تاریخ انتشار
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۰
کد مطلب : ۴۳۱۶۹۱
صادق زیباکلام تحولات انتخاباتی اصولگرایان را بررسی کرد

رییسی، رقیب احمدی‌نژاد؟

۱
۲
رییسی، رقیب احمدی‌نژاد؟
کبنا ؛به نظر می‌رسد با کناره گیری ضمنی قالیباف از حضور در انتخابات ریاست جمهوری، تکلیف اصول گرایان در حال روشن شدن است، در این زمینه محسن پیرهادی عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها درباره ورود محمّدباقر قالیباف، رئیس مجلس به عرصه انتخابات ۱۴۰۰ گفت: آقای قالیباف در پاسخ به درخواست برخی نمایندگان برای نامزدی وی در انتخابات ۱۴۰۰ گفته است که با توجه به شرایط حساس کشور و مشکلات اساسی مردم، مهم‌ترین موضوع، پیروزی جبهه انقلاب و تشکیل دولتی کارآمد به منظور حل مشکلات مردم است.
به گزارش کبنا، پیرهادی ادامه داد: آقای قالیباف ضمن اینکه تمرکزشان را معطوف به وظایف خود در مجلس کرده اند، تأکید دارند که بنای کاندیداتوری در انتخابات را ندارند و می‌گویند همه نیرو‌های انقلاب موظف هستند تلاش کنند تا هرچه سریعتر با وحدت، تمام ظرفیت‌های خود را متمرکز بر موفقیت گزینه واحد کنند.
پیرهادی افزود: برداشت و استنباط من از سخنان آقای قالیباف این است که با افزایش احتمال حضور آیت الله رییسی، آقای قالیباف تصمیم به عدم کاندیداتوری گرفته است و آمادگی کمک به ایشان را دارد.
در همین زمینه تسنیم یکی از ارگان‌های اصلی رسانه‌ای اصول گرا با استقبال از تصمیم قالیباف، حضور ضمنی رئیسی را تائید کرد، تسنیم در این باره نوشته است: «اگرچه برخی با در نظر گرفتن اینکه این خبر توسط آقای پیرهادی ونه خود آقای قالیباف اعلام شده، گفتند که این حرف خود رئیس مجلس نیست لذا ممکن است واقعی نباشد. امّا برخی منابع مطلع دیگر نیز در گفتگو با تسنیم این مسئله را تایید کرده‌اند که آقای قالیباف در حال حاضر با توجه به احتمال حضور آقای رئیسی، بر عدم کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰ تاکید دارد و خود او به جمعی از اصولگرایان موثر در امر سازماندهی سیاسی اصولگرایان این نکته را به تاکید و قطعیت اعلام کرده است.»
این رسانه در تحلیل خود از کناره گیری قالیباف معتقد است: «نگاهی به فضای سیاسی و فعالیت فعلی جریان‌ها و گروه‌های سیاسی در کشور نشان می‌دهد که تصمیم آقای قالیباف، اقدام معقول و مبتنی بر شناخت عرصه بوده است. به این دلیل که حضور آقای قالیباف در صحنه، با توجه به میزان رأی و محبوبیتی که او دارد، اگرچه شاید پیروزی او را تضمین نمی‌کرد، اما حتماً می‌توانست یک فاکتور بسیار موثر در شکست دیگر کاندیدا‌های احتمالی جریان اصولگرا باشد. لذا، اگر او مصلحت جریان انقلابی و اصولگرا را در نظر نمی‌گرفت و مانند برخی دیدگاه‌های مغرضانه و جاه‌طلبانه که معتقدند "یا من رئیس‌جمهور خواهم شد و یا نباید از این جریان کسی به این مقام دست یابد"، عمل می‌کرد، می‌توانست حداقل صحنه و عرصه را به نفع رقیب ساماندهی کند.»
تسنیم همچنین در مورد حضور رئیس قوه قضاییه نیز نوشت: «آرایش گروه‌های سیاسی و فضای اجتماعی معطوف به انتخابات ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که اولاً گفتمان‌های عدالت و کارآمدی مقبول‌ترین گفتمان‌ها به شمار می‌روند و ثانیاً فردی مانند آیت‌الله رئیسی که هم رویکرد او در حوزه عدالت جزو نیاز‌ها و خواست‌های اصلی مردم در شرایط حاضر است و هم «کارآمدی» او در اصلاح قوه قضائیه محسوس بوده است، محبوب‌ترین فرد در میان چهره‌های اجرایی سیاسی کشور محسوب می‌شود. اگرچه آیت‌الله رئیسی تاکنون اعلام نامزدی در انتخابات نکرده است و تصمیم او مشخص نیست، اما به هرحال اگر کاندیدا شود، غیر از شانس بالا برای رأی آوری در میان اصولگرایان، از یک ویژگی بخصوص و تقریباً منحصر به فرد در میان جریان انقلابی نیز سود می‌برد و آن توانایی ایجاد اجماع بر روی یک گزینه واحد در انتهای مسیر رقابت‌های انتخاباتی است.»
رئیسی نامزد اصلی اصول‌گرایان است / قالیباف می‌داند، نامزد اصول‌گرایان نخواهد بود

