تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۳
کد مطلب : ۴۵۴۵۳۴
مخالفت چین و روسیه؛

قطعنامه علیه ایران در شورای حکام تصویب شد / ۲۶ رای موافق، ۲ رای مخالف + پاسخ ایران

۱
۰
قطعنامه علیه ایران در شورای حکام تصویب شد / ۲۶ رای موافق، ۲ رای مخالف + پاسخ ایران
کبنا ؛شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز پنجشنبه قطعنامه‌ای را که خواستار همکاری ایران با نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل است به تصویب رساند.
به گزارش کبنا، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز پنجشنبه قطعنامه‌ای علیه ایران به تصویب رساند.
این شورا خواستار همکاری ایران با نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل شده است.
این قطعنامه با مخالف چین و روسیه روبرو شد.
قطعنامه یادشده «ضروری و فوری می‌داند» که ایران بدون تأخیر «توضیحات فنی موجهی» را درباره ادعاهای مطرح شده و همچنین امکان «دسترسی به سایت‌ها و تجهیزات» برای «جمع‌آوری نمونه‌ها» فراهم کند.
۲۶ کشور به این قطعنامه رای موافق، ۲ کشور رای مخالف و ۵ کشور رای ممتنع دادند.
این سومین قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران پس از اجرایی شدن برجام و بسته شدن پرونده مسائل ادعایی پادمانی است که در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صادر می‌شود.
۳۰ خرداد ۱۳۹۹ و ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ هم قطعنامه مشابهی توسط سه کشور اروپایی عضو برجام و حمایت آمریکا پیشنهاد و تصویب شده بود.
در صورت تصویب قطعنامه در شورای حکام، پاسخ تهران قاطع و مؤثر خواهد بود
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران قبل از این در واکنش به اقدام چهار کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در زمینه پیشنهاد قطعنامه‌ای علیه کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در پیشنهاد قطعنامه ضدایرانی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را محکوم کرده و آن را غیرقابل قبول و مردود می‌داند.
ناصر کنعانی روز پنچ شنبه در یک موضع‌گیری رسانه‌ای در این ارتباط افزود: در حالی که طی هفته‌های اخیر هیأت سازمان انرژی اتمی ایران با نگاهی رو به جلو در حال گفتگو و تعامل با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای یافتن راه حلی عملی جهت حل و فصل موضوعات پیچیده و فنی پادمانی بود، هیچ دلیل موجه فنی یا فوریت پادمانی برای ارائه قطعنامه علیه ایران وجود ندارد.
کنعانی تأکید کرد: هیچ تردیدی نیست که آمریکا، انگلستان، فرانسه و آلمان به عنوان بانیان اصلی این قطعنامه ضد ایرانی با سوء استفاده از شرایط اخیر، صرفاً با انگیزه و هدف اعمال فشار سیاسی بر ایران، پیشنهاد تصویب این قطعنامه را به شورای حکام داده‌اند، اقدامی که تأثیر منفی بر روند حل و فصل فنی موضوعات مدنظر آژانس خواهد گذاشت.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه اظهارکرد: ارائه این قطعنامه غیرضروری و مخرب و سوءاستفاده سیاسی از جایگاه و ظرفیت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توسط آمریکا و سه کشور اروپایی، بار دیگر نیت واقعی این کشور‌ها برای پیشبرد دسیسه‌ها و اهداف سیاسی‌شان را به وضوح به نمایش گذارده است.
کنعانی افزود: انتظار داریم که آن دسته از کشور‌های مستقل و عدم تعهد عضو شورای حکام که بی‌طرفی، استقلال و حفظ اعتبار آژانس به عنوان یک نهاد فنی برای آن‌ها اهمیت دارد، با این قطعنامه همراهی نکنند و موضع خود را صریحاً اعلام کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به اجرای موافقتنامه جامع پادمان و تداوم همکاری با آژانس بر اساس این موافقتنامه متعهد است. این واقعیت را نباید فراموش کرد که اجرای بدون وقفه پادمان و فعالیت‌های گسترده راستی آزمایی آژانس در ایران طی دو دهه اخیر تنها در پرتو همکاری و حسن نیت ایران امکان‌پذیر بوده است.
کنعانی در پایان با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به اصل وفای به عهد در اجرای تعهدات بین‌المللی خود، در دفاع از منافع و حقوق کشور و مقابله با فشار‌ها و زیاده خواهی‌های آمریکا و کشور‌های غربی مصمم و پایدار خواهد بود، افزود: بی‌تردید در صورت تصویب قطعنامه، پاسخ تهران قاطع و مؤثر خواهد بود.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
سخنگوی شاهکار دولت بره اونجا بشینه دو زانو بگه تق تق تق
سید محمد خاتمی: براندازی نه ممکن است نه مطلوب

سید محمد خاتمی: براندازی نه ممکن است نه مطلوب

سید محمد خاتمی: انکار وضع بدی که به نام زندگی بر مردم تحمیل می‌شود نارضایتی را از بین ...
راه تغییرات از کدام طرف است؟

راه تغییرات از کدام طرف است؟

اولین و شاید جدی‌ترین گام در مسیر انجام اصلاحات و تغییرات در جوامع مختلف، نیازمند پذیرش ...
روزنامه جمهوری اسلامی: کاش یک استعفای نمایشی می‌دادید

روزنامه جمهوری اسلامی: کاش یک استعفای نمایشی می‌دادید

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: آنچه که اکنون در سرزمین ما اتفاق می‌افتد، به سادگی می‌شد ...
1