تاریخ انتشار
شنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۰
کد مطلب : ۴۲۰۴۷۴

مرگ ۵۵ خبرنگار در سراسر جهان بر اثر کرونا

۰
مرگ ۵۵ خبرنگار در سراسر جهان بر اثر کرونا
کبنا ؛یک موسسه حمایت از حقوق خبرنگاران از مرگ دست کم ۵۵ خبرنگار طی دو ماه گذشته بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان خبر داد.
در آستانه روز آزادی مطبوعات (یکشنبه ۳ می؛ ۱۴ اردیبهشت)، «Press Emblem Campaign» که یک موسسه حامی آزادی مطبوعات است، هشدار داد که بسیاری از خبرنگاران برای پوشش بحران جهانی کرونا در معرض خطر هستند و ده‌ها نفر نیز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و جان باخته‌اند. 
از اول ماه مارس ۵۵ نفر از خبرنگاران در ۲۳ کشور جهان جان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند؛ اگرچه در این گزارش تاکید شده که مشخص نیست این خبرنگاران حین انجام کار به ویروس آلوده شده‌اند یا خیر. 
در بیانیه موسسه «Press Emblem Campaign» آمده است: خبرنگاران در این بحران جهانی در معرض خطر بزرگی قرار دارند؛ چراکه ناگزیرند برای ادامه اطلاع‌رسانی به بیمارستان‌ها بروند و با پزشکان، پرستاران، رهبران سیاسی، متخصصان، دانشمندان و بیماران مصاحبه کنند. همچنین در برخی از کشورها اقدامات محافظتی چون فاصله‌گذاری اجتماعی، قرنطینه و استفاده از ماسک رعایت نمی‌شود. 
در این میان کشور اکوادور با مرگ ۹ خبرنگار بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در رتبه اول قرار دارد و پس از آن آمریکا با ۸ قربانی، برزیل با ۴ و اسپانیا و بریتانیا هر کدام با ۳ قربانی خبرنگار در رتبه‌های بعدی هستند. 
در بین اسامی نام برده شده از خبرنگارانی که بر اثر کرونا فوت کرده‌اند، همچنین نام عبدالله زاویه، عضو شورای سردبیری خبرگزاری فارس هم دیده می‌شود.
در بخش دیگری از این گزارش همچنین هشدار داده شده است که شیوع ویروس کرونا که تاکنون ۳.۲ میلیون مبتلا و ۲۳۰ هزار قربانی را در سراسر جهان رقم زده است، در برخی از کشورها به عنوان بهانه‌ای برای اعمال فشار بر رسانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. (ایسنا)
نام شما

آدرس ايميل شما

دیپ‌ فیک «ایران من» همایون شجریان و هنرنمایی جمعی از قهرمانان ایران زمین

دیپ‌ فیک «ایران من» همایون شجریان و هنرنمایی جمعی از قهرمانان ایران زمین

جعل عمیق تصاویر و فیلم‌های موجود را بر روی تصاویر یا فیلم‌های منبع قرار می‌دهد و از یک ...
تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....