تاریخ انتشار
جمعه ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۴
کد مطلب : ۴۴۹۲۱۵
گزارشی از خوابگاه‌های دخترانه دانشگاه یاسوج

لبخند، گمشده دختران در خوابگاه‌‌های دانشگاه یاسوج / دانشگاهی که ارتقای کیفیت خوابگاه را تنها در تغییر نام آن خلاصه کرده‌ است (+ فیلم و عکس)

۲
۴
لبخند، گمشده دختران در خوابگاه‌‌های دانشگاه یاسوج / دانشگاهی که ارتقای کیفیت خوابگاه را تنها در تغییر  نام آن خلاصه کرده‌ است (+ فیلم و عکس)
کبنا ؛
در دانشگاهی که ارتقای کیفیت محیط خوابگاه را تنها در تغییر  نام آن خلاصه کرده‌‌اند، دختران خوابگاهی دانشگاه یاسوج از مسائلی مثل وجود موش  و حشرات موذی، وضعیت نامناسب موکت‌ها، نور نامطلوب خوابگاه، نبود نمازخانه و کتابخانه ضعیف، به شدت گلایه دارند؛ برخی از این دختران حتی خوابگاه‌ها را مناسبِ خواب نیز نمی‌دانند.
دختران دانشجو که با هزاران امید و آرزو به دانشگاه آمده‌اند نمی‌دانستند که علاوه بر غم غربت و تنهایی می‌بایست فضای رخوت بار و زننده خوابگاه را نیز تحمل کنند.
پایان دبیرستان، شروع رویای بزرگ راه یافتن به دانشگاه است. خیلی‌ها مسیر رسیدن به فردایی مطلوب‌تر را در ورود به دانشگاه می‌دانند. اما خوابگاه‌های دانشگاه یاسوج رنگ و بوی رویا و زندگی را نمی‌دهند.
یکی از دانشجویان دختر غیربومی دانشگاه یاسوج به خبرنگار کبنا می‌گوید: روزی که نتیجه کنکور  آمد و متوجه شدم یاسوج قبول شدم با کلی ذوق و شوق اسم یاسوج را در اینترنت سرچ کردم، چند کلید واژه (پایتخت طبیعت، منطقه کوهستانی، چشمه میشی، آبشار، تنگ مهریان) جلوی چشمم رژه رفت اما با آمدن به این شهر و دانشگاه همه ذوق تبدیل به آه و ناراحتی شد. خوابگاهی با فضای بسته که به زندان می‌ماند، بوی نم لباس‌های آویزان در رخت‌آویز راهروها، اشک شبانه هم‌اتاقی، عدم نظافت سرویس‌های بهداشتی همه و همه سرپای وجودم را درگیر کرده است.
                 
این تنها یکی از درد دل‌های دختران خوابگاهی دانشگاه یاسوج است. دانشگاهی که بارها و بارها به مشکلات صنفی و رفاهی آن پرداخته  شده است اما آوار مشکل‌ها در این دانشگاه انگار تمامی ندارد.
محدودیت‌های امکانات خوابگاه‌های دانشجویان دختر، وابستگی روحی و عاطفی بیشتر دختران خانواده و ... از جمله دلایلی است که لزوم توجه کافی به این فضا را بیشتر می‌کند اما در دانشگاه یاسوج هیچگاه اراده‌ای به تغییر نیست و تا درب‌های این دانشگاه بر روی دانشجو باز می‌شود باید انتظار شکایت، گلایه و اعتراض دانشجو را شنید.

در دانشگاهی که ارتقای کیفیت محیط خوابگاه را تنها در تغییر  نام آن خلاصه کرده‌‌اند، دختران خوابگاهی دانشگاه یاسوج از مسائلی مثل وجود موش  و حشرات موذی، وضعیت نامناسب موکت‌ها، نور نامطلوب خوابگاه، نبود نمازخانه وکتابخانه ضعیف، به شدت گلایه دارند؛ برخی از این دختران حتی خوابگاه‌ها را مناسبِ خواب نیز نمی‌دانند.
این مسائل چند سالی است که به عنوان مشکلات عدیده، گریبانگیر خوابگاه‌های دانشجویی بوده و شاید یکی از عوامل آن عدم انطباق تعداد دانشجویان جدید با تعداد فارغ التحصیلان و در نتیجه افزایش جمعیت در درون خوابگاه‌ها باشد. در کنار این مشکلات آشکار، بی‌تردید مسائل پنهانی نیز روح لطیف و ذهن پرسشگر دانشجویان را می‌آزارد. مسایلی که علاوه بر  دوری از خانواده، متاثر از نگاه پادگانی به محیط خوابگاه است و به نظر می‌رسد مسئولان نمی‌دانند این آدم‌ها قبل از این که دانشجو باشند انسان‌اند و نیازمند تفریح، شادی، رنگ، زندگی و لبخندند.نام شما

آدرس ايميل شما

روشنفکر
Iran, Islamic Republic of
ما هم دلنشجو بودیم و دیدیم.‌خوابگاه که هتل ۵ ستاره نیست یا منزل شخصی. با چند تا عکس اینجوری که نمی توان گفت خوابگاههای ما ایراد دارند. اتفاقا نسبت به خوابگاههای سایر دلنشگاهها کیفیت خوبی دارند.
رضا باصری
Iran, Islamic Republic of
اینکه وضعیت خوابگاه دختران اسفناک هست و متاثریم، دانشجویان پسر هم از کمبود امکانات مانند یخچال نبود اینترنت با سرعت حداقلی مناسب و فضای کتاب خانه گله کند هستند.
قطع شدن چند باره آب خوابگاه در یک هفته تنها بخشی از مسائل مربوط به خوابگاه پسران می باشد.
عباس عبدی: از زشت‌ترین اقدامات نواصولگرایان تحریف مفهوم انقلاب است

عباس عبدی: از زشت‌ترین اقدامات نواصولگرایان تحریف مفهوم انقلاب است

بنیان انقلابی بودن، التزام به این اصل یعنی حاکمیت بدون استثنای مردم است. از این مرحله ...
اشتباه بزرگ پوتین

اشتباه بزرگ پوتین

از زمانی که روسیه در تاریخ ۲۴ فوریه به اوکراین حمله کرد بی وقفه در مورد جنگ در آن کشور ...
عبدالکریمی: صداوسیما در خبر رسانی و جذب مخاطب، بسیار کم‌کاری کرده است

عبدالکریمی: صداوسیما در خبر رسانی و جذب مخاطب، بسیار کم‌کاری کرده است

بیژن عبدالکریمی باور دارد که صداوسیما به عنوان یک رسانه داخلی، در خبر رسانی و جذب مخاطب ...
فایل های مرتبط