کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

کبنا بررسی کرد

وعده‌های بر روی کاغذ مانده‌ی غریب پور و ایمیدرو

1 شهريور 1399 ساعت 7:50

این مطلب به معنای نادیده گرفتن توانمندی خداداد غریب پور نیست بلکه بحث بر سر وعده‌هایی است که قرار بود در استان کهگیلویه و بویراحمد محقق شود و سبب یک شکوفایی در استان شود ولی هیچ گشایشی جدی صورت نگرفت.


معرفی مهندس خداداد غریب پور به عنوان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل سازمان توسعه و نوسازی معاون و صنایع معدنی ایران در سال ۱۳۹۷ این امیدواری را در استان بوجود آورد که با توجه به شناخت وی از استان می‌توان شاهد رونق و تحول اساسی در بخش معادن استان باشیم و این مدیر هم استانی باعث و بانی منشأ خیر و رونق کسب و کار به واسطه راه اندازی معادن در استان خواهد شد همچنان که در همین رابطه همواره و بارها از ناحیه رسانه‌های استانی شاهد تیترها و مطالب فراوانی در تمجید و ستایش از خداداد غریب بوده‌ایم. در همین راستا نشست‌های متعددی با حضور مسئولان استانی و مدیریت ایمیدرو برگزار شد و وعده‌های زیادی نیز به مردم داده شده اما امروز بعد از گذشت حدود ۲۰ ماه از حضور این مدیر هم استانی در ایمیدرو و وعده‌ها و انتظارات بوجود آمده مربوط به فعال شدن معادن در استان کهگیلویه و بویراحمد نه تنها کوچکترین جنب و جوش و اتفاقی در بخش معدن استان نیفتاده است بلکه گزارشاتی از غارت و خام فروشی معادن استان نیز به گوش رسیده است.
بعد از گذشت ۵۰ سال از آغاز عملیات اکتشافی در بوکسیت چرام و وعده‌های هزار باره مسئولان برای شروع کار مردم محلی از فروش ماده خام این معدن و پیشرفت لاک پشتی آن می گویند. هم چنین مدت‌هاست در سکوت و پنهانکاری مطلق خبری ترافیک سنگینی از کامیون‌هایی که سنگ معدن بوکسیت در سرفاریاب را به کارخانه آلومینا خراسان می‌برند به راه افتاده است.
بدون شک برای راه اندازی هر معدن موانع و مشکلات زیادی را می‌توان متصور بود و این کار نیازمند به سرمایه گذاری بسیار بالایی دارد که تعامل و همکاری نهادهای زیادی را می‌طلبد ولی این موارد نمی‌تواند بهانه قابل قبول برای تعطیلی و نیمه تعطیلی معادن استان و عدم انجام کوچکترین حرکت در این استان باشد. انتظار حمایت از یک مدیر که دست بر قضا متعلق به همین آب و خاک است و در سطح اول مدیریت صنعت و معدن کشور قرار دارد برای توجه به معادن استان که اتفاقاً در مرتبه اول یک جهش اقتصادی برای اقتصاد کشور است و در مرتبه بعد به رونق و بهبود اقتصادی استان کمک می‌کند توقع زیادی نیست. اما متاسفانه آن چه را که در ۲۰ ماه گذشته و بعد از نشست‌ها و وعده‌های مختلف شاهد بوده‌ایم همان وعده‌های شکیلی است که تنها بر روی کاغذ بودند و نه تنها کاری صورت نگرفته است بلکه برخی از این معادن بصورت خام در حال انتقال به سایر استان‌های و جاهای دیگر است. برخی از وعده‌های مطرح شده در حوزه معادن استان از زبان خداداد غریب پور مدیرعامل ایمیدرو را در زیر مرور می‌کنیم؛
یکی از وعده‌های بر روی کاغذ مانده به نشست برخی از مدیران و شخصیت‌های بهمئی با غریب پور در سازمان ایمیدرو در ۵ شهریور ۹۸ بر می‌گردد، وی در آن نشست وعده داد: "به زودی در استان کهگیلویه و بویراحمد یک کارگروهی تشکیل خواهیم داد که این کارگروه در بخش معادن فعال شوند و قطعاً به شهرستان بهمئی نگاه ویژه خواهیم داشت. در برنامه داریم که معادن نیمه فعال شهرستان بهمئی را فعال کنیم و سرمایه گذاران در بحث گچ و آهک برای شروع کار در منطقه بهمئی سرمایه گذاری کنند".
اما آنچه در عمل اتفاق افتاد ادامه تعطیلی و رکود در معادن بهمئی است و در همین صحبت‌های غریب پور نیز مشخص است که در بهمئی معادن نیمه فعالی وجود دارد که فعالیت مجدد آنها نیاز به یک دستور و پیگیری ساده داشته است.
غریب پور در ۲۰ شهریور سال گذشته نیز در یک سفر کاری مهمان استان بود و در نشستی که به مناسبت حضور وی به ریاست استاندار برگزار شد گفته بود: "پنج محدوده فسفات و بوکسیت در استان کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شده است. وی همچنین از عملیات اکتشاف بیش از ۹ هزار کیلومتر مربع در این استان خبر داد.

https://www.kebnanews.ir/images/docs/000422/n00422684-r-b-000.jpg دیدار استاندار کهگیلویه و بویراحمد با غریب پور رئیس سازمان ایمیدرو

غریب پور در ادامه این نشست اضافه کرد: معدن فسفات چرام به عنوان یکی از ظرفیت‌های معدنی در استان کهگیلویه و بویراحمد است که مبلغ ۱۰‌ میلیون یورو سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی در این معدن انجام شده است.
حالا یک سال بعد از آن سفر می‌توان به ضرس قاطع گفت نتیجه آن سفر برای استان کهگیلویه و بویراحمد «هیچ» بوده است.
چند ماه بعد از سفر غریب پور به استان این بار استاندار کهگیلویه و بویراحمد و چند تن از مدیران استانی امیدوارانه به دیدار غریب پور رفتند تا نتیجه وعده‌های ایمیدرو را در عمل ببینند که در آن نشست مشترک که در آذرماه ۹۸ برگزار شد غریب پور گفت: ایمیدرو آمادگی دارد تا زیر ساخت‌های مورد نیاز کارخانه‌های فسفات و آهک هیدراته کوه‌های شهرستان چرام را تأمین کند. وی بیان داشت: "بر این اساس طی دو هفته آتی قرارداد شروع فعالیت‌های اکتشافی در استان ابلاغ می‌شود".
غریب پور در پایان همان نشست در وعده‌ای قطعی دیگری نیز گفت: به طور حتم با توجه به وجود ذخایر سلستین، بوکسیت و فسفات در این استان می‌توان اقدام به احداث کارخانه‌هایی همچون خردایش بوکسیت و یا آلومینا کرد".
به نظر می‌رسد که این وعده‌های قطعی نیز هیچ‌کدام عملیاتی نشده‌اند و اگر هم اتفاقی افتاده است اطلاع رسانی درستی صورت نگرفته است.
بخش دیگر وعده‌های غریب پور مربوط به دیدار نمایندگان استان در زمانی که هنوز مجلس یازدهم کار خود را شروع نکرده بود است. غریب پور در دیدار با مهدی روشنفکر باز هم وعده داد و گفت: به زودی هیاتی از کارشناسان اکتشاف برای گسترش بررسی و تکمیل مطالعات بوکسیت بویراحمد و دنا به منطقه اعزام‌می شوند.
غریب پور برای سایر پروژه‌ها و فعال شدن آنها گفته بود: منتخب مردم می‌تواند از طرف ایمیدرو به بخش خصوصی تضمین دهد.
وی در پایان تاکید کرده بود: ایمیدرو از معادن سنگ‌های تزئینی در شهرستان دنا به طور ویژه حمایت می‌کند.

  نشست « روشنفکر » با خداداد غریب‌پور ایمیدرو ( + عکس)
دیدار مهدی روشنفکر با خداداد غریب پور

در دیدار با موحد نماینده شهرستان کهگیلویه با خداداد غریب پور نیز موارد زیادی مطرح و وعده‌هایی داده شد. در آن دیدار غریب پور گفت: اولویت کار ایمیدرو مناطق و استان‌های محروم است که استان کهگیلویه و بویراحمد جزو این مناطق محسوب می‌شود.
وی افزود: مساله اصلی فسفات چرام دانش فنی است که باید عیار آن بالا رود. کار تحقیقاتی در حال انجام است که آهک باید از فسفات جدا شود و همین کار باعث بالا رفتن عیار آن شود که امیدواریم این کار زودتر انجام شود.
در پایان همین دیدار نیز مصوب شده بود نشستی با حضور کارشناسان ایمیدرو و سرمایه گذاران کارخانه‌های فسفات در شهرستان برگزار و برای تسریع در پیشرفت پروژه تصمیم‌گیری شود.
 این وعده‌ها و صحبت‌ها تنها بخشی از وعده‌های مطرح شده است که مدیران هم استانی در نشست‌های مختلف با امیدواری به دیدار غریب پور رفتند و انتظار تحقق درصدی از آنها را داشته و دارند. ولی متاسفانه هیچ نشانه‌ای نه تنها از پیشرفت کار دیده نمی‌شود که همان‌گونه که اشاره شد در سال جدید شاهد خام فروشی در معادن استان هستیم موضوعی که توسط سالار حسن پور مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان نیز تأیید شده است.

  https://www.kebnanews.ir/images/docs/files/000425/nf00425761-2.jpg
دیدار موحد نماینده مردم کهگیلویه بزرگ با غریب پور

این مطلب به معنای نادیده گرفتن توانمندی خداداد غریب پور نیست بلکه بحث بر سر وعده‌هایی است که قرار بود در استان کهگیلویه و بویراحمد محقق شود و سبب یک شکوفایی در استان شود ولی هیچ گشایشی جدی صورت نگرفت. قطعاً کار در این بخش ماندگارتر خواهد و یک سرمایه گذاری عمیق در خدمت به مردم خواهد بود که بهتر بود در این زمان باقیمانده برای انجام آن برنامه ریزی ویژه‌تری صورت گیرد و اگر هم موانع و مشکلات مانع از انجام کار هستند لااقل به مردم وعده بی دلیل داده نشود.
در مورد عملکرد غریب پور بویژه در حوزه بکارگیری نیروی انسانی به زودی مطلب مفصلی کار خواهد شد.


کد مطلب: 425761

آدرس مطلب :
https://www.kebnanews.ir/news/425761/وعده-های-روی-کاغذ-مانده-ی-غریب-پور-ایمیدرو

کبنانیوز
  https://www.kebnanews.ir