تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۰
کد مطلب : ۴۲۷۷۰۲
حاشیه ای بر سفر قالیباف به استان کهگیلویه و بویراحمد؛

تاملی بر یک سفر

۹
۳
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
تاملی بر یک سفر
کبنا ؛
سیر و سفر هم از جنبه فردی و هم جمعی نوعی مطالعه، آگاهی بخشی و کسب معلومات و اطلاع از اوضاع جغرافیائی ، تاریخی ، اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف میباشد که رشد و تحول و تغییر هم از دستاوردهای آن می باشد شاید همین اثرپذیری و اثرگذاری سفر بوده که در قرآن کریم مورد توجه قرار داده شده است. ( آیاتی از 13 سوره در مورد سفر، 30 نوع سفر با 5 هدف و 22 آداب سفر از دید قرآن)
اما سفر از نگاه سیاسی و تحقیقاتی در حوزه کاری مدیران جنبه های دیگری را هم دارد اینکه مدیران مرکز نشین در هر سطح و رده ای خود مستقیماً مسائل و مباحث مردم را ملاحظه و مشکلات و پیشرفتها را بصورت میدانی و از نزدیک با آنها آشنا شوند بطور قطع و یقین تحولاتی را با خود همراه دارد. از آنجا که طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی اصل 156 مهمترین و اساسی ترین وظیفه نهاد مجلس نظارت بر عملکرد دستگاهها و مدیران اجرائی است و این نظارت اگر مستقیم صورت گیرد هم تحرک بخشی و اثر بخشی را بدنبال می آورد وهم موانع و مشکلات طرحهای عمرانی را شناسائی و برطرف می نمایند و هم نیازها و ضرورتهای آینده گرایانه را در دستور کار قرار می دهند و این خود باعث حرکت چرخهای توسعه و پیشرفت جامعه بخصوص در مناطق دور دست از مرکز می شود.
چند روزی است که در خبرها موضوع سفر دکتر قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی به این استان مطرح شده است و البته طبیعی است که این سفر اگر با برنامه و طرح و ارزیابی های اصولی صورت گیرد می تواند منشأ خیر و برکت باشد و نباید این سفرها را در دایره تنگ و چشم بیمار گونه جریانات سیاسی تحلیل نمود، بلکه باید حضور یکی از سران قوای سه گانه کشور که خود در دوران متعدد مدیریت، فعالیت های گسترده و موفق داشته و هم اکنون بعنوان ریاست قوه مقننه با نگرش جهادگرایانه و با یک جسارت و توان و تلاش بی وقفه ای چون فرمانده ای دلسوز در خط مقدم جبهه حضور می یابد، را نادیده گرفته و حب و بغض شخصی خود را ملاک حضور و عدم حضور قرار دهیم.
هنوز زمان زیادی از سفر چهار روزه دکتر قالیباف به خوزستان و مطالعه میدانی امور این استان پرمشکل وپیگیریهای مثمر ثمر بعنوان حرکتی رضایت آمیز و اعتماد ساز نگذشته است، هنوز شاهد لبخند شیرین عشایر و محرومین دور افتاده سیستان و بلوچستان که در سفر قالیباف به آنجا شاهد بودیم مسرت و شعف ایجاد نموده و اعلام رضایت ماهیگیران چابهاری که مطالبه شان در کمتر از یک ماه اجرائی شد را شاهدیم، و چه زیباتر اینکه رئیس یک قوه همدرد و همراه کادر پزشکی در جبهه سلامت حضور یافت و عرض ادب و احترام نمود تا دلگرمی و نشاط آن سنگرداران بهداشت را در رفع مشکلاتشان ایجاد نماید و دهها حرکت جهادی دیگر ، حال این سوال مطرح می شود که :
گل و بلبل در گچساران!
چرا جمعی می گویند سفر ممنوع ؟! سفر تبلیغاتی است ؟! سفر در کرونا خطر آفرین است ؟! و ... اگر به کارنامه و صداقت آنها رجوع شود ابهامات و دم خروسهای بسیاری نمایان است ، کسانی که خود با شو تبلیغاتی برای روشن کردن چراغی در بلواری میلیونها تومان هزینه سفر مقامات دست چندم بعمل می آوردند و هیچگاه هم پای درد دل مستقیم مردم قرار داده نشدند، یادمان نرفته که حتی بی حاصل ترین سفر ( آقای لاریجانی ) را با چه هزینه های هنگفتی دربوق و کرنا نمودند و اجازه یک ساعت دیدار مردمی را نداند؟! سفر هایی که در نهایت با کباب بره پیمانکاران در باغات بی درد ها و اشراف به پایان رسید و با مصاحبه های ساختگی و وعده های سرخرمنی و نهایتاً معرفی دوروبری های خاله خورزوئی برای کسب امتیازات فردی .
