کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

در تظاهرات دختران شیعه افغان برای محکوم کردن حمله تروریستی به دانش‌آموزان؛

طالبان با چوب به جان دانشجویان شیعه افتاد! + فیلم

11 مهر 1401 ساعت 14:30

تظاهرات دانشجویان دختر دانشگاه هرات در اعتراض به نسل کشی شیعیان هزاره توسط جنگجویان طالبان سرکوب شد.


نیرو‌های طالبان تظاهرات دختران شیعه افغان برای محکوم کردن حمله تروریستی به دانش‌آموزان را با تیراندازی سرکوب کردند.
به گزارش کبنا به نقل از فرارو، حدود ۱۰۰ دانشجوی دختر، که اکثراً از اقلیت هزاره بودند، روز یکشنبه در شهر هرات تظاهرات کردند تا حمله انتحاری روز جمعه که منجر به کشته شدن دستکم ۳۵ نفر از در کابل شد را محکوم کنند.
این انفجار در حالی رخ داد که صد‌ها دانش آموز برای شرکت در امتحان در مرکز آموزشی واقع در محله دشت برچی، که سکونتگاه اقلیت هزاره شیعه در پایتخت افغانستان است، جمع شده بودند. علاوه بر ۳۵ کشته این انفجار منجر به زخمی شدن ۸۲ نفر نیز شده است.
خبرنگار خبرگزاری فرانسه گفت که تظاهرکنندگان روز یکشنبه در حالی که از دانشگاه هرات به سمت مقر این ولایت راهپیمایی می‌کردند، شعار می‌دادند: آموزش حق ماست! نسل کشی جنایت است!
اما این دختران که به سمت مرکز ولایت می‌رفتند، قبل از رسیدن به هدف، توسط طالبان به شدت مسلح متوقف شدند. طالبان همچنین از خبرنگاران خواست که این تظاهرات را پوشش ندهند.
    
وحیده ساغری، یکی از معترضان به خبرگزاری فرانسه گفت: ما اسلحه نداریم، در حالی که راه می‌رفتیم شعار می‌دادیم. او افزود:، اما آن‌ها ما را با چوب کتک زدند، حتی به هوا تیراندازی کردند تا ما را متفرق کنند.
بر اساس ویدئو‌هایی که خبرگزاری فرانسه به دست آورده است، همزمان چند دانشجوی دختر که در راهپیمایی شرکت نکردند، در محوطه دانشگاه تظاهرات کردند. زلیخا احمدی گفت: ما نتوانستیم بیرون برویم، زیرا نیرو‌های امنیتی طالبان دروازه اصلی دانشگاه را بستند. وی افزود: ما فریاد زدیم و خواستیم درب را باز کنیم، اما آن‌ها (طالبان) با تیراندازی هوایی ما را از هم جدا کردند.
تحصیل دختران یک موضوع بسیار حساس در افغانستان است، جایی که طالبان تحصیل دوره متوسطه برای دختران را ممنوع کرده است. از سوی دیگر، دانشجویان دختر در دانشگاه پذیرفته می‌شوند، اما به دلیل عدم امکان تحصیل در مقطع متوسطه، تعداد آن‌ها با گذشت سال‌ها کاهش می‌یابد.


کد مطلب: 453049

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/453049/طالبان-چوب-جان-دانشجویان-شیعه-افتاد-فیلم

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir

1