تاریخ انتشار
جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۱
کد مطلب : ۴۱۶۶۹۲
یادداشت ارسالی؛

آرایش انتخاباتی و خواستگاه حزبی محمد بهرامی و نادر منتظریان

۱۵
۰
مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
آرایش انتخاباتی و خواستگاه حزبی محمد بهرامی و نادر منتظریان
کبنا ؛آهسته آهسته به روزهایی نزدیک می‌شویم که شوربختانه بلوف‌های سیاسی و بزرگ نمایی های انتخاباتی برای تحت تأثیر قرار دادن افکار عمومی و ربایش آرای موکلین به اوج خود می‌رسد.
از این رهگذر در حوزه‌ی انتخابیه‌ی بویراحمد و دنا پیش از داشتن یک رزومه‌ی قوی یا ایده‌های جذاب و توسعه محور دو المان پول و قبیله تعیین کننده تر است.
طبیعی است تا بحال پول کثیف در جریان انتخابات کشف نشده یا اینکه مستور نگه داسته شده است اما آنچه روایت می‌شود که دست برقضا روایت‌های معتبری هم هست، اذعان حیرت آوری از پول‌های کثیفی است که ابتدائا عزت مستمندان و کم بضاعت‌ها را نشانه رفته است و پس از آن فضای نادلپسندی از یک رقابت نا سالم و غیر شرعی را باعث  شده است.
ابتدائی ترین قدرت بازدارنده، توصیه‌ی علمای استان و ائمه‌ی جمعه بر نهی از گرفتن یا پرداختن این شکل از پول‌های شائبه دار است و متعاقباً مردم لازم است به پشتوانه‌ی عقاید و باورهای قوی دینی راه را بر این روش غیرشرعی ببندند.
اما المان قبیله‌ای ضمن هدف قراردادن هدف غایی نمایندگی مجلس که همانا قانونگذاری و ارائه‌ی یک برنامه‌ی توسعه‌ای و کمک به اجرای آن است، مجموعه‌ی مدیریتی استان راهم  تحت الشعاع قرار می‌دهد.
توضیح آنکه تقسیم یک جامعه به خودی‌ها و غیر خودی‌ها همواره خطرناک است حال اگر این خودی و غیرخودی کردن قبیله‌ای باشد که باید بگوئیم دهشتناک است.
این المان منفی ضمن آنکه احزاب را در دل خود می‌بلعد و پایگاه حزبی را کاملاً خنثی می‌کند باعث می‌شود طوایف کوچک‌تر از ترس عواقب بعدی فوج فوج به آن کاندیدایی بپیوندند که ممکن است تنها داشته‌اش گرفتن تأیید صلاحیت از شورای نگهبان باشد و بس.
عدم مشارک دهی احزاب یا به حاشیه راندن آنها باعث می‌شود بعد از انتخابات کابوسی واقعی شکل گیرد چرا که فشارهای نمایندگان برای بکارگیری نیروها و مدیرانی که یا خواستگاه مشترک طایفه‌ای دارند یا اینکه با تمام اقاربشان به نماینده‌ی پیروز پیوسته‌اند آنقدر افزایش می بابد که عملاً حتی مدیران مجموعه‌ی دولت هم نتوانند در فضایی آرام خدمتگذاری کنند.
همه آنچه مختصراً گفته شد شِمایی کلی از واقعیات در جریانی است که سلامت رقابت را زیر سؤال می‌برد.
اما تاملی کوتاه بر آرایش انتخاباتی حوزه‌ی بویراحمد ودنا نشان می‌دهد تنها محمد بهرامی و نادر منتظریان از خواستگاه حزبی ثابت برخوردارند و اگر رقابتی حزبی را انتظار می‌کشیم بهرامی سوی اصلاح طلب ماجراست و نادر منتظریان از جریان ستار هدایت خواه نماینده اسبق و سوی اصولگرای رقابت است. محمد بهرامی سیاستمدار آرام و شهردار سابق یاسوج به پشتوانه‌ی کارنامه‌ی پرتوفیقش در ردای شهرداری و البته حمایت اصلاح طلبان شاخص و جوانان حوزه‌ی بویراحمد و دنا قدم به انتخاباتی گذاشته است که کمی هوشیاری می‌تواند پیروزی جالبی را برایش رقم بزند.
ایده‌های جذابی چون ثبت پایتختی طبیعت برای شهر یاسوج، رشد قابل توجه باشگاه‌های مختلف ورزشی شهرداری یاسوج، طراحی و احداث معابر حساس شهری، نصب المان‌های هویت محوری چون میدان آریوبرزن و ‌.. نشان می‌دهد بهرامی‌ای که در مدتی کوتاه و با اختیارات و بودجه‌های محدودی توانسته چنین کارنامه‌ای برجای بگذارد می‌تواند مورد توجه و بازنگری‌ای جدی‌تر برای انتخاب قرار گیرد.
دست برقضا محمد بهرامی با اتکا به پشتوانه‌ی کارنامه‌ای قوی و البته پایگاه محکم حزبی و برنامه‌ای توسعه محورانه آمده است تا با رقبایی زورآزمایی کند که در ایده‌ها، تجارب و راهکارهای هیچکدامشان نمی‌توانی ردی از توسعه بیابی.
شاید اگر فضای انتخابات فرصت مناظره‌های رو در رو و در مقابل دیدگان مردم را می‌داد خیلی از حقایق روشن می‌گشت. و حتی ممکن بود قبل از  انتخابات دوستانی پیدا می‌شدند که خود از ادامه‌ی رقابت انصراف می‌دادند.
اما فضای خاص کنونی اجازه‌ی این شکل مناظره را نمی‌دهد.
افزایش امیدواری آن بخشی از جامعه که تردیدهایی در مورد انتخاب بهرامی داشتند و رساتر و بلندتر شدن صداهایی که بهرامی را زمزمه می‌کنند واقعیت‌هایی است که هر موج و ندایی را در خود فرو می‌برد.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما

داریوش
Iran, Islamic Republic of
ب امید خدا اینبار مردم فهمیم بویراحمد اولیا و سفلی با انتخاب درست خودشون مردی رو ب مجلس میفرستن ک هم مردم و هم بویراحمد در کشور سرفراز باشیم ب امید پیروزی راه روشن فردا و دکتر بهرامی مرد عملگرا
شيراز
Iran, Islamic Republic of
خسته نباشيد أصلا يه پيشنهاد خوب براي نويسنده محترم اين انشاء دارم :اصلا برين از خارج استان كانديدا بيارين تا مشكل طايفه اي حل بشه؟؟؟اينطوري ديگه وابسته به فلان بنگو نيستند😂😂 چه ميگي برادر ،جان من وقتي مينويسيد تدبير وواقع بيني مغلوب حب وبغض شخصي ،جناحي وطايفه اي تون نكنيد وحتما هويت خودتون هم در نوشتار قيد بفرماييد... در ضمن نامزدي هاي مردمي خيلي خيلي بهتر از نامزدهاي نيابتي وپدرخوانده دارهاي فوق الذكر هست...چون از جنس مردم وبرخواسته از بطن جامعه ودهك هاي مختلف جامعه هستند ومثل نامزدهاي محترمي كه افتخارشون/ ....ويا شوراي يازده نفر انحصار طلب قوم ومنطقه گرا پايداري وهدايت خواه هستند نيستند والت دست كسي نميشوند امروزه جامعه ما به اين نيروها نياز داره....
امید
Iran, Islamic Republic of
درودبربهرامی شهردارپر اوازه شهر به امیدموفقیت روزافزون ایشان
Iran, Islamic Republic of
زنده باد اسطوره انتخابات بویراحمد ودنا دکتربهرامی
یاسوج
Iran, Islamic Republic of
درود بر دکتر محمد بهرامی توانمند و عملگرا
نجفی
Iran, Islamic Republic of
انشاالله این دور با حمایت مردم بویراحمد و دنا پیروز انتخابات جناب اقای دکتر محمد بهرامی خواهند بود
حسین
Iran, Islamic Republic of
درود بر بهرامی عزیز
احمدی
Iran, Islamic Republic of
راه تو را می خواند...درود بر مرد مردمی دیار آریوبرزن دکتر محمد بهرامی
سید حسن موسوی اصل
Iran, Islamic Republic of
درود بر ودر پایتخت طبیعت ایران وزمین ایشالا که مردم خودشون بر اساس عقل و بینش خودشان انتخاب کنن یکیو انتخاب کنن که عملگرا باشه
باسلام .
Romania
شمامیفرمایید هرکس وابسته به یکی ازاین دوجناح نبود نباید بیاد توصحنه .اتفاقادر دوره دهم مجلس مستقلین تعیین کننده بودند.مگه اقای زارع مستقل نیومد تو انتخابات ،قبول شد وهرکاری هم دلش خواست کرد.
بویر
Iran, Islamic Republic of