اما چرا عده ای از سفر یک مقام مسئول ناراحت شده اند و آدرس انحرافی می دهند؟
مگر بزرگترین شعار خدمت رسانی همین ها نه این بود که توانسته اند یک معاون وزیری را به شهر بیاورند؟
آیا فقط پیچاب آب ندارد ؟ بقیه روستاها و مناطق گل و بلبل شده اند ؟
پس داد بی آبی مردم دژسلیمان در 10کیلومتری گچساران را کی شنید؟ اقدام جهادی بچه های روستای فتح برای رفع تشنگی مردم را کی دید؟ جاده بهم ریخته 10 ساله باشت تا شاه بهرام و چرام را چه کسی پیگیری نمود؟ کلنگ زنی بسیار باهیاهوی کارخانه لاستیک سازی سبز خان احمد به کجا رسیده؟ درد اشتغال هزاران جوان بیکار و تحصیل کرده سرگردان را چه کسانی درمان کردند؟ دهها زندگی متارکه شده از بیکاری و خودکشی های دلخراش در 10 سال اخیر را چگونه توجیه کنیم ؟! دهها طرح راکد و نیمه کاره ای که  سیل تبلیغات ریزش بودجه هایشان شکارهای خومی را هم فراری داد کی پاسخگوست ؟ یادمان نرود که هنوز مشک وبال پشت زنان و دختران تلچگاه و لار می باشد و این چشمه دنک است که به لطف خدا تامین آب آن روستاها را برعهده دارد؟! و یا در یک کیلومتری شهر روستای پرجمعیت چهاربیشه و شهرک صنعتی هنوز نه آب مناسب آشامیدنی دارند و حتی از آنتن دهی قابل استفاده برخوردارند.
  بسیاری از ساختمانهای نیمه کاره مانده ای که کم کم به آثار باستانی می پیوندند را کدام جریان باید مطالبه نمایند؟ کدام طرح اشتغالزا و حرکت تحول آفرین در شهرستانهای باشت و گچساران فعال است که فقط مانده تا یک پمپ به پیچاب محرومی برسد که حال به یادشان افتاده ایم ؟! آیا تونل تعطیل شده دیل که تاریخ مصرف تبلیغاتی آن تمام شده را هم مدنظر داریم ؟!
رشته ها پنبه شوند!
کرونا را باور داریم یا بهانه را ! کرونا را ابزار ترس قرار می دهیم یاکشف ناکار آمدیها و شنیدن صدای خفه شده جامعه را ؟آیا این سفرها می تواند  پرده های خود ساخته تبلیغاتی کاغذی را به کنار بزند و رسوایی برای بی عمل بودن شعارهای انتخاباتی باشد؟ ! چرا ترس از انجام این سفر داریم ؟! چه اشکال دارد که در یک سفر بعد از سالها هم عملکرد کارهای تبلیغاتی خود را ببینیم و هم صدای مردم را بشنویم و هم بی اساسی ایجاد بهشت برین رسانه ای را ؟! از خود سوال مهم کنیم چرا یک سفر این همه فشار روحی و وحشت پدید آورده ؟ مگر قراره در خصوص بعضی از هیاهوها تحقیق و تفحص صورت گیرد ؟! و ماهیت پر جنجال اموری روشن گردد؟ ...... و ده ها سوال دیگر.
اما حضور نمایندگان محترم استان ( بویر احمد و کهگیلویه ) و مقامات استانی عرضه بدارم  که نکند خدای ناکرده در بررسی طرحها و حضور فیزیکی دکتر قالیباف در گچساران با سایر مناطق استان تبعیض و کوتاهی صورت گیرد، با شناختی که از روحیه شماها داریم انتظار می رود که ترتیب دیدارهای مردمی ، اولویت دادن به طرحهای عمرانی ، جهت دادن امکانات جهادی برای اشتغالزایی جوانانان و ورزشکاران و بیش از همه مهم تر، بررسی عملکرد مدیران دستگاههای خدماتی ، عمرانی شهرستان گچساران و باشت را بدور از گزارشات ساختگی و جلسه ای بسوی عملکرد عینی و شنیدن درد های کارشناسان دستگاهها در دستور کار قرار دهید، از عظمت و ذخیره بزرگ نفت و گاز و مشکلات و درد های آنان ،از بی عدالتی ها و تبعیض های اعمال شده ، از خانه نشین کردنها تا علم دار کردن ناتوانان در کل شهرستان از نخبه کشی ها و نوچه پروری ها ، از اعمال نظام ارباب رعیتی تا متلاشی شدن دهها زندگی خانوادگی و خودکشی های ناشی از تألمات روحی و بیکاری و فقر و ... غفلت نشود ، اینهائی که هیاهو راه انداخته اند که سفر ممنوع، عموماً کسانی اند که یا سطحی و شعاری و احساسی اظهار فضل می کنند، یا از پنبه شدن تارهای عنکبوتی وحشت دارند و یا دل در گرو حل مشکلات و معضلات شهرستان ندارند ،خود را می بینند و اطرافیان بی دردشان را .
چشم انتظار مسافر
مسئولین محترم ، مردم ما مهمان نواز و با فرهنگ و شخصیت اجتماعی هستند که متانت و حیا و ادب آنها در مواجهه با مهمان مثال زدنی است اما سالها ست دردهای خفته دارند و زبان در کام و اسیر وعده های توخالی ، الان باید دریچه های اطمینان جهت طرح درد ها و مطالبات خود را بیابند و بدون لکنت زبان بگویند باید مسئولی مستقیم همانند سیستان و بلوچستان گوش شنوا داشته باشد، کمبود ها و نارسائی های این منطقه و استان کمتر از خوزستان و بلوچستان نیست ، در فضای گرد و غبار سفر مقامات در سالهای گذشته در گچساران با روشهای مانور اشرافی گرایانه و تجمل، درد بیمار بیمارستان شهید رجائی و بی بی حکیمه، درد بیمار اعتیاد محلات لبنان و سادات و رادک، ناله پیرزن و پیرمرد روستا نشین، زبان خشکیده روستاهای بی آب، ناله جوانان بیکار، درد معلم بدون امکانات و منزل، فریاد کارگر روز مزد و مجتمع شده لشکر بیکاران روگذر و ... کمتر به مسئولین رده بالای نظام رسیده و حال لازم است پرده های تبلیغاتی تیم رسانه ای حقوق بگیر را کنار زده و مردم رو در رو مصائب خود را با یک مقام عالی رتیه طرح کنند و ایشان هم وظیفه ی نظارتی تعطیل شده سالهای اخیر را احیا نمایند.
مسئولین محترم استان و نمایندگان عزیز، بدانید و بدانیم که: ظرفیت و توانایی گچساران از هر حیث در حدی است که اگر از تیول خانوادگی قبل و بعد از انقلاب خارج شود می تواند تلألو کشوری، ملی و حتی جهانی داشته باشد، این را باور کنیم ودر سفر مقامات مدنظر قرار دهیم و راه رهائی از این بستر را بیابیم تا قطار توسعه و پیشرفت استان را شتاب ببخشید، پتروشیمی گچسارانی که سالهاست بر زمین مانده و تبدیل به حیات خلوت خانواده و یک نگرش کوتاه منفعت طلبانه گردیده باید آزاد شود تا به کارآمدی برسد، هلدینگ خلیج فارس که با شراکت بعضی ها نه جوابگوی سهام مردم و پذیره نویسی شبانه هستند و صدها سوال بی پاسخ در خصوص تجهیزات و بکارگیری های بدون آزمون نیروها دارند، باید شفاف به مردم گزارش شوند، منطقه ویژه اقتصادی گچساران که حتی در هیات دولت هم مصوب شد به کجا انجامید؟! این طرح خود مبنای تحولی اساسی در جنوب می باشد، چرا تحرکی و اقدامی شکل نگرفته؟ یا باز هم منتظر تصمیمات شبانه و تقسیم منافع بصورت نذری و درون خانوادگی هستند؟!
در این سفر باید عادلانه وشجاعانه به واگذاری های متعدد (امتیازات ، کارخانجات ، زمین خواریها و هرنوع غارتگری دیگر (ورود شود و بر چشم پوشی ها بر تخلفات سخت گیری به عمل آید، شاید ترس از انجام سفر، به برملاشدن دستهای آلوده و جذب های ناروا با تشکیل شرکتهای کاغذی ( به تعبیر قهرمانی نماینده دادستانی مرکز) بینجامد؟!
در پایان از حسن نیت همه عزیزانی که در انجام این سفر تلاش داشتند و دارند باید تشکر و تقدیر کرد و ان شاء الله تعالی سفری مفید و سازنده، با تحول و نگرشی انقلابی حاصل گردد که یقیناً رضایت مردمی و اطمینان خاطر اجتماعی را برای بسط و ایجاد یک دولت جوان و کارآمد و انقلابی مورد مطالبه رهبری اندیشمند انقلاب را محقق نماید.
محرمی نیست وگرنه که خبر بسیار است رمق ناله کم و کوه و کمر بسیار است
ای ملائک که به سنجیدن ما مشغولید   بنویسید که اندوه بشر بسیار است

