تاریخ انتشار
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۴۸
کد مطلب : ۴۲۴۳۷۷
قالیباف و خبرنگاران؛ از تبریک تا شکایت

دعوای قالیباف و میرسلیم بالا گرفت

۱۶
۴
دعوای قالیباف و میرسلیم بالا گرفت
کبنا ؛
رئیس مجلس شورای اسلامی از مصطفی میرسلیم نماینده مردم تهران شکایت کرد. برخی کانال های تلگرامی و سایت های خبری نزدیک به رئیس مجلس خبر دادند که محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی از مصطفی میرسلیم شکایت کرده است.
کانال تلگرامی باشگاه روزنامه‌نگاران از شکایت ادارۀ حقوقی مجلس شورای اسلامی و محمد‌باقر قالیباف از سه فعال رسانه‌ای و نیز سید مصطفی میرسلیم نمایندۀ تهران خبر داده و دلیل آن اتهاماتی است که متوجه او در دوران شهرداری تهران ساخته‌اند (با ادعای تکاپوی شبهه‌ناکِ جلوگیری از تصویب طرح تحقیق وتفحص در مجلس قبلی).
در این که اتهامات مالی خصوصا رشوه، بسیار سنگین است و در این فقره هم محمد‌باقر قالیباف حق دفاع و تکذیب دارد، تردیدی نیست اما آیا این دفاع، تنها در این قالب، میسر است و به صورت بیانیه ممکن نبود؟ حداقل این که در پایان قید می‌شد حق پی‌گیری قضایی را برای خود محفوظ می‌داند؟
جدای این بحث که به هر حال روشن خواهد شد چند نکته قابل ذکر است:
https://www.kebnanews.ir/images/docs/files/000424/nf00424377-2.jpg
1. ادعای آقای میرسلیم و سه فعال رسانه‌ای و احتمالا نمایندۀ بازداشت شده مجلس قبلی، متوجه قالیباف در مقام «شهردار پیشین تهران» است نه رییس کنونی مجلس.
از این رو بهتر بود به صفت شخصی تکذیب و پی‌گیری کند و شگفت‌آورتر است که گفته شده جایگاه حقوقی رییس مجلس را خدشه‌دار ساخته‌اند. می‌توان پرسید اگر در دوران ریاست آقای لاریجانی بر مجلس، تهیه‌کننده یا کارگردانی ادعایی دربارۀ او در زمان مدیریت صدا و سیما مطرح می‌کرد، آیا جایگاه حقوقی رییس مجلس را خدشه‌دار کرده بود یا با شخص رییس پیشین صدا و سیما سر و کار داشت؟
یا اگر مثلا یکی از بیماران مراجعه‌کننده به مطب دکتر ولایتی یا بیمارستان مسیح دانشوری ادعایی دربارۀ نوع طبابت یا مدیریت ایشان مطرح کند آیا می‌توان گفت جایگاه رییس هیأت امنای دانشگاه آزاد را خدشه‌دار ساخته و آن‌گاه ادارۀ حقوقی دانشگاه آزاد باید پی‌گیری کند؟
2. به نظر می‌رسد تلقی آقای قالیباف از مجلس شورای اسلامی مانند دستگاه‌های قبلی است که بر آنها ریاست کرده است.
حال آن که درست است که از موارد قبل بالاتر است اما متفاوت است. کما این که در شهرداری تهران یا نیروی انتظامی یا نیروی هوایی سپاه، هیچ یک از زیردستان او طبعاً علیه فرمانده خود سخنی نمی‌گفت اما میرسلیم، منصوب یا مرئوس یا زیردست قالیباف نیست.
رییس مجلس در واقع اداره‌کنندۀ مجلس است و حتی برخی معتقدند رییس قوۀ مقننه هم نیست چرا که هم شورای نگهبان دست بالا را دارد و هم نهادهای دیگر نیز دست در کار قانون گذاری‌اند.
رییس جمهوری و رییس قوۀ قضاییه واقعا رییس‌اند چون عزل و نصب می‌کنند. رییس جمهوری می‌تواند در جلسۀ هیأت وزیران، وزیری را اخراج و همان جا از وزارت هم برکنار کند. رییس مجلس اما اگر چه از حمایت اکثریت نمایندگان برخوردار است اما نمی‌تواند با نماینده‌ای برخورد حذفی داشته باشد یا شخصا برکنار یا اخراج کند.
با این حال انگار این ذهنیت در اطرافیان رییس مجلس وجود دارد و به چشم دستگاه‌های قبلی که رییس آنها بوده نگاه می کنند. خود او هم مدام از جانب مجلس یازدهم سخن می‌گوید. در حالی که در مجلس آرای متفاوتی وجود دارد یا شاید چون یک‌دست شده این‌گونه سخن می‌گوید. اما باز هم اختلافاتی دارند.
ادارۀ حقوقی باید در خدمت همۀ نمایندگان باشد و مصطفی میرسلیم هم یکی از همۀ نمایندگان است. بهتر آن بود که باقر قالیباف شخصا شکایت می‌کرد نه آن که ادارۀ حقوقی از یک نماینده شکایت کند. چون ادارۀ حقوقی مجلس است نه ادارۀ حقوقی رییس مجلس و به جایگاه حقوقی رییس مجلس کار ندارند. با شهردار پیشین کار دارند.
https://www.kebnanews.ir/images/docs/files/000424/nf00424377-3.jpg
3. هنوز یک هفته از تبریک آقای قالیباف به خبرنگاران نگذشته خبر شکایت از این سه منتشر می‌شود. یکی از آنان- صدرا محقق- را از نزدیک و کاملا می‌شناسم؛ روزنامه‌نگاری کاملا حرفه‌ای با معیارهای شناخته‌شده و در حد استانداردهای جهانی است. شناختم از دو نفر دیگر در حد آشنایی در رسانه‌ها و فضای مجازی است.
آقای قالیباف به مناسبت روزخبرنگار ابتدا به خانۀ مرحوم روح‌الله رجایی رفت که در پی دچار شدن به کرونا و در جوانی جان باخت و در حالی که تصور می‌شد رییس مجلس، دِین خود را به صدا و سیما (به خاطر هم‌دردی با خانوادۀ سردبیر ارگان این سازمان) ادا کرده به ساختمان شیشه‌ای صدا وسیما هم‌ رفت و حین پخش زندۀ اخبار ساعت 14 در استودیو حاضر شد و روز خبرنگار را به گویندۀ اخبار تبریک گفت.
حال آن که گویندگان اخبار تنها متن را می‌خوانند و با تعریف حرفه‌ای خبرنگار فاصله دارند. کما این‌که اگر برای آنها نوشته باشند «رییس جمهورِ سابقِ به ظاهر سیاه‌پوستِ آمریکا» می‌خوانند و اگر بنویسند «برگزیت، مثل اره شده» باز می‌خوانند.
اگر خبر شکایت درست باشد یعنی تنها یک هفته بعد از تبریک، شکایت کرده‌اند و این دو رفتار با هم سازگار نیست مگر این که همان‌گونه که تئودور روزولت می‌گفت «سرخ‌پوستِ خوب، سرخ‌پوستِ مرده است»، خبرنگار خوب را هم خبرنگار مرده بدانند یا اگر زنده است خبرخوانی کند نه خبرنگاری و مثل آقای حیدری «آقای دکتر، آقای دکتر» هم از دهان او نیفتد حالا چه مخاطب او محمود احمدی‌نژاد باشد، چه حسن روحانی و چه باقر قالیباف.
4. این یادداشت مدعایی دربارۀ شایعات مطروحه در بحث طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مجلس دهم ندارد و تنها ناسازگاری دو رفتار از جانب رییس کنونی مجلس طی یک هفته را به ترسیم کشیده و جایگاه حقوقی او را خدشه‌دار نساخته هر چند نمی‌توان درک کرد که آقای قالیباف چرا این قدر مضطرب به نظر می‌رسد و عادی‌ترین متون را هم از رو می‌خواند؟
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما

Iran, Islamic Republic of
همین اندازه میدانم میرسلیم فردی خدا ترس وخدا دوست میباشد واهل تظاهر نمیباشد هم چهره او گواه این معناست وهم عمل او حیف که جایگاه انسانهای پاک نادیده گرفته میشود تا وقتی نامها جای عمل را بگیرد ما همین خواهیم بود من نمیبینم برای ارزشها حرمتی داده شود
حق
Iran, Islamic Republic of
آقای قالیباف اگر ۶۵ میلیارد رشوه نبوده پس چی بوده
نکنه می خواهید پاداش بوده
آقای قالیباف ادعایی میر سلیم را تهمت ناروا می دانید
پس جریان مدارک آقای افشانی شهردار سابق تهران را چه می گویید
آقای قالیباف بین و شما و حسن روحانی چه خورده و برده است
که جرات استیضاح آن را ندارید با اینکه ۲۰۰ نماینده طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کرده است اما شما اعتنایی ندارید
چرا جرات استیضاح و حتی سوال از روحانی را ندارید
املاک نجومی و فروش زمین به بستگان را چه می گویید
مریم گلی
Iran, Islamic Republic of
آقای قالیباف دست پیش می گیرد که دست نیفتید
اگر ادعایی آقای میر سلیم تهمت ناروا بوده چرا تا الان میرسلیم را باز داشت نکرده اند
اگر مدارک و اسناد میرسلیم جعلی و دروغ بود چرا ابوالفضل موسوی نماینده سابق مجلس دهم تا الان روز بازداشت است
سمانه
Iran, Islamic Republic of
آقای قالیباف تلاش و تشکر شما از رای نیاوردن و عدم تصویب طرح تحقیق و تحفص شهرداری چه معنی داشت
نامه تشکر شما از آقای لاریجانی برای چه بود !
ان کسی که پاکه از محاسبه چه باکه
آقای قالیباف اگر آش پاک می پختید چرا اجازه تحقیق و تحفص را به نماینده ها ندادید
شما پاکدست و انقلابی هستید پس نگرانی شما بابت تحقیق و تفحص شهرداری زمانی که شما مُسولیت آنجا داشتید
علت این تشکر را برای ملت توضیح دهید
هشتگ ۶۵ میلیارد
Iran, Islamic Republic of
ملت ایران خواهان رسیدگی به ادعایی میرسلیم هستند
محمودد
Iran, Islamic Republic of
بیت المال سهم همه ی مردم ایران است نه یه عده ای خاص
راضیه
Iran, Islamic Republic of
اگر با زنجانی ها و خاوری ها و طبری ها درست و قانع برخورد می شد
هرگز مفسدان بزرگ جرات دست درازی و فساد کلان را نداشتند
فساد فساد است مسئول و غیر مسئول نداریم
قانون فقیر و غنی نداریم
باید با همه مردم چه مسئول و چه مردم عادی در محاکمه یک شکل رفتار شود این عدالت است به غیر از این سلیقه ای و باند بازی است
بویر احمدی
United States
قوه قضائیه بایستی مسئله قالیباف را بصورت جهادی وانقلابی پی گیری نماید تا مردم بیش از پیش امیوار شوند
گچساران
Iran, Islamic Republic of
قالیباف حق رای مردم گچساران و باشت را پایمال کرده است
بین آه مظلوم و خداوند پرده نیست
این آه و نفرین مردم مظلوم و محروم عشایرو روستا باعث رسوایی قالیباف شده است
در هنگام رد اعتبار نامه تاجگردون عمدا نام تاجگردون را حاجی گردون صدا زد
نمی دانست روزی نام خودش مضحکه و مایه خنده مردم ایران
میشود می گویند ۶۵ میلیارد
ریواس
Iran, Islamic Republic of
قالیباف توانایی اداره یک مجلس ۲۹۰ نفر نماینده تحصیل کرده را ندارد
طرفدارانشان کیسه ای ریاست جمهوری را برایش دوخته اند
بگو مدرک قالیباف جغرافیا است چه ربطی به سیاست و اقتصاد و مداری و مدیریت کشور دارد
کاش مردم این افکار پوسیده را جمع می کردند
تیمور
Iran, Islamic Republic of
پیروز میدان میرسلیم است
پناهی
Iran, Islamic Republic of
قالیباف مجلس را با شهرداری اشتباه گرفته
علی
Iran, Islamic Republic of
تهمت ناروا به هر فردی سزاوار نیست اما هرکس در هرلباسی خیانت میکند باید به سزای اعمالش برسد اگر میرسلیم تهمت زده باهاش برخورد بشه اگر قالیباف خیانت کرده برخوردقاطع بشه
علی
Iran, Islamic Republic of
در گفتهای کبنانیوز نشون میده از سربرطرفی حرف نمیزنه
حبیب
Iran, Islamic Republic of
اگر آقای رئیسی کنار کشیدن قالیباف بنفع وی را در انتخابات ریاست جمهوری نادیده بگیرد و بر اساس عدالت قضاوت را به قاضی بیطرف بسپارد، نه یک نفر معمولی را بعنوان رشوه دهنده(مانند طبری ) معرفی و محاکمه کنند و رئیس را در حاشیه امن قرار دهد!!! آنوقت نشان از تغییر جدی در قوه قضائیه خواهد بود...
سید مسعود
Iran, Islamic Republic of
احسنت بر جناب آقای دکتر قالیباف(دکترای جغرافیای سیاسی).بعضی ها هم باید بدانند که مدارک آقای میرسلیم اشتباه بود و سخنگوی قوه قضاییه هم به آن اشاره کردند.و همگان هم باید بدانند تا وقتی که مدرک صحیحی علیه کسی وجود نداشته باشد تهمت زدن به آن کس کاری خلاف انسانیت ، قانون و دین می باشد.من نمیدانم چه اجباری هست که بعضی ها با وجود اعترافات دائمی آقای تاجگردون مبنی بر کثیف کاری خودشان(من شیشه ی کثیف هستم)چه اجباری هست که رد شدن ایشان را اشتباهی بدانند؟؟
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...