تاریخ انتشار
يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۹
کد مطلب : ۴۲۵۷۵۳
بررسی‌ها نشان می‌دهد

آمریکا رسما مدعی آغاز بازگشت تحریم‌های ایران شد / پاسخ ایران به اقدام آمریکا چه خواهد بود؟

۲
۱
آمریکا رسما مدعی آغاز بازگشت تحریم‌های ایران شد / پاسخ ایران به اقدام آمریکا چه خواهد بود؟
کبنا ؛
مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای رسما مدعی آغاز بازگشت تحریم‌های ایران مطابق مکانیسم ماشه برجام شد. از آنجا که هیچ کدام از کشور‌های امضاکننده برجام این اقدام آمریکا را قانونی و قابل اجرا ندانسته‌اند، معلوم نیست که آیا این اقدام واشنگتن در حد یک حرکت سیاسی باقی خواهد ماند یا کاخ‌سفید خواهد توانست با استفاده از ابزار اقتصادی و قدرت سیاسی، کشور‌های دنیا را ناچار به همراهی با خود کند.
 
 
پومپئو، شنبه شب، ۱۹ سپتامبر و تنها چند ساعت مانده به آغاز روز بیستم سپتامبر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که همانطور که در روز ۲۰ اوت آمریکا رسما دبیر شورای امنیت را از تصمیم خود برای فعال کردن مکانیسم ماشه برابر قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا مطلع کرده بود، اکنون این مهلت ۳۰ روزه به پایان رسیده و بنابراین "رسما تحریم‌های ایران" که به موجب این قطع‌نامه تعلیق شده بود دوباره فعال خواهند شد.
وزیر خارجه آمریکا در ادامه این بیانیه آورده: «ایالات متحده انتظار دارد که همه اعضای سازمان ملل متحد به طور کامل به تعهدات خود برای اجرای این تحریم‌ها پایبند بمانند... اگر هر کدام از کشور‌های عضو سازمان ملل متحد از الزام به این موارد سرباز زند و تحریم‌ها را اعمال نکند، آمریکا آماده است که با استفاده از اختیارات و امکانات داخلی خود علیه این کشور‌ها اقدام کند و آن‌ها را با پیامد‌های آن مواجه کند تا اطمینان یابیم ایران نتواند از مزایایی اقداماتی بهره جوید که سازمان ملل متحد منع کرده است. "
وزیرخارجه آمریکا در پایان این بیانیه گفته در روز‌های آینده «آمریکا دور جدیدی از اقدامات تکمیلی را اعلام خواهد کرد که متضمن کارآیی تحریم‌های سازمان ملل متحد شود و ناقضان آن را به پاسخگویی و قبول مسئولیت وادارد. سیاست فشار حداکثری ما بر ایران تا زمانی که این کشور به یک توافق جامع با ما برسد و از تهدید و اشاعه بحران، خشونت و خون‌ریزی دست بکشد، ادامه خواهد یافت. "
واکنش ایران و نامه به سازمان ملل متحد؛ مقابل اقدامات آمریکا بایستید
همزمان با بیانیه پومپئو، مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد طی نامه‌ای که برای آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل و شورای امنیت فرستاده خواستار آن شده که این نهاد بین المللی در برابر اقدامات آمریکا بایستد و نگذارد که «برجام متلاشی» شود.
خبرگزاری فارس بخشی از نامه را چنین نقل کرده است: «با توجه به اینکه هدف اعلامی آمریکا، نابودی کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بوده و برای آن هدف نیز استراتژی‌اش ایجاد پیچیدگی حقوقی از طریق ارائه تفسیر‌های خودسرانه یکجانبه و استدلال‌های شبه‌قانونی است، جمهوری اسلامی ایران به اعضای شورای امنیت اعتماد می‌کند که بار دیگر تلاش مکرر ایالات متحده برای سوءاستفاده از فرایند شورای امنیت و به تبع آن تضعیف قدرت و اعتبار شورا و سازمان ملل را رد کند».
تخت روانچی همچنین در حساب توییتری خود یک بار دیگر با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از برجام این کشور را فاقد قدرت استفاده از مکانیسم ماشه دانسته و گفته این اقدام آمریکا به «انزوای بیشتر» این کشور خواهد انجامید.

عدم حمایت گوترش از تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های ایران
دبیرکل سازمان ملل در نامه ای به شورای امنیت اعلام کرد اقدامی بر اساس ادعاهای آمریکا مبنی بر آغاز روند بازگردانی تحریم های بین المللی علیه ایران انجام نمی دهد.
به گزارش رویترز، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل روز شنبه به شورای امنیت این سازمان گفت که نمی تواند اقدامی در زمینه اظهارات آمریکا مبنی بر این که تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران بازگردانده شده اند انجام دهد، چرا که «موجب ایجاد ابهام پیرامون این مسئله خواهد شد».
گوترش در این باره در نامه ای به شوزای امنیت، بیان کرد: این امر موجب ایجاد ابهام خواهد شد که آیا روند (اعمال تحریم ها) آغاز شد است و آیا انقضای تحریم ها هنوز به قوت خود باقی هستند یا نه.
او افزود: دبیرکل نباید طوری پیش برود که انگار چنین ابهامی وجود ندارد.
روسیه: ادعای آمریکا درباره بازگردانی تحریم‌ها ایران غیرقانونی است
نمایندگی روسیه در سازمان ملل تاکید کرد که اقدامات اخیر دولت آمریکا علیه ایران و تلاش رای بازگرداندن تحریم ها «کارشکنی در قوانین بین المللی» است.
دمیتری پولیانسکی معاون نماینده روسیه در سازمان ملل در پیامی توییتری درباره تلاش ها و اقدامات اخیر آمریکا علیه ایران در سازمان ملل نوشت: بسیار دردناک است که ببینیم چنین کشور بزرگی خود را این طور تحقیر کرده و با هذیان گویی لجوجانه اش با دیگر اعضای شورای امنیت سازمان ملل مقابله می کند.
او ادامه داد: ما همگی به وضوح در ماه اوت گفتیم که ادعاهای آمریکا برای فعال کردن مکانیسم بازگردانی سریع تحریم ها علیه ایرات غیرقانونی است. آیا واشنگتن ناشنواست؟
او در ادامه نوشت: به نظر می رسد آمریکا از طریق اعمال خواسته خودخواهانه اش بر دیگران در زمینه کارشکنی در قوانین بین المللی ثابت قدم است. آیا این همان «نظام مبتنی بر قانون» است که در آن قوانین از سوی هیئت محدودی از کشورها پایه ریزی می شوند و همکاران آمریکایی ما اخیرا سرسختانه از آن دفاع می کرده اند؟
آمریکا در سال ۲۰۱۸ یک‌طرفه از برجام خارج شد و تحریم‌های شدید و وسیعی را در راستای سیاست "فشار حداکثری" علیه ایران به اجرا گذاشت.
ایران یک سال بعد از خروج آمریکا، تعهد‌های برجامی خود را در پنج مرحله کنار گذاشت و فعالیت‌های هسته‌ای خود را از سر گرفت.
آمریکا بیش از یک سال است در صدد تمدید این تحریم‌هاست و می‌گوید لغو تحریم تسلیحاتی ایران باعث افزایش درگیری در خاورمیانه می‌شود.
اما اعضای شورای امنیت و امضاکنندگان دیگر برجام از جمله چین، روسیه و کشور‌های اروپایی می‌گویند واشنگتن با خروج از برجام دیگر حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد و نمی‌تواند با استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ آن‌ها را بازگرداند.
در تازه‌ترین واکنش، سه عضو اروپایی برجام اعلام کردند با وجود مخالفت آمریکا معافیت ایران از تحریم‌های سازمان ملل متحد لغو نمی‌شود.
دولت‌های بریتانیا، آلمان و فرانسه در نامه به شورای امنیت که دیروز، جمعه ۱۸ سپتامبر، منتشر شد اعلام کردند تعلیق تحریم‌های ایران در چارچوب برجام، بعد از تاریخ ۲۰ سپتامبر ادامه خواهد یافت.
این سه کشور در نامه‌ای به ۱۵ عضو شورای امنیت که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته گفتند هر تصمیم یا اقدام برای ازسرگیری تحریم‌های ایران، فاقد "تاثیر قانونی" خواهد بود.
نمایندگان فرانسه، آلمان و بریتانیا در نامه خود گفتند به طور "خستگی ناپذیر" برای حفظ برجام تلاش کرده‌اند و به این کار همچنان "متعهد" هستند.
این سه کشور قبلا در عین حال نگرانی خود را از رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران اعلام کرده‌اند.
 
بعد از اعلام بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران چه خواهد شد؟
روز یکشنبه سی‌ام شهریور (۲۰ سپتامبر) در شرایطی فرا رسید که آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران همچنان فاقد حمایت بین المللی است. روز یکشنبه، مهلت یک ماهه‌ای که توسط آمریکا برای اعلام بازگشت تحریم‌ها تعیین شده بود، به پایان رسید، ولی از اجماع بین المللی علیه ایران هیچ خبری نشد. کاخ سفید بار دیگر خود را منزوی یافت.

یک ماه پیش، در بیستم آگوست، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، طی سفری به مقر سازمان ملل در نیویورک، شکایتی از ایران به رئیس شورای امنیت ارائه کرد و مدعی شد که بعد از ۳۰ روز تحریم‌های بین المللی علیه ایران بار دیگر برقرار خواهد شد. یک ماه از آن سفر گذشت، ولی در حالی که آمریکا همچنان بر بازگشت تحریم‌ها علیه ایران اصرار می‌کند، هیچ یک از اعضای برجام حاضر به همراهی با کاخ سفید نشد. در طول یک ماه گذشته، گمانه‌های زیادی درباره احتمال اقدام حقوقی علیه آمریکا در شورای امنیت یا مقابله با اقدامات حقوقی آمریکا در این شورا منتشر شد، اما باز هم این گمانه‌ها عملی نشد.

حدود یک هفته بعد از ارائه شکایت به رئیس شورای امنیت، مایک پمپئو در توئیتی اعلام کرد که تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، صرفنظر از اینکه اعضای شورای امنیت چه کنند، بار دیگر اعمال خواهند شد.

