تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۴۱
کد مطلب : ۴۴۲۰۷۶
یادداشت ارسالی؛

صنعت خودروسازی و جشن گودبای پمپرز!

وحید حاج سعیدی
۱
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
صنعت خودروسازی و جشن گودبای پمپرز!
کبنا ؛ وحید حاج سعیدی: ریا نباشد چند ماه قبل در یک دوره آموزش طنزنویسی یکی از دانشجویان از ما پرسید شما اگر یک روز سوژه‌ای برای طنزنویسی پیدا نکنید، کدام مقوله یا کدام صنعت را برای نوازش انتخاب می‌کنید. ما هم یک پاسخ کلیشه‌ای به ایشان دادیم که دو چیز انتها ندارند یکی آسمان و یکی سوژه برای طنزنویسی که البته در مورد اولی شک دارم. با این وجود به نظر می‌رسد شاید یک روز دانشمندان به ته آسمان برسند ولی صنعت خودروسازی این مملکت سروسامان پیدا نکند!
حالا صنعت زهوار در رفته خودرو سازی و اجحاف در حق مردم یک طرف، اظهار نظرهایی که در خصوص حمایت از صنعت می‌شود، بیشتر از آن اجحاف روی اعصاب است. یک روز دوستان استانداردهای خودروهای ما را با بنز و فورد مقایسه می‌کنند! یک روز عنوان می‌کنند، صنعت خودرو کره‌جنوبی به این خاطر رشد کرد که ورودی پارکینگ خانه‌ها را طوری طراحی کرده‌اند که ماشین آمریکایی نتواند وارد شود! یکی دیگر عنوان می‌کند ما بر خلاف ژاپن کیفیت پائین را تحمل نمی‌کنیم! اخیراً هم در جریان هستید که رییس کمیسیون صنایع مجلس افاضه فرموده‌اند که واردات خودروی دست دوم توهین به مردم است!
یعنی سوار شدن خودروی دست دوم که ارزان است، ایمنی و امنیت دارد، استاندارد است، به کاهش آلودگی هوا کمک می‌کند، در کاهش تصادفات به جهت ایمنی بالاتر و به تبع آن در کاهش مرگ و میر در جاده‌ها مؤثر است و هزار و یک مزیت دیگر دارد درشان مردم نیست ولی پراید یا به قول رئیس پلیس فارس ارابه چهار چرخ که در تصادفات جاده‌ای به چند قسمت نامساوی تبدیل می‌شود و جنازه‌ها را باید با کاردک جمع کرد و تحویل خانواده‌ها داد، در شأن مردم است! حتماً شرکت در قرعه کشی و پرداخت هزینه اضافی جهت آپشن زه بغل در خودرو هم نشانه شخصیت مردم است!
با این اوصاف خدا کند آنهایی که سیمشان وصل است و از ما بیشتر اطلاع دارند اعلام کنند حمایت از این صنعت تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟! بعد از چهل سال این صنعت هنوز تاتی می‌کند و نمی‌تواند روی پای خودش بایستد و بوی گندش کل خانه را فرا گرفته است! باز جای شکرش باقی است که هنوز دوستان تصمیم نگرفته‌اند برای این شرکت‌ها جشن گودبای پمپرز برگزار کنند!
فقط این لابلا ما متوجه نشدیم چرا واردات سایر کالاهایی که توان ساخت آنها را در کشور داریم آزاد است ولی تنها واردات خودرو ممنوع است؟! یادمان نرود در سال 1399 اقلامی مانند 800 تن بند شلوار، 800 تن بیل و کلنگ، 152 تن قلوه سنگ، 660 تن شلنگ، 751 تن زیپ لباس، 378 تن سنجاق قفلی، 105 تن چکش و پتک، 9 تن کیسه ادرار، 385 تن آب پنیر، 400 تن میوه مصنوعی، 346 تن گاوآهن، 2 میلیون دلار تشتک 13 تن سنگ با صرف صدها میلیون دلار از منابع ارزی کشور وارد کشور شده است! زیاده جسارت است...
 
نام شما

آدرس ايميل شما

علاقه اصولگرایان به دولت در سایه

علاقه اصولگرایان به دولت در سایه

دولت در سایه امر سیاسی مرسومی در کشورهای توسعه‌یافته است و اگر به صورت سازمان‌یافته پیش ...
ایده آقا‌محسن در دست رئیس

ایده آقا‌محسن در دست رئیس

صاحب‌نظران معتقدند وضعیت فعلی کشور فعلا اجازه هیچ آزمون و خطایی، آن‌هم در حد تغییرات ...
هرگز این نوع چایی را ننوشید

هرگز این نوع چایی را ننوشید

چای تازه‌دم یکی از سالم‌ترین نوشیدنی‌هاست که مصرف آن در جامعه ما طرفداران زیادی هم دارد،...
1