تاریخ انتشار
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۰۷
کد مطلب : ۴۶۹۳۰۲

لزوم تشکیل ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان های کهگیلویه وبویراحمد

۰
لزوم تشکیل ستاد آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان های کهگیلویه وبویراحمد
کبنا ؛چندی است که بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان به موضوع مهمی در استان تبدیل شده و به مرغداران توصیه شده که با رعایت موارد بهداشتی این بیماری را جدی بگیرند.

به گزارش کبنا نیوز،  جلسه مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با هدف ایجاد هماهنگی در بین ادارات ۹‌گانه دامپزشکی شهرستان‌های کهگیلویه وبویراحمد بصورت وبینار برگزار گردید.
سیدمختار رجائی‌فر مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد در جلسه وبیناری با رؤسای ادارات دامپزشکی شهرستان‌های ۹‌گانه استان در خصوص بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان برگزار شد، آخرین وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در جهان بر اساس گزارشات OIE و نیز وضعیت این بیماری در ایران را از ابتدای سال تا کنون را ارائه کرد.
وی با تأکید بر لزوم تشکیل ستاد شهرستانی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به ریاست فرمانداران و اعضا ستاد افزود: تشکیل اکیپ‌های عملیاتی و ایجاد آمادگی در بین کارکنان و اعضا ستاد و تشریح وظایف هریک از دستگاه‌های اجرایی در زمان احتمال رخداد بیماری مورد انتظار است.
وی گفت: رصد و پایش غیرفعال حیات وحش و اکوسیستم‌های مهم با همکاری ادارات حفاظت محیط زیست، برگزاری جلسه با دامپزشکان فعال طیور و کلنسین‌های دامپزشکی بخش خصوصی و همچنین مسئولین فنی فارم‌های پرورش تخمگذار و گوشتی در راستای آگاهی از تغییرات وضعیت گله‌های پرورشی، رصد و پایش غیرفعال روستا‌ها بویژه کانون‌های آلوده سنوات گذشته در دستور کار رؤسای شهرستان‌ها قرار گرفته و گزارش عملکرد بصورت مکتوب به استان ارسال و مستندسازی‌های لازم صورت پذیرد.
مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد ضمن تقدیر و تشکر از ریاست سازمان دامپزشکی کشور در برگزاری جلسه وبیناری با مسئولان وزارت کشور و استانداران و فرمانداران سراسر کشور طی روز گذشته گفت: لازم است بروزرسانی آمار در سامانه GIS و اعمال نظارت‌های شست‌وشو و ضدعفونی قفس‌های حمل طیور و همچنین تشدید نظارت‌های شبانه توسط بخش دولتی در کشتارگاه‌های صنعتی طیور استان اعمال شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان، در اطلاعیه بهداشتی دامپزشکی کهگیلویه وبویراحمد آمده است:
با توجه به در پیش بودن فصل سرما و لزوم اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز و انتشار بیماری مشترک آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، توصیه‌های بهداشتی را به مرغداران اعلام می‌داریم:
*آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از بیماری‌های واگیردار و مشترک میان انسان و طیور است که شیوع آن با شروع ناگهانی تلفات و انتشار وسیع در گله پرندگان، کاهش مصرف‌دان، افت شدید و ناگهانی تولید تخم مرغ و سیاه شدن تاج و ساق پای پرندگان و لرزش سر و گردن در طیور، بروز می‌کند.
*راه اصلی انتقال، تماس با پرندگان و یا مدفوع و ترشحات آن‌هاست و احتمال انتقال از طریق خوردن محصولات طیور آلوده نزدیک به صفر است؛ بنابراین برای پیشگیری لازم است مردم و بویژه کودکان از تماس با پرندگان وحشی و بومی به شکل ذبح شده و یا زنده خودداری کنند.
*مرغداران برای پیشگیری از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به هر طریق ممکن از ارتباط پرندگان داخل سالن مرغداری و‌دان و آب مصرفی آن‌ها با پرندگان وحشی و آزاد پرواز و نیز سایر حیوانات جلوگیری کنند.
*پرندگان مهاجر و آزاد پرواز برای زمستان‌گذرانی در تالاب‌ها، سد‌ها و رودخانه‌های استان مستقر شده‌اند که مرغداران باید طیور خود را از این مناطق دور نگه دارند و در فارم خود از هیچ نوع امکاناتی که برای پرندگان مهاجر و وحشی جذب‌کننده باشد، از قبیل استخر‌های ذخیره آب و ریخت و پاش‌دان و ر‌ها ساختن کود در محوطه، استفاده نکنند.
*همچنین ضروری است مرغداران از جوجه‌ریزی با استفاده از مزارع غیر واکسینه خودداری کنند و از خرید جوجه یک روزه، پولت، ‌دان و سایر نهاده‌های طیور از سایر استان‌ها بدون اخذ مجوز بهداشتی از اداره کل دامپزشکی استان، پرهیز کنند.
*مرغداران به منظور جلوگیری از انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به مرغداری، از هر گونه رفت و آمد غیر ضروری جلوگیری کنند و سیستم ضد عفونی تجهیزات و فارم خود را همیشه کارا و به روز نگه دارند.
تعویض کفش و لباس برای پرسنل و بازدید‌کنندگان هنگام ورود به مزرعه و سالن‌های مرغداری احتمال انتقال مکانیکی ویروس آنفلوانزا را به حداقل می‌رساند.
*لازم است مرغداران از ورود خودرو‌های حمل تخم مرغ به داخل مرغداری اکیداً جلوگیری کنند و تخم مرغ‌های تولیدی را با رعایت اصول قرنطینه، در جلوی درب مرغداری تحویل دهند.
*تولیدکنندگان به منظور به حداقل رساندن خسارات احتمالی مربوط به بیماری‌ها، گله خریداری شده را حتماً بیمه تکمیلی کنند.
* ر‌ها کردن تلفات در فضای بیرون سالن (اعم از داخل مرغداری و یا خارج آن) به نحوی که در دسترس پرندگان وحشی و سایر حیوانات قرار گیرد سبب انتشار گسترده ویروس آنفلوانزای پرندگان می‌شود؛ بنابراین دقت شود تا سیستم امحای مناسب و بر اساس موازین بهداشتی برای کود و لاشه‌های پرندگان مرده در فارم به کار گرفته شود.
*مرغداران عزیز هرگونه بیماری و تلفات را سریعاً به دامپزشکی گزارش دهند؛ سامانه ۱۵۱۲ ارتباط مردمی دامپزشکی استان آماده دریافت گزارش‌های مرغداران و تمامی دامپزشکان شاغل در این واحدهاست. 
نام شما

آدرس ايميل شما

عیدی کارگران در ۱۴۰۳ چقدر است؟

عیدی کارگران در ۱۴۰۳ چقدر است؟

عیدی سال ۱۴۰۳ کارگران که در اسفند ۱۴۰۲ دریافت می‌کنند اعلام شد. با توجه به مصوبه جدید ...
در این کشور مردم مادام العمر مستاجر هستند

در این کشور مردم مادام العمر مستاجر هستند

در زمانی که بسیاری از جوانان در مکان ‌هایی مانند کالیفرنیا و نیویورک نمی‌توانند راهی ...
توطئه عليه قاليباف

توطئه عليه قاليباف

حميد رسايي، عضو سابق جبهه پايداري و از چهره‌هاي اصلي تشكل جديد اصولگرايان يعني شريان ...
1