تاریخ انتشار
سه شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۱
کد مطلب : ۴۱۸۶۶۹

آیا باید از ورزش برای پیشگیری از کرونا خداحافظی کرد؟

۰
آیا باید از ورزش برای پیشگیری از کرونا خداحافظی کرد؟
کبنا ؛ نایب رییس بانوان فدراسیون پزشکی ورزشی در توصیه‌های ورزشی به هموطنان برای پیشگیری از کرونا گفت: نباید در مکان‌های عمومی ورزش و از تجهیزات ورزشی مشترک استفاده کرد زیرا احتمال ابتلا به ویروس کرونا در چنین شرایطی وجود دارد.
لاله حاکمی افزود: نباید در مکان های عمومی ورزش کرد البته پارک مکان خوبی برای انجام حرکات ورزشی است اما از آن جایی که از تجهیزات ورزشی در پارک ها به صورت مشترک استفاده می شود، توصیه این است که از انجام ورزش در مکان های عمومی پرهیز شود.
وی تصریح کرد: البته چنانچه فردی تمایل دارد در پارک یا باشگاه‌ها از وسایل و تجهیزات ورزشی استفاده کند، باید تجهیزات مورد استفاده را به طور کامل  ضدعفونی کرده و بعد استفاده کند، هر چند ممکن است این اقدام از عهده افراد عادی برنیاید، براین اساس توصیه میکنیم از تجهیزات مشترک استفاده نشود.
حاکمی تاکید کرد: ورزش به صورت پیاده‌روی در پارک ها توصیه می‌شود اما در جمع‌های گروهی و در مکان‌های بسته که دارای تهویه مناسب نیست، توصیه نمی شود همچنین در باشگاه ها حتما باید تهویه خوبی وجود داشته باشد و پس از استفاده فردی از هر دستگاه، باید ضدعفونی صورت گیرد یا از دستکش استفاده شود و سپس دستکش را در سطل زباله دردار بیاندازند.
به گفته وی، ورزش در مقابله با کرونا عامل حفظ آرامش و تقویت سیستم ایمنی است زیرا که باعث تعریق زیاد و تنفس در "دم" و "بازدم" قوی تر می‌شود اما باید تهویه سالم و فاصله بین افراد رعایت شود.
حاکمی، ورزش را به زنان باردار هم توصیه کرد و گفت:  به دلیل حساس بودن دوران بارداری، نیاز به مراقبت بیشتر است پس توصیه های پیشگیرانه و نکات بهداشتی باید بیشتر در نظر گرفته و عمل شود.   
نایب رئیس بانوان فدراسیون پزشکی ورزشی اضافه کرد: ورزش در این دوران باید انجام شود زیرا باعث تقویت سیستم ایمنی و همچنین حفظ آرامش می شود،  توصیه می کنیم افرادی که با ورزش رفاقتی ندارند حتما ورزش ملایم را در برنامه روزانه خود قرار دهند.
حاکمی ادامه داد:  افرادی که به نوعی ورزشکار هستند، اگر ورزش را ترک کنند باعث اُفت وضعیت بدنی آن‌ها از نظر جسمی،  عضلانی و روانی می شود. براین اساس ورزش کردن در کنار حفظ نکات بهداشتی عامل افزایش سیستم ایمنی بدن، کاهش استرس و اضطراب است.
 تشکیل ستاد پیشگیری در فدراسیون ورزشی تا ابلاغ بیانیه درباره کرونا
حاکمی یادآور شد: به منظور پیشگیری از گسترش کرونا در جامعه، فدراسیون پزشکی ورزشی بعد از این که مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در ۳۰ بهمن ماه ضرورت تشکیل ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا را ابلاغ کرد، ستادی را برای این امر تشکیل داده است.
وی درباره وظایفی که در این ستاد مورد بررسی و ابلاغ قرار گرفته است، توضیح داد: بلافاصله پس از تشکیل ستاد، کلیات آن مورد تدوین قرار گرفت و به دنبال آن، بیانیه ای  درباره چگونگی برگزاری مسابقات و اردوها و وضعیت ورزشکاران دارای سهمیه المپیک تنظیم شد.
حاکمی تاکید کرد: در این بیانیه، وظایف باشگاه های خصوصی و همینطور اماکنی همچون پارک ها و فضاهای عمومی که خارج از سالن است تبیین شده است تا کمتر شاهد گسترش شیوع این بیماری باشیم.
نایب رئیس بانوان فدراسیون پزشکی ورزشی با تشریح عملکرد این فدراسیون یادآور شد: از بهمن ماه که انتقال ویروس کرونا در جهان شایع شد، پوسترهای آموزشی تهیه و در همه مراکز ورزشی توزیع شد تا جهت اطلاع رسانی در اختیار مجموعه های ورزشی و افراد مراجعه کننده قرار گیرد.
وی افزود: ضمن این که امسال در مسابقه دانش افزایی که هر ساله برگزار و در آن همه افراد ورزشکار به صورت عام در آن شرکت می کنند، موضوع کرونا در میان سوالات مسابقه گنجانده شد.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا که رسما کووید- ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا کنون به بیش از ۵۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.
کیانوش جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز گذشته(دوشنبه) اعلام کرد: تاکنون ۷ هزار و ۱۶۱ نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و ۲۳۷ نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت کرده‌اند و همچنین تعداد بهبود یافتگان به دو هزار و ۳۹۴ نفر رسیده است. (ایرنا)
نام شما

آدرس ايميل شما

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

تخریب یا نقد مجلس یازدهم؟!

هر چه مجلس کوتاه بیایید، دیگران او را به گوشه رینگ برده و مورد ضرباتی قرار می‌دهند. تخریب‌گران ...
اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

اختلال عاطفی فصلی؛ از علائم تا درمان

باور بر این است که اختلال عاطفی فصلی به دلیل اختلال در ریتم شبانه روزی بدن رخ می دهد....
سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

سبقت «واکسن آنفولانزا» از «دنا پلاس»

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه‌اش اشاره کرد که از 16 میلیون واکسن آنفولانزای ...