تاریخ انتشار
شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۸
کد مطلب : ۴۲۵۴۷۴
در یادداشتی مطرح شد

تاجگردون: وقت آن رسیده قانون اساسی اصلاح شود / مجلس یازدهم می‌خواهد انتخابات بعدی را مهندسی کند

۱۰
۰
تاجگردون: مجلس یازدهم می‌خواهد انتخابات بعدی را مهندسی کند
کبنا ؛
غلامرضا‌ تاجگردون- رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم در یادداشتی در روزنامه آرمان ملی نوشت: «اصلاح قانون انتخابات به دليل اينکه قانون بالادست آن يعني قانون اساسي در اين خصوص شفافيت ندارد، هر قانوني که در مجلس تصويب مي‌شود با مشکل مواجه خواهد شد.‌ چه آنچه در مجلس دهم تصويب شد و به شوراي نگهبان رفت و چه اين پيش‌‌نويسي که در مجلس يازدهم مطرح شده، تصويب شود و به شوراي نگهبان برود، حتما با قانون اساسي تعارض خواهد داشت و شوراي نگهبان نيز آن را رد خواهد کرد و همان نوع ايرادات را به نحو ديگري خواهد گرفت؛ مگر اينکه بخواهند تصميم ديگري اتخاذ کنند. به نظر مي‌رسد شوراي نگهبان چون وظيفه دارد در جهت ايراداتي که بر قوانين مي‌گيرد مر قانون اساسي را رعايت کند، حتما اين اصلاحاتي را که نمايندگان فعلي مجلس انجام داده‌اند، نيز مثل دوره‌هاي گذشته به دليل تعارض با قانون اساسي رد خواهد کرد. البته اين نوع محدوديت‌هاي خاص در قانون، که مثلا براي افراد خاص گذاشته مي‌شود، چندان مثلا اينکه بين تمامي نهادها صرفا نام ديوان محاسبات به ميان بيايد پسنديده نيست و بايد نام ساير نهادها نيز به ميان آيد. يا موضوعات خيلي کيفي که اگر کسي بخواهد کانديدا شود، حتما بايد در مورد فلان موضوع اظهار‌نظر‌ صريح و شفاف کرده باشد موضوعات چندان مهمي به حساب نمي‌آيد. لذا به نظر مي‌رسد نمايندگان محدوديت‌هاي خيلي خاصي ايجاد مي‌کنند و اين يکي از معضلات نگاه تک‌بعدي به مسائل است. البته نمي‌توان فرآيندي پيش‌بيني کرد که چگونه اين قانون اصلاح شود، چرا که هر بار نمايندگان مجلس سال اول به اسم اصلاح قانون انتخابات ورود مي‌کنند سال سوم اين اصلاحات با ايرادات شوراي نگهبان دوباره به صحن مجلس باز‌مي‌گردد.
تشریح جزئیات جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم
از اين رو به نظر مي‌رسد اين هم يکي از آن طرح‌هايي است که مثل مجالس قبلي باز هم عقيم خواهد ماند و با هر نوع نگاه سياسي بخواهند تحليل کنند جلو نخواهد رفت. ما از اين نوع مشکلات در قانون اساسي داريم و بالاخره روزي بايد اين مساله‌ و نکاتي مثل تعريف رجل سياسي، تفسيرهاي متفاوتي که از قانون مي‌شود و... را در قانون اساسي حل کنند وگرنه تلاش اين مجلس نيز مثل مجالس قبل، که درصدد بودند قانون انتخابات را اصلاح کنند و نتوانستند، هدر خواهد رفت و اين مجلس نيز کاري از پيش نخواهد برد. ايراد اصلي در قانون اساسي است. يکي از موضوعاتي که روساي‌جمهور بعضا به مشکل مي‌خورند مساله تعارضاتي است که در قانون اساسي مي‌بينند. در بحث انتخاب رئيس‌جمهور نيز نبودن شفافيت در خود متن قانون موجب مي‌شود که اگر اصلاحاتي نيز در دستور کار باشد به جاي سفت بخورد و تصويب نشود. در نتيجه در حال حاضر وقت آن رسيده که قانون اساسي اصلاح شود. فرآيند قانونگذاري، فرآيند اداره حکومت، نحوه عملکرد دولت‌ها و پارلمان اموري هستند که آنقدر با ايرادات مختلف مواجه شده‌اند که بايد هر چه سريع‌تر اصلاح شوند تا بيش از اين هزينه نپردازيم. البته نوع رفتار اکثريت نمايندگان مجلس يازدهم اينگونه است؛ چرا‌که مي‌خواهند بر انتخابات رياست‌جمهوري تاثير بگذارند. البته گرچه مجلس‌نشينان درصدند بر رياست‌جمهوري آينده تاثير بگذارند اما سيستم اجرايي بايد هزينه بسياري بدهد تا اينها بخواهند به اين شيوه انتخابات بعدي را مهندسي کنند.»
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
مجلس همینقدر دست توی رو برای همه رو کرد کافیه
علی
Iran, Islamic Republic of
شما برین //ن دل واپس، چکار داری به
این مسائل
۱۲سال تو و دوستانت مهندسی کردین
الان هم نوبت بقیس..خیلی فشار بهت میاد
امید
Iran, Islamic Republic of
پیدات شد کجا بودی؟
خوش میگذره؟
مرادیان ده برآفتاب
Iran, Islamic Republic of
جون خت کم چرت بگو
سید مسعود مرادیان ده برآفتاب
۹
Iran, Islamic Republic of
این اظهارات میتونه دلیل رد ایشان توسط شورای نگهبان در ادوار بعدی باشد
برگردون
Iran, Islamic Republic of
،تا زور داشتی فریاد نزدی حق رو .پس الانم ساکت باش
احمد
United Kingdom
بجای تغییر قانون اساسی به فکر تغییر در خودتون باشین جناب تاجگردون ،اگه لازم باشه قانون گذاران یعنی نمایندگان مجلس اینکار رو خواهد کرد ،و قاعدتا شما تو این مجلس کاره ای نیستی
یا حق
Iran, Islamic Republic of
تاجگردون دیگه تمام شده هست و خود را برای محاکمه آماده کند این اظهار نظرهاش هم جز دست و پا زدن بی حاصل نتبجه ای ندارد و انشاالله بیشتر غرق می شود.
دیل
Iran, Islamic Republic of
پس چرا در زمان بخور بخورت،لکنت زبان گرفتی بودی؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
دکتر علی بابایی مهندسی میکند با ۵ هزار بایاری اماده برای حضور در گچساران برای حمایت قاطع از فزرند خود سید قدرت الله حسینی دوست داشتنی خرزا ما اماده ایم
محمد امامی کیست و اتهامش چیست؟

محمد امامی کیست و اتهامش چیست؟

محمد امامی از تهیه کنندگان جوان و مشهور سینماست که در سال‌های اخیر نامش با فساد کلان ...
آوایی که جاودان شد؛ نگاهی به زندگی و کارنامهٔ هنری محمدرضا شجریان

آوایی که جاودان شد؛ نگاهی به زندگی و کارنامهٔ هنری محمدرضا شجریان

محمدرضا شجریان، استاد موسیقی سنتی و ملقّب به خسرو آواز ایران، پس از یک دورهٔ طولانی دست‌وپنجه ...
ترامپ: ابتلا به کرونا، نعمت خداوند بود

ترامپ: ابتلا به کرونا، نعمت خداوند بود

دونالد ترامپ که تنها دو روز پس از مرخصی از بیمارستان نظامی والتر رید، مشتاق احیای مبارزات ...