تاریخ انتشار
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۲
کد مطلب : ۴۳۵۷۴۹
در نشستی خبری مطرح شد

دلیل ردصلاحیت لاریجانی و احمدی نژاد از زبان سخنگوی شورای نگهبان

۱
۰
دلیل ردصلاحیت لاریجانی و احمدی نژاد از زبان سخنگوی شورای نگهبان
کبنا ؛سخنگوی شورای نگهبان گفت: رای اکثریت اعضای شورای نگهبان، ملاک نهایی برای احراز یا عدم احراز داوطلبان است.
 به گزارش کبنا به نقل از همشهری‌آنلاین، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشستی خبری در مرکز همایش های بین المللی صداو سیما در پاسخ به خبرگزاری ژاپن، اسپوتنیک روسیه و یک روزنامه ایتالیایی گفت: شورای نگهبان وظیفه نظارتی خود را براساس قانون انجام می دهد و احراز صلاحیت‌ها هم بر مبنای قانون اساسی انجام می شود. رای اکثریت اعضای شورای نگهبان، ملاک نهایی برای احراز یا عدم احراز داوطلبان است.
کدخدایی ادامه داد: امیدوارم در آینده اشکالاتی که در قوانین انتخاباتی ما وجود دارد، توسط مجلس بررسی و رفع شود.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: در انتخابات، برای احراز صلاحیت در شورای نگهبان، کاندیداها باید حداقل ۷ رای مثبت نسبت به افراد وجود داشته باشد. آرای کاندیداها در شورای نگهبان متفاوت است و بنده نمی توانم آرای مخفی اعضای شورای نگهبان به کاندیداها را اعلام کنم.
کدخدایی همچنین درباره اعلام دلایل عدم صلاحیت کاندیداها گفت: حکم قانونی برای اعلام دلایل عدم احراز صلاحیت افراد، وجود ندارد اما ما هر کس که بخواهد، به خود آن فرد دلایل را اعلام می کنیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به این سوال که دلایل ردصلاحیت برخی از کاندیداها به خصوص آقای لاریجانی و آقای احمدی‌نژاد چیست؟ به نظر می‌آید این افراد خود هم نمی‌دانند که  چرا رد شدند گفت: بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی مستندات درباره هر فردی مطرح می‌شود و هر نامزد باید حداقل ۷ رای داشته باشد. میزان این عدد است و من هم نمی‌دانم که دلیل رد برخی از اعضا چیست. ما موظف به ارایه دلایل نیستیم، اما در هفته گذشته سه تا چهار نفر گفته‌اند و آمده‌اند و این دلایل به آنها ارایه شده است. دو نفر هم هستند که اعلام کرده‌اند و در اولین فرصت این کار انجام خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که بر اساس چه معیارهایی شورای نگهبان تایید صلاحیت می‌کند؟ بر اساس اصل ۱۱۵ قانون اساسی و مستنداتی که ارایه می‌شود بررسی صلاحیت‌ها انجام می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما

محمد توسلی راد
Iran, Islamic Republic of
سلام بر دوستان ::از اینکه مردم را کهن و خالی وجالی حساب کرده اید ممنونیم «» اما همین کارای شماست ؛؛که میگویند دشمنان ۰۰۰۰۰۰۰۰راسه هرآنچه گویند «» خیلی ممنون ما در قیامت وبرزخ حتما خدمت خواهیم رسید !!!!!!!!
خویشتن را سخره‌ی اصحاب لشکر کرده‌اند

خویشتن را سخره‌ی اصحاب لشکر کرده‌اند

کاندیدای محترم هوشیار باشند که می‌توانند در انتخابات به جای تکه پرانی و درشت گویی علیه ...
فیلم/ رئیسی: اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنم

فیلم/ رئیسی: اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنم

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: برای من خدمت کردن در دستگاه قضا مغتنم است. امروز مواجه شدم ...
تلاش‌هاي اصلاح‌طلبانه؛ چرا همتی نمی‌تواند نماینده اصلاح‌طلبان باشد؟

تلاش‌هاي اصلاح‌طلبانه؛ چرا همتی نمی‌تواند نماینده اصلاح‌طلبان باشد؟

همتي و مهرعليزاده اما تمام توجه‌شان معطوف به اصلاح‌طلبان نيست. همتي در روزهاي اخير در ...