تاریخ انتشار
دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۴۰۳ ساعت ۱۰:۴۲
کد مطلب : ۴۷۴۳۹۰
در مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان؛

رئیسی: باید آستانهٔ تحملمان را برای شنیدن نقد بالا ببریم / باید به رأی مردم توجه شود / جمهوری اسلامی ۲ مشخصه دارد؛ نخست آن که در راس نظام ولی فقیه است و دوم روابط بین مردم باید بر اساس آموزه‌های دینی تنظیم شود / برخی حقوقدانان که تمام قوانین اساسی دنیا را مطالعه کرده بودند به من می گفتند در قانون اساسی جمهوری اسلامی ۲ چیز جمع شده است؛ یکی آرمان و دیگری دموکراسی / دشمن امروز رشد اقتصادی ما را نمی خواهد، ولی اتفاق افتاده است

۹
۰
رئیس‌جمهور: مشکلات را با بالا بردن آستانه تحمل می‌توان حل کرد /  باید به رأی مردم توجه شود / روابط بین مردم باید بر اساس آموزه‌های دینی تنظیم شود
کبنا ؛ رئیس‌جمهور با تاکید بر حفظ و ارتقای انسجام و وحدت در جامعه تاکید کرد: دولت مردمی معتقد است بالا بردن آستانه تحمل برای شنیدن نقد مصلحانه و منصفانه برخلاف تهمت، تخریب و اتهام می‌تواند مشکلات را حل کند.
به گزارش کبنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی بامداد دوشنبه، در مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان و در شب شهادت مولای متقیان حضرت امیرالمومنین علی (ع)، در اجتماع زائران حرم مطهر امام خمینی (ره) با اشاره به تقارن بهار طبیعت و بهار قرآن و نیز شب قدر با سالروز تشکیل جمهوری اسلامی ایران، شب قدر را شب امید و امیدواری توصیف و تصریح کرد: خداوند انسان را در تعیین سرنوشت خود سهیم و شریک قرار داده و اگر چنین نبود شب قدر و درخواست و دعا و نیایش معنا و موضوعیتی نداشت؛ شب قدر برای آن است که بندگان سالک خدا بدانند حق ندارند یاس و ناامیدی را بر خود حاکم کنند و همواره باید به رحمت و مغفرت خداوند امیدوار باشند.
رئیس‌جمهور تغییر و تحول سرنوشت ملت ایران در ۲۲ بهمن سال ۵۷ را نتیجه خواست و دعاهای مردم دانست و افزود: ملت ایران در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ به رهبری امام خمینی (ره) کاری بزرگ، تاریخی و تمدن‌ساز انجام داد و نشان داد ملتی که به خدا توکل و با اعتماد به نفس، بر اراده پولادین خود تکیه کرده و به میدان آمده می‌تواند با دست خالی در مقابل نظامی تا بن دندان مسلح پیروز شود؛ مردم ایران ثابت کردند ملتی که شهادت را برای خود سعادت می‌داند، شکست ندارد.
آیت‌الله رئیسی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب مردم به رهبری امام راحل، با وجود آنکه مردم در شعارهای خود فریاد زده بودند «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» و نوع حکومت مورد انتظار خود بعد از پیروزی انقلاب را اعلام کرده بودند، اما امام خمینی از آنجا که به شکل واقعی به نقش و رای مردم باور داشت، تاکید کرد که مردم باید پای صندوق آرا بیایند و نوع نظام سیاسی آینده را تعیین کنند و در نتیجه دیدیم که بیش از ۹۸ درصد مردم به نظام جمهوری اسلامی آری گفتند.
