تاریخ انتشار
شنبه ۱۶ تير ۱۴۰۳ ساعت ۱۱:۲۰
کد مطلب : ۴۷۷۹۳۰
انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری؛

بیداری ایرانیان؛ کهگیلویه و بویراحمد از قافله انتخابات ایران باز ماند!؟

۱۹
۱
بیداری ایرانیان؛ کهگیلویه و بویراحمد از قافله انتخابات ایران باز ماند!؟
کبنا ؛یکبار دیگر انتخابات و آزمون هوشیاری، هماهنگی، همراهی، وحدت و بیداری ملت ایران در انتخاب حکمرانی جدید و حرکت در مسیر تغییر و آهنگ تحول، نوخواهی و نوگرایی به سرانجام رسید و کارنامه موفق بیداری ایرانیان در دوره‌ای دیگر از تاریخ و تمایل آرمان‌خواهی مردمان این سرزمین به مشروطه‌خواهی و دموکراسی‌خواهی و دین‌گرایی و دین‌باوری خردورزانه، متعهدانه و اخلاق‌مدارانه (و نه کاسب‌کارانه و ظاهرگرایانه و مزورانه) و طی طریق در مسیر توسعه و آبادانی و شکوفایی کشور بر مبنای شایسته‌سالاری و نخبه‌گرایی و گریز از رانت‌جویی و بر صدر نشاندن نا مجلسیان و ناپختگان و نامطلعان از علم و دین‌داری واقعی و دانایی و بیداری و روشنگری ملت ورق خورد و با اندک رأیی از آگاهان ایران در مصافی نابرابر و در یاسی بزرگ و قهر عظیم مردمی، بر اقتدارگرایی به فتحی دیگر دست‌یافت.
مردم ایران در همیشه‌ی تاریخ به‌گونه‌ای یکپارچه، همراه و همدل، با یک نوسان موزون و ملایم در جای‌جای این بزرگ سرزمین پرافتخار، دوشادوش هم ناگفته با زبان و گفته با چشم و دل، با هم در نقش‌آفرینی‌ها، ایفای نقش می‌کنند و گویی با اشاره چشم و ابرو در هر ولایت و دیاری، با هم هم‌داستان می‌شوند و پدیده ساز می‌شوند و در این گردونه، استان کهگیلویه و بویراحمد نیز می‌باید که هم‌راستا و همدستان شود و سزاوار نباشد که بیگانه و بیراهه باشد و از خیل آگاهی ملت آزاده و دین‌دار و روشنگر ایران عقب بیفتد، آن گونه که افتاد و کارنامه‌ای ناروا به‌جای گذاشت!
در چونی و چرایی این اتفاق و لنگ بودن کهگیلویه و بویراحمد و تحلیل آرای استان، جمعیت‌شناسی و فرهنگ‌شناسی انتخاباتی آن و علل و عوامل، از نقش سیاسیون و متولیان اجرائی و نظارتی انتخابات استان تا نقش نهادهای خاص و دستگاه‌های حمایتی و بازی مقامات و مدیران، نهادها و دستگاه‌های دولتی و مهار فکر و اندیشه سیاسی مردم و انحراف رأی آنها به سمت‌وسوی خاص و آنالیز صحت آرای اعلامی با مقایسه دور قبل (هفته قبل) و دور جدید با میزان آرای مناطق مختلف استان در انتخابات گذشته مجلس (اسفندماه) و بررسی شگفتی‌ها و عجایب و غرائب و تناقضات آنها، زوایای آن شکافته می‌شود تا به داوری مردم نشسته شود که این‌گونه نیست و مردم این دیار نیز آگاه‌اند و همراه ملت ایران بوده و این بازی‌های سیاسی و آمارها و تعرفه‌های پر از [ان‌قلت] و برخی تخلفات در باشت و مارگون و لوداب و سپیدار و مدیریت انتخابات که موجب خدشه‌دار شدن اعتماد مردم به سازوکار انتخابات شده، موجب چنین برداشت غلطی شده است.
فی‌الواقع کهگیلویه و بویراحمد از قافله ایران بازنمانده است و این را باید به بررسی و تحلیل گذاشت و زوایای آن را گشود که چگونه برخی افراد و سیاسیون و دستگاه‌ها و مدیران و مقامات و عوامل اجرائی و غیراجرایی و بسیج امکانات دولتی و تعرفه پرانی، مردم را در عدم روشنگری باز گذاشتند و رأی مردم را چگونه هدایت کردند تا مطامع خود را به نتیجه برسانند (که البته نهایتاً نرساندند) و مردم را از مسیر جامعه ایران جدا کنند و برای کهگیلویه و بویراحمد همیشه سرافراز، کارنامه‌ی ساختگی ساختند. کهگیلویه و بویراحمد با این مردم آگاه باید که پیشتاز بود و به سایر مناطق کشور الهام می‌کرد. البته باید قدردان و قدرشناس ملت ایران و مردم کهگیلویه و بویراحمد برای حضور در انتخابات و ادای تکلیف آنها بود و نباید این پیروزی بزرگ را با سهل‌انگاری و جهت‌گیری برخی مقامات اجرائی و نظارتی در استان به کام مردم تلخ نمود و اعتماد مردم به سازوکار انتخابات را خدشه‌دار کرد، ولی آسیب‌شناسی این مسائل برای ادوار آینده امری ضروری و علمی و مفید خواهد بود تا در آینده چنین اتفاقات تلخی پیش نیابد.
نام شما

آدرس ايميل شما

درمان
Iran, Islamic Republic of
برگردید تو غارهایتان !؟
درمان
Iran, Islamic Republic of
سلام، مدیر محترم سایت کبنا نیوز لطفا نظر قبلی را پاک فرمایید و منتشر ننمایید ،
احترام به کلیه افکار و آرا باید در جامعه نهادینه شود و انتخاب کنونی مردم ایران بر همین اساس بوده است که تک نظری و افکار خودی و ناخودی برداشته شود .
Iran, Islamic Republic of
مردم کهگیلویه و بویراحمد از دموکراسی باز نماند بلکه مسئولین اجرایی استان با شیادی و بی عرضگی خود آرائ مردم را خدشه دار کردند.
Iran, Islamic Republic of
مرذم. اسثان چرا رای د آذن
Iran, Islamic Republic of
مرذم. اسثان چرا رای د آذن
Iran, Islamic Republic of
// دست خدا بالاتر از همه دستهاست ید الله فوق ایدیهم
محسن
Iran, Islamic Republic of
افسوس برای مردم فهیم یاسوج-گچساران و کهگیلویه بزرگ... مردمانی که با تصمیمات و محافل ساختگی قدرت و نیروهایی جدا از زندگی روزمره مردم ( بخوانید هدایتخواه- غفاری- روشنفکر-منتظریان- موحد-بزرگواری-هاشم پور- حسینی ها و جعفری ها و....) نام و نشان این استان پرظرفیت را در تاریخ این وطن طعمه مصارف گروهی و شخصی خود کردند.
خود کرده را تدبیر نیست.
هنوز هم می توان از توان نیروهای جوان و تحصیلکرده و مومن این استان استفاده کرد و در بدنه نخبگان این سرزمین جا داد اگر گوش شنوایی باشد.
ایام بکام
Iran, Islamic Republic of
سلام این آقایون‌وخانمهای که رای مردم رو خراب کردن به ناحق باید محاکمه بشن واقعا خدا ازتون نگذره
پرستار
Iran, Islamic Republic of
این چرت و پرت ها چیه نوشتین، مگه مردمی که به اقای جلیلی رای دادن ایرانی نبودند و یا اقای جلیلی ایرانی نبوده که اینجور اراء این مردم را نکوهش میکنید. اگر جامعه همه به یه سمت باشند که دیگه دموکراسی معنا نداره انتظار اینکه همه مث هم باشند فقط از یه دیکتاتور بر میاد. دچار تفریط در تفکر شدید و هر کی در تفکر جریان شما نباشه را منحرف از عقلانیت میدونید. واقعا باعث تاسفه. تفاوت شما با افراطیون جناح مخالفتون چیه؟
Iran, Islamic Republic of
عالم آن استاندار و فرمانداران و هئیت اجرایی بودند که باعث بی اعتمادی مردم نسبت به انتخابات شد
Iran, Islamic Republic of
عالم آن استاندار و فرمانداران و هئیت اجرایی بودند که باعث بی اعتمادی مردم ایران شد
شفیعی
Iran, Islamic Republic of
واقعا اوف بر این تحلیل . شما رسانه اید یا طالبان نوین که احساس میکنید هر کی با شما همسو نبوده از قافله عقب افتاده ؟
گچسارانی
منصوری معاون ریاست جمهوری و احمد وحیدی وزیر کشور اشتباه بزرگی مرتکب شدند . باید استاندار کهگیلویه و بویراحمد را وزیر کشور میکردند و فرماندار باشت را رئیس ستاد انتخابات کشور اونوقت جلیلی با ۲۵ملیون در مقابل پزشکیان با ۵ملیون رئیس جمهور میشد . کل ایرانرا چم بلبل میکردند .
Iran, Islamic Republic of
چطوریه که در حالی که درصد مشارکت در دور دوم بالاتر بود ولی رای پزشکیان از دور اول کمتر شده؟ این خلاف امار سایر استان ها هست. چه کسی پاسخگوی این وضعیت هست. توقع هم دارید مردم رای بدن؟
United Kingdom
استان به جلیلی رای داده؟ خود فقر و محرومیت فیزیکی باعث فقر و محرومیت فکری میشه
پرستار
Iran, Islamic Republic of
شما اگه مکیدونستید محرومیت فکری یعنی چی این حرف را نمی زدید، همین استان در دوره ریاست جمهوری روحانی هم اکثرا طرفدار روحانی بودند پس اون زمان هم حتما محرومیت فکری داشتند. یا دوره خاتمی. کرمان ، یزد ، مشهد ، شیراز و .... اینا هم جلیلی اول بوده . چرا نمیخوایید قبول کنید اراء دکتر پزشکیان تنها از سبد قومی (آذری ها و کرد ها) بوده ؟
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا کهگیلویه و بویراحمد نشان داد که فهم سیاسی دارد و مانند برخی نواحی خاص تعصب قومیتی ندارد
در ضمن نگارنده ظاهرا از همه جا بی خبر است که همه ایران بجز استان هایی با تعصب مذهب و قوم گرایی نتیجه انتخابات را رقم‌ زد.
الهی
United States
هر چه سطح سواد و توان مالی مردم بالاتر بره قدرت تشخیص بهتری دارن
استان کهگیلویه و بویراحمد به جلیلی رای بیشتری دادند
چون وضعیت مالی ضعیفی دارند
محتاج یارانه و کمیته امداد هستن
پرستار
Iran, Islamic Republic of
مشخصا شما انسان بی سوادی هستید که نمیدونید آمار دانشجویان و افراد دارای تحصیلات تکمیلی در این استان در رتبه های برتر کشور می باشد. امام علی (ع) در همون نهج البلاغه جکمت چهلم که اقای پزشکیان حافظ آن می باشد می فرماید : انسان نادان اول سخن می گوید بعد فکر می کند ولی انسان دانا قبل از سخن اندیشه می کند. خلاصه برای تفکر و اراء هم احترام قائل باشیم.
چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1