  


صادق زیباکلام با اشاره به اینکه سخنان یکی از نزدیکان قالیباف در مورد انصراف او از انتخابات ریاست جمهوری قابل توجه است، گفت: قالیباف در حالی که ۱۵سال گذشته خیلی تلاش کرد که بتوانند رئیس دولت شود، اما به نظر می‌رسد در این دوره نیز راه به جایی نبرده نخواهد برد، سخنان محسن پیرهادی در مورد اینکه رئیس فعلی مجلس انتخابات در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نمی‌کند، از این جهت قابل تحلیل است که خود وی و مشاورانش به این نتیجه رسیدند که با حضور ابراهیم رئیسی هیچ شانسی ندارند، زیرا که اصولگرایان تندرو شامل جمعیت ایثارگران و رهپویان، پایداری ها، طرفداران احمدی نژاد و دلواپسان حاضر نیستند از قالیباف حمایت کنند.
وی افزود: در قضیه ریاست مجلس نیز طیف تندرو با شرط و شروط به فراوانی به ریاست قالیباف در مجلس راضی شدند و هم حالا می‌بینید که بسیاری از اصول‌گرایان در مجلس ساز خود را کوک می‌کنند و قالیباف دستش در بهارستان تا حدود زیادی بسته است، بنابراین او به اطرافیان خود گفته که دوست دارد در مجلس بماند و به اصطلاح برنامه‌هایی که ارائه داده را به سرانجام برساند.
این استاد دانشگاه تصریح کرد: با کنار رفتن قالیباف، سعید جلیلی گزینه‌ای است که می‌تواند به عنوان نامزد اصول‌گرایان مطرح شود، هر چند که تندرو‌ها سعید جلیلی را به رئیس فعلی مجلس ترجیح می‌دهند، اما مشکل این است که تندرو‌ها فکر می‌کنند او با توجه به وضع کنونی کشور آنقدر‌ها توانمند نیست که بخواهد چنین وضعیتی را مدیریت کند و او به احتمال زیاد همانند قالیباف از دایره انتخاب تندرو‌های اصول‌گرا خارج خواهد شد.
زیباکلام با اشاره به اینکه به اذعان بسیاری از فعالین سیاسی اصولگرا رئیس قوه قضاییه تنها کسی است که می‌تواند اصولگرایان را به اجماع برساند، اذعان داشت: به بیان دیگر ابراهیم رئیسی تنها گزینه‌ای در بین طیف‌های مختلف جناح راست و محافظه کار است که می‌تواند در نظر همه مقبول بیفتد، اصولگرایان معتدل و سنتی، محافظه کاران و تندرو‌ها همگی رئیسی را قبول دارند و به نظر می‌رسد نامزد اصلی آن‌ها خواهد بود بود، از سوی دیگر اگر رئیس قوه قضاییه وارد انتخابات نشود، حضور پر تعداد نامزد‌های اصول‌گرا را شاهد خواهیم بود که این موضوع باعث شکست‌ها رای آن‌ها می‌شود.
رئیسی تنها نامزد مورد قبول تمامی اصول‌گرایان است
این استاد دانشگاه تهران با اشاره به اینکه اصول‌گرایان به دنبال این هستند، که بتوانند نامزد خود را با رای بالا رئیس جمهور کنند، گفت: بنابراین آن‌ها به دنبال فردی می‌گردند که بتواند اجماع ساز باشد، بین تمامی گروه‌های اصول گرا چه معتدل و چه تندرو، در این رابطه همانطور که عرض کردم رئیسی تنها نامزدی است که از چنین توانایی در بین اصول گرایان برخوردار است، این درحالیست که به نظر می‌رسد رای رئیس قوه قضائیه از سایر نامزد‌های اصول گرا نیز بیشتر است.
زیباکلام با تاکید بر اینکه اصول گرایان تندرو تنها جریان قدرتمند حاضر در انتخابات ۱۴۰۰ است، ادامه داد: حتی اصول گرایان معتدل و سنتی نیز در این بین هیچ شانسی ندارد، در مورد اصلاح طلبان و دولت روحانی نیز تکلیف روشن است، با توجه به عملکرد دولت فعلی به خصوص در چهار سال دوم، آن ۲۴ میلیون نفری که رای دادند، از خود می‌پرسند، با رای ما کدامین سیاستی در عرضه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و.. تغییر پیدا کرد، به بیان دیگر آن‌ها ناامید از تغییر وضعیت موجود، اگر حتی به پای آن‌ها جرثقیل ببندند، نیز پای صندوق رای حاضر نخواهند شد.
این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به اینکه احمدی نژاد نیز اگر تائید صلاحیت شود، رای چند میلیونی دارد، یادآور شد: احمدی نژاد احتمال دارد که دوباره ثبت‌نام کند در انتخابات، اما اینکه تائید صلاحیت شود، احتمالش بسیار بعید است، اصول‌گرایان چنین اجازه به او نخواهند داد که دوباره در قدرت حاضر شود، بنابراین با توجه به این وضعیت، نامزد اصول گرایان می‌تواند به راحتی و به مانند انتخابات مجلس که آن‌ها به راحتی پیروز شدند، این انتخابات را بدون هیچ رقیبی سپری کنند.
رییسی، رقیب احمدی‌نژاد؟
جریان‌های اصلی همچنان در گعده‌های سیاسی به سر می‌برند و اغلب مشغول رصد کنشگری جریان رقیب هستند. هر روز یک نفر به صورت رسمی اعلام کاندیداتوری می‌کند و رایزنی‌های پشت پرده با این رجل سیاسی یا با آن گروه نیز در دستور کار همه طیف‌ها قرار دارد.
اعتماد در ادامه نوشت: با این حال شلوغی سیاسی این ایام باعث شده تا برای پیش‌بینی و تحلیل فضای خرداد ۱۴۰۰ کمی زود به نظر برسد و احتمالا باید تا یک هفته ثبت‌نام کاندیدا‌های انتخابات در ساختمان خیابان فاطمی وزارت کشور منتظر ماند. به هر روی اصولگرایان در شورای ائتلاف و شورای وحدت هنوز درگیر تعدد نهاد‌های تصمیم‌سازی و البته تعدد کاندیدا هستند، اصلاح‌طلبان نهاد اجماع‌ساز را شکل داده و در حال بررسی کاندیدای نهایی‌اند و البته خرده جریان نزدیک به احمدی‌نژاد هم با نشستن پای سخنرانی‌های او و استقبال در شهر‌ها و نامه نوشتن او را همراهی می‌کنند. طیفی که اگر امسال کاندیدایی در انتخابات دوره سیزدهم ریاست‌جمهوری داشته باشد احتمالا وزن و ارج و قرب سیاسی‌اش هم مشخص خواهد شد.
هر چند در این مدت اصولگرایان تلاش کردند تا با فاصله گرفتن از او و القای اینکه جریان موسوم به جریان بهار هیچ بدنه اجتماعی قابل توجهی ندارد از رقیب‌تراشی برای خود پرهیز کنند، اما کنشگری‌های احمدی‌نژاد و رسانه‌های نزدیک به او نشان می‌دهد که او برای حضور در انتخابات مصمم است، حضوری که یا مستقیم یا غیرمستقیم و از طریق کاندیدای هم‌سو خواهد بود. اما به واقع رییس دولت نهم و دهم رقیب قدرتمندی برای اصولگرایان است که این روز‌ها و با نزدیک شدن به انتخابات بیش از پیش سرگردان شده‌اند؟ یا حامیان او از لج عدم حضور او رای‌شان را به سبد اصلاح‌طلبان خواهند ریخت؟

  

اگر احمدی‌نژاد نباشد...
احمد خورشیدی، پدر تنها داماد محمود احمدی‌نژاد اگرچه به عنوان یک کنشگر سیاسی هم شناخته می‌شود و از فرماندهان جنگ در منطقه کردستان بوده، اما او بیش از هر چیز شناخته شدن سیاسی و رسانه‌ای‌اش را مدیون پدر همسر پسرش است. وقتی حلقه نزدیکان سیاسی احمدی‌نژاد تنگ‌تر شد و ارتباط رسانه‌ای با چهره‌های نزدیک به او سخت‌تر، هر کس که مراوده و معاشرت و نزدیکی با این جریان و چهره‌های اصلی آن داشت بیشتر مورد توجه قرار گرفت تا شاید رفت و آمد‌ها و تصمیم‌سازی‌های این جریان مرموز راحت‌تر قابل پیش‌بینی شود.
احمد خورشیدی که این روز‌ها با عنوان دبیر کل جمعیت خدمتگزاران انقلاب شناخته می‌شود از جمله همین افراد است که در اغلب گفتگو‌های رسانه‌ای از احمدی‌نژاد می‌گوید. او در آخرین مصاحبه‌اش با «ایرنا» سبد رای احمدی‌نژاد را تحلیل کرده است.
خورشیدی معتقد است که اگر رییس دولت نهم و دهم به هر دلیلی در میدان رقابت حضور نداشته باشد، رقابت اصلی میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان خواهد بود؛ «دو جناحی که در حال حاضر از حیث توان رای‌آوری برابر هستند و برنده را از اکنون نمی‌توان پیش‌بینی کرد و باید تا هفته‌های پایانی تبلیغات انتخاباتی صبر کرد.»
او معتقد است که «اگر رییس دولت دهم در میدان نباشد ۲۰ درصد از بدنه رای او به اصولگرایان رای خواهند داد و ۸۰ درصد سبد رای احمدی‌نژاد به سمت رقیب اصولگرایان سرازیر خواهد شد که این دقیقا ادامه مفهوم لج سیاسی است.» این عضو هیات موسس جبهه سوم بر این باور است که «لج سیاسی» در انتخابات ایران همواره علیه «اصولگرایان» بوده به این معنا که «مردم علیه اصولگرایان لج می‌کنند. البته این به معنای آن نیست که مردم عاشق اصلاح‌طلبان هستند بلکه از لج رقیب به سمت آن‌ها می‌روند.»

اگر احمدی‌نژاد بیاید...
او البته فضای کلی انتخابات را نیز تحلیل کرده و توضیح داده که اگر گزینه‌های «جدید و جذاب» در میدان رقابت ۱۴۰۰ حضور نداشته باشند «احتمالا ۲۰ درصد دیگر از رای‌دهندگان را نخواهیم داشت. بنابراین در صورتی که به سمت انتخاباتی حداکثری و رقابتی حرکت نکنیم و مردم گزینه‌های خود را در عرصه مشاهده نکنند، ریزش ۷۰ درصدی مشارکت را خواهیم داشت.
با توجه به شرایط ذکر شده و بررسی‌هایی که انجام شده در انتخابات۱۴۰۰ نرخ مشارکت ۲۸ درصد خواهد بود مگر اینکه شرایط برای مشارکت حداکثری و ایجاد یک دو قطبی واقعی آماده شود. به طور مثال اگر رییس دولت دهم از جمله داوطلبان انتخابات پیش رو باشد، این اعداد تغییر خواهد کرد. از آن سو هم اگر نامزد اصلی اصلاح‌طلبان حضور داشته باشد دو قطبی واقعی و پرشوری ایجاد خواهد شد.» او در واقع تلویحا به حضور و کاندیداتوری احمدی‌نژاد اشاره کرده و معتقد است، می‌تواند شرایط مشارکت را تغییر دهد.

رییسی، رقیب احمدی‌نژاد؟
این فعال سیاسی که در ستاد رییسی در انتخابات سال ۹۶ بوده، معتقد است نه غلامعلی حداد عادل و مهدی چمران در شورای ائتلاف، نه جامعه روحانیت مبارز و گروه‌های عضو شورای وحدت و نه محمدباقر قالیباف با ضعف ریاست در مجلس نمی‌توانند شانسی برای جلب توجه مردم داشته باشند. در عوض او معتقد است که اصولگرایان باید حواس‌شان به اصلاح‌طلبان که بهزاد نبوی را به عنوان رییس نهاد اجماع‌سازشان معرفی کرده‌اند، باشد.
او بهزاد نبوی را «استاد اصلاح‌طلبان در جنگ روانی و تبلیغات می‌داند» و معتقد است می‌تواند تاثیرگذار باشد. او همچنین معتقد است که نمی‌توان قاطع گفت که اصولگرایان برنده می‌شوند و این ذهنیت درست نیست که برخی از الان اصولگرایان را برنده می‌دانند و تصور می‌کنند مشارکت بالا نخواهد بود چراکه سال ۹۶ سبد رای رییس‌جمهوری حدود ۲۴ درصد بود، اما چون اصلاح‌طلبان کار انتخابات و تبلیغات را بلد هستند، کاری کردند که ۲۴ درصد به ۵۷ درصد رسید. از فحوای کلام او مشخص است که خورشیدی، سیدابراهیم رییسی را تنها شانس اصولگرایان می‌داند. کسی که می‌تواند آرای احمدی‌نژادی‌ها را هم به خود جلب کند.
نام شما

آدرس ايميل شما

اناهیتا
Iran, Islamic Republic of
فقط فقط احمدی نزاد
بدترین دشنام بین‌المللی کدام کلمه است؟

بدترین دشنام بین‌المللی کدام کلمه است؟

همه مردمان عالم، اجماع دارند بر این نکته که فرهنگ اهمیتی حیثیتی و حیاتی برای نوع بشر ...
رییسی، رقیب احمدی‌نژاد؟

رییسی، رقیب احمدی‌نژاد؟

زیباکلام با اشاره به اینکه اصول‌گرایان به دنبال این هستند، که بتوانند نامزد خود را با ...
(تصاویر) ابرخودروهای خیره کننده پلیس دبی

(تصاویر) ابرخودروهای خیره کننده پلیس دبی

مدیر کل بخش حمل و نقل و نجات پلیس دبی گفته که افزایش سوپراسپرت‌های پرقدرت این بخش به ...
1