تاریخ انتشار
شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۳ ساعت ۰۰:۱۸
کد مطلب : ۴۷۵۶۹۲
نسبت اشتغال زنان به تفکیک استان‌ها در زمستان ۱۴۰۲؛

چند درصد زنان کهگیلویه و بویراحمد شاغل هستند؟

۰
چند درصد زنان کهگیلویه و بویراحمد شاغل هستند؟
کبنا ؛در زمستان سال گذشته،‌ نسبت اشتغال زنان در استان تهران 12 درصد بود. یعنی از هر 100 زن در سن اشتغال در این استان، تنها 12 زن شغل دارند.
به گزارش کبنا، نسبت اشتغال زنان یکی از نماگرهای مهم بازار کار است که نشان می‌دهد چند درصد از زنان بالای 15 سال (در سن اشتغال) در حال حاضر مشغول به کار هستند. مرکز آمار اخیرا گزارش جامعی از این نسبت منتشر کرده و آن را به تفکیک هر استان اعلام کرده است.
داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد که در زمستان سال گذشته، نسبت اشتغال زنان در کل کشور به طور میانگین 11.6 درصد بوده است. این نسبت در 16 استان بیشتر و در 15 استان کمتر از میانگین کل کشور است. از میان این استان‌ها،‌ بالاترین نسبت اشتغال زنان نزدیک به 22 درصد بوده که مربوط به استان زنجان است. پس از آن نیز استان‌های خراسان شمالی و گیلان قرار گرفته‌اند. در سوی دیگر این طیف‌، استان‌های مرکزی و کهگیلویه و بویراحمد جای گرفته‌اند که کمترین نسبت اشتغال زنان را به خود اختصاص داده‌اند.
مقایسه این نسبت در زمستان 1402 با زمستان 1401 نشان می‌دهد که در طول این یک سال، نسبت اشتغال زنان در استان‌های خراسان شمالی و بوشهر نسبت به سایر استان‌ها شدیدتر افزایش یافته است. این در حالی است که نسبت اشتغال زنان در استان اردبیل شدیدترین کاهش را تجربه کرده است.
030215
رونق بازار کار زنجان برای زنان؛ جاماندن زنان تهرانی
نسبت اشتغال زنان از تقسیم «جمعیت زنان شاغل» بر «جمعیت زنان در سن اشتغال» به دست می‌آید. سن اشتغال نیز 15 سال و بالاتر در نظر گرفته می‌شود. این نسبت در زمستان سال گذشته و در کل کشور برابر با 11.6 درصد بود. یعنی از هر 100 زن در سن اشتغال، به طور میانگین در کل کشور تنها 11 زن شاغل هستند. بالاترین نسبت اشتغال زنان در زمستان سال گذشته 22.2 درصد بوده که مربوط به استان زنجان می‌شود. بنابراین از میان استان‌های کشور، زنجان بهترین وضعیت را در بازار کار زنان دارد. پس از آن خراسان شمالی قرار گرفته که نسبت اشتغال زنان در آن به 16.6 درصد رسید. در رتبه سوم نیز گیلان و اردبیل قرار دارند که این نسبت در آن‌ها به ترتیب برابر با 17.2 درصد و 15.4 درصد است.
در سوی دیگر این طیف، استان مرکزی و کهگیلویه و بویراحمد جای گرفته که نسبت اشتغال زنان در آن به کمتر از هفت درصد رسیده است. برای مثال، این نسبت در مرکزی برابر با 5.5 درصد است که نشان می‌دهد از هر 100 زن در سن اشتغال و ساکن در استان مرکزی، تنها پنج زن شغل دارند.
نکته جالب توجه در این مقایسه، رتبه استان تهران است. تهران از نظر نسبت اشتغال زنان در جایگاه پانزدهم بین 31 استان کشور قرار گرفته است و در آن از هر 100 زن در سن اشتغال تنها 12 زن شغل دارد. این در حالی است که تصور می‌شود در تهران به دلیل بافت فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن نسبت زنان شاغل به کل زنان در سن اشتغال بالاتر باشد.
030215
بهبود نسبت اشتغال زنان در خراسان شمالی
ارقامی که تا کنون به آن‌ها اشاره شد، نسبت اشتغال استان‌ها در زمستان 1402 است. اگر این ارقام با زمستان 1401 مقایسه شود می‌تواند نشان دهد که در طول این یک سال، وضعیت اشتغال زنان در استان‌ها چه تغییری کرده است.
این مقایسه نشان می‌دهد که نسبت اشتغال زنان در زنجان، که بهترین وضعیت را نسبت به سایر استان‌ها داشت، نسبت به زمستان دو سال گذشته 1.7 واحد درصد افزایش یافته است.
شدیدترین افزایش مربوط به خراسان شمالی است که نسبت اشتغال زنان آن در بازه زمانی یاد شده 5.3 واحد درصد بالاتر رفته است. پس از آن نیز بوشهر قرار گرفته که نسبت اشتغال زنان در آن 3.8 واحد درصد بهبود یافته است. در یک نگاه کلی، می‌توان گفت که نسبت اشتغال زنان در 21 استان در مقایسه با زمستان 1401 بهتر شده است و سایر استان‌ها با کاهش نسبت اشتغال روبه‌رو بودند.
شدیدترین اُفت این نسبت در استان اردبیل ثبت شده است. نسبت اشتغال زنان در این استان 1.9 واحد درصد نسبت به مدت مشابه در سال 1401 کم شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما

ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری با منشا نامشخص؟

ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری با منشا نامشخص؟

مادر ترانه علیدوستی در صفحه‌ی شخصی خود در اینستاگرام اعلام کرد که این بازیگر مشهور به ...
مشکل ۵۰ ساله بازنشستگان حل شد

مشکل ۵۰ ساله بازنشستگان حل شد

با پیگیری سازمان بازرسی کل کشور، معضل چندین ساله بازنشستگان کشوری در خصوص تأخیر در برقراری ...
مشکل تعطیلی پنجشنبه‌

مشکل تعطیلی پنجشنبه‌

اگر قدرت اقتصادی ما به شکلی بود که پول ملی ما «ریال» از ارز‌های مسلط بر بازار‌های بین ...
1