کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

اسلامی از واکنش سخت ایران به صدور قطعنامه شورای حکام خبر داد

آغاز تولید اورانیوم ۶۰ درصد در «فردو» و واکنش آمریکا

1 آذر 1401 ساعت 17:32

رییس سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: گفته بودیم که فشار و قطعنامه سیاسی چیزی را تغییر نمی‌دهد و صدور قطعنامه واکنش جدی دارد و به همین خاطر تولید اورانیوم ۶۰ درصد در فردو از روز گذشته آغاز شده است.


رییس سازمان انرژی اتمی تولید اورانیوم ۶۰ درصدی در سایت فردو از روز دوشنبه را تایید کرد.
محمد اسلامی در حاشیه بازدید از بیستمین نمایشگاه محیط زیست درباره واکنش ایران به قطعنامه شورای حکام گفت: گفته بودیم که فشار و قطعنامه سیاسی چیزی را تغییر نمی‌دهد و صدور قطعنامه واکنش جدی دارد و به همین خاطر تولید اورانیوم ۶۰ درصد در فردو از روز گذشته آغاز شده است.
در همین حال صبح امروز و پیش از اطلاع‌رسانی رسمی رئیس سازمان انرژی اتمی، خبرگزاری دانشجو نوشت: ایران غنی‌سازی ۶۰ درصد را در فردو شروع کرده است که پیامی سخت و شدید به قطعنامه آمریکایی-اروپایی آژانس بین‌الملل انرژی اتمی است. اقدام دیگر ایران ایجاد دو آبشار جدید (IR۲M) و (IR۴) در نطنز و فردو بود که به مرحله قبل از گازدهی رسیده است و برای رسیدن به روند غنی‌سازی چند روزی طول خواهد کشید، ولی این موضوع در عمل یعنی ایران غنی‌سازی با این آبشار‌های جدید را شروع کرده است.
در ادامه گزارش این خبرگزاری دولتی آمده است: دو کار دیگر ایران که پاسخی بنظر قاطع به قطعنامه آژانس بین‌الملل انرژی اتمی است راه‌اندازی و نصب سانتریفیوژ جدید در دو سالن خالی در فردو و نطنز است. این سالن‌ها به دلیل تعهدات ایران در برجام خالی از سانتریفیوژ شده بود که ایران دوباره در این دو سالن سانتریفیوژ نصب کرد. همچنین چهارمین حرکت مهم ایران در مقابل قطعنامه آژانس تعویض سانتریفیوژ‌های IR۱ در فردو با IR۶ خواهد بود که بنظر می‌رسد زخم‌کاری بزرگی به آمریکا خواهد بود، زیرا توان ظرفیت هسته‌ای ایران در فردو را ۱۰ برابر خواهد کرد.
در واکنش به قطعنامه شورای حکام انجام گرفت؛
آغاز غنی‌سازی اورانیوم ۶۰ درصد در فردو
 سازمان انرژی اتمی در واکنش به قطعنامه شورای حکام اقدام به تولید اورانیوم تا غنای ۶۰ درصد در سایت فردو کرد و صبح روز دوشنبه تولید آن به مرحله پایداری رسید.
به نظر می رسد سازمان انرژی اتمی به دنبال آن است تا از امکانات و فضای سایت فردو برای تجهیز و تولید حداکثر استفاده را به کار گیرد.
همچنین در دومین اقدام در واکنش به قطعنامه مذکور، ایران دو آبشار دیگر IR-2m و IR-4 را در سایت نطنز بازبینی و گازدهی کرد و دو آبشار دیگر از این ماشین‌ها برای گازدهی آماده شده است.
ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز یکشنبه اعلام کرده بود: در پاسخ به اقدام اخیر سه کشور اروپایی و آمریکا در تصویب قطعنامه علیه ایران، در نخستین گام، چند اقدام در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران قرار گرفت و اجرای آنها از روز یکشنبه هفته جاری با حضور بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در مجتمع‌های غنی سازی نطنز و فردو انجام می شود.
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه هفته گذشته در نشست فصلی خود تحت فشار شدید سیاسی کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان قطعنامه ای علیه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای کشورمان به تصویب رساند.
این سومین قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران پس از اجرایی شدن برجام و بسته شدن پرونده مسائل ادعایی پادمانی است که با فشار رژیم صهیونیستی در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر می‌شود. سی ام خرداد ۱۳۹۹ و هجدهم خرداد ۱۴۰۱ هم قطعنامه مشابهی توسط سه کشور اروپایی عضو برجام و حمایت آمریکا پیشنهاد و تصویب شده بود، اما قطعنامه سوم نسبت به دو قطعنامه قبلی لحن تاکید و تندتری علیه ایران و همکاری‌هایش با اژانس داشت.
واکنش بلینکن به افزایش تولید اورانیوم ۶۰ درصدی در ایران
وزیر خارجه آمریکا به گزارش‌ها درخصوص غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصدی در سایت فردو در ایران واکنش نشان داد.
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری مشترک با محمد بن عبدالرحمن، وزیر خارجه قطر تاکید کرد که نمی‌توان گزارش‌ها درخصوص غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصدی توسط ایران در سایت فوردو را تایید کرد.
وی همچنین گفت که ایران تلاش می‌کند که مسائلی را وارد (مذاکرات) کند که ارتباطی با تلاش‌ها برای احیای برجام ندارد.
 


کد مطلب: 454740

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/454740/آغاز-تولید-اورانیوم-۶۰-درصد-فردو-واکنش-آمریکا

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir

1