تاریخ انتشار
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۲
کد مطلب : ۴۱۶۷۳۵
دموکرات‌ها بر روی سیاست خارجی ترامپ متمرکز شده‌اند؛

آیا نزاع میان ایران و آمریکا شخصی شده است؟ / آیا استیضاح "دونالد ترامپ" در سنای آمریکا رای می‌آورد؟

۲
۱
آیا نزاع میان ایران و آمریکا شخصی شده است؟ / آیا استیضاح "دونالد ترامپ" در سنای آمریکا رای می‌آورد؟
کبنا ؛به موازات اوج‌گیری تنش‌ها میان تهران و واشنگتن، مقامات دولت آمریکا انتقادات تندی علیه برخی مقامات ایران بیان می‌کنند. امری که ممکن است به تنش‌ها میان دو کشور جنبه شخصی بدهد.
به گزارش کبنا، این اواخر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، چندین بار خطاب به سران ایران توئیت‌هایی به زبان فارسی منتشر کرد. ترامپ قبلا از خطاب قرار دادن مستقیم مقامات عالی ایران تا جای ممکن خودداری می‌کرد، اما به تازگی به طور مستقیم برخی مقامات بلندپایه ایران را تهدید می‌کند.
از اوایل سال جدید میلادی، توجه دولت آمریکا و خصوصا رئیس جمهور این کشور به مسائل ایران به نحو چشمگیری افزایش پیدا کرده است. دونالد ترامپ که قبلا بیش از همه به مسائل داخلی آمریکا توجه می‌کرد، حالا به رغم داغ شدن بحث استیضاح وی، توجه بیشتری به موضوع ایران نشان می‌دهد.
ترور سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، نقطه عطفی در افزایش تمرکز آمریکا بر مسائل ایران بود. اندکی بعد از ماجرای محاصره سفارت آمریکا در بغداد، سردار سلیمانی در یک عملیات پهپادی ارتش آمریکا در بغداد ترور شد. در پی این اقدام، سطح تنش‌ها میان تهران و واشنگتن تا مرز درگیری نظامی پیش رفت. بعد از ترور سردار سلیمانی، ترامپ توئیت‌های فارسی خود را شروع کرد و انتقادات تندی علیه مقامات ایران نوشت. ترامپ در جدیدترین توئیت‌های فارسی زبان خود، به مقامات بلندپایه ایران هشدار داده است.
 
آیا نزاع میان ایران و آمریکا شخصی شده است؟
وزرای خارجه ایران و آمریکا در دولت باراک اوباما روابط خوبی داشتند.
مشکلات شخصی پمپئو با ظریف و سردار سلیمانی
علاوه بر لفاظی‌های شخصی ترامپ، سایر مقامات نیز درگیر مجادله شخصی هستند. زمانی که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از سمت خود استعفا کرد، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، در توئیتی، ضمن کم اهمیت نشان دادن استعفای ظریف، وی و حسن روحانی را «ویترین یک مافیای فاسد مذهبی» توصیف کرد.
پمپئو از جمله کسانی بود که ایده وجود دو گروه «تندرو و میانه رو» در نظام ایران را قبول نداشت و به همراه برخی محافل نزدیک به دولت ترامپ، تلاش‌های زیادی انجام داد تا این ایده را در محافل غربی بی‌اعتبار سازد. از دیدگاه پمپئو و برخی محافظه‌کاران آمریکایی، غربی‌ها نباید به ظریف اهمیت بدهند یا اظهارات بلیغ او به زبان انگلیسی را جدی بگیرند. از همین رو، پمپئو سعی کرد تحرکات ظریف را محدود کند. در چند سفر اخیر ظریف به نیویورک، وزارت خارجه آمریکا برای او با تاخیر ویزای محدودی صادر می‌کرد که این اواخر دیگر حتی همان ویزای محدود را هم صادر نکرد. پمپئو همچنین از رسانه‌های آمریکا به خاطر مصاحبه با ظریف انتقاد کرد و حتی خواستار حضور در صداوسیمای ایران شد.
از سوی دیگر، ظاهرا کاسه صبر ظریف از کارشکنی‌‎های پمپئو لبریز شده است. وی چندی پیش در توئیتی، پمپئو را «دلقکی» توصیف کرد که نقاب دیپلمات به چهره زده است. پیش از این، ظریف با انتشار ویدئویی از اعترافات پمپئو مبنی بر دروغگویی و فریبکاری در سازمان سیا، به طور ضمنی پمپئو را به دروغگویی و فریبکاری متهم کرد.
بسیاری معتقدند پمپئو معمار اصلی کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران است و تضعیف جمهوری اسلامی ایران یا شاید براندازی آن، آرزوی دیرینه اوست. در ماجرای ترور سردار سلیمانی، پمپئو یکی از اهداف قدیمی خود را محقق کرد. وزیر خارجه آمریکا، از سال‌های دور به طور کلی بر سپاه پاسداران و به طور ویژه بر سردار سلیمانی تمرکز کرده بود.
زمانی که ترامپ در سال ۲۰۱۶ به ریاست جمهوری آمریکا رسید، پمپئو نماینده نسبتا گمنام کنگره از ایالت کانزاس بود. دقیقا در همین سال، پمپئو به همراه دو تن از اعضای کنگره با خودرو‌های مشکی به سفارت پاکستان در واشنگتن (حافظ منافع ایران در آمریکا) رفتند و درخواست عجیبی مطرح کردند. آن‌ها خواستار سفر به ایران شدند. پمپئو و همراهانش اهدف متعددی برای این سفر داشتند از جمله: دیدار با مقامات ایران، ملاقات با زندانیان آمریکایی، بررسی برنامه موشک‌های بالستیک، بازدید از سایت‌های هسته‌ای و نظارت بر انتخابات مجلس.
اما همانطور که انتظار می‌رفت، این سفر هرگز انجام نشد.
یک سال بعد، پمپئو به سرعت مدارج ترقی را در دولت ترامپ طی کرد و به ریاست سازمان سیا منصوب شد. در سازمان سیا، با تقویت مرکز عملیات ایران، تمرکز بر ایران را بیشتر کرد.
اما تمرکز پمپئو بر مسائل ایران، سال‌ها قبل از ریاست بر سازمان سیا شکل گرفته بود. وقتی پمپئو عضو کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان بود، از مقامات اطلاعاتی دولت می‌خواست که با حضور یافتن در کنگره، نفوذ سپاه قدس و سردار سلیمانی را بررسی کنند.
 شاید دلیل توجه زیاد پمپئو به سپاه پاسداران این باشد که او هم سابقه طولانی نظامی و اطلاعاتی دارد. به نوشته بی‌بی‌سی عربی، ایده انتقام از سپاه پاسداران در زمان تحصیل پمپئو در آکادمی نظامی «وست پوینت» در ذهن وی شکل گرفته بود. پمپئو، از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۶، در آکادمی یادشده مشغول تحصیل و آموزش نظامی بود. دقیقا در همین دوره، تنش‌ها میان آمریکا و حزب الله لبنان بالا گرفته بود. در اکتبر ۱۹۸۳، دو ساختمان محل استقرار نیرو‌های آمریکایی در بیروت با دو خودروی بمب‌گذاری شده، منفجر شدند. انفجار، تقریبا ۲۴۱ کشته برجای گذاشت. احتمالا این انفجار در شکل گیری ذهنیت منفی پمپئو علیه ایران نقش داشته است چرا که در این انفجار، اتهاماتی علیه حزب الله لبنان مطرح شد.
اگر چه در این دوره، جنگ سرد همچنان مطرح بود، اما پمپئو به مسائل ایران توجه می‌کرد. در آن زمان، پمپئو به عنوان افسر ارتش به آلمان اعزام شد. حال بیش از ۳۰ سال از آن وقایع گذشته است و اکنون پمپئو هم در موقعیت تصمیم سازی قرار گرفته است. وقتی فرصت ترور سردار سلیمانی فراهم شد، پمپئو آن را برای ضربه زدن به نفوذ ایران در منطقه غنیمت شمرد.
مایکل پریجنت، افسر سابق اطلاعاتی که سابقه کار در عراق داشت و اخیرا هم در جلسه استماع کنگره درباره میزان نفوذ سردار سلیمانی در عراق شرکت کرده بود، درباره ترور سردار سلیمانی گفت: «این (ترور) برای پمپئو، اتفاق بزرگی بود. چون او، رئیس جمهور را به مهم بودن قاسم سلیمانی متقاعد کرد.» نکته قابل توجه اینکه پریجنت تنها چند روز قبل از ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، از احتمال ترور این دو فرد سخن گفته بود. پریجنت، چندین بار درباره سپاه قدس با پمپئو، رایزنی کرده بود.
شخصی شدن منازعه چه تبعاتی دارد؟
حداقل از سپتامبر گذشته، یعنی همزمان با وساطت ژاپن و فرانسه، تنش‌ها میان ایران و آمریکا به شکل تصاعدی حالت شخصی به خود گرفته است. همین امر، ممکن است نزاع دو کشور را از یک نزاع بر سر اهداف و منافع استراتژیک به مسئله حیثیتی شخصی تبدیل کند. پیش از این، روابط ایران و آمریکا، ضربه سختی از شخصی شدن نزاع خورده بود. وقتی ترامپ به قدرت رسید، توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵، را کنار نهاد. بسیاری معتقدند دلیل اصلی این کار، نفرت ترامپ از توافقات باراک اوباما بود. ترامپ نیز تلویحا این را تایید کرد. وقتی که نخست وزیر بریتانیا از لزوم امضای توافق جدید با عنوان «توافق ترامپ» سخن گفت، ترامپ از این ایده استقبال کرد و به نوعی خواستار امضای توافقی به نام خود بود.
جدای از این، در مذاکرات پیشین هسته‌ای ایران و آمریکا، وزرای خارجه دو کشور نقش اصلی و کلیدی در مذاکرات داشتند. در جریان مذاکرات برجام، تیم‌های مذاکرات ایران و آمریکا، در کنار روابط رسمی، روابط غیر رسمی و دوستانه برقرار کردند. عکس‌های خانوادگی یکدیگر را به اشتراک می‌گذاشتند و مکاتبات ایمیلی داشتند. اما اکنون، وزرای خارجه ایران و آمریکا، که در واقع هر گونه راه حل دیپلماتیک از مجرای آن‌ها صورت می‌گیرد، برای بی‌اعتبار کردن طرف مقابل مسابقه گذاشته اند. چنین فضایی، ممکن است انسداد دیپلماتیک را طولانی‌تر کند.

آیا استیضاح "دونالد ترامپ" در سنای آمریکا رای می‌آورد؟
بعد از آن که استیضاح دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد، دموکرات‌ها قصد نداشتند به این زودی پرونده این استیضاح را به سنا ارسال کنند، اما اتفاقات دو هفته اخیر و بحث جنگ بین ایران و آمریکا آنان را بر این داشت که در این فضا استیضاح دونالد ترامپ را تکمیل کنند، بر این اساس دادگاه استیضاح ترامپ در هفته آینده در سنا برگزار خواهد شد.
به گزارش فرارو، در مجلس سنا چیزی شبیه یک دادگاه برای استیضاح دونالد ترامپ شکل خواهد گرفت که ریاست آن با رئیس دیوان عالی است و سناتور‌ها در آن نقش اعضای هیات منصفه را دارند. برای خلع ترامپ از قدرت، دوسوم سناتور‌ها (۶۷ نفر) باید به عزل او رای دهند.
امری که با توجه به اکثریت جمهوری‌خواهان در مجلس سنا در شرایط عادی غیرممکن به‌نظر می‌رسد. با این حال در جریان استیضاح، دموکرات‌ها فرصت آن را خواهند داشت تا با نقد جدی عملکرد ترامپ، رای او را در انتخابات ۲۰۲۰ بشکنند.
پیش از این کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، «سوءاستفاده از قدرت» و «مانع‌تراشی در تحقیقات کنگره» را به عنوان دو بند استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تصویب کرده بود.
استیضاح ترامپ در سنا رای نمی‌آورد
امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به ارسال پرونده استیضاح ترامپ به سنا، اظهار داشت: استیضاح دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا انجام شد، حال از روز سه‌شنبه هفته آینده جلسات دادگاه در سنا برگزار می‌شود و رئیس جمهور آمریکا یا وکلایش باید به دفاع بپردازند، اگر یکی از دو اتهام یا هریک از اتهامات ترامپ در این جلسات تائید شود، آن زمان پروژه استیضاح تکمیل خواهد شد.
وی افزود: با توجه به اکثریتی که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان داشتند، استیضاح ترامپ رای آورد، اما با توجه به اینکه اکثریت سنا در دست جمهوری‌خواهان است، تائید استیضاح نیاز به رای مثبت ۶۷ سناتور دارد، بر این اساس باید حداقل ۲۰ سناتور جمهوری‌خواه به استیضاح ترامپ رای بدهند که چنین چیزی تقریبا محال به نظر می‌رسد.
ابوالفتح با تاکید بر اینکه مدارک هر چقدر نیز قوی باشد و خطای ترامپ را محرز نشان دهد، جمهوری‌خواهان هم قسم شده‌اند، از هم حزبی خود دفاع کنند، گفت: این در حالیست که دموکرات‌ها شواهد محکمی را تاکنون ارائه نداده‌اند، بنابراین به نظر می‌رسد به احتمال فراوان ترامپ تا پایان مهلت قانونی خود در سالجاری میلادی به کار خود به عنوان رئیس جمهوری آمریکا ادامه دهد.
 این کارشناس با اشاره به اینکه به طور سنتی طی این سال‌ها حزبی که نتوانسته رئیس جمهور را استیضاح کند در انتخابات بعدی کرسی از دست داده است، بیان داشت: با توجه به این موضوع ممکن است این اقدام نافرجام دموکرات‌ها در نهایت به نفع ترامپ تبدیل شود، از سوی دیگر، اما باید این نکته را در نظر گرفت طی سال‌های اخیر سنت شکنی‌های زیادی در عرصه سیاسی آمریکا رخ داد و معادلات سنتی جابه جا شد، ظهور ترامپ خود یکی از این سنت شکنی‌ها بود، بنابراین این احتمال نیز وجود دارد که فشار به ترامپ در جریان استیضاح در نهایت به ضرر او در انتخابات ۲۰۲۰ تبدیل شود.
وی اضافه کرد: در حال حاضر چیزی که برای مردم آمریکا مهم است، موضوع معیشت بوده، چرا که آن‌ها به اقتصاد اهمیت بیشتری می‌دهند تا سیاسی خارجی آمریکا، بنابراین اگر نرخ رشد اقتصادی، افزایش اشتغال و وضعیت بورس در آمریکا همین‌طور خوب پیش رود تا ۱۰ ماه آینده مردم آمریکا صرف نظر از اینکه ترامپ به رئیس جمهور اوکراین چه چیزی را گفته، به او برای دومین بار رای دهند.
 
آیا استیضاح
دموکرات ها تلاش زیادی برای استیضاح دونالد ترامپ تاکنون به خرج داده اند
دموکرات‌ها بر روی سیاست خارجی ترامپ متمرکز شده‌اند
ابوالفتح در ادامه با اشاره به برگزاری مناطرات درون حزبی دموکرات‌ها در روز‌های اخیر که موضوع ایران در آن بسیار پر رنگ بود، گفت: با توجه به اینکه دموکرات‌ها تمام تلاش خود را به خرج می‌دهند تا هر طور که شده ترامپ را کنار بزنند، موضوع به شهادت رساندن سردار سلیمانی در بین دموکرات‌ها بسیار داغ دنبال می‌شود و آن‌ها در صدد هستند این طور القاء کنند که ترامپ به دنبال یک جنگ دیگر در خاورمیانه است، تا از این طریق فعالان ضد جنگ را به وسط میدان آورده و رای آن‌ها را برای انتخابات ۲۰۲۰ به دست آورند.
این کارشناس مسائل آمریکا افزود: اما در عمل با توحه به اینکه جنگی رخ نداد، دموکرات‌ها دستشان خالی است و آن طور که باید و شاید نتوانستند فضا را به ضرر ترامپ کنند، در حال حاضر رئیس جهور آمریکا این طور وانمود می‌کند که به عنوان یک ناجی ظاهر شده و اجازه نداده است که جنگی درگیرد، بنابراین اگر وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، ترامپ بیشترین نفع را از این وضعیت خواهد برد و کماکان به عنوان رئیس جمهوری آمریکا به کار خود ادامه خواهد داد.
 وی با اشاره به اینکه دموکرات‌ها در سال ۲۰۲۰ راه بسیار سخت و پر و پیج و خمی را برای رسیدن به کاخ سفید دارند، اذعان داشت: با توحه به عملکردی که ترامپ از نظر اقتصادی در سه سال گذشته از خود برجای گذشته رونق اقتصادی و کاهش بیکاری در آمریکا اتفاق افتاده و این امر بسیار مهمی برای مردم این کشور به حساب می‌آید، این در حالیست که دموکرات‌ها برای به چالش کشیدن ترامپ به سیاست خارجی او حمله می‌کنند و اقدامات او را در راستای ورود آمریکا به یک جنگ دیگر می‌دانند.
وی بیان داشت: حال باید دید در نهایت نقطه قوت یا ضعف ترامپ کدامیک مورد توجه مردم آمریکا قرار می‌گیرد، امری که می‌تواند انتخاب هرکدام سرنوشت ترامپ را عوض کند، بنابراین اتفاقات یک سال آینده بسبار مهم است از این نظر که می‌تواند آبستن اتفاقات غیر منتظره بسیاری باشد. (فرارو)
نام شما

آدرس ايميل شما

بویراحمد
Iran, Islamic Republic of
استیضاح ترامپ هم مثل استیضاخ های که فقط صوری و مردم سر کار گذاشتن و هالو فرض کن بود قطعا رای نخواهد اورد.
شیماران
Iran, Islamic Republic of
، روابط شخصی شده است چیه؟!
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...