پمپئو در ۲۷ آگوست در توئیتی نوشت: «اگر هر کدام از اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای تداوم رفع تحریم‌ها قطعنامه‌ای ارائه دهند، آمریکا با آن مخالفت خواهد کرد. اگر قطعنامه‌ای هم ارائه نشود، تحریم‌ها باز هم علیه ایران در ۲۰ سپتامبر بازخواهند گشت. قطعنامه ۲۲۳۱ این گونه است.»
هیچ کشوری قطعنامه ارائه نکرد. با این حال، کاخ سفید بر اعمال تحریم‌ها اصرار می‌کند. روز جمعه، در آستانه پایان مهلت یک ماهه آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه سه کشور اروپایی عضو برجام – فرانسه، آلمان و بریتانیا- در بیانیه مشترکی با تصمیم آمریکا برای اعلام بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران مخالفت کردند. در این بیانیه، که از سوی هئیت‌های نمایندگی دائمی این کشور‌ها در سازمان ملل متحد منتشر شد، اعلام شده که تروئیکای اروپایی نامه آمریکا در خصوص فعال سازی مکانیسم ماشه را فاقد اثر حقوقی می‌داند.
 
تکاپوی آمریکا در دقیقه نود برای بازگرداندن تحریم‌های تسلیحاتی
اروپا هنوز ایران را به اجرای کامل برجام ترغیب می کند.

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که در سال ۲۰۱۵ برای تایید برجام با اجماع اعضای شورا به تصویب رسید، در واقع اجرای شش قطعنامه تحریمی قبلی را تعلیق کرد. اما در همین قطعنامه قید شده که یک کشور عضو برجام می‌تواند با ارائه یک شکایت نامه یا اصطلاحا اخطاریه ظرف ۳۰ روز شش قطعنامه قبلی را بازگرداند. آمریکا در واقع دنبال بازگرداندن این شش قطعنامه بوده و هست. اما اروپایی ها، تقریبا دو روز قبل از پایان مهلت سی روزه آمریکا، با صدور یک بیانیه مشترک گفتند شش قطعنامه قبلی حتی بعد از ۲۰ سپتامبر همچنان تعلیق خواهند ماند. معنای این امر این است که اروپایی‌ها عملا فعال شدن مکانیسم ماشه توسط آمریکا را قبول ندارند.

اینکه بعد از اعلام برقراری مجدد این شش قطعنامه توسط آمریکا چه اتفاقی رخ خواهد داد، هنوز به طور دقیق معلوم نیست. آیا سایر کشور‌ها در تشکیل کارگروه نظارت بر اجرای تحریم‌های بازعمال‌شده توسط آمریکا موافقت خواهند کرد؟ در اجرای این تحریم‌ها در عرصه عمل چطور؟ این‌ها سوالاتی است که بعد از بیستم سپتامبر تا حدودی مشخص خواهند شد. اما از هم اکنون برخی محافل سیاسی در واشنگتن برای تحمیل اجرای این قطعنامه‌ها به کشور‌ها دست به کار شده اند. اخیرا تعدادی از جمهوریخواهان کنگره در بیانیه‌ای خواستار بازنگری در کمک‌های آمریکا به کشور‌هایی شدند که با فعال سازی مکانیسم ماشه مخالفت کرده اند. احتمالا این درخواست‌ها در آینده بیشتر شود.

در اروپا نیز ظاهرا تحرکاتی در حال انجام است. در روز‌های اخیر، تماس‌هایی میان تروئیکای اروپایی و میان این تروئیکا و آمریکا در جریان بوده است. ظاهرا، نتیجه این تماس‌ها این شده که اروپایی‌ها با فعال شدن مکانیسم ماشه مخالفت کنند و آمریکا هم اقدام خاصی علیه اروپایی‌ها انجام ندهد تا اینکه نتیجه انتخابات آمریکا مشخص شود و سپس در راهبرد‌ها تجدید نظر شود.

نکته قابل توجه اینکه اروپایی‌ها تقریبا دو روز قبل از اینکه آمریکا بازگشت تحریم‌ها را اعلام کند، بیانیه صادر کردند و با اقدام آمریکا مخالفت کردند. ظاهرا، هدف اروپایی‌ها از انتشار این بیانیه این بود که ایران را متقاعد کنند که در برجام باقی بماند و البته موفق هم شدند. هیچ نشانه‌ای از احتمال خروج ایران از برجام در صورت اعلام بازگشت تحریم‌های بین المللی از سوی آمریکا دیده نمی‌شود. در عالم سیاست معمولا واکنش‌های رسمی بعد از کنش‌ها اتفاق می‌افتند. اما اروپایی‌ها این بار برخلاف رویه قدیمی شان که در واکنش نشان دادن کمی تامل می‌کنند، قبل از اینکه رسما بازگشت تحریم‌ها از سوی آمریکا اعلام شود، واکنش نشان دادند و با این اقدام کاخ سفید مخالفت کردند. امری که ظاهرا به ایران برای ماندن در برجام دلگرمی بیشتری داد.
 