............................................
یدالله مرادی- فرهنگی بازنشسته
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما

کامران
Iran, Islamic Republic of
قالیباف هم مثل خودت که در میراث فرهنگی استان . فقط شعار یادگرفته
بابا حیدر
Iran, Islamic Republic of
جناب مرادی مردم گچساران شما و دوستانتان و طرز فکرتان دا میشناسند و میدانند که برای رسیدن به منافع خودتان نه یک شهرشتان بلکه یک کشور را فدا میکنید .قالیباف هم مثل شماست و در گچساران بجز عده قلیلی که دور و بر شما هستند کسی منتظر آمدن امثال قالیباف نیست .
همشهری
Iran, Islamic Republic of
با سلام
نویسنده محترم جوری نوشته و قضاوت کرده که انگار خوزستان و سیستان و بلوچستان بعد از سفر جناب قالیباف گل و بلبل شده و تمام مشکلات و محرومیت ان دو استان رفع شده و بی کاری هم رخت بربسته و هیچ جوانی دیگه بی کار نیست و خجالت کار پدر و مادر خود نیست
جناب مرادی عزیز جوری نوشته و دوخته که انگار همه دزد بودند و فقط خودش و دوستاتش پاک و منزه و معصوم هستند
اما مگه هر کسی . گرفته معصوم است
اگه اینجور بوده پس دوست و همفکر شما باید معصوم و پاکترین فرد در این کشور می بود و در کانادا زندگی نمی کرد
جناب اقای مرادی اگه جناب اقای قالیباف فقط در مورد املاک شهرداری تهران و اقازادگی خانواده خودش روشنگری کند و جواب سوالات مردم ایران را بدهد برای ما کافیست
ضمنا در ایامی که پدران و مادران از ترس کرونا جرات نشستن بر مزار فرزندان خود و قرائت فاتحه را ندارند سر اقای قالیباف چه دسته گلی برای مردم محروم این استان می تواند داشته باشد فقط استفاده ابزاری از احساسات پاک این استان و امیال سیاسی شما و دوستانتون
جناب مرادی مردم گچساران و باشت قبلا جواب شماها را دادند و شماها طرد شده هستید
برود و از خداوند طلب عفو نمایید که روزی باید جواب پس دهید
Iran, Islamic Republic of
پس اون زمان که نناینده وقت رئیس مجلس ووزرا را می آورد گچساران وخیلی هم بودجه تخصیص میدتدن چرا گزارش مینوشتی چرا بودجه اضافی به گچساران میدن حالا زبان درازی میکنی ورقص کنان به استقبال قالیباف میروی شما را خدا میداند که شما فقطدنبال لبخند یک همجناحی هستی نه رضایت مردم اگر رضایت مردم شرط است چرا ۰هزار راییشان را باطل کردید تا کی پشت این جناح ها .. کنیم
شهروند
Iran, Islamic Republic of
