تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۱
کد مطلب : ۴۳۳۹۶۲
شمارش معکوس تا آغاز نام نویسی داوطلبان ریاست جمهوری برای انتخابات 1400؛

محمد: 8 سال جایگاه سرلشکری دارم، رئیسی هنوز اذن رهبری را برای کاندیداتوری نگرفته / بدخواهان، من را به احمدی نژاد تشبیه می‌کنند، یک لکه سیاه در کارنامه من نیست

۰
عرض اندام سعید محمد و انتقادهای تند جلیلی
کبنا ؛تنها دو روز دیگر تا آغاز نام نویسی داوطلبان ریاست جمهوری برای انتخابات 1400 باقی مانده و روز به روز فضای سیاسی کشور گرم‌تر و گرم‌تر می‌شود. درحالی که هنوز خبری قطعی از آمدن یا نیامدن سید ابراهیم رئیسی به انتخابات مطرح نشده است اما سعید محمد یکی از کاندیداهای انتخاباتی 1400 درنشست خبری روز گذشته خود در اظهار نظری درباره ورود سید ابراهیم رئیسی به کارزار انتخابات، از نیامدن او تاکنون گفت و این که رهبر انقلاب به رئیس دستگاه قضا هنوز اذن نداده است. او که گفته شده بود با مصوبه اخیر شورای نگهبان، همچون آذری جهرمی از دور انتخابات خارج شده است به این موضوع نیز واکنش نشان داد و در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد که هشت سال جایگاه سرلشکری دارد و این جایگاه مانع از رد صلاحیتش خواهد شد. محمد همچنین گریزی به ویدئوهای جنجال برخی بانوان غیر محجبه از او در فضای مجازی زد، درباره نحوه خروج خود از قرارگاه خاتم گفت و این که درآمدش چقدر است.

