تاریخ انتشار
شنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۳
کد مطلب : ۴۵۵۴۷۵
وقتی پشتکار باشد،

مرد مثال‌زدنی ورزش گچساران ( + فیلم )

۱
مرد مثال‌زدنی ورزش گچساران ( + فیلم )
کبنا ؛سعید رامین ورزشکار گچسارانی که ۹ سال پیش براثر حادثه هنگام انجام مسابقات پارکور دچار ضایعه نخاعی از ناحیه گردن شد با همت مثال زدنی توانسته محدودیت‌های جسمی را ضربه فنی کرده و به فعالیت‌های آموزشی خود در این رشته ورزشی باز گردد.
او اگرچه پس از مصدوم شدن هرگز نتوانست حرکات زیبای ورزشی خود مانند پریدن از پل عابر پیاده با ارتفاع هفت متری، پشتک و وارو از پشت بام دو خانه روبه روی هم و خلق صحنه‌های بدلکاری را تکرار کند اما همچنان از مشهورترین ورزشکاران رشته ورزشی پارکور در استان کهگیلویه و بویراحمد است.
پارکور (به فرانسوی: Parkour) یکی از رشته‌های ورزشی هیأت انجمنهای ورزشی است که شبیه به ژیمناستیک بوده و ورزشکاران آن به اجرای حرکات مختلف در پارک‌ها و فضای مختلف می‌پردازند.
رامین در یکی از شب‌های گرم تابستان سال ۱۳۹۲ برای انجام مسابقه فینال پارکور به بوستان ولایت تهران دعوت شد و خسته از مسابقه روز قبل و ضبط صحنه‌های بدلکاری یک مستند، در لحظات پایانی و شمارش معکوس با گردن بر روی تشکی غیر استاندارد فرود آمد و به علت جابه جایی غیراصولی پس از آسیب از گردن به پایین بی‌حس شد.
این جوان ۳۱ ساله پس از این حادثه از گردن به پایین فلج شد اما او کمتر از یک سال پس از این حادثه تلخ در حالی که بر روی ولیچر نشسته بود به فعالیت‌های ورزشی و آموزشی در باشگاه پارکور خود برگشت.
رامین پس از ولیچرنشینی هرگز انرژی و روحیه خود را از دست نداد به طوری که با ویلچر و به کمک جرثقیل به ارتفاع رفت تا حس پریدن از ارتفاع را دوباره تجربه کند او همچنان باور دارد که روزی روی پا‌هایش خواهد‌ایستاد و دوباره حرکات پارکور را انجام خواهد داد.
جوان قصه ما که ۱۵ سال پیش پای به دنیای ورزش گذاشت در کمتر از ۶ سال توانست افزون بر کسب چندین مقام کشوری در رشته‌های ژیمناستیک، پارکور و پوشیدن پیراهن تیم ملی محبوبیت زیادی در گچساران به دست آورد به طوری که سال ۱۳۹۱ با صدور ۷۴۵ کارت ورزشی لوح سپاس موفق‌ترین فعال برای جذب ورزشکاران پس از فوتبال در کهگیلویه و بویراحمد را کسب کرد.
ورزش پارکور از نظر سعید
سعید رامین معتقد است که پارکور، رسیدن به مقصد با استفاده از روان‌ترین و مستقیم‌ترین مسیر و مناسب‌ترین حرکات است که می‌تواند شامل دویدن، پریدن، بالا رفتن و خزیدن باشد.
او تأکید می‌کند که پارکور هنر جابجایی یا شهرنوردی به پیشنهاد گروه "رها" یک راه نوین برای تعامل با محیط اطراف فقط با استفاده از توانایی‌های انسان است.
وی عنوان کرد: جنبهٔ فیزیکی پارکور، غلبه‌کردن بر تمامی موانع پیش روست، درست مانند این‌که در شرایط اضطراری گیر کرده باشید، پارکور فقط صرف حرکات نیست، بلکه مجموعه‌ای هدفمند و دارای فلسفهٔ خاص خودش است.
سعید رامین
رامین تأکید می‌کند که یکی از فلسفه‌های این ورزش، اتکا به توانایی‌های جسمی و ذهنی افراد برای کمک کردن به کسانی است که در شرایط خاصی قرار دارند.
او در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص چگونگی آموزش با وجود محدودیت‌های جسمانی گفت: بخش عمده‌ای از آموزش‌ها به صورت کلامی است اما برای تشریحات عملی از شاگردان ارشد استفاده می‌کنم.
ورزشکاران معلول در مسابقات ورزشی نیازمند حمایت
رامین با اشاره به اینکه شمار ورزشکارانی که در حین ورزش دچار آسیب شدید شده‌اند اندک است تأکید کرد: از مسئولان انتظار می‌رود با پیش‌بینی حمایت از ورزشکاران حادثه دیده زمینه ادامه فعالیت آنان را فراهم کنند.
وی اگرچه با استفاده از وام ازدواجش و فروش خودروی شخصی خود توانسته است همه تجهیزات مورد نیاز باشگاهش را خریداری کند اما به دلیل استیجاری بودن ساختمان باشگاه محل فعالیتش مشکلات مالی زیادی دارد که نیازمند حمایت مسئولان است.
رامین که سه سال پیش با یکی از شاگردان خود که در رشته پارکور فعالیت می‌کرد ازدواج کرده می‌گوید: هم اکنون ۱۴۵ ورزشکار زن و مرد در باشگاهش در حال آموزش هستند و تأکید می‌کند در میان شاگردانش از کودک پنج ساله تا افراد ۵۰ سال به بالا وجود دارد.
آموزش‌ها در باشگاه پارکور سعید در بخش‌های خواهران و برادران به صورت روز‌های زوج و فرد از طرف او و همسرش انجام می‌شود.
        
رامین با اشاره به اینکه صاحب ملک باشگاه محل فعالیت رامین و همسرش ۱۰۰ میلیون تومان بهای پیش و ماهانه ۱۰ میلیون تومان اجاره درخواست کرده ابراز داشت: از مسئولان انتظار می‌رود نسبت به تأمین یک قطعه زمین یکهزار متر مربعی اقدام کنند تا بتوانم به فعالیت خود ادامه دهم.
وی با قدردانی از استاد‌های پیشکسوت خود به نام‌های خسرو پیامبری و رضا احمد آبادی گفت: همه توانمندی‌های خود در ورزش را مدیون این استادان هستم.
درسی که سعید رامین به افراد سالم و معلول داد
ایرنا در پایان نوشت: پشتکار سعید رامین و ادامه فعالیت او در سنگر ورزش درسی برای همه انسان‌های معلول است و زندگی این ورزشکار مصداقی از این جمله معروف معلولیت محدودیت نیست می‌باشد.
در حالی که بسیاری از افراد سالم برای انجام کار‌های مختلف کلمه نمی‌توانم را بر زبان می‌آورند این جوان نمونه‌ای از حس‌امید و اعتماد به نفس برای نسل جوان است.
نام شما

آدرس ايميل شما

شنیدن صدای مردم / اعتراضات کنونی ناشی از انباشت مشکلات، ناشی از عملکرد مدیران، دولتمردان و مسئولان کشور است

شنیدن صدای مردم / اعتراضات کنونی ناشی از انباشت مشکلات، ناشی از عملکرد مدیران، دولتمردان و مسئولان کشور است

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ارتباط با شرایط جامعه و علل آن اظهارداشت: اعتراضات کنونی ناشی ...
درخشش دو عضو هیئت علمی و دو دانش‌آموخته دانشگاه یاسوج در جمع «دانشمندان برتر دنیا»

درخشش دو عضو هیئت علمی و دو دانش‌آموخته دانشگاه یاسوج در جمع «دانشمندان برتر دنیا»

دو عضو هیات علمی و دو دانش آموخته دانشگاه یاسوج در سال ۲۰۲۲ میلادی در لیست یک درصد دانشمندان ...
سید محمد خاتمی: براندازی نه ممکن است نه مطلوب

سید محمد خاتمی: براندازی نه ممکن است نه مطلوب

سید محمد خاتمی: انکار وضع بدی که به نام زندگی بر مردم تحمیل می‌شود نارضایتی را از بین ...
1