رئیس جمهور، جمهوریت و اسلامیت را دو رکن اساسی جمهوری اسلامی برشمرد و اظهار داشت: همه نهادها و ارکان و مسئولان نظام جمهوری اسلامی با رای مردم تعیین می‌شوند و همه شئون این نظام نیز بر پایه دین و آموزه‌های دینی اداره می‌شود. پیش از انقلاب اسلامی نیز مردم متدین بودند و احکام و مناسک دین را به جا می‌آوردند، اما حکومت دینی نبود، اما جمهوری اسلامی ایران به اعتبار دو اصل و ویژگی اساسی، ۱- حضور ولی فقیه جامع‌الشرایط در راس نظام و نیز ۲- تنظیم رابطه حکومت با مردم بر اساس آموزه‌های دینی یک نظام دینی است.
اهمیت ۱۲ فروردین کمتر از ۲۲ بهمن نیست
آیت الله رئیسی در ادامه با برشمردن ویژگی‌های ۴ گانه امت مشتمل بر یک جمع متشکل برخوردار از هدف، دارای حرکت و پویایی و بهره‌مند از امام و مقتدا، گفت: مردم با توکل بر خدا، تلاش، ‌ پیشه کردن تقوای الهی و تحت هدایت‌های امام راحل در مسیر پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل نظام جمهوری اسلامی حرکت کردند که توجه به رای و نظر مردم در آن به شکل جدی دیده و نهادینه شده است.
رئیس جمهور افزود: از همین رو اهمیت ۱۲ فروردین نه تنها کمتر از ۲۲ بهمن نیست، بلکه از جهتی از آن مهم‌تر نیز هست چرا که در چنین روزی نظام جمهوری اسلامی ایران با رای مردم شکل گرفت و از همین رو امام راحل فرمود که این روز ملی باید همواره گرامی داشته شود.
امام(ره) قانون اساسی را به رای مردم گذاشت
رئیس‌جمهور: با بالا بردن آستانه تحمل می‌توان مشکلات را حل کرد
آیت الله رئیسی با بیان اینکه امام راحل به دنبال تشکیل نظامی مبتنی بر دین و پایه‌ریزی تمدنی نوین بود، اظهار داشت: امروز و پس از گذشت ۴ دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی با تبیین دقیق وضعیت و شرایط ۴۰ ساله گذشته، مسیر پیش‌رو و گام‌های آتی را مشخص کرده‌اند و لذا این سند باید مستند تمام اقدامات مسئولان باشد.
رئیس جمهور همچنین اضافه کرد: امام راحل با توجه به شناخت عمیقی که از شرایط درونی کشور و نیز شرایط جهانی داشت، پس از به رای گذاشتن نوع نظام، تشکیل مجلس خبرگان قانون اساسی و نیز خود قانون اساسی را به رای مردم گذاشت و لذا امروز شاهد آن هستیم که قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با توجه توأمان به رای جمهور مردم و نیز ارزش‌های دینی، آرمان و دموکراسی را در خود جمع آورده و به یکی از مترقی‌ترین قوانین اساسی دنیا تبدیل شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه امروز و با گذشت ۴۵ سال از پیروزی انقلاب اسلامی نیز همچنان مردم نقشی اساسی و محوری در نظام اسلامی دارند و رهبری معظم انقلاب اسلامی نیز در شعار امسال رفع مشکلات اقتصادی و جهش تولید را در کنار مشارکت مردم قابل تحقق دانستند، افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در هر برهه‌ای به مشارکت مردم توجه شده، حوزه موفقیت نظام بوده است و هر جا به نسخه‌هایی غیر از انقلاب اسلامی و رهنمودهای امام و رهبری عمل شده دچار مشکل شدیم.
آیت الله رئیسی تصریح کرد: بی‌تردید آنچه می‌تواند ملت ما را به سعادت برساند، عمل به آموزه‌های دینی و رهنمودهای رهبری در بخش‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی است.
رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه شب قدر، شب توجه به جامعه در کنار توجه به خود است، اظهار داشت: امروز جامعه ما نیازمند تحول است که تلاش مضاعف مسئولین را در بخش‌های مختلف اجرایی کشور را می‌طلبد.
آیت الله رئیسی با اشاره به رشد و پیشرفت‌های کشور برخلاف خواست و اراده دشمنان، افزود: دشمنانی که نمی‌خواستند انقلاب پیروز شود و نتوانستند این خواسته خود را محقق کنند، امروز نمی‌خواهند پیشرفت کنیم و البته باز هم نخواهند توانست.
رئیس جمهور گفت: ملت ما با اتکای به خدا و اعتماد به داشته‌های خویش در مسیر پیشرفت قرار گرفته و با همین اخلاص و استمرار مشارکت و حضور در صحنه، نقشی تعیین‌کننده در حل بسیاری از مشکلات ایفا خواهد کرد.
آیت الله رئیسی با بیان اینکه امروز دولتمردان و همه کسانی که در کسوت خدمتگزاری به مردم هستند، باید خود را موظف به خدمت‌رسانی مخلصانه و مبارزه با فقر و فساد و تبعیض بدانند، تصریح کرد: هر کسی غیر از این رویه عمل کند، قطعاً در حاشیه قرار خواهد گرفت. اجرای عدالت ممکن است با مخالفت‌هایی مواجه شود، اما برای ما نفع جامعه و رضایت خدای متعال مهم است.
رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در اجتماع پرشور عزاداران مولای متقیان علی (ع)، به بخشی از وصایا و توصیه‌های حضرت امیر المومنین (ع) در ساعات پایانی عمر شریف‌شان، از جمله توصیه به تقوای الهی، نظم در امور، پرهیز از دنیازدگی، ایستادگی پای حق، مقابله با ظالم و دفاع از مظلوم، توجه به ایتام، نماز و آیات نورانی قرآن کریم اشاره کرد و افزود: امروز موضع جمهوری اسلامی ایران در دفاع از مردم مظلوم فلسطین عمل به سفارش و وصیت امیر المومنین (ع) است که با تأکید امام خمینی (ره) در نظام اسلامی تثبیت و جزو اصول قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت و مردم ما هر ساله در جمعه آخر ماه مبارک رمضان در خیابان‌ها حمایت از مظلومین فلسطین و آزادی قدس شریف را فریاد می‌زنند.
مشکلات را با بالا بردن آستانه تحمل می‌توان حل کرد
آیت الله رئیسی با تأکید بر ضرورت پرهیز از اختلافات سیاسی در جامعه اسلامی، تصریح کرد: نشاط سیاسی در کشور پذیرفته است، اما اختلافات سیاسی هرگز؛ همه چهره‌های برجسته، تریبون‌داران و نخبگان جامعه باید در جهت حفظ و ارتقای انسجام و وحدت در جامعه تلاش کنند و دولت مردمی نیز معتقد است بالا بردن آستانه تحمل برای شنیدن نقد مصلحانه و منصفانه برخلاف تهمت، تخریب و اتهام می‌تواند مشکلات را حل کند.
رئیس جمهور همچنین حساسیت نسبت به امر به معروف و نهی از منکر در همه شئونات جامعه و همچنین توجه به فرامین و آیات نورانی قرآن کریم، مطابق با توصیه‌های حضرت امیر (ع) را مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر در میان کشورهای اسلامی آیات نورانی قرآن مورد توجه قرار می‌گرفت، شاهد اختلافات در جهان اسلام نبودیم و امروز رژیم غاصب صهیونیستی جرأت جنایتگری و نسل‌کشی در غزه را نداشت و اگر دولت‌های اسلامی به جای اعتماد به آمریکا و مستکبرین عالم به آیات حیات‌بخش قرآن کریم اعتماد داشتند، مردم مظلوم غزه به این وضع دچار نمی‌شدند.
آیت الله رئیسی بر اهمیت جهاد تبیین و روشنگری در جامعه مطابق با کلام نورانی امیر مؤمنان (ع) تاکید کرد و گفت: امروز وظیفه همه ما است که در جهاد تبیین فعال باشیم در جهت زدودن شبهات و همچنین آگاهی‌بخشی به جامعه تلاش کنیم.
رئیس‌جمهور: با بالا بردن آستانه تحمل می‌توان مشکلات را حل کرد

بیشتر بدانید| ابراهیم رئیسی در حرم امام (ره) گفت: باید آستانهٔ تحملمان را برای شنیدن نقد بالا ببریم، نقد مصلحانهٔ منصفانه برخلاف تهمت و تخریب و اتهام می‌تواند مشکلات را حل کند.
نام شما

آدرس ايميل شما

Romania
احتمالا این آقا رئیس جمهور کشور دیگری است
یکی نیست به این آقا بگه از کدام رشد اقتصادی صحبت می کنی؟مردم رو به فلاکت و بدبختی کشانده اند هنوز هم حرف بیهوده می زنند حداقل با این حرفهای پوچ نمک بر زخم مردم نریزید
ابرام
Iran, Islamic Republic of
اتفاقا مشکلات رو میشه بادست کردن تو جیب مردم حل کرد،،//
Iran, Islamic Republic of
به همین شب قدر که ناتوان در حل معیشت مردم و گرانی و تورم هستی ولی مردم میدانن که فقیرتر می‌شوند زیرا دولت از بازار رها شده فقط گل و بلبل را می‌بیند در
صادقی
Iran, Islamic Republic of
آقای رئیسی نفست از جای گرم بلند میشه.. خانوادت مثل مردم عادی مشکل اقتصادی که ندارن تو هم مدام برای مردم نسخه میپیچی..
اقای رئیسی از روابط مردم بر اساس دین حرف میزنی اما همون دین در مورد خطای مسئولان، اختلاس بزرگان، دزدی و هر چیزی که با معیشت مردم ربط داره هم حرف زیاد زده چرا از اونا نمیگی؟
چرا نمیگی که امام علی فرمود فقر اگه از در خانه وارد بشه دین از پنجره فرار میکنه.... چرا همش برای بالا رفتن تحمل مردم نسخه میدید؟ یکبار هم خود و خانوادهاتون در فقر مطلق زندگی کنید ببینم خداوکیلی در اون شرایط خودتون حداقلهای دین رو بجا میارید بخدا نمیارید.
خسته نشدید که با حرغهای بی پایه و اساستون همیشه مردم رو احمق، ساده لوح، فرمانبردار فرض میکنید؟
لعنت به منی که اینهمه برای پیروزی شما در انتخابات تلاش کردم.. لعنت خدا بر من باد
شهروند
Iran, Islamic Republic of
آستانه تحمل مردم برای تحمل کردن شما وسیاستهای غلط تان حدی دارد
Iran, Islamic Republic of
دمکراسی؟؟؟؟یا نمیدونی دمکراسی چیه یا خودت رو زدی جاده خاکی !!!!! بعدش کدوم رشد اقتصادی اگه رشد در جهت منفی رو میگی اره قبول وگرنه اتفاقا رشد خیلی خیلی خوبی داریم
اق شیخ صدای در هم شکشتن مردمان مظلوم سرزمینت رو بشنو از. فرط مشکلات اقتصادی و اجتماعی ،بعد بیا و از دمکراسی حرف بزن ،جناب رئیس جمهور بخدا ملت ما ملت کم توقعی هستن بفکر این مردم باشید 🙏🙏
Iran, Islamic Republic of
تیتر انتخاب شده ، بی انصافانه و مغرضانه است .
برداشت اولیه و در اولین نگاه کسیکه تیتر را می بیند و می خواند ، مشکلات مردم و بالا رفتن آستانه تحمل مردم به نظرش می آید که ناراحت می شود از این حرف . در حالیکه آقای رئیسی در اینجا منظورش دولت و منتقدین دولت است نه مردم .
آزاده باشید .
United States
آقای رئیسی مردم آستانه تحملشان در مقابل مشکلات بسیار بالاست آنچه مردم را آزرده می کند/ بی حد و اندازه شماست
خدا وت نخو
United States
درست می فرمائید ، آستانه ی تحمل چنان بالا بره که مشکلات قابل درک نباشه ، والا صبر ایوب هم به اندازه تحمل مردم ایران نبود
چرا ابهامات پیرامون کاظم صدیقی تمامی ندارد

چرا ابهامات پیرامون کاظم صدیقی تمامی ندارد

ماجرای کاظم صدیقی تمامی ندارد و رسانه‌ها هم ول کن ماجرا نیستند. متأسفانه در خصوص این ...
مرعشی: اگر قرار بود رئیسی و قالیباف رئیس دو قوه شوند، خب چرا آنها را جابجا گذاشتید؟!

مرعشی: اگر قرار بود رئیسی و قالیباف رئیس دو قوه شوند، خب چرا آنها را جابجا گذاشتید؟!

حسین مرعشی می گوید: حتماً قالیباف بهتر از نبویان یا رسایی می‌تواند مجلس را اداره کند،...
آینده خاورمیانه در گرو پیروز بزرگ نبرد پنهان پسرعموهای منطقه

آینده خاورمیانه در گرو پیروز بزرگ نبرد پنهان پسرعموهای منطقه

جنگ اوکراین و درگیری 5 ماهه اسرائیل و حماس تمام معادلات منطقه و جهان را تغییر داده است....
1