در ادامه مهم‌ترین بخش اظهارات انتخاباتی سعید محمد را می‌خوانید:
* بر اساس آخرین صحبت‌ها که تا همین دیشب آقای سروری گفتند، آیت الله رئیسی تا کنون تصمیمی برای ورود به این عرصه نداشتند و  از رهبری هم اذن نگرفته‌اند. اگر شرایط جدیدی رقم بخورد به شما می گویم ولی فعلاً در حال ادامه دادن کار خودمان هستیم. من تا الان با هیچ کس صحبت ائتلافی نکرده‌ام.
* باید توضیح دهم که ما در بخش نظامی یک جایگاه و یک درجه داریم یعنی افراد با درجه پایین‌تر هم می‌توانند در جایگاه بالاتر قرار بگیرند و شورای نگهبان هم ملاک را جایگاه قرار داده است. من هم بیش از هشت سال جایگاه سرلشکری دارم که با این حساب تأیید صلاحیت قطعی است که البته صرفاً بحث این جایگاه نیست بلکه بسیاری از شرایط دیگر را هم بررسی خواهند کرد و به ما می گویند اما از این نظر مشکلی ندارم.
* (درباره حمایت برخی بانوان غیر محجبه از او در فضای مجازی) خیلی مطلع نیستم اما از همه اقشار از من حمایت کردند.‌ پیرمردی در سیستان بلوچستان صحبت کرد که ما نان نداریم اما به سعید محمد رأی می‌دهیم و امیدوارم بتوانم پس از انتخابات کارها را انجام بدهم. شاید آن‌هایی که چند خانم بی حجاب را دیدند دلشان مریض بود. نباید جامعه را تکه تکه کنیم. ایران برای همه است و باید سعی کنیم همه مردم را یکی ببینیم.
* ۱۵۰ تیم مدیریتی در تولید برنامه دارم و مسائل و مشکلات را ریز بررسی کرده‌ایم و برنامه و  راهکار برای حل آن‌ها داریم.
* (درباره اخبار شنیده شده مبنی بر هزینه ۲۰۰ میلیارد تومانی او برای انتخابات) این جوانان به صورت خودجوش و دلی فعالیت‌های رسانه‌ای را آغاز کرده‌اند، اولین بار است که وارد انتخابات شده‌ام و مانند دیگر دوستان تجربه شرکت در انتخابات را نداشتیم. عزیزانی که فعالیت رسانه‌ای می‌کنند با هزینه شخصی خود وارد شده‌اند. یکی از عزیزان ۴۰ میلیون تومان جمع کرده بود برای عروسی خود که گفت من این پول را برای فعالیت رسانه‌ای می‌آورم.
* در پاسخ به پرسشی درباره نحوه کناره‌گیری‌اش از سمت فرماندهی قرارگاه سازندگی: در آذرماه خدمت فرمانده کل سپاه رسیدیم و درخواست کردیم که اگر ورود من آسیبی به سپاه بزند، کنار بروم و اعلام آمادگی کردم که از قرارگاه خاتم جدا شوم و در نهایت در بهمن قرار شد با توجه به جدیت من این مسئله دوباره بررسی شود، در اسفند اعلام کردند که این جا به جایی صورت بگیرد و ۱۷ اسفند ماه از سپاه جدا شدم و حتی یک استعفا هم ارسال کردم و از این مجموعه جدا شدم.
*بدخواهان من را به احمدی نژاد تشبیه می‌کنند. سیاست‌های من در چارچوب یک گفتمان ولایی رقم خواهد خورد.
*اگر کسی کوچک‌ترین تخلفی از من سراغ دارد با اسناد و مدارک آن را در رسانه‌ها و فضای مجازی منتشر کند؛ هیچ شکایتی از هیچ کس نمی‌کنم. افتخار می‌کنم که 30 سال کار اقتصادی کردم و یک لکه سیاه در کارنامه ندارم.
* من عضو سپاه هستم که در آن جا یک پرداخت حقوق  هماهنگ وجود دارد و در همه جای سپاه مشخص است، همچنین عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین (ع) هم هستم که حقوقم در کل ۱۲ میلیون است که اگر مأموریت بروم یا اضافه کار داشته باشم به حقوقم اضافه می‌شود که البته زیاد نیست، اموال خاصی ندارم؛ یک مسکن و خودرو در حد نیازمندی اولیه که اعلام خواهم کرد.
  سعید جلیلی: برای تبادلات بانکی ۱۱ طرح آماده کرده‌ایم / مذاکره غلط جواب نمی‌دهد، مذاکره صحیح هم صرفاً یکی از راه‌هاست


