تاریخ انتشار
پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۶
کد مطلب : ۴۴۸۴۲۳
در پی مرگ آبدار چاروسایی؛

مدیرکلی که تنها به یک عکس یادگاری و پیام تسلیت بسنده می‌کند / آقای واعظی‌زاده اگر می‌توانید چالش‌های روابط کار را درمان کنید / چند کارگر دیگر باید خودسوزی کنند تا مطالباتشان پاسخ داده شود؟

۱۷
۱
مدیرکلی که تنها به یک عکس یادگاری و پیام تسلیت بسنده می‌کند / آقای واعظی‌زاده اگر می‌توانید چالش‌های روابط کار را درمان کنید / چند کارگر دیگر باید خودسوزی کنند تا مطالباتشان پاسخ داده شود؟
کبنا ؛
حجم بالای پرونده‌ها، طولانی‌شدن رسیدگی به آنها، نبود نماینده در هیئت حل اختلاف و صدور رأی‌های غیرکارشناسی، همگی چالش‌هایی هستند که در حوزه روابط کار وجود دارد و مدیرکل تنها به یک عکس یادگاری و پیام تسلیت دلخوش است.
به گزارش کبنا، کارگران که از آنها به عنوان چرخ‌های تولید یک جامعه یاد می‌شود، در سال‌های اخیر با مسائل اقتصادیِ بیش از پیشی روبه‌رو شده‌اند. در کهگیلویه و بویراحمد، کارگران مختلف از قبیل کارگران پتروشیمی، نفت، منابع طبیعی، بیمارستان، شهرداری، و این روزها آبداران بارها مشکلات خود را فریاد زده‌اند، اما کمتر موقعی پاسخ مطالبات خود را دریافت کرده‌اند. البته ناگفته نماند، اداره کار کهگیلویه و بویراحمد در دوره‌های گذشته مسائل کارگران و تنظیم روابط کارگر و کارفرما را پیگیری می‌کرد، اما به دلیل کوتاهی عمر مدیریت آنها، این پیگیری‌ها بعضاً به نتیجه نرسیدند. با این وجود دور دوره‌های قبلی، حداقل مسائل مربوط به اشتغال در این اداره‌کل پیگیری می‌شد، اما بحث آنجاست که در حال حاضر نه مسأله اشتغال پیگیری می‌شود و نه حتی روابط کار. روشن نیست که مدیرکل جدید در چند ماهی که مدیریت این اداره را بر عهده دارد چه اقداماتی انجام داده و چه برنامه‌ای برای تنظیم روابط بین کارگر و کارفرما در آینده دارد.
حمیدرضا واعظی‌زاده مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، بعد از مرگ آبداری که اقدام به خودسوزی کرده بود، تنها به یک پیام تسلیت و البته بازدید از او پیش از فوتش، کار دیگری انجام نداده است. در حالی که در کنار سیدجواد هاشمی مهر که رئیس کمیسیون کارگری استان است، واعظی دبیر کمیته کارگری استان کهگیلویه و بویراحمد است.
وظیفه اداره کار، حمایت از کارگران و پیگیری مطالبات آنها است. اما آبداران که بارها تجمع کرده‌اند، آنقدر مطالبات آنها پیگیری نشد که پیامد آن خودسوزی یکی از آنها به نشانه اعتراض و در نهایت مرگ او شد. خطاب به مدیرکل اداره کار باید گفت چند نفر دیگر از کارگران کهگیلویه و بویراحمدی دست به خودسوزی و خودکشی بزنند تا مطالباتشان را پیگیری نمایید؟

گفته می‌شود فرد متوفی در دهدشت اقدام به تشکیل پرونده کرده بود، اما آنقدر پرونده‌اش پیگیری نشد که نتیجه‌اش را امروز با مرگش می‎بینیم؛ چندین پرونده دیگر در شهرستان‌ها وجود دارد که هنوز به آنها رسیدگی نشده است؛ چه بسا اگر رسیدگی می شد ممکن بود این مشکل پیش نیاید. مهمتر اینکه چند نفر دیگر باید خودکشی و خودسوزی کنند تا در خصوص پیگیری این پرونده‌ها اقدامی صورت گیرد؟
این معوقات و مطابات تنها به آبداران محدود نمی‌شود، کارگران پتروشیمی، نفت، منابع طبیعی، بیمارستان و شهرداری نیز مطالباتی دارند که به انحاء مختلف آنها را فریاد زده‌اند، اما نه روابط کارگر و کارفرما پیگیری شده و نه بازرسی‌های لازم صورت گرفته است. تنها اقدامی که که از واعظی زاده دیده شد، گرفتن عکس یادگاری با این آبدار چاروسایی بود و گفته بود دیگر نخواهیم گذاشت کارگری به دلیل عدم پرداخت حقوقش خودسوزی کند.
در حالی که لازم است در شهرستان‌های استان، هر اداره‌ای یک نماینده در هیئت حل اختلاف داشته باشد، اما فقط شهرستان کهگیلویه در هیئت حل اختلاف نماینده دارد؛ حال باید گفت با چنین شرایط و وضعیتی چگونه می‌توان ادعا کرد که مطالبات کارگران پیگیری می‌شود و باز هم شاهد خودسوزی کارگران نخواهیم بود؟
گفته می‌شود تنها در دهدشت بیش از 150 پرونده وجود دارد که به جلسه نیز رفته‌اند، ولی انشاء نشده‌اند؛ یعنی جلسه گرفته شده اما رأی صادر نشده است. بازرسی‌ها نیز صوری است و تنها با سازمان‌های خرد است. در حالی که مسأله اصلی مربوط به سازمان‌های بزرگ در استان همچون شهرداری‌ها است. بر اساس گزارش‌های به دست رسیده، بیش از 50 درصد پرونده‌های روابط کار در استان هم‌اکنون بلاتکلیف مانده‌اند و معلوم نیست واعظی به چه کاری مشغول است. هنوز روشن نیست که پرونده علوم پزشکی و شرکت آجر دهدشت به کجا رسیده است؟
بد نیست که مدیرکل اداره کار استان نیم‌نگاهی به قوانین حوزه کار به ویژه مواد 113 و 110 آیین دادرسی کار و قانون 162 کار جمهوری اسلامی بیندازد تا با وظایفی که به عنوان یک مدیرکل در اربتاط با کارگران بر عهده دارد، بیشتر آشنا شود.
روابط کار با چالش‌های بسیاری روبه‌رو است. حجم بالای پرونده‌ها، طولانی‌شدن رسیدگی به آنها، نبود نماینده در هیئت حل اختلاف و صدور رأی‌های غیرکارشناسی، همگی چالش‌هایی هستند که در حوزه روابط کار وجود دارد و مدیرکل تنها به یک عکس یادگاری و پیام تسلیت دلخوش است.
نام شما

آدرس ايميل شما

کارگر شهرداری
Iran, Islamic Republic of
افرین بر شما حرف حساب جواب ندارد
۶ ماه است ما در اداره کار دنبال پرونده هستیم
Iran, Islamic Republic of
شلال بنازم قدته
برادر ناشایسته سالاری که شاخ و دم نداره
کارگر
Iran, Islamic Republic of
گردشگری را درست کرد حالا نوبت اداره کاره
اره کارگران فقط نیاز به پیام ایشون دارند
کدوم روابط کار روابط کاری که یک ماه طول میکشه تا نوبت بزنن برای پرونده
پیمان
Iran, Islamic Republic of
اقای واعظی از مدیران خوب و انقلابی و پاک است ، شما هم خبر کذب نزن من خودم از بستگان اقای فرهادی هستم لطف کن خبرت اصلاح کن
Iran, Islamic Republic of
کدام انقلابی جانم سابقه را بفرمایید مگر انقلابی به حرفه زدن پاکدستی ادم خندش میگیره طمانی که مدیرکل گردشگری بود دیدیم ولی راست میگی مانند کسی که گواهینامه رانندگی نداره و اصلا راننده نیست بگیم تا الان تصادف نگرده
Iran, Islamic Republic of
کمی هم از رابطه انها با پتروشیمی و زدبند با پتروشیمی بگید
دهدشت
Iran, Islamic Republic of
اینم یک معتمدی جهاد که لیسانس داره الکی میگن دکتر
خان
Iran, Islamic Republic of
مدیری که نتواند حداقل 50 درصد کارکنانش را با خود همسو کند خروجی از این بهتر ندارد
kashef
Romania
سلام و عرض تسلیت
باتوجه به اتفاق پیش آمده جای بسی تأسف داره که اینجوری به مسائل و اتفاقات واکنش نشان بدهیم ، اتفاق که رخ داد سرچشمه در اداره آب و پیمانکار آن اداره دارد وتا الان چند پیمانکار عوض کرده و حدودا ۵ ماه هست که آبداران بدون پیمانکار بلاتکلیف هستند و این خود نشان از شانه خالی کردن مدیرکل و مسئولین ذی ربط این اداره است و در واقع مقصران اصلی این اتفاق اداره آب است اما دلیل اینکه مدیرکل اداره تعاون کار مقصر باشه جای تعجب داره ! اداره کار نقش یک واسطه گر را به عهده دارد از زمان تشکیل پرونده تا اجرای احکام طبیعیه که نیازمند زمان است چ در هئیت تشخیص و چ در هئیت حل اختلاف و پرونده های آبداران با توجه به تجمعات که انجام دادن در اسرع وقت رسیدگی شده و به مطالبات برای زمانی که پیمانکار داشتند رسیدند الان هم پرونده چندانی ندارند شاید به ۱۰ پروند هم نرسد وقتی مدیر کل آب توانایی اداره و پیگیری مطالبات نیروهای زیر مجموعه خود را ندارد و حتی ۵ ماه کل مجموعه آبدارن بلاتکلیف و بدون پیمانکار هستند دیگر نباید توقعی از سایر نهاد ها داشت قرار نیست کاسه کوزه ها و کم کاری مدیران سایر نهاد ها بر سرمدیران و نیرو های فعال و کارآمدسایر ادارات خرد بشود ، لطفا در آمارگیری و پخش اخبار دقت بیشتری فرمایید و خواهشاً اشتباهات املائی مطلوبتان را اصلاح کنید kh -p a
Iran, Islamic Republic of
آخ‌وبخت‌عسکر‌و‌توابع‌
کرو‌حضرت‌عباسی‌
جامعه‌ای که‌تصمیم‌گیرندگانش‌
هستند کارش‌از‌گینه‌ی‌بیسائو‌‌
بدتره‌
کارگر
Iran, Islamic Republic of
بیچاره کارگران
Iran, Islamic Republic of
وقتی تصمیم گیرنده امور .باشه چه عملکردی؟؟
Iran, Islamic Republic of
هیچ وقت یک سیستم رااینقدرضعیف ندیدم
همکار
Iran, Islamic Republic of
/همکاران خودش رابه دوگروه د.
باهمکاران خودش درمبارزه وجنگ هست به نظرشمامیتواندازقشری ضعیف حمایت کند؟بوسیله کیامیخوادحمایت کنه وقتی به همکاران خوداعتمادندارد؟؟؟
حیدر
Iran, Islamic Republic of
وقتی مدکش کارشناس فقه ومبانی حقوقه وبا حاجی زاده هم دانشگاهی بوده وحامی بسیارخوبی داره کسی حق ،حرف حق زدن رانداره
کارمند
Iran, Islamic Republic of
ازنظرخودش پاکدست خودش هست واون دونفری که توسیستم همراهش هستند🤣
۸۰درصدکارمندان ازاقدامات وی ناراضی هستند
اداری
Iran, Islamic Republic of
بدون مدیربودن بهترازمدیریت توسط هرشخص وشخصیتی هست
گریز از اصول

گریز از اصول

«انقلابی‌ماندن بهتر از انقلابی‌بودن است»، هشداری جدی از سوی مقام معظم رهبری به تندروهای ...
لادن طباطبایی و کتایون ریاحی «جزییات» تعرض جنسی بازیگر مرد را افشا کردند

لادن طباطبایی و کتایون ریاحی «جزییات» تعرض جنسی بازیگر مرد را افشا کردند

مدتی پس از آنکه جمعی از زنان سینماگر شروع به شرح روایت‌های خود از آزار و خشونت جنسی در ...
کارنامه‌سازی میلیاردی زاکانی

کارنامه‌سازی میلیاردی زاکانی

اولین خروش رسانه‌ای شهرداری علی‌رضا زاکانی پر کردن بیلبوردهای تبلیغاتی شهر تهران با گزارش ...