توضیحات ظریف درباره اقدام آمریکا
 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد و آمریکایی‌ها باور ندارند قطعنامه‌ها برمی‌گردد، گفت: ما مشتری سلاح اروپا نبودیم.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (شنبه) در برنامه گفت‌وگوی ویژه شبکه دوم سیما به تشریح آخرین تحولات در عرصه سیاست خارجی از جمله تلاش آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه پرداخت و به سؤالات مطرح شده پاسخ گفت.
وی درباره اینکه پیش از این درباره مکانیسم ماشه گفته بود هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد، عنوان کرد: کلیه اعضای شورای امنیت و به استثنای آمریکا و یک کشور دیگر رسما اعلام کردند اقدام آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسند. دو حالت دارید یک زمان که کشور‌ها با آمریکا مخالفند یک زمان که معتقدند آمریکا جایگاهی ندارد. الان حالت دوم را داریم و کشور‌ها معتقدند آمریکا جایگاهی ندارد.
وزیر امور خارجه با اشاره به قطعنامه آمریکا به شورای امنیت برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی ایران بیان کرد: آن‌ها این قطعنامه ۳۵ بندی را به چهار خطی تغییر دادند که حتی نیاز به وتو هم پیدا نکرد، ولی اینجا یک وضعیت متفاوت است اینجا ۱۳ کشور به رئیس شورای امنیت نامه نوشتند و گفتند اقدام آمریکا برای استفاده از سازوکار هم اسم ماشه و هم اسنپ بک که آمریکا استفاده می‌کند هیچ کدام در قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام نیامده است. آمریکا یک کلک تبلیغاتی زدند، چون مردم آمریکا و خبرنگاران و پامپئو هم قطعنامه ۲۲۳۱ را نخوانده است و به صحبت‌های کری و اوباما استناد می‌کند.
ظریف گفت: اسنپ بکی در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد. پامپئو می‌گوید یک سازوکار ساده است و آن را نخوانده است و الان منتظر است فیلم برجام بیاید بیرون. این بار ۱۳ کشور نامه نوشتند و گفتند آمریکا حق این کار را ندارد آن کشوری که به ادامه محدودیت‌های تسلیحاتی ایران رای داده بود اینجا سکوت کرده و از آمریکا حمایت نکرده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: الان وضعیت این است که همه اعضای شورای امنیت به استثنای خود آمریکا یا سکوت کرده‌اند یا کتبا نوشته‌اند اصلا آمریکا در این اتاق جا ندارد که صحبت کند و ما موافق یا مخالف باشیم.
ظریف افزود: آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند ۱۲ شب به وقت گرینویچ پایان ۳۰ روز است و قطعنامه‌ها برمی گردند، ولی خودشان می‌دانند این ادعایشان باطل است. آمریکایی‌ها می‌دانند این اتفاق نمی‌افتد و آمدند از روش قلدری خود استفاده کرده و گفتند هر کس به ایران سلاح بفروشد تحریم می‌کنیم. همین اعلام نشان می‌دهد آمریکایی‌ها باور ندارند قطعنامه‌ها برمی‌گردد.
وی گفت:، چون آمریکا می‌داند قطعنامه شورای امنیت نیست مجبور است به راه‌حل قلدری متوسل شود.
وزیر خارجه خاطرنشان کرد: بولتون در آمریکایی‌ها تنها کسی است که قطعنامه را خوانده است و خودش آن را نوشته است. فرمان اجرایی اوباما را قاب کرده بود در اتاقش گذاشته بود.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: آمریکا در زمان تصویب برجام آمریکا عضو برجام بوده است. از یک سال و خرده‌ای پیش اعلام کردند که چه نشسته‌اید که اکتبر ۲۰۲۰ تحریم‌های ایران پایان می‌یابد و وزارت خارجه آمریکا روزشمار گذاشت از خرداد ماه پیش نویس قطعنامه ارائه و تلاش زیادی کردند و خودشان را کنج دیوار گذاشتند دیدند قطعنامه‌شان به نتیجه نمی‌رسد و قطعنامه ۳۵ بندی را به چهار خطی تبدیل کردند.
به گفته ظریف آمریکا یک استدلال بچه‌گانه می‌کند، ولی خودش از این قرارداد خارج شده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: آمریکایی‌ها یک قاعده قلدری دارند که همواره استفاده کردند و اینجا ممکن است استفاده کنند البته جامعه بین‌الملل باید تصمیم بگیرد در مقابل قلدری چه برخوردی کند. با توجه به نفوذ آمریکا در حوزه مالی توانست فشار وارد کند. اگر به یک قلدر یک بار اجازه دهی باز هم قلدری می‌کند. این رفتار آمریکا رفتار جدیدی نیست.
از تشکیل سازمان ملل از ۱۹۴۵ تا امروز آمریکا ۱۲۰ مورد تحریم کرده است
