تاریخ انتشار
يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۶
کد مطلب : ۴۲۲۸۸۰
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت؛

ذخیرگاه دنا زیستگاه بیش از 1520 گونه گیاهی و جانوری

۰
ذخیرگاه دنا زیستگاه بیش از 1520 گونه گیاهی و جانوری
کبنا ؛
16 تیرماه 1390 یادآور ثبت دنا، بعنوان دهمین ذخیرگاه زیست کره ایران و نخستین بعد از انقلاب اسلامی ایران بود، تا اهمیت حفظ آن بعنوان زیستگاه بیش از یک هزار و 520 گونه گیاهی و جانوری مورد توجه قرار گرفته و تا جاییکه  به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست، این ثبت مسئولیت بزرگی بر دوش جامعه زیست محیطی استان برای حفظ توسعه پایدار گذاشته است.
برهمین اساس، سید اسدالله هاشمی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، در پانزدهمین روز از تیرماه 99 در این خصوص گفت: پس از گذشت 30 سال از ثبت 9 ذخیره گاه زیست کره در ایران، ذخیره گاه زیست کره دنا به عنوان دهمین ذخیره گاه در سطح ملی  و نخستین بعد از انقلاب اسلامی در سازمان یونسکو در 16 تیرماه 1390  به ثبت رسید.
وی افزود: منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا از مهمترین ذخیره گاه‌های زیست کره جهان ظرفیتی مهم برای حفظ بیش از ۳۲۰ گونه جانوری است که میراث گرانبهای طبیعی به شمار می‌رود. 
هاشمی بیان کرد: دنا یک اکوسیستم خیلی مهم در منطقه تلقی می‌شود و زیبایی‌های فوق العاده ای دارد و همچنین 20 درصد منابع آبی کشور را تأمین می‌کند.
وی با بیان اینکه دنا یکی از مهمترین ذخیره گاه‌های زیست کره جهان به شمار می‌رود افزود: در این ذخیره‌گاه گونه‌های جانوری شامل انواع پرندگان، خزندگان، پستانداران و آبزیان زیست دارند که کل و بز، خرس قهوه‌ای، خوک وحشی و پلنگ، گرگ، روباه، کفتار، شغال، موش کور، سنجاب ایرانی، خرگوش، سمور، راسو، خفاش، جوجه تیغی، سیاه گوش، عقاب طلایی از جمله مهمترین گونه‌های این منطقه حفاظت شده به شمار می‌روند. 
هاشمی گفت: منطقه حفاظت شده و پارک ملی دنا با مساحت بیش از ۲۵۵ هزار هکتار، زیستگاه ۳۲۰ گونه جانوری است. 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تصریح کرد: وجود کوه، جنگل، بیش از ۱۰۰ چشمه، رودخانه و ۱۲۰۰ گونه گیاهی دنا را به زیستگاه گونه‌های جانوری مختلف تبدیل کرده است. 
وی بر ضرورت تعامل و همکاری جوامع بومی محلی در حفظ این گنجینه ارزشمند و عظیم تاکید کرد و گفت: زمانی برنامه‌های زیست محیطی و ذخیره گاه‌های زیستی موفق خواهند شد که مردم همکاری کنند و تنوع فرهنگی از سوی مردم وارد این برنامه شود.
هاشمی تضریح کرد: امروز ما شاهد همکاری گسترده بین بخشهای مختلف برای رسیدن به هدف مشترک که توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست است، هستیم.
نام شما

آدرس ايميل شما

شطرنج واعظی

شطرنج واعظی

از آنجایی که واعظی خود کاریزمایی برای شرکت به عنوان کاندیدای رئیس جمهوری ندارد به نظر ...
توصیه‌های تغذیه‌ای گروه‌های پر خطر در بیماری کرونا

توصیه‌های تغذیه‌ای گروه‌های پر خطر در بیماری کرونا

کارشناس تغذیه اداره مدیریت نظارت برمواد غذایی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در خصوص ...
یقه آقازاده‌ها را هم می‌گیریم

یقه آقازاده‌ها را هم می‌گیریم

برخی شوتی‌سواران به‌دلیل مشکلات معیشتی در جنوب یا غرب کشور فعالیت می‌کنند که قاچاقچیان ...