخیر به هر چیزی نه گفتند، نه تنها پس زده نشد بلکه به کانون‌های قدرت ...