جناب مرادی متن زیبایی نوشته اید از پروژه های ناتمام در شهرستان گچساران وباشت گله داشتید، مگه همین دوستان هم فکر شما نبودند که به مرکز گزارش دادن نماینده گچساران خلاف مقررات بودجه به گچساران آورده کمی به حافظه تاریخی و موضعگیری دوسال قبل دوستان خود وگزارش هایی که فقط درجهت منافع سیاسی خود دادن توجه کنید، از دلایل دوستان جنابعالی در رد اعتبارنامه نماینده منتخب مردم گچساران از دیدبان حقوق بشر شما آقای توکلی تا نماینده اصولگرای اصفهان اختصاص بودجه به طرح‌های عمرانی گچساران از جمله جاده گچساران به بهبهان بود که درسال ده هانفر خصوصاً از اهالی کهگیلویه قربانی تصادف میشد، چرا اون موقع که به ناحق امثال توکلی برچسب می زد نگفتید این گچساران نفت داره هر چند نماینده رد اعتبارشده در روز افتتاحیه این جاده گفت ویلا در این مسیر ندارم، از نمایندگان بویراحمد و کهگیلویه درخواست داشتید که گچساران را از برکت سفر قالیباف محروم نکنند، اینها خیرشون به مردم گچساران وباشت رسید وبرادریشون را برای مردم ثابت کردن، نمایندگانی که علاوه بر بی مهری خودشون به مردم گچساران وباشت حتی حاضر به قبول وکالت این مردم نشدن با نوشتن این متن ها چیزی عوض نمیشه مردم از من وجنابعالی خیلی آگاه تر هستن قالیباف اگه اهل معجزه جهادی هست خیلی مناطق توکشوروجود داره که از ما محروم ترهستن نه برادر دعوت از قالیباف که به مردم گچساران وباشت پازل مانور بیشتر را برای دو نماینده دیگر هموار کرد، فقط برای خوش خدمتی بوده که برای دو نماینده انجام داده ولو اگه اهل عمل ودلسوز مردم گچساران وباشت بود در این مدت می تونست پیگیر مشکلات مردمی باشه که به ناحق از داشتن وکیل محرومشون کرد
دسلیمون
Iran, Islamic Republic of
ممنون بابت تذکرتون برا مشکل اب آشامیدنی روستای دژسلیمان
Iran, Islamic Republic of
سلام ودرود آقای مرادی عزیز درود برقلمت استاد
عاقل
Iran, Islamic Republic of
عاقلان دانند به چه خاطر .نمی دانند ..قالی بافی را فراموش نخواهند کرد
سید علی
Romania
حداقل آمدنش مانع برگشت اعتبار تسهیلات کرونا که به استان برای صنوف (بازار)وصنایع تولیدی،اختصاص داده بودند میشود،ویا حداقل از مسئولین استان سوال میشود ،چرا این همه کم کاری،چرا این همه بیکاری،چرا این همه مدام کاری،چرا این همه بی تجربگی،وچرا این همه شعار در تریبون‌ها ،چرا این همه بی دقتی عدم نظارت،وامار واهی و غیر واقعی به خورد مردم میدهید،چرا فقط با آمار و ارقام به سر مردم کلاه میگذارید،گفتن واقعیت ها همیشه تلخ است،
جنجال 3 کلمه‌‌ای ...

جنجال 3 کلمه‌‌ای ...

شکست استقلال برابر فولاد در هفته دوم رقابت‌های لیگ برتر حواشی زیادی به‌ همراه داشته است....
دعوای بی‌وقت

دعوای بی‌وقت

استعفای ملک‌زاده از وزارت بهداشت آن‌هم با نامه‌ای سرگشاده و چکشی هرچند در این شرایط کرونایی ...
‌تأثیرات کرونا‌ ‌بر انتخابات ۱۴۰۰

‌تأثیرات کرونا‌ ‌بر انتخابات ۱۴۰۰

انتخابات ۱۴۰۰ از چنان اهمیتی برخوردار است که امکان به‌تعویق‌انداختن آن بسیار کم خواهد ...