 سعید جلیلی هم  این روزها در صدر اخبار است. یک روز به خاطر فعال شدن حامیانش و رسیدن اخباری از کلید زدن فعالیت‌های انتخاباتی، یک روز هم به خاطر مواضعش در سیاست خارجی که از قضا به انتخابات هم بی‌ربط نیست. هرچه باشد جلیلی از مدت‌ها قبل یک نامزد بالقوه برای حضور در انتخابات 1400 بوده و حالا که سیاست خارجی در مرکز توجه است و احتمالاً نقشی محوری هم در رقابت‌های انتخاباتی پیش رو داشته باشد، بیش از قبل مورد توجه است. برای همین هم شاهدیم که یک روز لایو اینستاگرامی می‌گذارد و یک روز سراغ مطبوعات می‌آید؛ مثلاً همین مصاحبه اخیر وی با «تسنیم». مصاحبه درباره سیاست خارجی است و جلیلی هم ظریف و رویکرد دولت در این عرصه را نقد می‌کند. مثلاً می‌گوید: «نمی‌شود کشور را معطل مذاکره و اراده چند قدرت دنیا نگه داشت». او می‌گوید: «در این هشت سال راه‌حلی به‌نام مذاکره دنبال شد تا مسائل را حل کنند و گفتند امروز مردم می‌بینند که تحریم‌ها دو برابر شد. در برخی موضوعات که دولت وعده می‌داد حل می‌شود، الان خودشان اذعان دارند که حل نشده است.» جلیلی بعد از یک سری نقد تند با طرح این پرسش که «اکنون باید دید که راه‌حل چیست؟» می‌گوید: «آیا این است که ما بگوییم در ۱۰۰ روز آخر به وین می‌رویم و ببینیم چند تحریم رفع می‌شود و آن‌ها هم لیست بدهند و تحریم‌ها را دسته‌بندی کنند یا این که باید راه‌حل داشت. نمی‌شود کشور را معطل مذاکره و اراده چند قدرت دنیا نگه داشت؛ با این‌ها نمی‌شود اقتصاد کشور را اداره کرد و آن را جهش داد و به پیشرفت رساند.» جلیلی همچنین در بخشی از گفت‌وگویی ویدئویی با موضوع «سیاست خارجی واقعی» نیز می‌گوید: اولاً مذاکره باید صحیح باشد و مذاکره غلط جواب نمی‌دهد. ثانیاً همان مذاکره صحیح هم یک راه است و باید در کنار آن راه‌های مختلفی را پیش برد. سیاست خارجی مساوی با دیپلماسی نیست و دیپلماسی یک بعد از سیاست خارجی است. شما باید تمام ظرفیت‌ها را در عرصه سیاست خارجی فعال کنید و البته ظرفیت دیپلماسی را هم باید فعال کنید. یکی از تحریم‌هایی که آمریکا دارد انجام می‌دهد همین بحث تبادلات بانکی است. اما مگر ما همین الان با عراق سالانه 12 میلیارد دلار روابط اقتصادی نداریم؟ چرا هیچ یک از تاجران ما نمی‌گویند که من مشکل تبادل پول دارم؟ برای همین بحث تبادلات بانکی، دوستان 11 طرح را ارائه کرده‌اند. یعنی طرح‌های مختلفی دارید که با چه ابتکاراتی مسئله‌ای را که دشمن ایجاد کرده بتوانید حل کنید. اگر قرار باشد شما با هر مسئله‌ای متوقف بشوید، دیگر دستگاه سیاست خارجی و دستگاه‌های دیگر چه نقشی دارند؟ به نوشته فردانیوز، هیچ حرفی از انتخابات نیست اما ساده‌انگاری است اگر نزدیک بودن به انتخابات و تمایل جلیلی به ریاست جمهوری را در بیان این حرف‌ها بی‌اثر بدانیم. بالاخره او خواهان رسیدن به پاستور است و وجه تمایز او با دیگر نامزدهای اصولگرا نیز همین سابقه در سیاست خارجی است. گذشته از این که رویکرد و گفتمان او در این عرصه چقدر ظرفیت دارد؟ مورد پذیرش مردم است؟ درست و منطقی است یا نیست؟ باید اذعان کرد که تقابل نگاه او با دولت مستقر در این زمینه کافی است تا هر حرفی انتخاباتی تلقی شود. به خصوص این روزها که هر اقدام و حرکت وی مورد توجه رسانه‌ها قرار دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما

نامه سعید محمد به داوطلبان ریاست‌جمهوری

نامه سعید محمد به داوطلبان ریاست‌جمهوری

. با توجه به نکات عرض‌شده، می‌توان انتخابات پیش‌رو را که در آغازین سال‌های گام دوم انقلاب ...
آژیر قرمز خودکشی

آژیر قرمز خودکشی

14 ماه می‌شود که کرونا در کشور می‌تازد و مردم مجبور به کاهش مراودات، خانه‌نشینی و انزوا ...
این ۵ وسیله در حالت خاموش هم برق مصرف می‌کنند

این ۵ وسیله در حالت خاموش هم برق مصرف می‌کنند

آیا می‌دانستید لوازم خانگی می‌توانند یک زندگی «پنهان» داشته باشند و حتی زمانی که دکمه‌ ...