کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

یادداشت؛

فرهنگ گمشدۀ شورای شهر یاسوج

سید خلیل عزیزی

10 اسفند 1399 ساعت 10:36

حداقل یک عضو شورا که اشغال کننده یک کرسی مهم در پارلمان شهری می باشد باید تخصص لازم درحوزه فرهنگ را دارا باشد تا بتواند بستر سازی مطلوب در راستای فرهنگ سازی و ارائه خدمات مطلوب را فراهم آورد و اين يك امر مهم مي باشد كه در پنج دور گذشته شورا به فراموشي سپرده شد.


انتخابات شوراهای شهر و روستا اين روزها زير سايه انتخابات رياست جمهوری در حال شکل گیری می باشد.
به گزارش کبنانیوز، با توجه به اینکه انتخابات شوراها به عنوان پايه‌ای ‌ترين نهاد دموكراسی اهميت زيادی در تصميم‌گيری های يک شهر يا روستا دارد و شوراهای شهر علاوه‌ بر حضور در عرصه‌های مديريت شهری، صاحب فضاهای شهری در حوزه‌های فرهنگی و هنری هم محسوب می‌شود، اما تا جایی که قانون به صراحت درباره وظايف و مسئوليت‌ شوراهای شهر و روستا اظهار نظر كرده است و اختياراتی را به اين شوراها سپرده است بهترين و كاربردي ترين تصميمات را ميتوان اتخاذ كرد.
شهر یاسوج بعنوان مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد و پایتخت طبیعت ایران و یک از مهاجرپذیرترین شهرهای ایران که اقوام و طوایف مختلف را در خود جای داده است در مسیر فرهنگ سازی از کانال شورای شهر بی بهره مانده است.
                                           
شورای شهری که اعضای آن منتخب طوایف باشند و بدون توجه از مسائل شهری ، آسيب‌شناسی ، روان‌شناسی و كالبدشناسی شهر فعاليت كنند، نتيجه‌اي جز اين نخواهد داشت .به همين دلايل  در حوزه فرهنگ ، مشكلات و مسائل شهری اشراف ندارند و شورای شهر تبديل به محلی برای دسته‌بندی قومیتی می ‌شود.
امروز شهر یاسوج گوهر گرانبهای زاگرس و پایتخت طبیعت ایران دردهای بی ‌شماری در حوزه فرهنگ دارد و فرهنگ سازی در آن اوضاع بسيار نامطلوبی دارد که در حال تبدیل شدن به یک بیماری لاعلاج می باشد.
رسالت شهرداری بر پایه آماده سازی فضای یک شهر برای بهتر زیستن مردمان آن است و این در حالی است که شاخصه‌های مختلفی برای شهر زیست پذیر وجود دارد که مهمترین آن مسائل فرهنگی است و ارتقای شاخصه های فرهنگی باعث توسعه شهر  و فرهنگ شهر نشيني خواهد شد.
اگر امروز به دنبال توسعه هستیم باید در پی انسان های توسعه یافته از نظر فرهنگی و اجتماعی باشیم لذا قائدتا در برنامه ریزی های آینده شهری باید نقش فرهنگ بیشتر مورد توجه باشد.
ایجاد جاده های تندرستی، احداث فرهنگ سراها ، احداث پیاده راه،برگزاري برنامه ها و مناسبتهاي خاص مطابق با فرهنگ غني و اسلامي جامعه ما و طرح هایی نظیر این ها علی رغم اینکه طرح های عمرانی هم از نيازهاي مهم اين شهر هستند ،اما با هدف ارتقای کیفیت اجتماعی توسط شهرداری در برنامه ها و زیرساختها کاهش ناهنجاری های اجتماعی تاثیر بسزایی دارد.
با توجه به این مهم که مسائل فرهنگی بانوان یکی از مهم ترین شاخصه های ارتقای فرهنگی است و بانوان کانون تربیت هستند تجهیز بوستان بانوان شهر و همچنین احداث فرهنگسراهای اختصاصی بانوان از اولویت های شهر می باشد.
اگر افرادی كه در انتخابات شورای شهر برگزيده می ‌شوند در امور شهری و فرهنگی تخصص ویژه نداشته باشند و با قومیت مانوس باشند، به خودی خود مسائل شورا و شهرداری نه تنها به ‌سمت اصلاح جامعه با فرهنگ و فرهنگسازی پیش نخواهد رفت بلکه درد دیگری را باعث می شود.
درمان امروز معظلات عدیده فرهنگی در یاسوج نه زور و نه جريمه و تنبيه است بلکه نيازمند فرهنگ سازی از سوی شورا و شهرداری ‌هاست.
حداقل یک عضو شورا که اشغال کننده یک کرسی مهم در پارلمان شهری می باشد باید تخصص لازم درحوزه فرهنگ را دارا باشد تا بتواند بستر سازی مطلوب در راستای فرهنگ سازی و ارائه خدمات مطلوب را فراهم آورد و اين يك امر مهم مي باشد كه در پنج دور گذشته شورا به فراموشي سپرده شد.

سید خلیل عزیزی


کد مطلب: 431438

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/431438/فرهنگ-گمشدۀ-شورای-شهر-یاسوج

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir