تاریخ انتشار
دوشنبه ۶ تير ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۳
کد مطلب : ۴۴۹۶۱۳
سخنگوی وزارت خارجه روند «دور جدید مذاکرات هسته‌ای» را تشریح کرد

جزئیات مذاکره ایران و آمریکا در قطر / خداحافظی خطیب‌زاده از وزارت امور خارجه؛ سخنگوی جدید کیست؟

۰
جزئیات مذاکره ایران و آمریکا در قطر / خداحافظی خطیب‌زاده از وزارت امور خارجه؛ سخنگوی جدید کیست؟
کبنا ؛ سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اعلام کرد که یکی از کشور‌های حوزه خلیج فارس میزبان دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران خواهد بود. 
به گزارش کبنا، پس از سفر جورپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران و اعلام از سرگیری دوباره مذاکرات هسته‌ای ایران، گمانه زنی درباره جزئیات مذاکرات بین ایران و کشورهای عضو برجام شدت گرفته است. بورل در نشست خبری خود در ایران اعلام کرد که به احتمال زیاد مذاکرات دیگر در وین برگزار نخواهد شد.
روز گذشته نیز حشمت‌الله فلاحت‌پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم محل جدید مذاکرات را قطر اعلام کرد. او به فرارو گفت: به اعتقاد بنده دور جدید مذاکرات در قطر و یا عمان و با حضور نمایندگان ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد، زیرا منافع ایران و آمریکا با منافع سایر طرف‌های برجامی متفاوت است و اگر قرار باشد، برجام به نتیجه برسد، این ایران و آمریکا هستند که باید اختلافات را کنار بگذارند. 
مذاکرات آتی درباره ابعاد هسته‌ای نیست
سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.
این دیپلمات ارشد ایرانی درباره مکان مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز خاطرنشان کرد: هم زمان و هم مکان تقریبا مشخص است. اجازه دهید چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ شود هم در باره محل تصمیم گیری خواهد شد. یکی از کشور‌های حوزه خلیج فارس میزبان خواهد بود و طی روز‌های آتی و در همین هفته این ملاقات انجام خواهد شد.
خطیب زاده در پاسخ به سؤال دیگری اظهار داشت: بورل تلاش جدی کرد مذاکرات ادامه یابد و از نقش تسهیل گیری اتحادیه اروپا و بورل در این زمینه قدردانی می‌کنیم. امیرعبداللهیان پیشنهاد کرد که بورل به ایران بیاید و در تهران پاسخ‌هایی که آمریکا تا آن زمان احتمالا می‌داد بررسی کنند. بورل به ایران آمد و گفتگو‌های مفصلی انجام و نظر طرف آمریکایی را منتقل کردند و این‌که آمریکا تعهد داده به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عمل و انتفاع ایران را تضمین می‌کند.
امیرعبداللهیان و بورل گفتگو‌های خصوصی یک ساعته‌ای با حضور معاونان داشتند و درباره ابعاد مختلف ادامه مذاکرات صحبت کردند. در این‌که در محتوا و در شکل در هر دو موضوع توافقاتی شده است را می‌توانم تأیید کنم، ولی اینکه براساس برنامه پیش بینی شده آمریکایی‌ها در عمل نشان خواهند داد که از میراث ترامپ عبور خواهند کرد و عضو مسؤولی باشند، باید دید.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اختلافات در مذاکرات اظهار داشت:  تضامین آمریکا نشان داده که تا چه میزان غیرقابل اعتماد است و به آنچه امضا می‌کند و تعهد می‌کند پایبند نیست و نشان می‌دهد از همه ابزار‌ها استفاده می‌کند که تعهدات را انجام ندهد. با قاطعیت و جدیت این مذاکرات را با فرض عدم اعتماد قطعی با طرف آمریکایی جلو بردیم. بزرگ‌ترین تضمین برای ملت ما توانمندی‌های خودشان است. طرف مقابل یک بار خروج انجام داد و دید در هیچ حوزه‌ای یک گام عقب نمی‌نشینیم و می‌توانیم قدم‌های بیشتری برداریم. اگر امروز قدم‌های بیشتری برنمی‌داریم از باب نخواستن است نه نتوانستن.
وی افزود: البته تضامین مختلف هم در این توافق دیده شده که ما درباره آن‌ها حساس هستیم و این‌ها باید جمع بندی و نهایی شود.
وی در پاسخ به پرسشی اظهار داشت: آنچه در مذاکرات آتی در چند روز آینده انجام می‌دهیم درباره ابعاد هسته‌ای نیست و تنها درباره بخش‌های اختلافی است که در خصوص چند موضوع باقیمانده در حوزه رفع تحریم‌هاست و هیچ چیزی به توافقات انجام شده در وین افزوده نخواهد شد و چیزی هم کاسته نخواهد شد. بورل در نقش تسهیل گیری است. این مذاکرات صرفا غیرمستقیم است و صرفا درباره موضوعات اختلافی است که در آخرین جلسه وین باقیمانده بود. توپ در زمین واشنگتن است.
خبرنگاری درباره تغییر محل مذاکرات از وین در حوزه خلیج فارس پرسید که خطیب‌زاده پاسخ داد: در تعیین محل مذاکرات مهمترین چیز راحتی طرف‌های مختلف و آمادگی میزبان است و یک موضوع عادی لجستیکی است. می‌تواند در هر کشوری انجام شود.
جزئیات مذاکره ایران و آمریکا در قطر
در همین حال هادی محمدی خبرنگار نزدیک به وزارت خارجه نیز بلافاصله پس از نشست خطیب‌زاده جزئیات جدیدی درباره محل مذاکرات هسته‌ای ایران را منتشر کرد. 
‏او در توییتر خود نوشت: مذاکرات تا آخر این هفته و احتمالا در قطر خواهد بود. نمایندگان ۴+۱ حضور ندارند و گفتگو‌ها به صورت غیرمستقیم با حضور باقری از ایران، مورا از اروپا و مالی از امریکا انجام می‌شود. پیام‌ها به صورت مکتوب توسط مورا منتقل میشوند. مذاکره محدود به چند موضوع اختلافی میان ما و آمریکاست.
نام شما

آدرس ايميل شما

نشئه درد

نشئه درد

به اجبار پدرم ازدواج کردم و به اجبار همسرم مواد مصرف کردم، اما به‌خاطر فرزندانم پاک شدم ...
برجام در دسترس؟

برجام در دسترس؟

«ایران و آمریکا به میز مذاکرات بازخواهند گشت»؛ خبری که دیروز جوزپ بورل در نشست خبری خود ...
نظر عباس عبدی در باره تجمع نوجوانان شیراز

نظر عباس عبدی در باره تجمع نوجوانان شیراز

بهتر است از برگزار‌كنندگان تشكر كنيد كه چشم‌ها را به اين واقعيت‌ها آشنا كردند. جلوگيري ...
فایل های مرتبط
1