وی افزود: از تشکیل سازمان ملل از ۱۹۴۵ تا امروز آمریکا ۱۲۰ مورد تحریم کرده است. یعنی به عنوان یک ابزار هر روز از آن استفاده می‌کند. من در مجمع عمومی سخنرانی دارم که یک نقشه از این تحریم‌های آمریکا نشان خواهم داد. آمریکا حضور قدرتمندی در بازار‌های مالی دنیا دارد و به همین خاطر چین و اروپا تلاش می‌کنند از ارز‌های ملی خود استفاده کنند.
ظریف درباره واکنش ایران بیان کرد: اروپایی‌ها از اول انقلاب تاکنون به ما سلاح نفروختند یک پویشی درست کردند به نام واسنار که به دست ایران سلاح نرسد. به لطف خدا و تلاش بزرگان ما در نیرو‌های مسلح توانستیم در بسیاری از موارد خودکفا باشیم از مهر ماه محدودیت‌های سازمان ملل برداشته می‌شود ما هیچ وقت از خریداران بزرگ سلاح نبودیم ایران در خرید‌های تسلیحاتی در منطقه خلیج فارس هیچ حضوری ندارد و ما می‌توانیم از این پس با کشور‌هایی که ارتباط راهبردی داریم نیاز‌های خود را تامین کنیم. ما در بسیاری از زمینه‌های دفاعی خودکفا هستیم و حتی توان صادرات سلاح داریم و در جا‌هایی که نیاز داریم خریداری می‌کنیم و بعید می‌دانم تحریم‌های ثانویه آمریکا مانعی برای این کشور‌ها در این حوزه باشد.
وی گفت:‌ اگر آمریکا ادعا کند قطعنامه ۲۲۳۱ برگشته البته با تحریم‌های ثانویه خودش اذعان دارد برنگشته است. اگر ۲۲۳۱ قرار است برگردد چه اتفاقی می‌افتد طبق مقررات ملل متحد چندین مکانیسم ملی، اجرایی دبیرخانه‌ای و مکانیسم سیاسی شورای امنیت نیاز است و هیچ کدام از این‌ها رخ نمی‌دهد، چون قطعنامه‌ای وجود ندارد.
ظریف ادامه داد: الان اکثر کشور‌ها مقررات ۱۹۲۹ را لغو کردند و باید دوباره برگردند که این اتفاق نمی‌افتد. سازمان ملل باید هیأت را ایجاد کند که نمی‌کند و شورای امنیت کمیته را ایجاد کند که آن هم تشکیل نخواهد شد.
وی گفت: آمریکا نمی‌تواند، ولی خواهد کرد و ادعا کند که ۱۹۲۹ برگشته است، این اقدام آمریکا راهزنی دریایی است و اگر بخواهد مانعی ایجاد کند. ما ۱۹۲۹ را نامشروع می‌دانستیم الان اگر بخواهد چنین کند درست است می‌گوید من ۱۹۲۹ را اجرا می‌کنم، ولی از نظر جامعه بین‌المللی ۱۹۲۹ نیست که بخواهد اجرا کند.
ظریف خاطرنشان کرد: آمریکا قبلا کشتی‌هایی که متعلق به ایران نبودند و میعانات ایران را حمل می‌کردند در نزدیک ونزوئلا ضبط کرد آن‌ها به دادگاه شکایت کرده و این اقدام آمریکا را راهزنی دریایی برشمردند و اگر چنین رخ دهد راهزنی دریایی است وحتما جمهوری اسلامی واکنش نشان خواهد داد. معتقدیم این یک ژست سیاسی بوده و آمریکا وارد این حوزه نخواهد شد.
وی تصریح کرد:، ولی به همه رسما اعلام می‌کنیم اگر آمریکا بخواهد به ادعای ۱۹۲۹ چنین اقدامی را انجام دهد از نظر قوانین بین‌المللی این اقدامش راهزنی دریایی است و با آن برخورد می‌شود و خود آمریکا مسئول عواقب آن خواهد بود.
وزیر خارجه بیان کرد: اولین باری که ایران مکانیسم حل و فصل اختلاف داخل برجام را راه انداخت در نوامبر ۲۰۱۶ و آبان و آذر ۱۳۹۵ و زمان اوباما بود که آمریکا قانون تحریم‌های ایران را تمدید کرد کنگره تمدید کرد، ولی اوباما امضا نکرد، ولی وتو نکرد و یکی از معدود قوانینی است در آمریکا که بدون امضای رئیس جمهور می‌رود برای اجرا. همان زمان ما براساس بند ۳۶ برجام روند حل و فصل اختلافات را شروع کردیم بعد از اینکه در ۱۳۹۷ آمریکا از برجام خارج شد باز هم روند حل وفصل اختلافات را براساس بند ۳۶ شروع کردیم در نوامبر ۲۰۱۸ طی نامه‌ای که به مسئول وقت اتحادیه خانم موگرینی نوشتم گفتم ما روند حل و فصل اختلافات را شروع و به پایان رساندیم.
ظریف عنوان کرد: ما دو مرحله اول را پیش رفتیم و طرف مقابل به کمیته نرفت و بعد از خروج آمریکا از برجام ۱۱ تعهد به ما دادند در دو جلسه وزرا پیگیری کردیم که انجام نشد ما بعد از آن گفتیم ما براساس ماده ۳۶ به سمت کاهش تعهدات می‌رویم از اردیبهشت ۱۳۹۸ شروع کردیم در پنج مرحله تعهدات برجامی را کاهش دادیم این کاهش دادن تعهدات برجامی در اجرای مکانیسم حل و فصل اختلاف است.
وی گفت: امروز تقریبا به غیر از بحث نظارت‌ها که ما نظارت‌ها را کماکان حفظ کردیم که به دنیا نشان بدهیم برنامه سلاح نداریم محدودیت‌هایی که در برجام پذیرفته بودیم همه را کنار گذاشتیم، چون در برابر نقض آمریکا و نقض اروپا و یا لااقل ناتوانی اروپا از اجرای تعهداتشان ما به اقدام اجرایی رسیده‌ایم. اروپایی‌ها آمدند در برابر این اقدام ما روند حل و فصل اختلاف در دی ماه سال گذشته شروع کردند که هنوز به مرحله اول نرسیده و جلسه کارشناسی تشکیل نشده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی بیان کرد: ما گفتیم اقدام ما در چارچوب ماده ۳۶ برجام بوده است و ما روند حل و فصل اختلاف را دنبال کردیم.
