کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

در فضای مجازی؛

توئیت کنایه آمیز اولیانوف درباره بازداشت مورا در بازگشت از تهران

23 ارديبهشت 1401 ساعت 23:41

سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به ماجرای معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که هنگام بازگشت از تهران در فرودگاه فرانکفورت مورد بازداشت موقت قرار گرفت، گفت که امیدوار است مشابه این اتفاق دوباره تکرار نشود.


سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به ماجرای معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا که هنگام بازگشت از تهران در فرودگاه فرانکفورت مورد بازداشت موقت قرار گرفت، گفت که امیدوار است مشابه این اتفاق دوباره تکرار نشود.
به گزارش کبنانیوز به نقل از ایرنا، میخائیل اولیانوف که ریاست هیات روسیه در مذاکرات وین را برعهده دارد در توئیتی نوشت: اگر با مقامات سطح بالای اتحادیه اروپا با پاسپورت دیپلماتیک چنین رفتار می شود، مردم عادی چه انتظاری باید داشته باشند؟
وی افزود: بیایید امیدوار باشیم که این یک سوء تفاهم بود که دیگر تکرار نخواهد شد.
انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اروپا به همراه دو نفر از همکارانش، صبح جمعه به هنگام بازگشت از سفر تهران در فرودگاه فرانکفورت توسط پلیس آلمان به طور موقت در حالتی شبیه به بازداشت، نگه داشته شدند. مورا و همکارانش از فرانکفورت قصد عزیمت به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا را داشتند.
پلیس یا مقامات آلمان هنوز هیچ توضیحی درباره این اتفاق نداده‌اند. مورا نیز امروز صبح در توییتی نوشت که هیچ توضیح روشنی به او درباره این ماجرا نداده‌اند.
او همچنین نوشت که این اقدام نقض کنوانسیون وین مبنی بر مصونیت دیپلمات‌ها هست. چرا که او یک مقام اتحادیه اروپا و در چارچوب یک ماموریت رسمی در حال سفر بوده است. مضاف بر اینکه او گذرنامه دیپلماتیک از اسپانیا دارد.
این مقام اتحادیه اروپا سه شنبه شب راهی تهران شد و طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه چندین ساعت با علی باقری، مذاکره کننده ارشد کشورمان گفتگو کرد. یک منبع مطلع از گفتگوها گفت که بحث‌های مورا و باقری در فضایی مثبت برگزار شده و روند و پیشرفت خوبی را داشته است. وی افزود که گفتگوها تقریبا به مراحل نهایی خود رسیده است.
جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم پس از بازگشت مورا به بروکسل گفت که (پنجره) مذاکرات متوقف شده هسته ای ایران «دوباره باز شده است».
وی در حاشیه نشست وزرای امور خارجه گروه ۷ در آلمان اظهار داشت: مذاکرات به بن‌بست رسیده بود و حالا بن‌بست رفع شده و به این ترتیب چشم‌اندازی از رسیدن به یک توافق وجود دارد.
بر اساس این گزارش، به نظر می رسد رژیم و لابی صهیونیستی مثل سابق با هر گونه پیشرفت در گفتگوها مخالف و از آن نگران بوده است، قصد مانع تراشی در روند گفتگوها را دارد و در این مسیر از هیچ تلاش و اقدامی فروگذار نیست.


کد مطلب: 447944

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/447944/توئیت-کنایه-آمیز-اولیانوف-درباره-بازداشت-مورا-بازگشت-تهران

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir