تاریخ انتشار
دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۴
کد مطلب : ۴۵۴۹۷۶
 رئیس اداره امور مراتع و بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد توضیح داد

زنگ خطر؛ ۴۲ هزار هکتار از مراتع کهگیلویه و بویراحمد بیابان می‌شود؟ / پتروشیمی گچساران چه بلایی سر آب و خاک می‌آورد؟

۰
زنگ خطر؛ ۴۲ هزار هکتار از مراتع کهگیلویه و بویراحمد بیابان می‌شود؟ / پتروشیمی گچساران چه بلایی سر آب و خاک می‌آورد؟
کبنا ؛ رئیس اداره امور مراتع و بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون در استان بیابان وجود نداشت و اکنون ۴۲ هزار هکتار از مراتع در جنوب گچساران و جنوب غربی بهمئی در معرض خطر بیابانی شدن است که در صورت پیشگیری نکردن، به بیابان تبدیل می‌شود.
سلیمان محمدی با اشاره به عوامل مؤثر بر بیابان شدن مراتع در استان کهگیلویه و بویراحمد، به ایرنا، گفت: بوته کنی، چرای مازاد و خارج از فصل دام در مراتع، تبدیل مراتع به دیم‌زار، پروژه‌های عمرانی به خصوص شهرک‌های صنعتی، معدن کاوی و بهره‌برداری از معادن، جاده‌سازی و توسعه شهر‌ها و روستا‌ها و خشکسالی که در سال‌های اخیر افزایش یافته، زمینه را برای بیابان شدن مناطقی از استان فراهم می‌کند.
رئیس اداره امور مراتع و بیابان منابع طبیعی و آبخیزداری به مساحت مراتع پوشش گیاهی غیر جنگلی استان اشاره و گفت: مراتع اگر به مراتع "زیراشکوب جنگل" و "مراتع خارج از جنگل" تقسیم شود، مراتع خارج از جنگل استان را ۵۱۲ هزار هکتار اعلام کرد.
محمدی به ناچیز شمردن اعتبارات تخصیصی برای مراتع استان گفت: در سال جاری کل اعتبار برای این بخش ۵۳۰ میلیون تومان اختصاص یافته است که لازم است ممیزی مرتع، نظارت بر طرح‌های مرتع داری، کنترل دام و کنترل پروانه چَرا با این هزینه ناچیز انجام شود.
این کارشناس مرتع، با اشاره به درآمد‌های حاصل از مراتع استان، گفت: امسال از محل گیاهان دارویی؛ (به خصوص آنغوزه و باریجه ) حدود ۱ میلیارد ۸۰۰ میلیون تومان بهره مالکانه وصل شد که به حساب خزانه واریز شد.
وی به دیگر عوامل تغییر کاربری در مراتع استان اشاره کرد و گفت: پتروشیمی گچساران مراتعی زیادی تصرف و تغییر کاربری داده که حتی در سال جاری برای توسعه خود، بخشی از مراتع را اشغال کرده است.
وی تأکید کرد: مراتع یکی از مهمترین و با ارزش‌ترین منابع ملی محسوب می‌شوند ضمن درآمد‌های حاصل از آن، علوفه‌های موجود در آن و دیگر کاربرد‌های و فایده‌های آن، با مدیریت صحیح و بهره‌برداری بهینه از آن، نقش اساسی در جهت حفظ آب و خاک دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما

درخشش دو عضو هیئت علمی و دو دانش‌آموخته دانشگاه یاسوج در جمع «دانشمندان برتر دنیا»

درخشش دو عضو هیئت علمی و دو دانش‌آموخته دانشگاه یاسوج در جمع «دانشمندان برتر دنیا»

دو عضو هیات علمی و دو دانش آموخته دانشگاه یاسوج در سال ۲۰۲۲ میلادی در لیست یک درصد دانشمندان ...
سید محمد خاتمی: براندازی نه ممکن است نه مطلوب

سید محمد خاتمی: براندازی نه ممکن است نه مطلوب

سید محمد خاتمی: انکار وضع بدی که به نام زندگی بر مردم تحمیل می‌شود نارضایتی را از بین ...
راه تغییرات از کدام طرف است؟

راه تغییرات از کدام طرف است؟

اولین و شاید جدی‌ترین گام در مسیر انجام اصلاحات و تغییرات در جوامع مختلف، نیازمند پذیرش ...
1