کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

در خصوص حواشی تزریق واکسن کرونا؛

تبعیض در تزریق واکسن کرونا در گچساران؟ + پاسخ رئیس شبکه بهداشت

31 فروردين 1400 ساعت 19:19

رئیس مرکز بهداشت و درمان شهرستان گچساران به منظور شفاف سازی این موضوع گفت: تزریق واکسن در گچساران بر اساس اولویت های وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی و با نظارت صد درصد، با حضور حراست شبکه بهداشت و حراست بیمارستان و بازرسی، و با نظارت دقیق انجام گرفته، برای آنکه حتی یک واکسن خارج از اولویت بندی و خارج از ضابطه تزریق نشود.


در روزهای اخیر در کل کشور، حواشی در خصوص واکسن کرونا زیاد شده و وزیر بهداشت نیز زیر سؤال رفت که شائبه سیاسی بودن چنین حواشی‌ای می‌رفت. در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز حواشی و حرف و حدیث‌های زیادی در فضای مجازی در خصوص تزریق واکسن کرونا گفته می‌شود و خط و نشان‌های زیادی کشیده شده است که در فضای رسمی و غیررسمی و رسانه‌ای منتشر شده‌اند.
در گچساران نیز این حرف و حدیث‌هایی زده شده، اخیراً نامه‌ای خطاب به «استاندار کهگیلویه و بویراحمد» نیز در فضای مجازی منتشر شده که در آن در خصوص واکسن کرونا مسائلی را مطرح کرده که جا دارد در این خصوص شفاف سازی صورت گیرد.
در این متن آمده است:
استاندار محترم     
معاونت محترم سیاسی و امنیتی استاندار، دادستان‌های محترم شهرستان‌های گچساران و باشت
فرمانداران محترم شهرستان‌های گچساران و باشت 
با سلام و احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات       
متاسفانه در سالیان اخیر به رغم تلاش‌ها و جانفشانی های کادر سلامت استان ورود سیاست و سیاست زدگی باعث ایجاد حواشی زیادی در بهداشت و درمان شده است که در این مقطع حساس از بیان آن معذوریم اما تخلفاتی از جنس شهرداری آبادان در بیمارستان‌های گچساران و باشت رخ داده است. 
از ابتدای انجام واکسیناسیون بیماری کرونا کادر بهداشت و درمان نسبت به برخی اقدامات مسئولان و اولویت بندی‌هایی که کاملاً مشخص بود اعتراض داشتند و تخلفاتی صورت گرفته که از جمله آن به تزریق دو دوز واکسن نوبت اول به تعدادی از پرسنل بهداشت و درمان باشت و تزریق دوز دوم به جای دوز اول به تعدادی دیگر بود که متاسفانه ادامه واکسیناسیون آن‌ها با مشکل مواجه شده و دانشگاه علوم پزشکی استان پاسخگوی این مسئله نبوده است.
در بعضی بیمارستان‌های شهرستان گچساران انگار اولویت با برخی مدیران و اعضای خانواده بوده نه کادر درمان خط مقدم مواجه با بیماران، بطوری که در یکی از بیمارستانهای گچساران مدیر، مسئول حراست و برادر رئیس بیمارستان (چند روز قبل از واکسیناسیون قرارداد صوری بسته می‌شود) واکسن تزریق می‌کنند درحالی که اکثر پرستاران واکسن دریافت نکردند و در جایی دیگر که هنوز تعدادی از پرسنل خط اول مقابله با بیماری کرونا واکسینه نشده‌اند داماد رئیس بهداشت و درمان که داروساز و در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرد و همچنین تعدادی دیگر از پرسنل که در اولویت اول نبوده‌اند واکسینه می‌شوند.
مگر جرم معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آبادان و رئیس شبکه بهداشت و درمان علی آباد که عزل شدند همین عدم نظارت نبوده است؟ لذا با توجه به این بی عدالتی‌ها از شما مسئولان تقاضای بررسی و برکناری آنان و معرفی به مراجع قضایی جهت برخورد با این پدیده شوم را داریم و همچنین اگر مسئولان دانشگاه علوم پزشکی و شبکه‌های بهداشت و درمان مردم را محرم می‌دانند تعداد و تاریخ واکسن‌های اختصاص یافته به بهداشت و درمان شهرستان‌های گچساران و باشت و لیست افراد واکسینه شده را در یکی رسانه‌های استان جهت تنویر افکار عمومی انتشار نمایند.
جمعی از پرسنل بهداشت و درمان شهرستان‌های گچساران و باشت
در همین خصوص رئیس مرکز بهداشت و درمان شهرستان گچساران در گفت و گو با خبرنگار کبنا به منظور شفاف سازی این موضوع گفت: تزریق واکسن در گچساران بر اساس اولویت‌های وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی و با نظارت صد درصد، با حضور حراست شبکه بهداشت و حراست بیمارستان و بازرسی، و با نظارت دقیق انجام گرفته، برای آنکه حتی یک واکسن خارج از اولویت بندی و خارج از ضابطه تزریق نشود.

غلامیان با بیان اینکه این اولویت بندی از طرف دانشگاه علوم پزشکی ابلاغ می‌شود گفت: این اولویت بندی صورت گرفته چیزی نیست که کسی بتواند در آن دست ببرد.
غلامیان گفت: از طرفی در این متن مواردی ذکر شده، ولی هیچ کدام از روسای بیمارستان و معاونانی که در این متن ذکر شده داماد داروساز نداریم و نمی‌توان به این متن استناد کرد.
وی گفت: از طرفی دکتر گرجی زاده برادر خانم دکتر گرجی زاده متخصص هستند و قطعاً ایشان در اولویت واکسن قرار داشته‌اند.
غلامیان افزود: بر اساس ابلاغیه وزارت بهداشت 4 گروه در اولویت تزریق واکسن قرار گرفتند. اول کادر بهداشت، کادر درمان، دوم نظام پزشکی شامل پزشکانی که مطب دارند، سوم بیماران خاص و چهارم شهرداری شامل پاکبانان و غسال خانه‌ها.
وی بیان کرد: تزریق واکسن‌ها فرایندی دارد که طی آن باید واکسن در دمای خوبی نگهداری شود و با نظارت تزریق شود و پوکه‌های واکسن نیز جمع آوری شود تا سواستفاده صورت نگیرد.
وی گفت: ارگان‌هایی که واکسن به انها تعلق می‌گیرد از طریق یک ناظر از همان ارگان بر روند تزریق نظارت دارند، از همین رو، بیمارستان‌ها اعم از بی بی حکیمه و رجایی، نظام پزشکی، شهرداری بر اساس اولویت‌ها و با نظارت کارشناس ناظر دستگاه مربوطه اقدام به تزریق کرده‌اند.
غلامیان اظهار کرد: حتی واکسنی که برای کادر بهداشت در نظر گرفته شده نمی‌توانیم برای کادر درمان تزریق کنیم.
رئیس شبکه بهداشت گچساران افزود: در تزریق واکسن‌های شهرداری، بازرس شهرداری رابط کرونا بوده است و این بازرس لیست اسامی افراد را با  افراد مطابقت می‌داده است، اگر در ارگان‌های شهرداری، نظام پزشکی و دیگر ارگان‌ها کم کاری صورت گرفته باشد، بهداشت و درمان نسبت به این موضوع مطالبه دارد، چرا که این سازمان‌ها همراه با بازرس خود، که نهاد نظارتی سازمان محسوب می‌شوند تزریق را انجام داده و اگر تخلفی صورت گرفته باشد بر عهده سازمان مربوطه است.
وی گفت: در گام اول و دوم 45 درصد کادر درمانی واکسینه شده‌اند، در گام سوم نیز احتمالاً از امروز شروع خواهد شد و تا پایان هفته تا 90 درصد کادر بهداشت و درمان واکسینه خواهند شد.
وی افزود: بیماران خاص نیز با یک تقسیم بندی از طرف وزارت بهداشت و کسانی که اسامی‌شان در سامانه‌های وزارت ثبت است، در اولویت قرار گرفته‌اند. بیماران خاصی که ارتباط مستقیم و رفت و آمد در بیمارستان داشته‌اند مورد واکسینه قرار گرفته‌اند.
غلامیان گفت: بر همین اساس، تعداد واکسن‌های تزریق شده در گام اول و دوم، ۵۲۴ واکسن برای کادر درمان، 15 واکسن برای فوریت‌های پزشکی، 218 واکسن برای کادر بهداشت، 117 واکسن برای بیماران خاص، 12 واکسن برای پاکبانان، 12 واکسن برای غسالخانه، 50 واکسن برای نظام پزشکی تزریق شده است.
رئیس مرکز بهداشت و درمان شهرستان گچساران در انتها گفت: از مردم می‌خواهم اخبار غیرموثق را به راحتی قبول نکنند و به این اخبار توجه نکنند، خواهشم از سازمان بازرسی و نهادهای نظارتی این است که از چنین سخنان ناروا و نادرستی نگذرند، چرا که شبکه بهداشت را که باید روی سلامت مردم متمرکز باشد درگیر حواشی می‌کند.
غلامیان گفت: قطعاً چنین مواردی را از نهادهای نظارتی و قضایی پیگیری خواهیم کرد.


کد مطلب: 433243

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/433243/تبعیض-تزریق-واکسن-کرونا-گچساران-پاسخ-رئیس-شبکه-بهداشت

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir