تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۱
کد مطلب : ۴۲۲۸۸۸
كرونا شديدتر و فراگيرتر از چند ماه پيش به شهرهاي كشور حمله‌ور شد

پاتک ویروس کرونا / استفاده از ماسك در كل كشور اجباري شد / 9 استان در وضعيت قرمز قرار گرفتند و 9 استان در موقعيت هشدار

۰
پاتک ویروس کرونا
کبنا ؛از امروز ( یکشنبه 15 تیرماه 99) استفاده از ماسك در كل كشور اجباري است. ديروز، معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور اين اعلام را موكد كرد كه «به موجب مصوبه ستاد ملي مقابله با بيماري كرونا، از امروز، تمامي مسافران ناوگان حمل و نقل عمومي شهري كشور اعم از تاكسي، اتوبوس و مترو ملزم به استفاده از ماسك هستند.»
اين اجبار، اين‌بار هيچ شباهتي به هشدارها و توصيه‌هاي 5 ماه گذشته ندارد. اين‌بار، استفاده نكردن از ماسك در مراكز شلوغ مشمول مجازات است. ديروز رييس‌جمهوري در جلسه ستاد ملي مقابله با كرونا خواستار مجازات متخلفان استفاده نكردن از ماسك و رعايت نكردن پروتكل‌هاي بهداشتي شد و دامنه شمول اين مجازات‌ها را از غيبت زدن براي كارمندان متخلف تا ارايه نكردن خدمات به متخلفان در جمعيت عمومي برشمرد.  اين اجبار البته، يك تاخير 4 ماهه دارد. اگر از نيمه فروردين ماه كه سازمان بهداشت جهاني، پروتكل‌هاي توصيه‌اي خود را بازبيني كرد و استفاده از ماسك را مهم‌ترين راه پيشگيري از انتقال ويروس كرونا دانست، دولت هم براي جمعيت عمومي اين الزام را اجباري كرده بود، شرايط امروز كشور از بابت تعداد مبتلايان و تعداد فوتي‌هاي كرونا بسيار كمتر از اعداد امروز بود.
بنا به آخرين اعلام وزارت بهداشت، در فاصله 13 تا 14 تير، 2 هزار و ۴۴۹ بيمار جديد مبتلا به كوويد ۱۹ در كشور شناسايي شدند و 148 نفر هم به تعداد فوتي‌هاي اين بيماري ويروسي اضافه شد و حالا مجموع تعداد مبتلايان كوويد 19 در كشور به 237 هزار و 878 نفر و تعداد فوتي‌ها به ۱۱ هزار و ۴۰۸ نفر رسيده است.
تعداد مناطق و استان‌هاي قرمز هم در مقايسه با روزهاي قبل، كاهش نداشته چنان‌كه به گفته سخنگوي وزارت بهداشت، استان‌هاي خوزستان، آذربايجان‌هاي‌غربي، آذربايجان‌شرقي، كردستان، كرمانشاه، هرمزگان، بوشهر، خراسان‌رضوي و ايلام در وضعيت قرمز قرار دارند و شرايط استان‌هاي تهران، فارس، اصفهان، مازندران، همدان، زنجان، سيستان‌وبلوچستان، البرز و لرستان هم به وضعيت هشدار رسيده است.
13 بیمار کرونایی جدید در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد
با وجود آنكه استان تهران با 16 شهرستان، از بابت تعداد ابتلا و فوت كوويد 19 و بستري‌هاي بدحال اين بيماري ويروسي در وضعيت هشدار قرار دارد اما شهر تهران به دليل مهاجرت‌هاي كاري روزانه و ترددهاي بالا، وضعيتي بسيار متفاوت از 15 شهرستان اين استان دارد چنانكه ظرف روزهاي گذشته، فرمانده ستاد مقابله با كرونا در تهران ضمن هشدار به افزايش ۷،۹درصدي بستري‌هاي كرونايي در تهران آن هم فقط ظرف يك شبانه‌روز، خواستار اعمال محدوديت‌هاي سخت‌گيرانه در پايتخت شد.
صرف‌نظر از رفتار جمعيت عمومي در تمام استان‌هاي قرمز و در وضعيت هشدار كه اصلا قابل دفاع نيست و مهم‌ترين دليل بروز بحران در اين مناطق است، ضعف نظارت دولت بر رعايت پروتكل‌هاي بهداشتي بعد از بازگشايي‌ها را به هيچ‌وجه نبايد ناديده گرفت. مردمي كه امروز، بي‌توجه به استفاده از ماسك، در مترو و خيابان و مراكز خريد قدم مي‌زنند و در پاسخ به خبرنگار‌ان صدا و سيما و رسانه‌هاي مكتوب، «تمام شدن كرونا» يا «ضد ضربه بودن در برابر ويروس» يا بدتر از آن، «بي‌‌تفاوتي نسبت به وجود ويروس» را به عنوان دلايل استفاده نكردن از ماسك اعلام مي‌كنند، همان مردمي هستند كه وقتي دولت، الزام به رعايت منع سفر بين استاني در هفته دوم فروردين و اعمال جريمه 500 هزار توماني براي متخلفان را اعلام كرد، در خانه‌ها ماندند و چنان اين الزامات را رعايت كردند كه دولت خود را موظف ديد از شهروندان تشكر كند. حالا چه اتفاقي افتاده كه همان مردم، متخلف و قانون‌گريز و بي‌توجه شده‌اند ؟ در ايستگاه‌هاي متروي تهران، بنرهاي ممنوعيت ورود به مترو بدون داشتن ماسك فراوان است اما در ايستگاه‌ها و روي سكوها، ماموران مترو كه بازوي نظارتي دولت هستند، بي‌تفاوت نسبت به قانون‌شكن‌ها، مشغول بازي با گوشي‌هاي تلفن همراه‌شان هستند يا در خوش‌بينانه‌ترين حالت، فقط نظارت مي‌كنند كه مسافري از خط زرد رد نشود. روي ورودي تمام رستوران‌ها اين كاغذ را چسبانده‌اند كه «فاصله‌گذاري اجتماعي را رعايت كنيد... از پذيرفتن مشتريان بدون ماسك معذوريم.» دولت و وزارت بهداشت هم به‌كرات قول داده‌اند كه بازرسان و ناظران، مشغول گشت‌زني در خيابان‌ها هستند و با رستوران‌هاي متخلف كه فاصله‌گذاري اجتماعي را رعايت نكنند، برخورد مي‌كنند اما هفته گذشته، در خيابان ستارخان، يك «آبميوه‌فروشي» مراسم افتتاحيه برگزار كرد و صف متراكمي كه داخل مغازه و به دليل چند قطره «آب و قند مجاني يا تخفيف‌دار» تشكيل شد، آن‌قدر كاركنان آبميوه‌فروشي را شگفت‌زده كرده بود كه تمام الزامات فاصله‌گذاري اجتماعي را از ياد برده بودند و در تمام ساعات برگزاري‌‌ اين مراسم، دريغ از يك بازرس كه بيايد و اين وضعيت خجالت‌آور را ببيند و دستور به پلمب اين مركز متخلف بدهد. آخرين مصداق، ديروز، شبكه خبر گزارشي از مسابقه نمادين پياده‌روي از شلمچه تا مشهد پخش كرد. مسابقه‌اي كه بعد از پايان، تمام شركت‌كنندگان، بدون استفاده از ماسك و رعايت فاصله‌گذاري اجتماعي، دست بر شانه‌هاي يكديگر انداختند و پيروزي را به يكديگر تبريك گفتند و عكس يادگاري گرفتند.
چرا کرونا بحرانی جهانی شد؟
اينها مصداق بي‌مسووليتي شهروندان است و تبعات فقر فرهنگي كه كل كشور را گرفتار كرده، شكي نيست كه روز به روز هم وسعت بيشتري پيدا مي‌كند. اما بازرسان و ناظران دولت هم حقوق مي‌گيرند كه بر رفتارهاي مصوب و براي جامعه عمومي نظارت كنند. چرا وقتي بحث نظارت بر مسائل مرتبط با بهداشت و سلامت مطرح مي‌شود، تعداد ناظران و بازرسان آب مي‌رود ولي اگر يك مانتوفروشي در دورافتاده‌ترين نقطه يك شهر، يك مانتوي خنك تابستاني بفروشد، هزار ناظر و نفر و دستگاه مدعي‌العموم مي‌شوند و فرياد به خطر افتادن هنجارهاي جامعه سر مي‌دهند؟ يعني داشتن جامعه سالم اهميتي كمتر از وجود هنجارهاي سليقه‌اي دارد؟
هشدارها و اخطارها‌ي چند روز گذشته مسوولان وزارت بهداشت و پاسخ منفي و نااميد‌كننده جامعه عمومي به اين خواهش‌ها و توصيه‌ها، نشان داده كه مردم ايران، فقط و فقط زير تابلوي زور و جريمه و مجازات، از كاري دست مي‌كشند يا به كاري وادار مي‌شوند.

جولان کرونا در گچساران و لزوم تدابیر جدید
به گفته مسوولان از زمان شیوع ویروس کرونا تا اواخر ادریبهشت ماه تنها 74 نفر در شهرستان گچساران به بیماری کرونا مبتلا شد اما در خردادماه این بیماری به اوج خود رسید به طوری که در خردادماه 181 نفر به ویروس کرونا مبتلا شدند.
 در این باره علی خوانپایه اظهار کرد:از زمان شیوع ویروس کرونا تا اواخر اردیبهشت ماه ویروس کرونا به خوبی کنترل شد به طوری که این شهرستان به عنوان شهرستان کم خطر با وضعیت سفید از سوی وزارت بهداشت اعلام شد.
فرماندار گچساران اذعان کرد: از زمان شیوع ویروس کرونا در اسفندماه سال گذشته تا  اواخر اردیبهشت ماه به خوبی کنترل شد به طوری که تنها ۷۴تن ازشهروندان گچساران به ویروس کرونا مبتلا شده بودند.
وی افزود: در خردادماه امسال  ۱۸۱,نفر از شهروندان به این ویروس مبتلا شدند که این آمار بسیار نگران کننده است و وضعیت این شهرستان را قرمز کرده است.
وی با اشاره به افزایش مبتلایان به ویروس کرونا دریک ماه گذشته افزود: از اوایل خرداد ماه تاکنون به دلیل مراودات با استان‌های جنوبی  و تردد کارکنان غیر بومی شاغل در صنعت نفت و سد چم شیر گچساران  و همچنین این شهرستان به دلیل اینکه در محور ترانزیتی  و کویدور جنوب- شمال  قرار گرفته موجب افزایش بیماران کرونایی در این شهرستان شد.
خوانپایه ادامه داد:  بازگشایی صنوف  به خصوص صنوف پرریسک بدون رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و سفر برخی از شهروندان گچسارانی به استان های خوزستان و بوشهر موجب جهش چشمگیر تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا در شهرستان شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون تمهیدات به خصوصی برای جلوگیری ازگسترش این ویروس اتخاذ شده است، عنوان کرد:  هم اکنون صنوف پرریسک مانند قهوه‌خانه‌ها، گیم نت‌ها، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه به مدت یک هفته تعطیل شده اند.
 فرماندار گچساران ادامه داد: همچنین تالارهای پذیرایی تا اطلاع ثانونی تعطیل و کافی‌شاپ‌ها، اغذیه فروشان، فست فودها، کبابی  رستوران‌ها بدون سرو و پذیرایی در محل(صرفا به صورت بیرون بر) و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی مجاز به فعالیت هستند.
وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از انتشار و  افزایش تعداد افراد مبتلا به ویروس کرونا هرگونه برگزاری مراسمات عروسی و عزاداری و تجمعات در شهر تا اطلاع ثانوی ممنوع است و همچنین امکان‌های تجمعی مانند باغ‌ها توسط بازرسان رصد می‌شود.
خوانپایه با بیان اینکه هم اکنون چهار تیم  بازرسی بر بازار نظارت و صنوف پرریسک را در سطح بازار پلمب می‌کنند، ادامه داد: برای جلوگیری از تجمع شهروندان کلیه  پارک ها و بوستان ها تا اطلاع ثانوی تعطیل و هم اکنون برق این بوستان‌ها قطع شده است.
فرماندارگچساران در ادامه با بیان اینکه  ادارات گچساران ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی  هستند، ادامه داد: استفاده از ماسک برای تمامی دستگاه‌های اجرایی  در ادارات اجباری است و  متولیان امر در صورتی که دستورالعمل های بهداشتی را جدی نگیرند با آنها برخورد خواهد شد.
خوانپایه با بیان اینکه برای سلامتی مردم تعارف و دلسوزی بی مورد با کسی نداریم ، افزود: با رعایت پروتکل های بهداشت، فاصله گذاری اجتماعی در اماکن عمومی، استفاده از دستکش و ماسک می‌توان تاحدودی از شیوع این بیماری جلوگیری به عمل آورد.

 کنترل تردد مسافران به شهرستان گچساران
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: از خرداماه تا کنون شمار افراد مبتلا به کرونا در گچساران به چهار برابر رسیده و این شهرستان به وضعیت قرمز رسیده است.
پزدانپناه با بیان اینکه برای جلوگیری از بحران بایستی تدابیری اندیشیده شود و متناسب با امکانات بهداشتی و درمان بیماران را بستری و قرنطینه کنیم، افزود:سایر رفت و آمد‌ها به استان  به خصوص از استان‌های همجوار جنوبی به شهرستان کنترل شود تا خدای ناکرده شاهد مرگ و میر نباشیم.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: هم اکنون شهروندان در مورد بیماری کرونا اطلاعات خوبی دارند اما متاسفانه اقناع نشده اند.
وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا قابل پیش بینی نیست و امکان دارد که دقیقه نود به ما گل بزند، عنوان کرد: مشارکت آگاهانه و همکاری می توان از گسترش این بیماری جلوگیری به عمل آورد.
یزدان‌پناه سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از افزایش چشمگیر مبتلایان به این ویروس خطرناک خبر داد و بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید کرد.
وی همچنین با اشاره به اینکه کمتر از دو هزار نفر در استان به این بیماری مبتلا شدند، گفت: در حال حاضر روزانه بین 20 تا 30 درصد نمونه‌های دریافتی در سطح استان مثبت اعلام می‌شوند.
این مسوول با اشاره به اینک 38 بیمار قطعی کرونایی در بخش بستری هستند، عنوان کرد: احتمال ورود استان به پیک بالای کرونا وجود دارد لذا به مردم توصیه می‌کنیم نکات بهداشتی را رعایت کنند.
یزدان‌پناه با بیان اینکه از ابتدای نمونه گیری کرونا تاکنون 718 مورد قطعی مبتلا به کرونا شناسایی شده، افزود: 50 درصد مبتلایان به کووید 19 روز گذشته مربوط به شهرستان گچساران بود.
وی با اشاره به 20 مورد مرگ ناشی از کرونا گفت: روز گذشته یک مورد مرگ مشکوک گزارش شد که پس از انجام آزمایشات نتیجه نهایی اعلام می‌شود.

4 هفته‌ی خطرناک برای گچساران
در ادامه آرین غلامیان  اظهار کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تا کنون تعداد دو هزار و516نمونه از بیماران مبتلا و مشکوک به ویروس دریافت شده است.
وی با بیان اینکه  از زمان شیوع ویروس کرونا تا تاریخ 12 تیرماه جواب تعداد دوهزار و 288نمونه از آزمایشگاه مرجع به شهرستان ارسال شده است، افزود: در حال حاضر در انتظار جواب228نمونه از افراد مبتلا و مشکوک به این ویروس هستیم.
 سرپرست شبکه بهداشت و درمان گچساران با بیان اینکه تا تاریخ 12 تیرماه تعداد 387 مورد از نظر ابتلا به ویروس کرونا  در این شهرستان مثبت  اعلام شده است، ابراز کرد: متاسفانه شیوع ویرورس کرونا در این شهرستان از خردادماه تا کنون روند صعودی را طی می‌کند.
غلامیان با اشاره به شمار افزایش فوت شدگان ناشی از بیماری کروتا گفت: متاسفانه دردچند روز گذشته پنج بیمار کرونایی در این شهرستان فوت شده که از این تعداد 3فرد مبتلا دارای بیماری زمینه از جمله دیابت ، ریوی و قلبی بوده و 2فرد مبتلا شده یک آقا با22سال سن و یک خانم 37ساله  بدون بیمار زمینه ای متاسفانه فوت شدند.
غلامیان با ابراز نگرانی از افزایش روند صعودی افراد مبتلا به ویروس کرونا و کمبود تجهیزات و امکانات گفت: ۲الی ۳هفته آینده شهرستان به پیک خواهد رسید.
سرپرست شبکه بهداشت و درمان گچساران تصریح کرد: با توجه به اینکه ۷۰درصد از بیماران کرونایی شناسایی شده در این شهرستان چهار هفته گذشته به ثبت رسیده است  که در صورت ادامه روند کنونی رسیدن به پیک بیماری کرونا تا  2 الی 3 هفته آینده دور از انتظار نیست.

ملتي كه مدعي مسلماني است، حتي براي «حق‌الناس» هم ارزشي قائل نيست و به اين فكر نمي‌كند كه با رعايت نكردن پروتكل‌هاي بهداشتي و استفاده نكردن از ماسك در محيط‌هاي پرتجمع، خطر بيماري و مرگ آدم‌ها را رقم مي‌زند. براي چنين مردمي، كل الفباي حقوق و قوانين زيستن در شهر، بايد ضميمه جريمه ريالي داشته باشد به‌خصوص كه در اين شرايط نابسامان اقتصادي، هيچ آدم عاقلي دلش نمي‌خواهد بار جريمه نقدي را هم بر سبد هزينه خانوار سربار كند. امروز مسوولان به اين نتيجه رسيده‌اند كه براي شهرها، بايد الزامات ويژه‌تر و سخت‌گيرانه‌تري قائل شوند اما اين اتفاق مي‌توانست دو ماه قبل اجرايي شود؛ همان زمان كه مسوولان استاني تلاش مي‌كردند با خواهش و لبخند و توصيه، ساكنان شهر را از سفرتفريحي در آستانه تعطيلات چند روزه برحذر دارند. اگر همان زمان، با ساكنان شهر تهران و سایر شهرها كه هميشه، بيشترين تعداد مسافران تفريحي كشور هستند، با زبان جريمه نقدي و توبيخ ريالي صحبت مي‌كردند، امروز شايد شرايطي بهتر از اين داشتيم كه حالا دوباره مي‌شنويم عده‌ی انسان‌های خیرخواه از خواب شبانه‌شان بگذرند و اماكن عمومي و گذرگاه‌ها را ضدعفوني كنند و دوباره تخت‌هاي بستري در بيمارستان‌هاي دانشگاهي در حال پر شدن از بستري‌هاي كروناست.
نام شما

آدرس ايميل شما

شطرنج واعظی

شطرنج واعظی

از آنجایی که واعظی خود کاریزمایی برای شرکت به عنوان کاندیدای رئیس جمهوری ندارد به نظر ...
توصیه‌های تغذیه‌ای گروه‌های پر خطر در بیماری کرونا

توصیه‌های تغذیه‌ای گروه‌های پر خطر در بیماری کرونا

کارشناس تغذیه اداره مدیریت نظارت برمواد غذایی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در خصوص ...
یقه آقازاده‌ها را هم می‌گیریم

یقه آقازاده‌ها را هم می‌گیریم

برخی شوتی‌سواران به‌دلیل مشکلات معیشتی در جنوب یا غرب کشور فعالیت می‌کنند که قاچاقچیان ...