کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

فعالان سیاسی اصلاح طلب و اصول گرا؛

رویکرد دولت ابراهیم رئیسی؛ محافظه کار یا تندرو؟

2 تير 1400 ساعت 23:36

ایمانی فعال سیاسی اصول‌گرا در واکنش به این موضوع که ممکن است با روی کار آمدن افرادی مانند سعید جلیلی جدیدی، سیاست خارجی دولت ابراهیم رئیسی بسیار تند تلقی شود، گفت: در اینباره باید به دو نکته توجه کرد، اول اینکه آقای جلیلی نسبت به یک دهه گذشته تفاوت‌های بسیار زیادی کرده و این موضوع نیز در مناظره‌ها به خوبی مشهود بود، دوم هم اینکه اگر مدیریت مذاکرات آقای جلیلی سپرده شود حتماً او منویات نظام را دنبال خواهد کرد و نمی‌تواند از خود نظری اعمال کند که هرچند در تاکتیک‌های مذاکره تفاوت‌هایی بین آقای جلیلی و تیم آقای ظریف وجود دارد، اما هدف یکی است و نظر نهایی در مورد برجام را دولت نخواهد داشت.


ایمانی فعال سیاسی اصول‌گرا در واکنش به این موضوع که ممکن است با روی کار آمدن افرادی مانند سعید جلیلی جدیدی، سیاست خارجی دولت ابراهیم رئیسی بسیار تند تلقی شود، گفت: در اینباره باید به دو نکته توجه کرد، اول اینکه آقای جلیلی نسبت به یک دهه گذشته تفاوت‌های بسیار زیادی کرده و این موضوع نیز در مناظره‌ها به خوبی مشهود بود، دوم هم اینکه اگر مدیریت مذاکرات آقای جلیلی سپرده شود حتماً او منویات نظام را دنبال خواهد کرد و نمی‌تواند از خود نظری اعمال کند که هرچند در تاکتیک‌های مذاکره تفاوت‌هایی بین آقای جلیلی و تیم آقای ظریف وجود دارد، اما هدف یکی است و نظر نهایی در مورد برجام را دولت نخواهد داشت.
سید ابراهیم رئیسی در اولین نشست خبری خود به مهم‌ترین تمایز خود با دولت حسن روحانی پرداخت. رئیسی در این نشست گفت: در بعد سیاست خارجی باید دنیا بداند وضعیت با حضور حماسی مردم فرق کرده است. تا امروز فشار حداکثری بر مردم کارساز نشده، باید برگردند و باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی‌شود و به برجام محدود نمی‌شود.
رئیسی افزود: تعامل را با همه کشور‌های دنیا دنبال می‌کنیم و هر مذاکره‌ای که منافع ایران در آن تامین شود، از آن حمایت می‌کنیم، اما هر مذاکره‌ای باید نتیجه‌ای داشته باشد.
رئیسی تاکنون انتظارات را برآورده نکرده است
محمدعلی نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با اشاره به این که ابراهیم رئیسی در اولین نشست خبری خود صرفاً به بیان کلیات پرداخت، اظهارداشت: آنطور که باید و شاید انتظارات برآورده نشد، این درحالی است که در اولین نشست خبری رئیس جمهور منتخب باید جزئیات سیاست‌هایی که قرار است در کشور اجرا خواهد شد، بیان شود، اما متاسفانه چنین اتفاقی رخ نداد.
وی با بیان اینکه تاکنون اکثر صحبت‌های رئیسی شعاری بوده است، گفت: درحالی که مدام گفته می‌شود اولویت کشور اقتصاد است بنده چنین چیزی را قبول ندارم، بلکه اولویت اصلی در حال حاضر سیاست است این مورد نیز دارای دو جنبه است، اول سیاست داخلی که دولت به نوعی دولت هماهنگ کننده مناسبات بین حاکمیت و مردم است و در وهله دوم نیز مناسبات کشور با جهان خارج است که بدون آن نمی‌توان مسیر توسعه و پیشرفت را طی کرد، در این رابطه آقای رئیسی باید برنامه‌های خود را ارائه کند، کاری که تاکنون انجام نداده است.
نمازی یادآورشد: آقای رئیسی همچنین برنامه‌های خود در حوزه حقوق شهروندی از جمله مسائل آزادی بیان، نحوه برخورد با منتقدان، چگونگی تعامل با رسانه‌ها و آزادی رسانه ها، همچنین مسائل پیرامون اینترنت و فیلترینگ را خیلی کلی بیان کرده در حالی که این موضوعات برای مردم امروز بسیار مهم هستند و باید دید که چه زمانی سیاست‌های دولت آینده در این زمینه بیان می‌شود.
وی ادامه داد: به اعتقاد بنده باید افرادی در دولت به کار گرفته شوند که دارای کارآمدی و مدیریت قوی باشند و کارنامه قابل قبولی در حل مشکلات مردم برخوردار باشند بنابراین ما در چنین شرایطی باید یک دولت کارآمد داشته باشیم که به دور از شعار زدگی بتواند معظلات مردم را حل و فصل نماید.
تصورات در مورد رئیسی نادرست است
ناصر ایمانی فعال سیاسی اصول‌گرا با اشاره به نادرست بودن برخی از تصوراتی که در مورد ابراهیم رئیسی وجود دارد، اظهار داشت: بعضا اعلام می‌شود که با آمدن رئیسی سیاست‌های بسیار تند در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت، این درحالی است که به شخصه رئیس‌جمهور منتخب را فرد متعادلی می‌دانم که بررسی سابقه وی در آستان قدس رضوی و قوه قضاییه موید این موضوع است.
وی افزود: در مورد دولت او نیز اگر منظور از فراجناحی بودن این است که او در همان ابتدای کار اتوبوسی با خود مدیر نیاورد و از معاون وزیر تا مدیران سازمان‌های دولتی را عوض نکند، بنده چنین موضوعی را درست می‌دانم.
ایمانی یادآور شد: در تمامی دولت‌های گذشته زمانی که رئیس جمهور جدید زمام امور را به دست گرفته، مدیران از صدر تا ذیل عوض شده‌اند و همه مدیران همسو با جناح سیاسی شان را روی کار آوردند، اما به نظر بنده آقای رئیسی چنین عملی را انجام نخواهد داد، اما اگر منظور از فراجناحی بودن این است که وی بخواهد افرادی را از جناح رقیب بگمارد که با دیدگاه‌های او مشکل دارند، حتماً رئیس‌جمهور منتخب چنین کاری را انجام نخواهد داد.
این فعال سیاسی اصول‌گرا در واکنش به این موضوع که ممکن است با روی کار آمدن افرادی مانند سعید جلیلی، سیاست خارجی دولت ابراهیم رئیسی بسیار تند تلقی شود، گفت: در این باره باید به دو نکته توجه کرد، اول اینکه آقای جلیلی نسبت به یک دهه گذشته تفاوت‌های بسیار زیادی کرده و این موضوع نیز در مناظره‌ها به خوبی مشهود بود، دوم هم اینکه اگر مدیریت مذاکرات آقای جلیلی سپرده شود حتماً او منویات نظام را دنبال خواهد کرد و نمی‌تواند از خود نظری اعمال کند که هرچند در تاکتیک‌های مذاکره تفاوت‌هایی بین آقای جلیلی و تیم آقای ظریف وجود دارد، اما هدف یکی است و نظر نهایی در مورد برجام را دولت نخواهد داشت.
وی اضافه کرد: آقای رئیسی در مناظرات نیز اعلام کرد که به برجام پایبند است، زیرا که ایران این توافق بین المللی را امضا کرده و به امضای خود پایبند است، بنابراین این تصور که با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در ایران برجام روی هوا خواهد رفت، همانند آنچه ترامپ انجام داد، رخ نخواهد داد، بنابراین این تصور بسیار غلطی است که وجود دارد، این آمریکاست که از برجام خارج شده و حال می‌خواهد برگردد بنابراین در مذاکرات باید هوشمندی به خرج داد، زیراکه مسئله برجام به تحریم‌های ظالمانه گره خورده، که باید لغو شوند.
رویکرد دولت ابراهیم رئیسی؛ محافظه کار یا تندرو؟
رئیسی یک دولت فراجناحی تشکیل خواهد داد
حسین کنعانی مقدم فعال سیاسی اصول‌گرا با اشاره به اینکه دولت ابراهیم رئیسی به نظر می‌رسد یک دولت فراجناحی باشد، اظهار داشت: مولفه هایی، چون کارآمدی، چابکی، جهادی و انقلابی ویژگی‌های دولت سیزدهم خواهد بود، از سوی دیگر این دولت در سیاست خارجی استراتژی مقاومت و ایستادگی را دنبال خواهد کرد و در سیاست داخلی نیز محور تعامل را در دستور کار خود قرار خواهد داد.
وی افزود: سیاست‌های ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب نیز اساس کار دولت آقای رئیسی خواهد بود، این در حالی است که در مورد مذاکرات برجام و گفتگو‌هایی که با آمریکا و کشور‌های عضو برجام در جریان است این امر بر اساس اصل کاهش تنش و تعامل بین المللی پیگیری خواهد شد.
کنعانی مقدم یادآورشد: هر چند که در مقوله سیاست خارجی دولت تصمیم‌گیر اصلی نیست و تنها کار اجرایی مذاکرات بر عهده دولت است، در این زمینه هر دولتی که سر کار باشد بر اساس نقشه راهی که در شورای امنیت ملی تعیین می‌شود و مورد تایید رهبر معظم انقلاب است مورد اجرا قرار می‌گیرد.

منبع: فرارو


کد مطلب: 436044

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/436044/رویکرد-دولت-ابراهیم-رئیسی-محافظه-کار-یا-تندرو

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir

1