وی گفت: جمهوری اسلامی چه در قضیه کاهش اقدامات در برجام طبق برجام سیاسی و حقوقی عمل کرده و دست بالا را دارد.
وزیر خارجه بار دیگر تأکید کرد: هیچ حالت خودکار و اتوماتیک و اسنپ بکی وجود ندارد. برخی دوستان ما چنین تبلیغ کردند اصلا این خبر‌ها نیست.
ظریف به بولتون اشاره کرد و افزود: برخی می‌گویند چرا صبر می‌کنید ما گفتیم ما می‌خواهیم حقوقی اقدام کنیم. امروز اروپا نمی‌تواند بگوید کاهش تعهدات ایران خلاف برجام بوده است. این روند بازدارنده بوده است.
وی گفت: حقوق بین‌الملل و قواعد بین‌المللی در جامعه بین‌المللی جای قدرت را نمی‌گیرد. قدرت یک ضرورت است حقوق بین‌المللی و روابط بین‌المللی یک عامل قدرت است و قدرت را تعدیل می‌کند. منشور ملل توسل به زور را منع کرده کوبا ۹۰ کیلومتر با آمریکا فاصله دارد و ۷۰ سال با کوبا دعوا دارد و توان نظامی دارد کوبا را سرنگون کند چرا، چون ممنوعیتی است. معنی‌اش این است که آمریکا به خاطر یک محدودیت حقوقی نمی‌تواند آنچه را زور دارد انجام دهد. آنچه توافق و قاعده حقوقی ایجاد می‌کند ایجاد تعادل است.
ظریف خاطرنشان کرد: برجام نمی‌تواند قدرت آمریکا را در بازار‌های مالی به هم بزند. شورای امنیت با وجود آمریکا ده‌ها قطعنامه علیه اسرائیل دارد کدام یک اجرا شده است. مجمع عمومی صد‌ها قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی دارد کدام اجرا شده است. البته این بدان معنا نیست که این قطعنامه‌ها بی معناست.
وی گفت: برجام علی‌رغم اینکه آمریکا برجام را نقض کرده بود و خیلی از دوستان ما در داخل نعش برجام را تشیع جنازه کردند ول این برجام نیمه جان آمریکا را در شورای امنیت دو بار شکست داد. توافق بین‌المللی قرار نیست روابط قدرت دنیا را به هم بزند آن‌ها وجود دارد این تعدیلش می‌کند.
ظریف بیان کرد: آنچه ایران را قوی کرده این واقعیت است که ما به مردم خودمان تکیه کردیم. قدرت ما مردم خودمان و نیرو‌های مسلح ما هستند که آن‌ها هم برخاسته از این مردم است. ممکن است سختی‌هایی را تحمل کرده باشیم امروز مردم ما در فشار و مضیقه هستیم من به عنوان خدمتگزار شرمنده مردم هستم که این فشار‌ها را تحمل کردند. اگر آمریکا موفق شده بود با فشارش مردم را به زانو دربیاورد شرایط به گونه دیگری بود. آمریکا فکر می‌کرد می‌تواند این مردم را به زانو در بیاورد.
وی افزود: علتی که ما قدرتمندیم این است که ما کشور قانونمندی هستیم و کشور قابل اعتمادی هستیم و دوستانی داریم که با روش هژمونیک برخورد نمی‌کنیم به روش تعامل با کشور‌های منطقه رفتار می‌کنیم، اگر ما هزینه‌ای در منطقه می‌کنیم عربستان صد‌ها برابر ما هزینه می‌کند، ولی موفق نمی‌شود، چون روابط خود را به گونه‌ای دیگر ترسیم کرده است.
رئیس دستگاه دیپلماسی درباره اینکه آمریکا از ایران چه می‌خواهد؟ خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۷۱ که دیوار برلین فرو ریخت شرایط گذاری در دنیا داریم که رقابت‌ها در این شرایط سنگین می‌شود آمریکایی‌ها خیال کردند نظم آمریکایی را ایجاد می‌کنند و معلوم شد اشتباه کردند بعد تلاش کردند با استفاده از نیروی نظامی خود آمریکا در حوزه امنیت برتری دارد و ۶۰۰ میلیارد دلار هزینه نظامی می‌کند و احساس می‌کنند هر موضوعی را امنیتی کنند موفقیت به دست می‌آورند.
وی گفت: یک کشوری پیدا شده به اسم ایران زیر بار این نمی‌رود. چرا اینقدر الان رویارویی آمریکا با چین شدید شده است، چون چین یک مدت سیاست را پیاده کردند و آمریکا از دوران اوباما به این نتیجه رسید چین در حال تبدیل شدن به قدرت اول دنیا است.
ظریف خاطرنشان کرد: الان آمریکایی‌ها می‌گویند سه کشور مانع هژمونی ما هستند ایران، چین و روسیه و البته اشتباه می‌کنند دوران هژمونی به سر آمده است. اگر این سه کشور در برابر هژمونی آمریکا نایستند خیلی عوامل دیگر هستند که مقابل آمریکا می‌ایستند و وارد دنیای پسا آمریکایی شده‌ایم و پذیرش این واقعیات برای آمریکا سخت است. اصولا هم شرایط جهانی به گونه‌ای است که آمریکا نمی‌تواند چنین نقشی را ایفا کند چه ایران باشد چه نباشد.
وی درباره اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه اگر رای بیاورم ظرف یک ماه با ایران به توافق می‌رسم ترامپ توبه کند و خسارت پرداخت کند و تعهد کند، ولی خیلی کار‌ها باید انجام دهد ما نباید کاری کنیم به او ربط دارد. میز برجام همیشه بوده و آمریکا کنار رفته است و اینکه بخواهد به این میز برگردد به این راحتی نیست سردار بزرگ ما را شهید کرده باعث کشتار مردم ما شده و خسارت‌های زیاد وارد کرده است. اما آن‌ها این توان را ندارند. اگر راجع به خودش صحبت می‌کند بحث دیگری است کسی که سردار سلیمانی را شهید کرده باید در برابر این اقدام پاسخگو باشد.
ظریف خاطرنشان کرد: کسی که امروز مانع دسترسی مردم ما به دارو می‌شود کسی که باعث شده اقتصاد کشور ما اینقدر ضرر کند در این دو سه سال و خودش اذعان می‌کند الحمدالله که نابود نکرده است و مردم سختی کشیدند و اصلا در موضعی نیستم که بگویم اتفاقی نیفتاده است، ولی این مردم اینقدر بزرگ هستند که ترامپ را شکست دادند. اگر ترامپ بخواهد همه این‌ها را جبران کند اقدام کند، ولی این حرف‌ها فقط مصرف انتخاباتی دارد.
وی با اشاره به توافق سازش در کاخ سفید گفت: سه نفر را در کاخ سفید آوردند و امضا کردند سه دهه است این کشور‌ها با رژیم صهیونیستی همکاری امنیتی دارند این‌ها فکر می‌کردند رژیم صهیونیستی می‌تواند از این‌ها حمایت کنند این همسایگان ما فکر نکردند این رژیم اگر مرد بود از خودش در برابر حماس و جهاد اسلامی حمایت می‌کرد.
ظریف درباره ادعای ترامپ مبنی بر دخالت ایران در انتخابات آمریکا خاطرنشان کرد: این حرف‌ها همه مصرف داخلی دارد برای ما اصلا مهم نیست ایران یک کشور مستقل است و در امور داخلی سایر کشور‌ها دخالت نمی‌کند. اخیرا بلوایی شما در کشور‌های دیگر کودتا نکنید و برای ایران هیچ فرقی نمی‌کند ترامپ بشود یا کس دیگری مهم رفتار آمریکاست مردم ایران آنقدر شجاعت دارند که نه در برابر آمریکا بلکه در برابر شش قدرت بزرگ دنیا مذاکره کنند. آمریکا نتوانست از برجام استفاده کند. ما هیچ وقت از مذاکره فرار نکردیم، ولی هیچ وقت زیر بار زورگویی نرفتیم. ما شجاعت مقاومت و مذاکره را داریم طرف مقابل باید انتخاب کند ما زیر بار زور و سلطه نخواهیم رفت.
وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی گفت: سه کشور به خیال خودشان قدرتمند دنیا نتوانستند در برابر زورگویی آمریکا مقاومت کنند واقعا نتوانستند حالا ممکن است خیلی تلاش نکردند، ولی نتوانستند. شما ۱۱ تعهد داشتید اینستکس در آن ۱۱ تعهد نیست اینستکس مقدمه آن ۱۱ تعهد است. خودتان به ما گفتید آمریکایی‌ها نمی‌گذارند ما همیشه گفتیم اروپا به تعهداتش برگردد ما نیز به تعهداتمان برمی‌گردیم ایران برای جبران خلاف اروپا این اقدامات جبرانی را انجام داد. ما به بیاریتس آمدیم و گفتیم ما آماده‌ایم تعهدات را انجام دهیم، ولی شما گفتید اگر آمریکا فشار بیاورد نمی‌توانیم.
وی بیان کرد: مجموعه اقتصاد اروپا از آمریکا بزرگ‌تر است چرا نتوانستید در برابر زورگویی آمریکا بایستید.
رئیس دستگاه دیپلماسی درباره طرح‌های آمریکا و انگلیس برای محدودیت‌های تسلیحاتی نیز خاطرنشان کرد: ما مشتری سلاح اروپا نبودیم و بعد از انقلاب هم به ما سلاح نفروختند البته می‌توانستند سیاست دیگری داشته باشند. اگر طرح کلی بدهند نقض برجام است و خودشان هم می‌دانند و به همین خاطر با طرح ساده آمریکا که فقط محدودیت ادامه می‌یابد مخالفت کردند. ما اروپایی‌ها را مجبور نمی‌کنیم به ما سلاح بفروشند و به آن‌ها نیاز نداریم و البته بهتر است به منطقه ما اینقدر سلاح نفروشند و آن را تبدیل به انبار باروت نکنند.
وی همچنین عنوان کرد: آمریکا هر کاری توانسته انجام داده است. تمام اقداماتی که شده نشان می‌دهد این نگرانی، نگرانی به جایی نیست از این نگرانی یک گروه‌های سودجو استفاده می‌کنند. نگرانی که آمریکا می‌خواهد دامن بزند تقاضا دارم این نگرانی را نپذیریم این نگرانی الان آینده آمریکاست که مورد تردید است و نمی‌دانند چه کسی می‌خواهد تعیین شود. بحث بر سر این است که بعد از انتخابات ترامپ نتیجه انتخابات را نپذیرد. احتمالش این است که شب انتخابات ترامپ برده باشد در صورتی که چهار روز بعد که رای پستی شمرده می‌شود و اعضای کالج الکترال تعیین می‌شود معلوم شود بایدن۴۰۰ رای الکترال دارد ترامپ ۲۰۰ رای دارد.
ظریف افزود: برای من واضح است در برخی از شهر‌های آمریکا فرد سیاه‌پوست احساس کند در پای صندوق رای امنیت ندارد. فرید ذکریا می‌گوید یک خطر واقعی در آمریکا وجود دارد که بین سه نوامبر تا یک هفته بعد اتفاقات عجیب و غریب بیفتد. با وجود ترامپی که هیچ عقلانیتی در آن نیست.
 
پاسخ ایران به اقدام آمریکا چه خواهد بود؟
 
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به سوالی درباره ادعای آمریکا مبنی بر بازگشت تحریم‌های شورای امنیت از جمله تحریم تسلیحاتی ایران گفت: این ادعای آمریکا آن‌قدر بی‌مبنا و بی‌معناست که حتی متحدان نزدیک آمریکا نیز آن را غیرمشروع می‌دانند؛ زیرا با خروج آمریکا از برجام حقی برای آن رژیم در استفاده از بند ماشه در برجام یا قطعنامه ۲۲۳۱ قائل نیستند.
به گزارش شورای راهبردی روابط خارجی، سیدکمال خرازی تصریح کرد: البته آمریکا که با سیاست یکجانبه‌گرایی خود اهمیتی برای نهاد‌های بین المللی قائل نیست و با زورگویی تلاش دارد سیاست‌های نامعقول خود را بر دیگران تحمیل کند، به منظور اجرای خواست نامشروع خود در تمدید تحریم تسلیحاتی ایران نیازی به تمسک به قطعنامه‌های شورای امنیت ندارد، چنانکه الان هم از طریق تهدید دیگران به تحریم‌های ثانویه قصد دارد جلوی معاملات تسلیحاتی ایران را بگیرد.
خرازی در پاسخ به این سؤال که پاسخ ایران به اقدامات آمریکا چه خواهد بود؟ گفت: ایران براساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد درباره حق ذاتی دفاع از خود مجاز است بی‌درنگ پاسخی قاطع به هرگونه اقدام تجاوزکارانه آمریکا به بهانه بازگشت قطعنامه‌های لغو شده در قطعنامه ۲۲۳۱ بدهد. آن‌ها می‌دانند که ایران در دفاع از حقوق خود مطلقا کوتاه نمی‌آید و این را بار‌ها در عمل به اثبات رسانده است.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این سؤال که ارزیابی شما درباره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چیست؟ گفت: برای ایران فرق ندارد چه کسی در نوامبر انتخاب خواهد شد، برای ما سیاست‌های آمریکا ملاک عمل خواهد بود. البته دوره ریاست ترامپ از این جهت مهم بود که ماهیت آمریکا برای جهانیان به خوبی آشکار شد. امروز پوچ بودن شعار‌های فریبنده آمریکایی‌ها و استفاده ابزاری آن‌ها از نهاد‌های بین‌المللی علیه دیگران برای همگان روشن شده است
نام شما

آدرس ايميل شما

علی آقا
Iran, Islamic Republic of
ظریف بنده خدا هیچ اختیاری نداره با وجود دوستان کاسب تحریم وکارشکنی‌های جناح های مخالف از این بدتر هم میشه
Iran, Islamic Republic of
بهترین پاسخ این است که ایران هم امریکا را تحریم کند و چند تا موشک جدید هوا کنه
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...
1