تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۰
کد مطلب : ۴۲۶۵۵۴
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج:

قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 165 نفر رسید / بویراحمد در خطرناک‌ترین سطح شیوع کرونا / برپایی 90 جشن عروسی طی یک روز در یاسوج!

۰
قربانیان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به 165 نفر رسید / بویراحمد در خطرناک‌ترین سطح شیوع کرونا
کبنا ؛ شمار قربانیان کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد به ۲۰۰ نفر نزدیک می‌شود.
به گزارش کبنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از افزایش شمار قربانیان کرونا در استان به ۱۶۵ نفر خبر داد و گفت: متاسفانه پنج مورد فوتی جدید ناشی از کرونا در استان گزارش شد.
 
پرویز یزدانپناه با بیان اینکه ۳۲۰ بیمار در بیمارستان‌های معین کرونای استان بستری هستند افزود: از این تعداد ۱۳۸ نفر مبتلای قطعی و ۲۰ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان هستند.
 وی ادامه داد: تعداد بهبود یافتگان بیماران کرونایی کهگیلویه و بویراحمد تاکنون ۹۰۸۰ مورد گزارش شده است.
دکتر یزدان پناه با بیان اینکه از ۱۹۴ نمونه دریافت شده از بیماران، متاسفانه ۴۰ درصد از آن‌ها به کووید ۱۹ مبتلا شدند، بیان کرد: بیشترین موارد مثبت در شهرستان بویراحمد با ۵۸ درصد، کهگیلویه ۲۷ درصد، چرام هفت درصد بوده است.
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد: برای کنترل کرونا همه باید خود را ملزم به استفاده از ماسک کرده، دست‌ها را به هیچ‌وجه به صورت خود نزنند، فاصله دو متری را در هر شرایطی از افراد دیگر به ویژه هنگام صحبت کردن حفظ کرده، در تجمعات شرکت نکرده و در یک‌کلام کرونا را جدی بگیرند.
وی یادآور شد: ما مجبور به ادامه زندگی با کرونا و تحمل آن تا زمان کنترل بیماری هستیم، باید روزمرگی خود را همراه با دستورالعمل‌های بهداشتی به نحوی ادامه دهیم که به اطرافیانمان آسیبی وارد نکنیم.
 
  بویراحمد در خطرناک‌ترین سطح شیوع کرونا
 
سخنگوی وزارت بهداشت شهرهای خطرناک کشور را معرفی کرد و نام شهرستان بویراحمد در بین شهرستان‌های با وضعیت خطرناک است.
 بنا به این گزارش آمار مبتلایان به کرونا و مرگ ناشی از آن همچنان رو به افزایش است و برخی از شهرهای این استان در وضعیت قرمز قرار دارند و تلفات ناشی از کرونا حالا در میان جوانان، میان سالان، دانش آموزان و افراد سالخورده است.
 کرونا با شمایل‌های مختلف در کمین است تا تهدیدی جدی برای جان انسان‌ها باشد، اما متاسفانه در شهر یاسوج مرکز استان روز به روز بر تعداد مبتلایان و فوتی‌ها افزوده می‌شود.
تا صبح امروز ۲۳ مهر ماه ۱۶۰ خانواده داغدار کهگیلویه و بویراحمدی به سوگ عزیزانشان نشستند تا خیز کرونا در استان و شهرستان بویراحمد به صورت خطرناک و تهدید آمیزی به اوج خود برسد.
 روند صعودی ابتلا به کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد که از حدود مهر ماه در وضعیت ناسالم کرونا قرار دارد، از هفته‌ی پایانی شهریور شدت گرفته و شمار بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌های این استان افزایش یافته و روند ابتلا در این استان در حال وخیم شدن است.
شرایط برای مسافرت مناسب نیست و هموطنان باید تا اطلاع بعدی از سفرهای غیر ضرور به شهرستان بویراحمد و شهر یاسوج پرهیز کنند.
 مسئولان باید با مدیریت صحیح از تعطیلات و مسافرت‌های آخر هفته مسافران جلوگیری و از پذیرش مسافر در اماکن تفریحی و اقامتی اجتناب کنند.
 
برپایی 90 جشن عروسی طی یک روز در یاسوج!
  https://www.kebnanews.ir/images/docs/files/000426/nf00426554-2.jpg
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: روند افزایشی شیوع بیماری تقریباً در نیمه دوم مرداد ماه به سبب افزایش تجمعات و مراسمات عروسی و عزا، رشد قابل توجهی یافت به گونه‌ای که طی یک روز در شهر یاسوج ۹۰ جشن عروسی برپا شده بود.
نشست رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با معاون درمان وزارت بهداشت به صورت ویدئو کنفرانس و با حضور اعضا هیئت رئیس این دانشگاه برگزار شد.
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در ادامه ضمن قدردانی از حمایت‌ها و همکاری دکتر جان بابایی؛ معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: تا نیمه اول خردادماه روند شیوع بیماری کرونا در استان ثابت و نیز کم بود که پس از آن روند افزایشی شیوع بیماری در استان شروع شد.
 وی ادامه داد: این روند تقریباً در نیمه دوم مرداد ماه به سبب افزایش تجمعات و مراسمات عروسی و عزا، رشد قابل توجهی یافت به گونه‌ای که طی یک روز در شهر یاسوج ۹۰ جشن عروسی برپا شده بود.
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: از 9 شهریور ماه به بعد نیز شاهد افزایش شمار قربانیان کرونا در استان بودیم و هم اکنون نیز شاهد آن هستیم.
 وی افزود: طی ۲۰ روز گذشته این روند نسبتاً ثابت بوده و حدود ۲۸۰ نمونه در روز دریافت می‌کنیم که بین ۴۰ تا ۵۵ درصد موارد مثل موارد مثبت هستند.
 وی ابراز داشت: تاکنون حدود ۳۸ هزار نمونه دریافت کرده‌ایم که درصد موارد مثبت ۲۸ و نیم درصد و از میزان کشوری بیشتر بود.
 یزدان‌پناه خاطرنشان کرد: از حدود ۹۰ درصد بیماران به صورت سرپایی و ۱۰ درصد به صورت بیمارستانی نمونه گرفته شد و معمولاً بیماران بستری در بیمارستان از قبل از طریق تست‌های خون و سی تی اسکن شناسایی شده بودند.
 یزدانپناه گفت: میزان بروز بیماری تا اوایل هفته جاری ۱۳.۲ در هزار نفر و در کشور ۵.۷ بود که طی دو روز گذشته به ۱۴ در هزار نفر رسید.
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزود: هم اکنون در استان بیماریابی فعال است و ردیابی را در سطح شهر و روستاها نیز اولویت قرار داده‌ایم. خوشبختانه در مناطق پرخطر نیز توانسته‌ایم سریع شناسایی لازم را انجام داده و از ادامه سیر انتقال بیماری جلوگیری کنیم.
 وی خاطرنشان کرد: روزانه بین ۳۰ تا ۴۵ نفر بیمار بستری در بیمارستان‌های استان داریم که در مجموع تاکنون ۶ هزار و ۴۰۰ نفر در یمارستان‌های استان بستری شده‌اند.
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: مشکلی که طی روزهای گذشته با آن درگیر بودیم کمبود دستگاه اکسیژن بود که 6 تن اکسیژن به صورت موقت از اصفهان دریافت کردیم و در بیمارستان شهید جلیل یاسوج در حال نصب است.
 وی خاطرنشان کرد: حدود ۴۰ پرستار نیز از بخش‌های مختلف بیمارستان‌های یاسوج به بیمارستان شهید جلیل یاسوج انتقال دادیم، حدود 28 تخت آی سی یو و 135 تخت نیز داریم و در خصوص افزایش بیماران بستری در آینده نیز پیش بینی‌های لازم را انجام داده‌ایم.
 
دکتر یزدان پناه گفت: در این بیمارستان همچنین 48 تخت را به متخصصین داخلی اختصاص داده و به طی 48 ساعت آینده کلینیک تنفسی نیز در همین بیمارستن راه اندازی خواهد شد.
 
وی یادآور شد: ظرفیت نمونه گیری روزانه ما در استان 280 تست است که تا ۳۲۰ تست نیز انجام می‌گیرد ولی با توجه به نیاز به دستگاه pcr قادر به افزایش این تعداد نمونه گیری‌ها نیستیم و از وزارت بهداشت درخواست می‌کنیم که این دانشگاه را حمایت کند.
 پرویز یزدان پناه با اشاره به بستری شدن برخی از بیماران مبتلا به کرونا در سایر بیمارستان‌های استان، خاطرنشان کرد: در این راستا به این نتیجه رسیدیم که تحت هیچ شرایطی اجازه بستری شدن بیمار کرونایی در بیمارستانی به جز بیمارستان معین کرونا داده نشود و شرایطی را ایجاد کردیم که بیماران مشکوک در سایر مراکز با آمبولانس مخصوص به بیمارستان جلیل یاسوج منتقل شوند.
 وی یادآورشد: طی روزهای گذشته پزشک متخصص داخلی نیز در بیمارستان شهید جلیل یاسوج مستقر نموده‌ایم.
 وی در خصوص آموزش پرستاران نیز خاطر نشان کرد: تحت نظر دانشکده پرستاری یاسوج کمیته‌ای تشکیل و آموزش‌های لازم تا حدودی به پرستاران داده شده است.
 
گفت: باید میزان نمونه‌گیری‌ها در کهگیلویه و بویراحمد ادامه یابد زیرا در این استان پراکندگی جمعیت برخلاف شهرهایی مانند شیراز، اصفهان و سایر شهرها که جمعیت بسیار متراکمی دارند، زیاد است.
 
 دکتر قاسم جان‌بابایی در این نشست نیز اظهار کرد: هر چه میزان تست گیری افزایش یابد می‌توان در ایزوله کردن بیماران و شکستن حلقه انتقال پیشرو گام برداشت.
 
وی با اشاره به اینکه خطرناک‌ترین افراد مبتلا به کرونا، کسانی هستند که علائم خفیف دارند، ابراز داشت: میزان تست گیری در هر استان متفاوت است ولی ما بر روزافزونی تست گیری در کهگیلویه و بویراحمد تاکید داریم.
 جان بابایی با بیان اینکه میزان آموزش کادر درمان به خصوص پرستاران نیز باید به روز و کارآمدتر شود، تصرح کرد: جهت توانبخشی مطلوب و افزایش میزان مراقبت‌های بیمارستانی، آموزش و نیز بازآموزی پرستاران باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن صورت پذیرد.
 وی یادآور شد: ضرورت دارد تیم نظارتی در دانشگاه علوم پزشکی جهت بازرسی و بازدید از بیمارستان‌ها و ارزیابی آنها بر حسب چک‌لیست ابلاغی وزارتخانه، تشکیل شود. این چک لیست شامل فرایند درمان یک بیمار از لحظه پذیرش تا زمان ترخیص است.
 معاون درمان وزارت بهداشت عنوان کرد: به زودی اعتباراتی جهت خرید دستگاه اکسیژن ساز، هزینه لوازم حفاظتی و هزینه خسارات بیمارستانی به دانشگاه علوم پزشکی یاسوج اختصاص خواهد یافت.
 وی تصریح کرد: همچنین رایزنی‌های لازم جهت خرید دستگاه پی سی آر در یاسوج و سی تی اسکن دهدشت صورت خواهد گرفت.
 معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز گفت: تاکنون تجهیزات حفاظتی به صورت حواله‌ای به استان داده می‌شد ولی نیاز و مصرف استان نسبت به این حواله بیشتر بوده است.
 جلال پورانفرد افزود: از مسئولان وزارت بهداشت خواهش می‌کنیم این سهمیه را افزایش داده و برای اعتباراتی که برای این موضوع در نظر گرفته شده است و از تیرماه سال جاری در اختیار دانشگاه‌ها قرار نگرفته تصمیمی اتخاذ نمایند.
 وی ابراز داشت: هم اکنون خرید این لوازم حفاظتی و تجهیزات پزشکی از اعتبارات داخلی صورت می‌گیرد.
 پروانفرد در پایان خاطرنشان کرد: در گذشته تفاهم‌نامه‌ای با معاونت توسعه وزارت بهداشت بسته شد و مقداری از این پول نیز در اختیار هیئت امنای ارزی قرار گرفت که مقرر شد در پاییز این سهمیه به دانشگاه‌ها اختصاص داده شود ولی تاکنون این اتفاق نیفتاده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

نامه نوبخت برای اختصاص 120 میلیارد از اعتبار کرونا به دانشکده محل تدریس دختر حسن روحانی +  سند

نامه نوبخت برای اختصاص 120 میلیارد از اعتبار کرونا به دانشکده محل تدریس دختر حسن روحانی + سند

30 تیرماه نامه‌ای توسط نوبخت به امضا رسیده که در آن آمده، مبلغ 120 میلیارد تومان از محل ...
ناگفته‌های عادل از بی‌عدالتی‌‌ها به«نود»

ناگفته‌های عادل از بی‌عدالتی‌‌ها به«نود»

پس از يک سال و 7 ماه سکوت، بالاخره عادل فردوسي‌پور اشاره‌اي به پايان کارش در برنامه 90 ...
محمد امامی کیست و اتهامش چیست؟

محمد امامی کیست و اتهامش چیست؟

محمد امامی از تهیه کنندگان جوان و مشهور سینماست که در سال‌های اخیر نامش با فساد کلان ...
فایل های مرتبط