تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۳۳
کد مطلب : ۴۳۲۶۵۴
جزییات سفرهای نوروزی مردم: افزایش ۹۳ درصدی در مقایسه با سال گذشته؛

گیلان و کهگیلویه و بویراحمد رکوردار سفرهای جاده‌ای در شرایط کرونایی

۰
گیلان و کهگیلویه و بویراحمد رکوردار سفرهای جاده‌ای در شرایط کرونایی
کبنا ؛آمارهای رسمی منتشر شده نشان می‌دهد که سفرهای جاده‌ای مردم در نوروز امسال ۹۳ درصد در مقایسه با سال گذشته افزایش و ۱۵ درصد نسبت به دو سال گذشته و قبل از شیوع ویروس کرونا کاهش یافته است.
ایسنا نوشت: آمارهای منتشر شده سامانه‌های حمل‌ونقل هوشمند مرکز مدیریت اطلاعات راه‌ها و حمل ونقل جاده‌ای نشان می‌دهد که متوسط تردد روزانه بین استانی از ابتدای طرح سفرهای نوروزی (۲۰ اسفند ماه سال گذشته) تا دیروز (سیزدهم فروردین ماه امسال) یک میلیون و ۷۷۹ هزار و ۸۸۶ وسیله نقلیه بوده است که این اعداد و ارقام نسبت به نوروز سال گذشته ۹۳ درصد افزایش و نسبت به نوروز دو سال گذشته ۱۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

 

البته وضعیت ترددها و سفرهای جاده‌ای مردم در روز گذشته با وجود اینکه آخرین روز تعطیلات نوروزی بود روند رو به کاهش را تجربه کرد چرا که تعداد ترددها به یک میلیون و ۵۱۹ هزار و ۴۴۹ وسیله نقلیه رسید که نسبت به روز قبل از آن یعنی دوازدهم فروردین ماه ۱۴ درصد کاهش داشته است. البته علت این کاهش ایجاد محدودیت‌های تردد در هفته دوم ایام تعطیلات نوروزی است که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام شده و بود و بیشترین تردد وسایل نقلیه در میانه این تعطیلات دو هفته‌ای به ثبت رسید.
نگاهی به آمار وسایل نقلیه ورودی و خروجی از استان‌های مختلف نیز نشان می‌دهد که استان‌های گیلان، کهکیلویه و بویر احمد، مازندران، اردبیل، گلستان و قزوین رکوردار سفرهای جاده‌ای در بازه زمانی ۲۰ اسفند ماه سال گذشته تا سیزدهم فروردین ماه امسال بوده‌اند چرا که مجموع ورود و خروج وسایل نقلیه مختلف از محورهای مواصلاتی آن‌ها به ترتیب ۲۳۳ درصد، ۱۹۲ درصد، ۱۸۹ درصد، ۱۳۹ درصد، ۱۲۸ درصد و ۱۲۰ درصد نسبت به همین بازه زمانی در نوروز سال گذشته افزایش یافته است. البته اگر این آمار را با نوروز دو سال گذشته که خبری از محدودیت‌ها و کرونا نبود، مقایسه کنیم همین آمارها تقریباً نشان‌دهنده کاهش ترددهای بین استانی است که همه جزییات آن در جدول زیر قابل مشاهده‌اند.

 
البته در این میان، ترددها و سفرهای جاده‌ای در استان کهکیلویه و بویر احمد هشدار دهنده و نگران کننده است، چرا که ترددهای صورت گرفته وسایل نقلیه مختلف در این استان حتی نسبت به دو سال گذشته و در همین بازه زمانی افزایش ۳۹ درصدی را تجربه کرد و در بازه زمانی مورد بررسی وضعیت سفرهای ورودی و خروجی این استان آنقدر افزایش یافت که بالاخره در پایان تعطیلات نوروزی امسال به رتبه دوم رسید و استان‌های مازندران، اردبیل و گلستان را پشت سر گذاشت.
آزادراه کرج-تهران در محدوده پل کلاک، آزادراه قزوین-کرج در محدوده گلشهر، آزادراه تهران-کرج در کیلومتر ۲۵، آزادراه کرج قزوین در محدوده گلشهر و... جزو محورهای مواصلاتی کشور با بیشترین تردد و ترافیک در روز گذشته بوده‌اند.

  


آمارهای تخلیه و انباشت خودروها نشان می‌دهد که بیشترین انباشت خودرو در سه استان نمونه مورد بررسی از جمله مازندران، گیلان وخراسان رضوی متعلق به خودروهایی با پلاک تهران و البرز بوده است و سهم خودروهای این دو استان در میان پلاک‌های غیر بومی با فاصله بیشتر از بقیه استان‌ها بوده است. البته استان‌های قم، مازندران، قزوین، مرکزی، گیلان، اصفهان و زنجان مقاصد عمده وسایل نقلیه تهران و البرز بوده‌اند.
تردد خودروها در کهگیلویه و بویراحمد ۴۱۵ درصد افزایش یافت
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد به ایرنا، گفت: میزان تردد خودرو در جاده‌های استان تا پایان روز سیزدهم فروردین امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته ۴۱۵ درصد افزایش یافته است.
محمد نصیری راد اظهار داشت: از ابتدای فروردین امسال تا پایان روز سیزدهم سه میلیون و ۳۶۷ هزار و ۸۱۳ دستگاه خودرو در جاده‌های کهگیلویه وبویراحمد تردد کرده است.
وی بیان کرد: در مدت مشابه پارسال ۵۳۴ هزار و ۸۷۶ دستگاه خودرو از جاده‌های استان تردد کرده بود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه شمار تردد خودرو در تعطیلات نوروزی سال ۱۳۹۸ یک میلیون و ۶۷۶ دستگاه بوده است تاکید کرد: میزان تردد خودرو امسال نسبت به ۲ سال پیش (نوروز ۱۳۹۸) ۹۵ درصد افزایش یافته است.
نصیری راد ابراز داشت: همچنین میزان تردد ساعتی خودرو در تعطیلات نوروزی امسال در استان نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۹۹ درصد افزایش یافته است.
وی تصریح کرد: امسال متوسط ساعتی تردد خودرو در جاده‌های ارتباطی استان ۴۴۴ دستگاه بوده در حالی که در تعطیلات نوروز پارسال میانگین تردد خودرو در جاده‌های استان ۸۹ دستگاه ثبت شده است.
نصیری عنوان کرد: ۲۸ دستگاه تردد شمار برای ثبت میزان تردد وسایل نقلیه در ۱۴ جاده مواصلاتی کهگیلویه و بویراحمد به صورت رفت و برگشت نصب شده است.
وی ابراز داشت: آماده هر نوع همکاری با ستاد کرونای استان برای تحقق قطع زنجیره کرونا و مصوبات پیشگیری از انتشار این ویروس در استان هستیم.
 هم اکنون وضعیت ویروس کرونا در شهرستان‌های کهگیلویه و گچساران قرمز و شهرستان بویراحمد در وضعیت نارنجی ویروس کرونا قرار دارد.
مسئولان حوزه و درمان کهگیلویه وبویراحمد می گویند: با توجه به افزایش روزانه تعداد بستری شدگان مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در روزهای اخیر در هفته آینده سه شهرستان دیگر به مجموع شهرستان‌های قرمز استان اضافه می‌شوند.
کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۲۸۰ جاذبه طبیعی، ۷۷۰ منطقه تاریخی و جلوه‌های مردم شناسی در دوران پیش از انتشار ویروس کرونا سالیانه میزبان سه میلیون نفر گردشگر است.
نام شما

آدرس ايميل شما

چرا جزئیات توافق ایران و چین منتشر نمی‌شود / نقش لاریجانی چیست؟

چرا جزئیات توافق ایران و چین منتشر نمی‌شود / نقش لاریجانی چیست؟

رییس شورای راهبردی روابط خارجی درباره دلایل منتشر نشدن سند همکاری با چین گفت: اسناد این ...
پرسش‌های بی‌پاسخ درباره «گاندو»

پرسش‌های بی‌پاسخ درباره «گاندو»

این روزها پخش سریال گاندو ۲، با واکنش‌های مختلفی همراه شده و پرسش‌های زیادی را مطرح کرده ...
نفت؛ مسئله ناتمام ما

نفت؛ مسئله ناتمام ما

دشمنان مصدق اصلاً طاقت آن را ندارند که از هنرهای او چیزی بشنوند و دوستانش هم مطلقاً تحمل ...