کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

تشکیل کمیته حل اختلاف با دولت در مجلس؛

ایران اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرد

5 اسفند 1399 ساعت 14:51

ظریف تاکید کرد: "پادمان تعهد جمهوری اسلامی ایران است و مصوبه اخیر مجلس هم اجازه همکاری بیش از پادمان را هم به ما نمی‌دهد و این به آن معناست که همکاری ما با آژانس ادامه پیدا می‌کند."


وزیر امور خارجه ایران گفت که از ۲۷ بهمن ماه به صورت رسمی به‌آژانس اعلام کردیم که از صبح پنجم اسفند قانون اقدام راهبردی اجرا خواهد شد و اجرای این قانون از صبح امروز آغاز شده است. به این ترتیب ایران از صبح امروز اجرای فعالیت داوطلبانه خود را در توافق برجام از جمله اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرده است. 
به گزارش کبنا، شب گذشته نیز «کاظم غریب آبادی» سفیر ایران در سازمان های بین المللی دوشنبه شب در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: "از ساعت ١٢ امشب چیزی به نام تعهدات فراتر از پادمان نداریم و دستورات لازم به تاسیسات هسته‌ای صادر شده است." 
مجلس شورای اسلامی ۱۱ آذرماه گذشته با تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم‌های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود کرده و گام‌های بیشتری را در خصوص کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.
بر اساس ماده ۶، «دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بند‌های ۳۶ و ۳۷ برجام، ظرف مدت ۲ ماه از تصویب این قانون، دسترسی‌های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.»
غریب آبادی دوشنبه هفته گذشته اعلام کرد که نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را تحویل مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی داده است.
در همین راستا ایران برای اینکه بتواند همچنان مسیر دیپلماسی را باز بگذارد دو روز پیش با گروسی مدیرکل آژانس به توافق رسید. 
وزیر امور خارجه درباره این توافق گفت: «آقای گروسی به ایران آمد تا ترتیباتی را جهت اجرای قانون داشته باشیم؛ به توافقاتی در این رابطه رسیدیم و اصل این توافق بر این است که نوارهایی که از برنامه های هسته ای ما ضبط می‌شوند که هیچ گاه به صورت زنده به آژانس ارائه نمی‌شد بلکه به طور روزانه و هفتگی ارائه می‌شد. این نوارها از این به بعد نگهداری می‌شود و در اختیار آژانس قرار نمی‌گیرد؛ البته اجرای پادمان ادامه پیدا می‌کند.» 
ظریف تاکید کرد:  "پادمان تعهد جمهوری اسلامی ایران است و مصوبه اخیر مجلس هم اجازه همکاری بیش از پادمان را هم به ما نمی‌دهد و این به آن معناست که همکاری ما با آژانس ادامه پیدا می‌کند."
هرچند که مجلس مخالف توافق ایران و آژانس بود اما این توافق به تصویب شورای عالی امنیت ملی رسیده است. امروز محمد باقر قالیباف رییس مجلس کمیته حل اختلاف با دولت ایجاد کرده و مجتبی ذوالنوری و فریدون عباسی روسای کمیسیون‌های سیاست خارجی و انرژی را مسئول رایزنی با دولت در این باره کرده است. 
رئیس مجلس از ذوالنوری و عباسی خواسته است، درباره اجرای ماده ۶ قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها(مربوط به توقف اجرای پروتکل الحاقی) با جلب نظر اعضای دو کمیسیون و با محوریت دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در تعامل با دولت از جمله، سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه، موضوع را به سرعت پیگیری کنند.
قالیباف همچنین خاطرنشان کرد که‌ گزارش نتیجه این اقدامات و رایزنی‌ها در اسرع وقت به وی و صحن مجلس ارائه شود.
ایران چه اقداماتی را متوقف می کند
براساس قانون مجلس قرار نیست که ایران فقط اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کند. بلکه چند اقدام دیگر را هم انجام می دهد. 
این اقدامات عبارتند از: 


کد مطلب: 431226

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/431226/ایران-اجرای-پروتکل-الحاقی-متوقف

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir