تاریخ انتشار
دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۴۹
کد مطلب : ۴۴۳۳۶۹
نماینده مجلس:

شک نکنید این بودجه آبروی دولت و مجلس را خواهد برد / نمایندگان با تصویب کلیات بودجه پشت مردم را خالی کردند

۳
۰
شک نکنید این بودجه آبروی دولت و مجلس را خواهد برد / نمایندگان با تصویب کلیات بودجه پشت مردم را خالی کردند
کبنا ؛عضو کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: این بودجه تکافوی نیازمندی‌های امروز مردم ایران را نخواهد داد و من با صراحت می‌گویم که قطع به یقین شک نکنید آبروی دولت سیزدهم و مجلس یازدهم را خواهد برد و حتما باعث نارضایتی‌های شدید خواهد شد و مطمئن باشید که نارسایی‌های اجتماعی را هم در سطح وسیع گسترش می‌دهد.
به گزارش کبنا، علی بابایی کارنامی نائب رئیس اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی  در پاسخ به این سوال که «مجلس علیرغم نگرانی‌ها و انتقاداتی که داشت به کلیات لایحه بودجه رأی مثبت داد، به نظر شما در فرصت بررسی جزئیات در تلفیق امکان اصلاحات مدنظر مجلس وجود دارد؟» به ایلنا، گفت: به نظر من خیر، اصلا تلفیق در کل تجربه مجالس مختلف هیچوقت نتوانسته است تغییرات ماهوی و اساسی در بودجه‌های پیشنهادی دولت بدهد. بله تغییرات جزئی در لابی‌گری‌هایی که اعضای کمیسیون تلفیق داشتند؛ در معادلات دولت فقط برای منطقه‌ای که خودشان هستند دو تا ردیف را بالا و چایین می‌کنند، اما تغییرات ماهوی و اساسی خیر.

نمایندگان با تصویب کلیات بودجه پشت مردم را خالی کردند/ برای تهاتر بدهی دولت به تامین اجتماعی حتی یک عدد کوچک هم نگذاشتند/ این بودجه آبروی دولت و مجلس می‌برد

نماینده مردم ساری در مجلس یازدهم درخصوص ایرادات و اشکالات لایحه بودجه، اظهار داشت: سه نگرانی جدی در خصوص لایحه بودجه وجود داد، یک مساله بحث ارز است. عملاً تصمیم گرفتند ارز را آزاد کنند، خب مجلس مخالف است. کمیسیون در اینجا می‌خواهد چه کار کند؟ اگر می‌خواهد با این مخالفت کند باید در کلیات مخالفت می‌کرد که نکرد، الان می‌خواهد اصلاح کند، چه چیز را اصلاح کند؟ روش اجرای آن را می‌خواهد اصلاح کند وقتی اصل مساله اتفاق افتاد، آزادسازی ارز صورت گرفت، تورم و مشکلات برای مردم ایجاد شد، ایشان می‌خواهد روش بازتوزیع را اصلاح کند.
وی ادامه داد: نکته دوم در بحث حذف ردیف‌های اصلی و ملی پروژه‌های استانی بود؛ خب چطور می‌خواهد این را اصلاح کند؟ کمیسیون تلفیق رأی داده و با همین رویکرد بودجه را تایید کرده است. مثلا ۱۰ درصد اصلاح می‌کند، مگر ۱۰ درصد می‌تواند اهداف توازن منطقه‌ای در کل کشور را پوشش ‌دهد؟
عضو کمیسیون اجتماعی اضافه کرد: سومین نکته رسیدگی به درآمد صندوق‌های بیمه‌ای است، برای صندوق بیمه تامین اجتماعی هیچ چیزی دیده نشده است، مجلس چطور می‌خواهد این را اصلاح کند وقتی چنین اختیاری ندارد. در لایحه بودجه برای تهاتر بدهی دولت به تامین اجتماعی حتی یک عدد کوچک هم نگذاشتند و در حقیقت به سازمان تامین اجتماعی کشور جفا شده است.
بابایی کارنامی در ادامه گفت: چون اولین بودجه دولت آقای رئیسی بود دوستان می‌خواستند رأی بدهند که دادند. اتفاقا به همین دلیل که دوستان رأی دادند باید با کلیات مخالفت می‌کردند. به دلیل اینکه ثابت کنند که گفتمان انقلابی در ایران نگران مردم، نگران وضعیت معیشت مردم و طبقات پایین جامعه و نگران وضعیت موجود است، به همان دلیل که با دولت قبل تعارف نداشت با دولت فعلی هم نباید تعارف داشته باشد.

بیشتر بخوانید:


وی افزود: اگر قرار شد که چون با دولت قبل آنطور برخورد کرده با این دولت همراهی کند، این استدلال کارشناسی نیست. بله از نگاه سیاسی از بیرون مجلس قابل تامل است اما مگر سیاسیون چند درصد جامعه هستند؟ بودجه برای سیاسیون نیست، برای مردم است؛ بودجه می‌خواهد یک سال مالی ۸۴ میلیون آدم را در کشور تنطیم کند.
نماینده مردم ساری درخصوص تبعات این لایحه بودجه، خاطرنشان کرد: این بودجه تکافوی نیازمندی‌های امروز مردم ایران را نخواهد داد و من با صراحت می‌گویم که قطع به یقین شک نکنید آبروی دولت سیزدهم و مجلس یازدهم را خواهد برد و حتما باعث نارضایتی‌های شدید خواهد شد و مطمئن باشید که نارسایی‌های اجتماعی را هم در سطح وسیع گسترش می‌دهد، بی‌عدالتی را دامن می‌زند، به اقشار ضعیف ظلم می‌شود و دولت هم نمی‌تواند کاری بکند و از دست دولت هم کاری بر نمی‌آید.وی ادامه داد: علتش هم این است که موج‌سواران تغییرات بودجه که کارتل‌های اقتصادی هستند، بلدند که چه زمانی، کجا و به چه سمتی حرکت کنند، چون بهترین مشاوران آن‌ها خود دولتی‌ها هستند؛ ولی مردم بیچاره کف جامعه مشاورشان چه کسانی هستند؟ مشاورشان نمایندگان بودند که به نظر من نمایندگان پشت مردم را خالی کردند.
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
هیچ کس به فکر مردم بدبخت و مستاجر و فقیر و مستمند نیست.هیچ کس به آخرت و قیامت و مرگ باور ندارد همه دنیا طلب شدند.ای کاش ذره‌ای خداترسی واقعی و حقیقی در بین همه بود.همه مادیات گرا شدند البته نوع بد مادیات گرایی در ایران هست والا در غرب هم نادی گری هست اما انسانیت دلرحمی و دل پاکی هم هست.اما در ایران همه از بی تقوایی و بی تدینی هست.خدایا رحم کن.
United Arab Emirates
همه این چیزا از روز اول قابل پیش بینی بود، فقط یه عده رنگ و ریش گذاشتن، که ماهیتشون مشخص شد، بله قیمت مرغ که بشه 80 تومن همه چی مشخص میشه
Iran, Islamic Republic of
نگران نباش دولت مدیران شما را سرکار می آورند
ناگفته‌های جنایت‌های هولناک خرمدین از زبان همسرش

ناگفته‌های جنایت‌های هولناک خرمدین از زبان همسرش

«من همیشه از اکبر می‌ترسیدم. وحشت داشتم که با او مخالفت کنم. برای همین مجبور بودم که ...
مجلس، شورای نگهبان و نظام رتبه‌بندی معلمان

مجلس، شورای نگهبان و نظام رتبه‌بندی معلمان

اجرای نادرست نظام رتبه‌بندی معلمان ضمن سوزاندن فرصت‌های اعتلای کیفیت نظام آموزشی و اعتلای ...
ازدواج به سبک خانواده‌های سیاسی

ازدواج به سبک خانواده‌های سیاسی

ازدواج در نسل اول سیاسی‌ها یا سنتی در قالب معرفی دوست و خانواده بوده یا در خلال مبارزه ...