تاریخ انتشار
پنجشنبه ۱۴ تير ۱۴۰۳ ساعت ۲۳:۰۹
کد مطلب : ۴۷۷۸۷۸
ناصر ایمانی، فعال اصولگرا در گفت‌وگو با «انتخاب»:

براوردها این است که نیمی از آرای قالیباف، به سمت پزشکیان و همان مقدار به سمت جلیلی برود؛ شاید بخشی از آن‌ها نیز پای صندوق نیایند / در دور اول، خیلی بیشتر از مقداری که تصور می‌شد کاهش مشارکت داشتیم

۰
برآوردها این است که نیمی از آرای قالیباف، به سمت پزشکیان و همان مقدار به سمت جلیلی برود
کبنا ؛
ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا می گوید این انتخابات، انتخابات عجیبی بود. میزان مشارکت پایین‌ترین حدی بود که تاکنون رخ داده بود. خیلی بیشتر از مقداری که تصور می‌شد کاهش مشارکت داشتیم. ما چهار ماه پیش انتخابات مجلس برگزار کردیم، اما میزان اینقدر پایین نبود؛ ما در ریاست جمهوری تجربه ۸۰ درصد هم داشته‌ایم و همیشه از مجلس بالاتر بوده است. مسأله اینجاست که در این ۴ ماه چه اتفاقی افتاد؟
مشارکت پایین، شکست قالیباف و تفاوت یک میلیون جلیلی و پزشکیان، تحلیل‌های انتخاباتی را به سمت و سوی دیگری برد. شاید بخشی از نتایج این انتخابات قابل تصور نبود؛ هرچند نفس برگزاری این انتخابات زودهنگام نیز برای کسی قابل تصور نبود. حالا به دور دوم رسیده‌ایم، دور دومی که آرا قالیباف نیز نقش نسبی در آن بازی می‌کند.
ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا، درباره کاهش آرا اصولگرایان نسبت به سال ۱۴۰۰ به «انتخاب» گفت: بخشی از آن افراد رأی ندادند؛ باید نگاه را از اصولگرا-اصلاح طلبی جدا کرد. ما حدود ۹ درصد از رأی دهندگانمان به نسبت ۱۴۰۰ پای صندوق نیامدند. آن سال ۴۸ درصد رأی دادند الان ۴۰ درصد رأی دادند. در نتیجه بخشی از آن افراد رأی ندادند. الزاماً هم کسانیکه به رئیسی رأی دادند، اصولگرا نبودند. از آن طرف تمام کسانی هم که به پزشکیان رأی می‌دهند اصلاح طلب نیستند. بخشی از این‌ها کسانی هستند که نگاه جناحی ندارند و ایشان را قوی‌تر می‌دانند. تقسیم‌بندی مردم به اصولگرا و اصلاح طلب، یک تقسیم‌بندی اشتباه در این دوره است. بخشی از مردم اساساً نگاه جناحی ندارند. یک زمان می‌گویند کف رأی کسانیکه در هر دوره حتماً رأی می‌دهند و با صندوق قهر نمی‌کنند ۳۰ درصد است. منتهی همین کسانیکه پای صندوق خودشان موظف به رأی دادن می‌دانند، الزاماً اصولگرا نیستند. اصولگرا-اصلاح طلب ما را به انحراف می‌اندازد مثلاً کسانیکه به احمدی نژاد رأی دادند همه اصولگرا بودند؟
وی درباره تقسیم آرای قالیباف در سبد پزشکیان و جلیلی بیان کرد: آمار و مراکز نظرسنجی ما که مقداری انحرافاتی هم داشتند بیان می‌کردند که آرای آقای قالیباف بیشتر به سوی پزشکیان خواهد رفت. البته این گزارش در صورتی بود که آقای قالیباف انصراف بدهد به سوی پزشکیان می‌روند، الان دو نفر را بیشتر نداریم. الان مسأله این است که ۳.۵ میلیون رأی قالیباف به کدام سمت خواهد رفت. هیچ آمار دقیقی هم برای دور دوم وجود ندارد، اما براورد می‌شود که نیمی از آن به سمت پزشکیان و همان مقدار به سمت جلیلی برود؛ شاید بخشی از آن‌ها نیز پای صندوق نیایند.
این فعال سیاسی درباره کاهش میزان مشارکت در انتخابات گفت: این انتخابات، انتخابات عجیبی بود. میزان مشارکت پایین‌ترین حدی بود که تاکنون رخ داده بود. خیلی بیشتر از مقداری که تصور می‌شد کاهش مشارکت داشتیم. ما چهار ماه پیش انتخابات مجلس برگزار کردیم، اما میزان اینقدر پایین نبود؛ ما در ریاست جمهوری تجربه ۸۰ درصد هم داشته‌ایم و همیشه از مجلس بالاتر بوده است. مسأله اینجاست که در این ۴ ماه چه اتفاقی افتاد؟ کسانیکه می‌گفتند رقابت تنها فاکتور برای مشارکت است، متوجه شدند که اینطور نیست. ما در این انتخابات یک رقابت داشتیم و تمام دو جناح هم آمدند. من سالهاست که می‌گویم رقابت، لازم است، اما تصور نکنید که رقابت تنها فاکتور افزایش مشارکت است. نظرسنجی‌های ما نشان داد که تا چه حد میزان خطا دارند. نهاد‌های دانشگاهی، حکومتی و خصوصی نشان دادند که چقدر خطا در شناخت و نظرسنجی دارند.
ایمانی درباره تحلیل آرای پایین قالیباف و رای‌آوری پزشکیان و جلیلی گفت: این انتخابات شگفت‌آور بود. هیچکس تصور نمی‌کرد میزان رأی جلیلی اینقدر بالا و میزان رأی قالیباف اینقدر پایین باشد. با اینکه قالیباف الان رئیس مجلس است و چهره بسیار شناخته شده‌تری از سعید جلیلی است. برخی تصور می‌کردند که شاید در دور اول، آقای پزشکیان تمام آرا را به خود اختصاص دهد، اما اینطور نشد و آرا جلیلی و پزشکیان با همه‌ی حمایت‌هایی که از سوی چهره‌های معروف گرفتند، یک میلیون رأی بیشتر اختلاف نداشتند. افرادی که از آقای پزشکیان حمایت کردند، به مراتب بیشتر از آقای جلیلی بود. شاید بتوان گفت نسبت آن‌ها یک به صد است. این نشان‌دهنده این است که چهره‌ها نفوذ خودشان را در میان مردم از دست داده‌اند. این مسأله نگران‌کننده است که حتی چهره‌های معروف سیاسی هم دیگر کارایی برای کشاندن مردم پای صندوق ندارند.
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

چرا صدای هیچ نهاد ناظری در برابر نقش‌آفرینی دولتی‌ها به نفع یک نامزد خاص درنیامد؟

تمام عزم دولتمردان شهید رییسی با بکارگیری رسانه‌ها و امکانات در اختیار خود، مصروف تلاش ...
ایران در دو راهی

ایران در دو راهی

با وجودیکه بخش اعظم اصولگرایان در دوره ریاست جمهوری روحانی مخالف برجام بودند، رئیسی اصولگرا ...
در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

در بهشت زهرای تهران چه خبر است؟

اگرچه برخی مسئولان تاکید دارند که قیمت قبر‌ها به ویژه در تهران نجومی نیست، اما بازار‌های ...
1