واقعا چی نوشتی.اون تحلیل ابکی اول بخاطر انتقاد از روسنفکر و زارع بود.بعدشم شروع کردی حمایت از بهرامی.متن کم محتوایی بود فقط یه حمایت تمام قد از بهرامی بود
یاسوج
Iran, Islamic Republic of
واقعا این تفکر قوم گیرایی و قبیله ای خیلی خطرناک است و بعدا مشاهده میکنیم چه تبعاتی خواهد داشت و چه فضای بر نهادها و دستگاه های اجرایی حاکم خواهد شد خواهشا همه تحصیل کردگان تلاش کنند به این تفکرات رای ندهد و همون اصلاحات و اصول گرا را حمایت کنند هر کسی که نماینده احزاب اند. نه دنبال منافع و سهم خواهی های خود. قطعا توی این شرایط جزبی نیروه ا و سهمی خواهی های همه طوایف عدالت برقرار می گردد.
دیار بویراحمد و دنا
Iran, Islamic Republic of
درود بر دکتر روشنفکر . انشاءالله جواب این همه محبت مردم را با کار و تلاش شبانه روزی جبران نمایی
یا مهدی عج
امیریاشاه- حسامی
Iran, Islamic Republic of
روی سخن حقیربامخاطب محترم کبنا ونویسنده متن است،،،ضمن احترام خاص به همه نامزدها ونامزدهای نامبرده شده،،باکدام دلیل جامعه پسندنویسنده مون اذعان به رقابت جناحی و خاستگاه حزبی بین دوفردنامبرده میکنند وقتی یکی از طایفه محترم قایدگیوی ودیگری از طایفه محترم آقایی هستند وهردومتعلق به یک منطقه( ب علیی) میباشند،،،این خود واضح ترین نوع طرفداری بی صدااز رقابت قبیله ای ومنطقه ای ،ونکوهش سایررقباء است،،،همه نامزدهای این دوره از جایگاه رای طایفه ای وگاها جریانی برخوردارند نه صرفا این دوبزرگوار
اختر
Romania
بهرامی که بدرد مجلس نمیخوره ولی منتظریان پرونده خوبی داره بی شک منتظریان پیروز میدانه
این دی ماه پرحادثه

این دی ماه پرحادثه

مدت‌ها مثل معروف "ما به خرداد پر از حادثه عادت داریم" به دلیل اتفاقات پرشمار خرداد ماه ...
شهر زیبای تفلیس در کشور و تورهای گرجستان

شهر زیبای تفلیس در کشور و تورهای گرجستان

در شهر تفلیس خیابان‌هایی با شکل و فرم مدرن و اروپایی دیده می‌شود. در قسمت‌های دیگر این ...
آیا نزاع میان ایران و آمریکا شخصی شده است؟ / آیا استیضاح "دونالد ترامپ" در سنای آمریکا رای می‌آورد؟

آیا نزاع میان ایران و آمریکا شخصی شده است؟ / آیا استیضاح "دونالد ترامپ" در سنای آمریکا رای می‌آورد؟

یش از این، روابط ایران و آمریکا، ضربه سختی از شخصی شدن نزاع خورده بود. وقتی ترامپ به ...