تاریخ انتشار
شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۵۰
کد مطلب : ۴۳۵۰۵۳
تحلیلی بر انتخابات میاندوره 1400 یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گچساران و باشت؛

بخت و اقبال با کی یار می‌شود؟

۴۹
۳
بخت و اقبال با کی یار می‌شود؟
کبنا ؛
معادلات انتخابات میان دوره 1400 گچساران و باشت با رد صلاحیت ساسان تاجگردون و سید قدرت حسینی بحرینی پیچیده‌تر شد در حالی‌که تصور می‌شد رقابت داغ بین ساسان و سید قدرت در تابستان سوزان ۱۴۰۰ گچساران شکل بگیرد اما با نظر شورا نگهبان این اتفاق نیفتاد اکنون انتخابات ۱۴۰۰ روی دیگر خود را نشان داده و اصولگرایان که گویا از سرنوشت خود در این انتخابات مطلع بودند، بازیکن ذخیره‌شان را وارد ماراتن نفس گیر میاندوره 1400 کردند.
اصولگریان گچساران بعد از رد صلاحیت سید قدرت، چاره کار را در انتقال حوزه انتخابیه سیدناصر حسینی پور از تهران به حوزه انتخابیه گچساران و باشت دیدند و خیلی سریع تاکتیک دعوت از سید ناصر را وارد فاز اجرایی کردند. «سید ناصر» هم خیلی زود این خواسته دوستانش را اجابت کرد و اکنون قصد عزیمت به گچساران را دارد. هر چند آمدن او یقیناً اما و اگرهای زیادی را در پی خواهد داشت، با این وجود آمدن و یا نیامدن سید ناصر حسینی پور به انتخابات میاندوره 1400 گچساران و باشت مورد تحلیل و بررسی است.
با حذف تاجگردونی ها عملاً انتخابات میاندوره مجلس 1400 گچساران و باشت یکی از دو قطب اصلی این رقابت را از دست داد، غلامرضا تاجگردون بعد از رد صلاحیت ساسان، لایو اینستاگرامی گذاشت و حرف‌هایش را زد، او برای حمایتش از کاندیداهای انتخابات میاندوره شرط گذاشته و گفته صحبت‌های آنها را می‌شنویم و بعد اعلام حمایت می‌کنیم.
غلامرضا تاجگردون در لایو اینستاگرامی خود از علیمراد جعفری و اردلان زینل زاده نام برده و گفته که آنها در خصوص رد یا تأیید صلاحیتش بی اخلاقی نکرده اند. همچنین در پاسخ به سئوال مخاطبی در خصوص حمایتش از هومان عسکری (قشقایی) اذعان کرده «مهم این است که با هم باشیم، عداوتی با ایشان نداشتیم. با هم تصمیم می‌گیریم. در فضای سیاسی، ترک و لر نداریم. تا روز جمعه به جمع بندی خواهیم رسید.»
حمایت تاجگردون از هر کدام از کاندیداها برگ برنده‌ای خواهد بود. در صورت موافقت وزارت کشور و شورای نگهبان با انتقال حوزه انتخابیه «سید ناصر»، انتخابات میاندوره 1400 گچساران و باشت 4 کاندیدای اصلی خواهد داشت. علیمراد جعفری، سیدناصر حسینی پور، هومان عسکری و ریحان محمدپور با هم به رقابت می‌پردازند. علیمراد جعفری، مبارز و سیاستمدار کارکشته و با تجربه‌ای است، سال‌ها در بدنه جریان اصولگرایی فعالیت کرده و در مرکز او را می‌شناسند. جعفری یک دوره نماینده مجلس بوده و مردم دو شهرستان باشت و گچساران شناخت کافی از او دارند. هومان عسکری در انتخابات 98 بیشتر تلاشش را برای جذب آراء قشقایی‌ها و گچسارانی‌ها کرد و در باشت باوی پُلی نزد و ارتباط قابل توجهی نگرفت، کار برای هومان عسکری در جغرافیای باوی ها سخت است. ریحان محمدپور و سید ناصر حسینی پور هر دو باوی هستند. سبد آراء باوی بین سه گزینه توزیع می‌شود، سید ناصر، ریحان محمد پور و گزینه غلامرضا تاجگردون که در این خصوص بیشتر خواهیم گفت.
نکته حائز اهمیت این است که غلامرضا تاجگردون در صورتی از یکی از کاندیدا حمایت می‌کند که سید ناصر حسینی پور به انتخابات میاندوره گچساران بیاید، در غیر این صورت، بعید به نظر می‌رسد که تاجگردون برای آینده سیاسی خود هزینه چاق کند.
به نظر می‌آید سبد آرای تاجگردون بیشتر به سمت جعفری تمایل داشته باشد، تاجگردون در لایوش از او اسم برده و تلویحاً گفته که جعفری هیچ نقشی در رد اعتبارنامه‌اش نداشته و به او تعرضی هم نکرده است. همین جمله شاید برای هواداران متعصب تاجگردون کافی باشد تا علیمراد جعفری را در تابستان داغ خرداد 1400 همراهی کنند. اگر چه هنوز هیچ چیز قطعی نشده و تاجگردون هم رسماً در باره حمایتش از کاندیدای خاص حرفی نزده، اما در بین بعضی از طرفداران تاجگردون زمزمه حمایت از جعفری شنیده می‌شود. شاید یکی از دلایلی که سید قدرت حسینی بحث حاشیه ساز ساواکی بودن یا نبودن «حاج بهرام تاجگردون» را مطرح کرده با اطلاع از همین موضوع می‌خواسته به علیمراد جعفری و هواداران تاجگردون کنایه بزند.
تاجگردون در حمایت از کاندیدای مدنظرش یقیناً جوانب احتیاط را خواهد داشت او می‌داند هر تصمیمی که بگیرد در آینده سیاسی خود تأثیر خواهد گذاشت. بالاخره بدون حساب و کتاب قدمی بر نمی‌دارد به نظر می‌آید او در این قضیه پخته عمل کند.
سیدناصر حسینی پور در صورتی که بیاید، در خوشبینانه ترین حالت، آراء سید قدرت حسینی را خواهد داشت. البته او با ریحان محمدپور سبد آراء مشترکی دارد و حضور ریحان محمدپور تا حدودی «سید ناصر» را نگران می‌کند. سید ناصر از نفوذ کلام بالایی برخوردار است و بهتر از برادرش (سید قدرت) نظرات مخالف خودش را متقاعد و جذب می‌کند.
نهایتاً مارتن نفس گیر انتخابات میاندوره 1400 یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی حوزه انتخابیه گچساران و باشت سه قطبی یا دو قطبی خواهد بود. سه قطبی علیمراد جعفری، سید ناصر حسینی پور و ریحان محمدپور در صورتی که شکل بگیرد، تصمیم تاجگردونی‌ها و اصلاح طلبان کفه ترازو را به نفع کاندیدای مورد حمایت این دو گروه سنگین‌تر خواهد کرد، همانطوری که گفته شد، تاجگردونی‌ها به نظر می‌آیند به سمت علیمراد جعفری کشش بیشتری داشته باشند. با توجه به جو سیاسی کشور و شرایط سیاسی حاکم بر مجلس شورای اسلامی، برخی شرایط جعفری را خوب می‌دانند و اقبال به سمت او زیاد است. اصلاح طلبان هم میانه بدی با جعفری ندارند.
هر چند که گویا سیدقدرت قول داده به گچساران نیاید تا حواشی ایجاد نشود و مسئولان نظارتی شهرستان تمام تلاش خود را کرده اند تا میان دوره دچار کمترین حواشی شود، ولی سیدقدرت از همانجا هم مصاحبه ای کرد و در خصوص ساواکی بودن یا نبودن حاج بهرام اظهار نظر کرد. از طرف دیگر، حاج جعفری هنوز از کنایه های لیدر سیدقدرت گلایه مند است و در خصوص سوابق انقلابی گری خود روز گذشته صحبت هایی کرد و رسانه ای شد. حال با وجود آنکه بیشتر طرفداران باوی تاجگردون به سمت جعفری آمده اند، ولی در صورتی که غلامرضا تاجگردون بخواهد از جعفری حمایت کند تبعات منفی برای هر دو به بار خواهد آورد.
هومان عسکری به حمایت تاجگردون امید دارد، احمد خورشیدی آزاد و علی فولادی وندا او را در انتخابات میاندوره 1400 تنها گذاشتند، عسکری گفته در این دوره حق به حق دار می‌رسد، باید منتظر باشیم که او چه منظوری داشته است.
سیدمحمود فاطمی نیز از رقبایی است که فعالیت هایی در میان اقوام گچساران و باوی ها هم داشته و بیشترین تکیه خود را بر برنامه هایش گذاشته است.
ریحان محمدپور که رقابت را خوب شروع کرده شاید بهترین حالت برای او نیامدن سیدناصر حسینی‌پور باشد. چیزی که در حال حاضر مشخص است شرایط مساعد جعفری در میان رقبا است.
نام شما

آدرس ايميل شما

باشت
زنده باد محمدپور
Iran, Islamic Republic of
چرا از دکتر فاطمی که یکی از محتمل ترین گزینه هاست نامی برده نشدددده؟؟؟؟؟بنظر بوی تخریب و وابستگی میااااد😤
Iran, Islamic Republic of
فقط دکتر فاطمی
Iran, Islamic Republic of
اینا هیچکدوم انتخاب نمیشن،فقط دکتر فاطمی
علیرضا احمدی
Iran, Islamic Republic of
به جای جانبداری از کاندید خاص به نظرم بهترین گزینه دکتر فاطمی است
Iran, Islamic Republic of
چرا حرفی از دکتر فاطمی برده نشده
باز از چی میترسین اخه
Iran, Islamic Republic of
مطمئنم دکتر فاطمی برنده انتخاباته
Iran, Islamic Republic of
رای من دکتر فاطمی
Iran, Islamic Republic of
چ دلیلی داره اسمی از دکتر فاطمی نیاوردین ایشون صددرصد رای میارن
لطفا اسم دکتر فاطمی رو ثبت کنین چرا اسمی ازش نیست
United States
دکتر فاطمی یکی از شانسهای اول این رقابت هست چرا اسمی ازش نیاوردین
مظفری
Iran, Islamic Republic of
چرا عکسی از دکتر فاطمی نیست؟در حالی که دکتر فاطمی شانس اول پیروزی این انتخاباته
نیما صالحی
Iran, Islamic Republic of
رسانه باید بیطرف باشه شما حق نداری کاندیدی رو بایکوت خبری کنید شما رسانه پولی هستید
United States
حتما بخاطر اینکه دکتر فاطمی حاضر نشده هزینه ای کند عکس دکتر فاطمی رو منتشر نکردین چون دکتر فاطمی دوس دارد انتخابات سالم برقرار بشه
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای قلندری ما متأسفیم برا شمایی که فقط برا پول دست از حقایق برداشتین
آقای قلندری چ دلیلی داره اسمی از دکتر فاطمی نیاوردین
صادق
Germany
(پول دوست) به تو هم میگن خبرنگار خاک بر سر رسانه ای که شرافت کاریش رو به پول میفروشه
بهزادی
Iran, Islamic Republic of
جعفری صدرصد قبول میشود انشاااه
اقای قلندری شما اعتبار سایت کبنانیوز رو‌ زیر سوال بردین چرا اسمی از دکتر فاطمی نیاوردین
Iran, Islamic Republic of
چرا حرفی از دکتر فاطمی زده نشده اقای قلندری
آقای قلندری چرا بخاطر پول اعتبار سایت کبنانیوز رو اینقد بی ارزش کردین؟
United States
آقای قلندر شما ارزش و اعتبار سایت وزین کبنانیوز رو زیر سوال بردین لطفا اسم دکتر فاطمی رو ثبت کنین
احمد رضا
Iran, Islamic Republic of
آقای قلندری که مدیریت سایت خبری را بر عهده گرفتین و الان اینقدر حقیر شدین که از کسایی حمایت میکنید که فقط دست به جیبشون بالاست به شما هم میگن مدیر شما واقعا ارزش هر چیزی را فقط با پول میدونید
اقای قلندری هدفتون چی بوده اسمی از دکتر فاطمی نیاوردین
م ر
Iran, Islamic Republic of
سایت پولکی همینه دیگه
سعید کرمی
United States
آقای قلندری تو با رفتارت و عملکردت و طرفداری از یک نماینده سایت معتبر کبنانیوز رو زیر سوال بردین شما جیره خوار کاندید خاص شدی
فرید
Iran, Islamic Republic of
جناب آقای قلندری شما با این کارتون که از دکتر حمایت نکردین و فقط به خاطر بحث مالی هست اینو بدونید که این شما هستین که با گذاشتن عکس این افراد و همایت از عسکری خودتون را از چشم قشر جوان انداختین
ایل بابکان
United States
رسانه باید بیطرف باشه حق بایکوت خبری نماینده ای رو ندارید آقای قلندری پول پرستی رو مد نکن در رسانه
Iran, Islamic Republic of
چرا از دکتر فاطمی این فرد با لیاقت و متخصص حرفی نزدید
علی
Iran, Islamic Republic of
دکتر فاطمی مردی با سواد و با شخصیتی هستن که پول مفت به امسال قلندری نمیدن که از ایشون حمایت کنند ننگ باد
Netherlands
دکتر فاطمی یکی از شانس های اول این رقابته چرا از ایشون حرفی نزدید
Netherlands
چون دکتر فاطمی انتخابات سالمی داره حرفی از ایشون نزدید ؟
Netherlands
وظیفه رسانه بیان حقایق از همه کاندید ها هست و نباید به منابع دریافتی از سایر کاندیدها توجه کند
Netherlands
دکتر فاطمی مردی انقلابی و باسواد و متخصص هستن چرا از ایشون حرفی نمیزنید
امیرحسین مظاهری
Iran, Islamic Republic of
چرا از دکتر فاطمی اسمی نیاوردید.رسانه شما صلاحیت نداره چون همه خبرهاتون سانسور شدست
کوروش عبدی پور
Luxembourg
رسانه باید خبر منتشر کند نه خبرهایی بر مبنای پول دریافتی.لطفا عکس و اسم دکتر محمود فاطمی سریعا اضافه شود
علی امیری
Germany
واقعا جای تاسف داره برای آقای قلندری که فقط پول رو میبینن و کاندید اصلح مثل دکتر فاطمی رو سانسور کردن.چون دکتر فاطمی مثل آقایونی که عکسشون رو چاپ کردین بهتون مبلغی ارائه نداده
میترا محمدی
United States
آقای قلندری با حذف و سانسور ناعادلانه دکتر فاطمی به خاطر مبلغی پول اعتبار رسانه رو زیر سوال برده.دکتر فاطمی معتقد به انتخابات پاک هستن
Iran, Islamic Republic of
شما مثلاً رسانه هستید؟ چرا باید نامی از دکتر فاطمی به میان نیاورید ؟ آقای قلندری شما دیگه شورش را درآوردید
خیراباد
Iran, Islamic Republic of
این کامنت ها کار خود فاطمی است .دک
خخخخخخ..مسخره بازه
Iran, Islamic Republic of
دکتر فاطمی رای نداره که قلندری اسمی ازش نیاورده
تحلیل
Iran, Islamic Republic of
خیلی تابلو هست این پیاما که همش اسم دکتر فاطمی رو آورده معلوم همش کار یه نفر
اصلاحات
Iran, Islamic Republic of
هومن مثل همتی همشونو میپیچونه،،حالا ببینید
دانشگاهی
Iran, Islamic Republic of
البته تاجگردون وطرفدارانش که یکی از آنها خودم هستم هیچ برنامه ای برای حمایت ازجعفری ندارند جنابعالی هم زود قضاوت نکن وتحلیل جامعتری داشته باش
Iran, Islamic Republic of
مرگ بر رسانه پولی
درود بر مکتب حاج قاسم سلیمانی و درود بر دکتر فاطمی
بابا حیدر
Iran, Islamic Republic of
این همه به خودتون فشار نیارید فاطمی هم ۵۰۰ رای بیشتر میاره ؟وقت مردم را برای ۵۰۰ رای نگیرید .ما که میدونیم این کامنت ها کار خود فاطمیه .
ظفری
Iran, Islamic Republic of
تحلیل مسخره است سید ناصر برنده بلا منازع انتخابات است خودتون را خسته نکنید یادداشت فرما کبنا
هوادار جعفری
Iran, Islamic Republic of
این پیام را جایی ذخیره کنید.
با یک تحلیل ساده و بررسی این روزهای اوضاع سیاسی منطقه قبولی جعفری قطعی است.۹۰ درصد طرفداران تاج و ۳۰ درصد طرفداران سید قدرت جذب جعفری شده‌اند.خود جعفری هم طرفداران قدیمی خودش که حداقل ۱۰ هزار رای است را در سبد دارد.

شک نکنید جعفری برنده این ماراتن خواهد بود.
آخ و بخت عسکر
ببین کیا شدن کاندید برای مجلس ما
اینا که از حق خودشون هم نمیتونن دفاع کنند!
خویشتن را سخره‌ی اصحاب لشکر کرده‌اند

خویشتن را سخره‌ی اصحاب لشکر کرده‌اند

کاندیدای محترم هوشیار باشند که می‌توانند در انتخابات به جای تکه پرانی و درشت گویی علیه ...
فیلم/ رئیسی: اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنم

فیلم/ رئیسی: اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنم

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری: برای من خدمت کردن در دستگاه قضا مغتنم است. امروز مواجه شدم ...
تلاش‌هاي اصلاح‌طلبانه؛ چرا همتی نمی‌تواند نماینده اصلاح‌طلبان باشد؟

تلاش‌هاي اصلاح‌طلبانه؛ چرا همتی نمی‌تواند نماینده اصلاح‌طلبان باشد؟

همتي و مهرعليزاده اما تمام توجه‌شان معطوف به اصلاح‌طلبان نيست. همتي در روزهاي اخير در ...