تاریخ انتشار
دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۸
کد مطلب : ۴۴۹۳۲۴
توضیحات عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک

چطور صاحبخانه می‌تواند اجاره خانه را افزایش دهد؟

۰
چطور صاحبخانه می‌تواند اجاره خانه را افزایش دهد؟
کبنا ؛عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک گفت: طبق قانون اصلاً امکان ندارد که فردی بخواهد قرارداد را دوبار در سال افزایش دهد؛ این در حالی است که با تأیید سقف اجاره بهای ۹ و نیم میلیون تومانی توسط دولت، نماینده مجلس گفت علما برای مستاجران در حال اشک ریختن هستند!
به گزارش کبنا، عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک گفت: طبق قانون اصلاً امکان ندارد که فردی بخواهد قرارداد را دوبار در سال افزایش دهد؛ این در حالی است که با تأیید سقف اجاره بهای ۹ و نیم میلیون تومانی توسط دولت، نماینده مجلس گفت علما برای مستاجران در حال اشک ریختن هستند!
 همچنین چند روز پیش خبری در فضای مجازی منتشر شد که یک صاحب خانه در یک سال دوبار تقاضای افزایش اجاره بها کرده بود.
 چند روز پیش بود که یکی از کاربران فضای مجازی روایتی عجیب منتشر کرد؛ وی در این روایت گفته بود که صاحب خانه او تنها چند ۴ ماه پس از تمدید قرارداد، از او درخواست کرده تا خانه را تخلیه کند؛ در پاسخ نیز بسیاری به این کاربر گفته بودند که چنین چیزی ممکن نیست و صاحب خانه نمی‌تواند وسط قرارداد آن را فسخ کند.
 به نقل از تجارت نیوز، بسیاری از کاربران در پاسخ به این موضوع به بندی در قولنامه اشاره کرده بودند که هر یک از طرفین می‌تواند با دادن یک ماه از اجاره، قرارداد را فسخ کند؛ اما آیا واقعاً چنین چیزی ممکن است؟
  برای پاسخ به این سؤال به سراغ عبدالله اوتادی، عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاوران املاک رفتیم؛ وی در پاسخ به این سؤال که آیا مالک می‌تواند در یک سال دوباره اجاره بها و یا پول پیش را افزایش دهد گفت: چنین چیزی ممکن نیست و طبق قانون اصلاً امکان ندارد که فردی بخواهد قرارداد را دوبار در سال افزایش دهد.
 شرایط فسخ قرارداد اجاره‌نامه چیست؟
 وی در مورد شرایط فسخ قرارداد نیز توضیح داد: تنها در صورتی که دو طرف توافق کنند، چنین چیزی ممکن است و بدون توافق طرفین امکان ندارد که یک طرف بخواهد به هر دلیلی قرارداد را فسخ کند.
 این در حالی است که معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در گزارشی به بررسی نوسانات قیمتی در خرید و فروش و همچنین اجاره واحدهای مسکونی در شهر تهران طی سال‌های ۱۳۷۰ تا اردیبهشت سال جاری پرداخت.
  در این گزارش متوسط قیمت خرید یک متر مربع واحد مسکونی در تهران برگرفته از سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور، متوسط اجاره‌بها برای یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران برگرفته از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و میزان تورم را برگرفته از مرکز آمار تحلیل کرده است.
 متوسط قیمت خرید و فروش در دهه ۹۰ تا ۱۴۰۱
اطلاعات برگرفته از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور نشان می‌دهد متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در اردیبهشت ۱۴۰۱ معادل ۳۶ میلیون و ۲۴۷ هزار تومان، سال ۱۴۰۰ معادل ۳۱ میلیون و ۲۹۶ هزار تومان، سال ۱۳۹۹ معادل ۲۴ میلیون و ۲۹ هزار تومان، سال ۱۳۹۸ معادل ۱۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان، سال ۱۳۹۷ معادل ۸ میلیون و ۲۴۱ هزار تومان، سال ۱۳۹۶ معادل ۴ میلیون و ۸۲۲ هزار تومان، سال ۱۳۹۵ معادل ۴ میلیون و ۳۷۲ هزار تومان، سال ۱۳۹۴ معادل ۴ میلیون و ۱۴۱ هزار تومان، سال ۱۳۹۳ معادل ۴ میلیون و ۱۷۶ هزار تومان، سال ۱۳۹۲ معادل ۳ میلیون و ۹۵۴ هزار تومان، سال ۱۳۹۱ معادل ۲ میلیون و ۹۶۴ هزار تومان و سال ۱۳۹۰ معادل ۲ میلیون و ۴۱ هزار تومان بوده است.
  متوسط قیمت خرید و فروش در دهه ۸۰
همچنین متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در دهه ۸۰ نیز حاکی است که قیمت خرید یک مترمربع واحد مسکونی برگرفته از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور برای سال ۱۳۸۹ معادل یک میلیون و ۷۳۵ هزار تومان، سال ۱۳۸۸ معادل یک میلیون و ۶۰۷ هزار تومان، سال ۱۳۸۷ معادل یک میلیون و ۷۷۸ هزار تومان، سال ۱۳۸۶ معادل یک میلیون و ۵۰۹ هزار تومان، سال ۱۳۸۵ معادل ۸۳۱ هزار تومان، سال ۱۳۸۴ معادل ۶۴۹ هزار تومان، سال ۱۳۸۳ معادل ۵۸۴ هزارتومان، سال ۱۳۸۲ معادل ۵۹۹ هزار تومان، سال ۱۳۸۱ معادل ۴۸۱ هزار تومان، سال ۱۳۸۰ معادل ۳۱۹ هزار تومان است. 
اجاره‌بهای یک مترمربع واحد مسکونی
این گزارش همچنین متوسط اجاره‌بهای یک مترمربع واحد مسکونی در تهران برگرفته از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را نیز بررسی کرده است.
 بر اساس اطلاعات برگرفته از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران متوسط اجاره‌بهای یک مترمربع واحد مسکونی در تهران برای اردیبهشت امسال معادل ۱۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان، سال ۱۴۰۰ معادل ۸۴ هزار و ۸۰۰، سال ۱۳۹۹ معادل ۶۲ هزار و ۹۰۰ تومان، سال ۱۳۹۸ معادل ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان، سال ۱۳۹۷ معادل ۳۶ هزار و ۴۵۰ تومان، سال ۱۳۹۶ معادل ۲۸ هزار و ۲۱۰، سال ۱۳۹۵ معادل ۲۳ هزار و ۴۲۰ تومان، سال ۱۳۹۴ معادل ۲۲ هزار و ۹۰۰ تومان، سال ۱۳۹۳ معادل ۲۰ هزار و ۸۶۰ تومان، سال ۱۳۹۲ معادل ۱۸ هزار و ۵۹۰ تومان، سال ۱۳۹۱ معادل ۱۵ هزار و ۴۷۰ تومان، سال ۱۳۹۰ معادل ۱۲ هزار و ۹۵۰ تومان بوده است.
 میزان تورم سالانه چه قدر است؟
بر اساس این گزارش میزان تورم سالانه بر اساس اطلاعات مرکز آمار اعلام شده است. تورم اردیبهشت امسال معادل ۳۸.۷ درصد، سال ۱۴۰۰ معادل ۴۴ درصد، سال ۱۳۹۹ معادل ۳۶.۵ درصد، سال ۱۳۹۸ معادل ۳۴.۸ درصد، سال ۱۳۹۷ معادل ۲۶.۷ درصد، سال ۱۳۹۶ معادل ۸.۴ درصد، سال ۱۳۹۵ معادل ۶.۸ درصد، سال ۱۳۹۴ معادل ۱۱.۲ درصد، سال ۱۳۹۳ معادل ۱۴.۶ درصد، سال ۱۳۹۲ معادل ۳۲.۹ درصد، سال ۱۳۹۱ معادل ۲۹.۲ درصد، سال ۱۳۹۰ معادل ۲۱.۵ درصد گزارش شده است. (تجارت نیوز)
 همچنین محمدتقی نقدعلی، نماینده خمینی‌شهر در مجلس در این باره با بیان این که اشک «علما برای مستاجران درآمده» خطاب به رئیسی گفت: «امروز مستاجران به چه‌کنم چه‌کنم افتاده‌اند و مصوبه حداکثر افزایش ۲۰ درصدی برای اجاره‌بها هم روی زمین مانده و کمر مستاجران خم شده است.»
 
برچسب ها :
نام شما

آدرس ايميل شما

امتداد همیشگی شریعتی

امتداد همیشگی شریعتی

تغییر، نیازمند همبستگی است و رؤیای مشترک لازمه همبستگی. افراد پراکنده و جدا از هم و فاقد ...
خوانشی از مسیر یک کابینه

خوانشی از مسیر یک کابینه

درست یک سال از زمانی که جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور، 28 خرداد را به‌عنوان روز برگزاری ...
عباس عبدی: از زشت‌ترین اقدامات نواصولگرایان تحریف مفهوم انقلاب است

عباس عبدی: از زشت‌ترین اقدامات نواصولگرایان تحریف مفهوم انقلاب است

بنیان انقلابی بودن، التزام به این اصل یعنی حاکمیت بدون استثنای مردم است. از این مرحله ...