تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۷ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۸:۰۹
کد مطلب : ۴۷۷۹۹۳
کبنا بررسی کرد

پزشکیان و تضادها

۰
پزشکیان و تضادها
کبنا ؛ انتخابات چهاردهم رياست‌جمهوري در ايران در ميان بيم‌ها و اميدهاي فراوان سرانجام پايان يافت تا مسعود پزشكيان نامزد جريان اصلاحات به عنوان فرد منتخب راهي پاستور شود. با پايان گرفتن انتخابات و در روزهايي كه بازار تبريك و تهنيت به فرد پيروز حسابي گرم شده، لازم است، رييس‌جمهور منتخب و تيم اجرايي او از امروز به فصلي بينديشند كه موعد پاسخگويي به مطالبات مردم از راه مي‌رسد و هنگامه برداشت آنچه مي‌بايست از قبل كاشته شود مي‌آيد. بسياري از تحليلگران معتقدند جامعه امروز ايراني، ديگر يك جامعه دو قطبي با حضور جريان راست - چپ يا اصلاح‌طلب - اصولگرا، نيست، امروز با جامعه‌اي مواجهيم كه در آن قطب سومي هم وارد ميدان كنشگري سياسي و اجتماعي شده است. جرياني كه با عدم مشاركت بيش از 60درصدي در انتخابات 1403، بيشتر از هر طيف ديگري، سيگنال و پيام و پالس به تصميم‌سازان و سياست‌گذاران ارسال كرده است. جرياني كه خواستار به رسميت شناخته شدن سبك زندگي خود است، تنش‌زدايي را طلب مي‌كند، حاكميت قانون را مي‌خواهد و خواستار بهره‌مندي از رفاهي متناسب با ظرفيت‌ها و ثروت‌هاي كشور است. 
 بر اساس آمارهاي رسمي بيش از 61 ميليون ايراني واجد شرايط راي دادن هستند. اين در حالي است كه تعداد كل آرای مأخوذه شمارش و تجميع شده در دور دوم انتخابات بيش از 30ميليون راي برآورد شده (مشاركت 49درصدي) كه از اين تعداد بيش از 16ميليون راي به پزشكيان و بيش از 13ميليون راي هم به جليلي اختصاص دارد. ضمن اينكه 60درصد ايرانيان نيز در دور نخست انتخابات مسير عدم مشاركت را انتخاب كرده‌اند. به عبارت روشن‌تر، ايران در شرايط فعلي با 3طيف« رفورميست‌ها و طرفداران اصلاحات تدريجي»، « طرفداران حفظ وضع موجود يا محافظه‌كاران» و نهايتا، افراد و جرياناتي كه به تحولات سطحي قانع نيستند و تغييرات را در اشكال عميق و بسيار آوانگارد جست‌وجو مي‌كنند، روبه رو است. هر كدام از اين طيف‌ها هم مطالبات خاص خود را داشته و آنها را از دولت و ساختارهاي سياست‌گذار طلب مي‌كنند. در واقع اكثريت امروز جامعه ايران را افرادي تشكيل مي‌دهند كه خواستار تحول و تغيير در اشكال مختلف هستند و نسبت به وضع موجود انتقاد و اعتراض دارند. 60درصد عدم مشاركتي‌ها در كنار افرادي كه به پزشكيان راي داده‌اند، هر دو طيف خواستار تحقق مواردي چون حاكميت قانون، شايسته‌سالاري، تنش با جهان پيراموني، تخصص‌گرايي، دوري از تندروي، توسعه و... هستند.
مجموعه اين اعداد و ارقام و داده‌هاي اطلاعاتي واجد اين معناي روشن است كه جامعه ايران مدل 1403، جامعه‌اي متكثر و موزاييكي است كه طيف‌هاي مختلف در آن مطالبات متنوعي را طلب مي‌كنند. در عين حال بايد توجه داشت، طرح مطالبات حداكثري از سوي هر كدام از گروه‌ها و جريانات نه كمكي به مردم و روند توسعه كشور مي‌كند و نه گرهي از هزار توي مشكلات مردم باز مي‌كند. دولت جديد بايد شرايطي را فراهم كند كه مطابق قانون هر كدام از اين طيف‌ها بتوانند بخشي از مطالبات خود را تحقق يافته ببينند. ضمن اينكه اولويت‌ها و موضوعات مشتركي هم وجود دارند كه هر ضلع اين مثلث بر روي آن اشتراك نظر دارند. اولويت‌هايي چون حل مشكلات اقتصادي، رفع تحريم‌ها، ارايه خدمات مطلوب‌تر درماني، پايان دادن به فيلترينگ، ضرورت برخوردهاي ايجابي در موضوعات اجتماعي و فرهنگي از جمله مواردي است كه اكثر طيف‌ها، جريانات و گروه‌ها در خصوص آن موضع مشتركي دارند. بنابراين لازم است ابتدا به مطالبات مشترك اين 3ضلع مطابق قانون توجه شود، سپس به ساير گزاره‌هاي مدنظر پرداخته شود. 
تضادی که پزشکیان نباید در آن گرفتار شود؟
به گزارش کبنا، بسیاری از تحلیلگران معتقدند افزایش مشارکت مردم در انتخابات نه حاصل رضایت آن‌ها از وضع موجودف بلکه ناشی از تلاش انان برای پیشگیری از تشدید شرایط سخت بوده و نارضایتی آنان از بخش‌هایی از مسائل اساسی از جمله وضعیت معیشتشان، پا بر جاست. در چنین شرایطی شنیده شدن پیام‌های مردمانی که در انتخابات شرکت کردند یا حتی شرکت نکردند نیز حائز اهمیت است. با توچه به این شرایط، فرارو در گفت‌وگو با مصطفی هاشمی طبا، سیاستمدار اصلاح طلب و عضو حزب کارگزاران سازندگی که پیشینه نامزدی انتخابات ریاست جمهوری را نیز دارد به بررسی این موضوعات پرداخته است که در ادامه آن را می‌خوانید.
برخی معتقدند به دلیل نبود ساختار متناسب سیاسی در ایران هر انتخابات ریاست‌جمهوری، تبدیل به یک نوع رفراندومی از خواسته‌های جامعه می‌شود، آیا با تحلیل و کالبدشکافی انتخابات، رای فرد پیروز و میزان مشارکت می‌توان به خواسته‌ها، نیاز‌ها و گرایش‌های مردم دست یافت؟
هاشمی طبا: حقیقت این است که در ساختار سیاسی کشور نمی‌شود شرایط به شکلی باشد که همه مردم راضی باشند. ساختار سیاسی باید کاری کند که منافع ملی حفظ شود. هر چند ممکن است این ساختار سیاسی اشکال مختلفی داشته باشد. ممکن است یک ساختار سیای لیبرال دموکرات باشد، ممکن است سوسیالیستی باشد یا هر شکل دیگری. به هر حال حقیقت این است که ما نمی‌توانیم یک ساختاری را پیدا و انتخاب کنیم و بگویم این نوع ساختار می‌تواند بهترین ساختاری باشد که همه افکار عمومی را پوشش می‌دهد. افرادی که در مدیریت ساختار سیاسی قرار می‌گیرند باید کار درست را انجام دهند. ساختار سیاسی به اندازه مدیران مهم نیست. اتفاقا سیستم انتخابات ما بسیار خوب عمل کرد و پیام خود را هم رساند، حالا این که برخی دوست ندارند این پیام‌ها را بشنوند، یک بحث دیگر است. این پیام بالاخره یک جایی (علیرغم همه فشار‌های صاحبان قدرت) پاسخ خواهد داد. از اکنون که انتخابات تمام شده تا پایان دولت، وضعیت کشور باید به شکلی اصلاح شود که رضایت نسبی حاصل شده و فرهنگ عمومی نیز بالا برود. اکنون وظیفه آقای پزشکیان همین افزایش فرهنگ عمومی است.
 چطور آقای پزشکیان باید فرهنگ عمومی را ارتقا دهد؟
هاشمی طبا: مهمتر از هر چیز، افرادی است که ایشان سر کار می‌گذارد. این افراد باید به سهم خود برای ارتقای فرهنگ عمومی تلاش کنند. ثانیا ایشان به عنوان یک رئیس جمهور باید هر چند وقت یکبار همه رسانه‌ها را دعوت کرده و با مردم گفتگو کند. مردم باید پاسخ پرسش‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی خود را مستقیما از بالاترین مقام اجرایی کشور بگیرند. این تعامل با مردم هم به نفع خود آقای پزشکیان خواهد بود و هم به نفع مردم جامعه. وقتی مردم ببینند که رئیس جمهورشان در فواصل زمانی مشخص با آن‌ها در تعامل است مطمئن باشید فرهنگ سیاسی بالاتری خواهند داشت. مردم یاد می‌گیرند همانطور که مطالبه گر هستند، درک بهتری از چالش‌های کشور داشته باشند و اتفاقا با دولت همراهی بیشتری می‌کنند. اگر صحبت از شفافیت با مردم می‌کنیم در عمل هم باید این شفافیت را نشان دهیم. سالهاست بسیار غیرشفاف کار می‌کنیم. این موضوع در همه ارکان کشور دیده می‌شود. از بانک مرکزی که در حوزه ارز شفاف عمل نمی‌کند تا احزاب و گروه‌های سیاسی. هر اندازه مسئولان دولت شفاف عمل کنند، رسانه‌ها نیز منابع معتبرتری می‌شوند و مردم نیز اعتماد بالاتری به دولت خواهند داشت.
اکنون جامعه با انتخابات پزشکیان چه پیامی را مخابره کرده است؟ آن درصدی که مشارکت نکردند چه پیامی را مخابره کردند؟
هاشمی طبا: به نظر من آن‌ها که در انتخابات شرکت نکردند به کشور تعلق خاطر کافی ندارند و ممکن است در ظاهر، دلایلی برای رای ندادن بیاورند، اما ثابت شده که مردم می‌توانند در انتخابات رای و حرف خود را به کرسی بنشانند. اگر فرض کنیم که هیچکس در انتخابات شرکت نمی‌کرد، یا گروه اقلیتی در انتخابات شرکت می‌کردند، آن وقت مشخص بود که آن شخصی که رئیس جمهور می‌شد مورد وثوق مردم نیست و بسیاری هم حسرت می‌خوردند. اما در این انتخابات مردم از فردی حمایت کردند که نه حزب کشی راه انداخت و نه نهاد‌ها و سازمان‌ها حمایتش کردند و نه قدرت داخلی از او حمایت کرد. این رای واقعی مردم است. پیام مردم همین است که بین دو شخص با دو دیدگاه مشخص، کسی را انتخاب کردند که احساس می‌کنند می‌تواند منافع کشور را بهتر تامین کند.
ما در سیاست خارجی کشور یک چهره انقلابی داریم، اما داخل کشور، سیاست‌های مبتنی بر رفاه، آسایش و مصرف داریم که این دو مورد با هم نمی‌خواند و اگر بحث بر سر این است که ما در حلقه سیاست خارجی ابرقدرت‌ها نباشیم و برای خودمان حرفی برای گفتن داشته باشیم در داخل هم باید ساماندهی به سیاستمان بر همین مبنا باشد، اما متاسفانه ما از یک سو شعار انقلابی می‌دهیم
و از سوی دیگر، برخلاف منافع کشور عمل می‌کنیم. برای آقای پزشکیان حفظ یک مبنای درست در این بخش بسیار بسیار مهم است. ایشان باید یک خط مشی یکسان در سیاست‌های داخل و خارج در پیش بگیرد. این بسیار مهم است که آقای پزشکیان در دام تضاد‌های داخلی و خارجی نیفتد.
جامعه متكثر است، مطالبات بايد محدود باشد
محمد علي ابطحي،
فعال سیاسی اصلاح‌طلب در اعتماد می‌نویسد: من هم عرض تبريك دارم خدمت ملت بزرگ ايران به خاطر قدم بلندي كه برداشتند. اين گام، تنها انتخاب رييس‌جمهور نبود، بلكه اتفاقي بزرگ‌تر در فصلي است كه تلاش‌هاي بسياري براي يكدست شدن مديريت كشور صورت گرفته بود. در يك چنين فضايي مردم ايران، تغيير را در ميان ناباوري كامل داخلي و خارجي كليد زدند. اين بُعد ماجرا، حادثه بسيار بزرگ‌تري است كه صرف نظر از عملكرد پزشكيان در آينده، جاي تبريك بسياري دارد. نكته مهم بعدي، اولويت‌هاي كشور است كه مهم‌ترين‌آنها اولويت اقتصادي و معيشتي است. همانطور كه خود پزشكيان و ديگر اهالي انديشه در اظهاراتشان مطرح كرده‌اند، بهبود وضعيت اقتصادي و رفاهي مردم امكان‌پذير نخواهد بود، مگر با تصحيح روابط خارجي و به كار گرفتن توان متقابل ايران و كشورهاي مختلف جهان. مبتني بر اين رويكرد نخستين اولويت در دولت چهاردهم، تلاش براي رفع تحريم‌ها بايد باشد. بايد توجه داشت، تلاش براي رفع تحريم‌ها با نوعي معامله و حل معادلات با جهان امكان‌پذير است. در مسائل داخلي، توجه به آزادي‌هاي اجتماعي و سياسي است كه ضرورت دارد. موضوعاتي كه علاوه بر مسائل اقتصادي، با چالش‌هاي بسياري روبه رو شده‌اند. بنابراين لازم است برنامه‌ريزي‌هاي جدي‌تري در اين مورد شكل گيرد. به خصوص در مورد بانوان محترم و دختران لازم است كه از فشار بر زنان و دختران و تحقير آنان دست برداشته و زمينه رويكردهاي ايجابي در اين زمينه‌ها به جاي رويكردهاي سلبي در دستور كار قرار گيرد. اين موضوع از جمله مهم‌ترين اولويت‌هايي است كه دولت آينده بايد در دستور كار قرار دهد.
از سوي ديگر بيش از 13ميليون راي به سعيد جليلي، واجد معاني خاصي است كه دولت آينده بايد به آن توجه نشان دهد. رايي كه افراطي‌ترين جريان كشور به خود اختصاص داد، نشان مي‌دهد كه با جامعه‌اي متكثر در ايران روبه‌رو هستيم؛ بنابراين توقعات و مطالباتي كه از رييس‌جمهور منتخب وجود دارد بايد مشخص و محدود باشد. در واقع مطالبات غير واقعي و حداكثري از دولت آينده كشور را با مشكلات عديده‌اي مواجه مي‌كند. بايد باور كنيم كه رقبا به صورت منسجم در حال فعاليت هستند. از رقباي پزشكيان هم بايد دعوت كرد كه با دولت همكاري كنند. اين همه بودجه و امكانات كه در كشور صرف مطالعات در سايه شده بود بايد در مسير سربلندي كشور استفاده شود. اين داده‌هاي مطالعاتي بايد در اختيار رييس‌جمهور منتخب قرار گيرد. از استقبال و حمايت رهبري معظم انقلاب، سپاه پاسداران، نيروهاي مسلح و ساير نيروهاي حاكميتي از پزشكيان خرسندم. اين حمايت‌ها را طليعه روشني براي انجام كارهاي موثر مي‌دانم. نهايتا معتقدم اگر رييس‌جمهور منتخب در پايان 4سال رياست بر جمهور ايرانيان توانسته باشد انسجام ملي و داخلي را اجرايي كرده و تحريم‌ها را به حداقل برساند، فضاي ارتباطي جامعه را گسترش دهد و فضاي اجتماعي و فرهنگي كشور را در مسير رشد قرار دهد، به ايشان نمره قبولي مي‌دهم.
جهان آماده ديالوگ و مذاكره با ايران است
اسماعيل گرامي مقدم نیز در اعتماد نوشت: امروز به عنوان يك شهروند ايراني خوشحالم، چرا كه سال‌ها به دنبال برگزاري يك انتخابات رقابتي با مشاركت طيف‌هاي مختلف مردمي بودم. اين مهم امروز به لطف خدا و حضور مردم با انتخاب مسعود پزشكيان رخ داد. به نظرم در اثر تضارب آرا و رقابت‌هاي جدي، 3رخداد مهم در انتخابات رياست‌جمهوري 1403 ثبت شد.
اول) مشاركت بالاتر كه برنده آن نهايتا مردم، كشور و جمهوري اسلامي خواهد بود.
دوم) مردم هم در اين انتخابات پيروز شدند، چون هم پيام مورد نظر خود را به حاكميت رساندند و هم با مشاركت بيشتر در دور دوم اجازه ندادند، طيف‌هاي راديكال سكان هدايت كشور را به دست بگيرند.
سوم) طيف‌هاي مختلف سياسي هم هر كدام دستاوردهايي از اين انتخابات كسب كردند. گفتمان اصلاحات نشان داد، علي‌رغم همه مشكلات قادر به تاثيرگذاري حداكثري در تحولات سياسي و راهبردي كشور است. اصولگرايان هم ضعف‌ها و قوت‌هاي خود را شناسايي كرده و در آوردگاه‌هاي بعدي از اين تجربيات بهره‌مند خواهند شد.
اما در نخستين گام و طي هفته‌ها و ماه‌هاي نخست بايد كشور را به شرايط آرام و باثبات بازگرداند. همانطور كه بارها شخص دكتر پزشكيان تاكيد داشت و مي‌گفت كه دعواها، تنش‌ها و چالش‌ها باعث بروز مشكلات بسياري شده، طرف پيروز انتخابات بايد نهايت فروتني و مهرباني را با رقبا و همه طرف‌ها به كار بگيرد.حتي ممكن است در انتخابات برخي تخلفات، بداخلاقي‌ها و تخريب‌هايي هم صورت گرفته باشد، اما همه بايد از اين مرحله عبور كرده و وارد اتمسفر تازه‌اي از هماهنگي و تعامل شوند. نبايد فراموش كرد كه دولت چهاردهم بايد با 2قوه ديگر و ساير اركان سياسي و حاكميتي كار كند. براي اين منظور لازم است هارموني و هماهنگي با همه بخش‌ها ايجاد شود.
در انتخابات مجلس1402، اصلاح‌طلبان و طيف‌هاي ميانه‌روي كشور، مدلي از گفت‌وگو با حاكميت را ذيل عنوان روزنه‌گشايي، ارايه كردند. اين ايده امروز به نتيجه رسيده و همچنان بايد از اين مدل براي ايجاد ارتباط و ديالوگ با حاكميت استفاده كرد. جريان پيروز در انتخابات بايد گفت‌وگو با حاكميت را ادامه داده و آن را توسعه بخشد.
اولويت بعدي كه به نظر در دسته‌بندي بلندمدت قرار مي‌گيرد، پرداختن به توانمندي‌هاي داخلي و حل و فصل مشكلات اقتصادي كشور است. از معضل ماليات‌ها و بورس گرفته تا مشكل تورم افسارگسيخته، نوسانات ارزي و...نيازمند ارايه راهكارهايي تخصصي و كارشناسي براي گره‌گشايي هستند. مردم ايران چشم انتظارند تا دولت تازه از طريق تعامل و تنش‌زدايي با قدرت‌هاي جهاني مبتني بر 3 اصل عزت، مصلحت و حكمت راهي را بگشايد تا بتوان بيش از 2هزار تحريم را به جاي دور زدن از ميان برداشت. معتقدم جهان نيز آماده گفت‌وگو و مذاكره است و معتقدم مي‌توان هدف‌گيري برد-برد را محقق كرد. بدون ترديد با لغو تحريم‌ها، اقتصاد كشور سامان يافته و مسائل داخلي و اجتماعي نيز بهبود مي‌يابند. ايران كشور ثروتمندي است و اين حق مردم است كه از موهبت‌هاي خدادادي و ثروت‌هاي كشورشان استفاده كنند.دولت بدون اتلاف وقت بايد اين اولويت‌ها را در كوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت محقق كند تا زمينه رشد پايدار فراهم شود.
يكي از ضرورت‌هاي عاجل براي ايران مدل 1403، توجه به 60درصد عدم مشاركتي‌هاست. اكثريت ايرانيان در انتخابات شركت نكردند تا پيام و سيگنالي را به حاكمان و سياست‌گذاران ارسال كنند. لازم است اين پيام شنيده شده و زمينه‌اي فراهم شود تا مطالبات اين 60درصد نيز مورد توجه قرار گيرد.
با اين توضيحات اگر بخواهم به صورت مصداقي به اولويت‌هاي 100 روز نخست دولت اشاره كنم، ابتدا موضوع انتخاب كابينه‌اي كارآمد، مديراني شايسته و متخصص براي دستيابي به اهداف ترسيم شده به عنوان يك اقدام فوري مد نظر دارم. پس از آن گفت‌وگو و تعامل با امريكا و اروپا براي كاهش تحريم‌ها، همچنين بازگشت قطار مديريت و برنامه‌ريزي كشور به مسير تصميم‌سازي‌هاي عاقلانه و سركوب انتظارات تورمي، واجد اهميت است. در حوزه‌هاي اجتماعي و فرهنگي نيز دولت بايد در برابر ايده‌هايي چون فيلترينگ ايستاده و اجازه ندهد يك چنين محدودسازي‌هايي صورت گيرد. در بحث حجاب هم به جاي برخوردهاي سلبي بايد رويكردهاي ايجابي و فرهنگ‌سازي مورد توجه قرار گيرد.اين موارد از جمله مهم‌ترين بايدها براي 100روز نخست دولت است.
در ميان‌مدت دولت بايد زمينه كاهش تورم، افزايش قدرت خريد مردم و زمينه‌سازي براي اجراي سياست‌هاي راهبردي دولت جديد فراهم شود. براي اين منظور دولت مي‌بايست احياي برجام را در دستور كار قرار داده و آن را محقق كند. با احياي برجام بدون ترديد زمينه جذب و ورود سرمايه‌هاي خارجي فراهم شده و اقتصاد ايران ظرفيت‌هاي تازه‌اي را استحصال مي‌كند. در بلندمدت هم رفع تمامي تحريم‌ها، بهبود شاخص‌هاي اقتصادي، كاهش تورم، رونق كسب و كار و... بايد مد نظر قرار گيرد. البته دستيابي به يك چنين جايگاهي نيازمند همراهي و مشاركت مردم، نهادهاي حاكميتي و همه گروه‌ها و جريان‌هاست.
برچسب ها :
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1